علت جوش های قفسه سینه و درمان طبیعی آن

علت جوش های قفسه سینه و درمان طبیعی آن
علت جوش های قفسه سینه و درمان طبیعی آن

جوش قفسه سینه، یا آکنه سینه، دقیقا مانند جوش های صورت در بین افراد شایع است. به زبان ساده جوش های سینه به دلیل وجود فولیکول های مو ، سلول های مرده پوست و جمع شدن باکتری ها و چرب شدن پوست در این ناحیه و در نهایت آلوده شدن سطح پوست این ناحیه، ایجاد می شوند. از آنجا که تعداد زیادی غدد سباسه sebaceous و چربی در زیر پوست قفسه سینه وجود دارد. و همچنین مهیا بودن شرایط این ناحیه برای تعریق و دوری از هوای آزاد؛ شانس این ناحیه برای جوش زدن و آکنه، بیشتر است.

این مشکل در مردان و زنان با سطوح مختلفی از شدت رایج است. جوش قفسه سینه می تواند از چند جوش کوچک سطحی تا جوش های قرمز، متورم، دناک و ملتهب و حتی جوش هایی که باعث ایجاد زخم می شوند؛ متفاوت باشد.

موارد مختلفی می توانند استعداد شما را در ابتلا به جوش های قفسه سینه بیشتر کند. از جمله استرس بالا، تغییرات هورمونی در بدن (که معمولا در دوران بلوغ، بارداری، شروع یا توقف مصرف داروهای کنترل بارداری)، استفاده از محصولات و لوازم آرایشی و بهداشتی غیر استاندارد، رژیم های غذایی ناسالم، کمبود خواب، پوشیدن لباس های خیلی تنگ و مصرف بالای الکل و دخانیات، از این موارد هستند.

علت جوش های قفسه سینه و درمان طبیعی آن
علت جوش های قفسه سینه و درمان طبیعی آن

همچنین آکنه یا جوش قفسه سینه می تواند در اثر اصلاح موهای زائد این ناحیه نیز ایجاد شود.

خوشبختانه درمان جوش قفسه سینه تفاوت چندانی با درمان جوش صورت ندارد و شما می توانید از همین درمان های ساده استفاده کرده و پاسخی فراتر از حد تصور خود دریافت کنید. در ادامه این مطالب ۱۰ درمان طبیعی، موثر، ارزان و البته بی خطر، بریا زا بین بردن جوش های قفسه سینه ارائه می کنیم.

علت جوش های قفسه سینه و درمان طبیعی آن
علت جوش های قفسه سینه و درمان طبیعی آن

درمان جوش های قفسه سینه با سرکه سیب

سرکه سیب با نام علمی آلفا هیدروکسی اسید، خواص شگفت انزی در درمان آکنه سینه دارد. سرکه سیب باعث باز شدن منافذ پوست شده و سلول های مرده پوست را در خود حل می کند. همین دو عامل کافی است که باعث خشک کردن سریع آکنه ها و جوش های قفسه سینه شود. از سویی سرکه سیب دارای خواص زد التهابی و ضد باکتری فراوانی است که منجر به کاهش التهاب جوش ها و بهداشت محیط قفسه سینه و کمتر شدن امکان رشد مجدد باکتری ها می شود.

سرکه سیب
سرکه سیب

همچنین سرکه سیب باعث بازیابی پی اچ PH طبیعی پوست شده و خطر ابتلا آکنه به زخم را کاهش می دهد.

برای استفاده از سرکه سیب در درمان جوش های قفسه سینه، ۱ واحد سرکه سیب (ترجیها فیلتر نشده) را با دو واحد آب رقیق کنید. سپس با یک گوله پنبه محلول را روی محل جوش ها بزنید. پس از سی دقیقا توسط آب ولم محل را بشویید و خشک کنید. این کار را دو مرتبه در روز تا بهبودی کامل ادامه دهید.

همچنین روش دیگری نیز برای استفاده از سرکه سیب در درمان جوش های قفسه سینه موجود است. در این روش ۱ قاشق چای خوری سرکه سیب فیلتر نشده را با ۲ قاشق چای خوری چای سبز سرد شده و ۵ قاشق چای خوری شکر و ۱ قاشق چای خوری عسل خام مخلوط می کنیم. این مخلوط را با دستان و به صورت دایره وار روی محل جوش ها بمالید و ده دقیقه رها کنید و سپس با آب ولرم بشویید. این کار را دوبار در هفته تکرار کنید. هم زمان با این درمان ۱ قاشق چای خوری سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کرده و هر روز یک یا دو وعده بنوشید. این درمان را نیز تا بهبودی کامل ادامه دهید.

درمان جوش های قفسه سینه با جوش شیرین

جوش شیرین به عنوان یک لایه بردار طبیعی عمل می کند. این ماده به اسکراب کردن لایه های مرده پوست کم کرده و باعث صاف، تمیز و شفاف شدن پوست می شود.

جوش شیرین
جوش شیرین

جوش شیرین همچنین دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به کاهش التهاب جوش های قفسه سینه و کاهش درد آن ها کمک کند.

۱ قاشق چای خوری جوش شیرین را در مقدار کمی آب ریخته تا به شکل یک خمیر نرم و صاف شود. سپس این ماده را بر روی جوش ها زده و بگذارید ده دقیقه بماند. سپس محل را با آب سرد بشویید. این کار را روزی یک بار تا بهبود کامل انجام دهید.

درمان جوش های قفسه سینه با لیمو

لیمو یک مبارز قوی برای مقابله با باکتری های مرتبط با جوش های قفسه سینه است. لیمو علاوه بر اینکه دارای خاصیت ضد باکتری است. دارای اسید اسکوربیک می باشد که در خشک کردن آکنه ها نقشی اساسی دارند.

لیمو
لیمو

استفاده از لیمو در این روش ساده است. لیمو را از وسط دو نیم کرده و روی محل جوش های قفسه سینه بمالید. سپس ۳۰ دقیقه بگذارید بماند. بعد با آب کاملا سرد محل را بشویید. این درمان را روزانه یک بار انجام دهید.

در روش دیگر آب لیمو را بگیرید و با مقدار مساوری آب مخلوط کنید. این مخلوط را روی محل آکنه ها مالیده و بگذارید ۱۵ تا ۲۰ بماند. سپس با آب سرد بشویید. این درمان را دو بار در روز انجام دهید.

نکته مهم: افرادی که دارای پوست های بسیار حساس هستند؛ بهتر است از درمان با لیمو صرف نظر کنند.

درمان جوش های قفسه سینه با روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی دیگر از درمان های خانگی طبیعی است که می تواند جوش های قفسه سینه را سریعا التیام بخشد. این روغن به عنوان یک ضد عفونی کننده قدرتمند، عمل می کند و منافذ پوست را تمیز می نماید. و در نهایت موجب سرعت بهبود آکنه ها می شود.

روغن درخت چای
روغن درخت چای

روغن درخت چای همچنین در از بین بردن باکتری های مسئول ایجاد آکنه نیز موثر هستند.

در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ در مجله هندی، “پوست و امراض تناسلی”، منتشر شد؛ اثربخشی این روغن برای درمان موضعی آکنه های خفیف تا معمولی، مورد تایید قرار گرفت.

۱ تا ۲ قطره روغن درخت چای را با یک گوله پنبه روی موضوع جوش زده بمالید و بگذارید ۱۰ دقیقه باقی بماند. سپس با آب ولرم بشویید. این درمان را روزانه ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.

نکته مهم: در صورت داشتن پوست حساس، روغن درخت چای را پیش از استفاده با چند قطره روغن زیتون رقیق کنید.

درمان جوش های قفسه سینه با خمیردندان

با همان خمیردندانی که دندان های خود را تمیز می کنید؛ می توانید از شر جوش های قفسه سینه رها شوید. چراکه خمیردندان دارای خواص ضد باکتری فراوانی است.

خمیردندان
خمیردندان

خمیردندان در بهبود آکنه های ناشی از غدد چربی بیش از حد، موثر است. البته علت شایع جوش های قفسه سینه ینز همین عامل غدد چربی، است.

استفاده از خمیردندان برای درمان این جوش ها ساده است. هر شب هنگام خواب خمیردندان را روی محل جوش ها بمالید و صبح روز بعد با آب سرد بشویید. این کار را تا درمان کامل و خشک شدن جوش ها ادامه دهید.

درمان جوش های قفسه سینه با آلوئه ورا

آلوئه ورا در درمان تمامی انواع جوش ها، بخصوص آن ها که شما روی قفسه سینه خود دارید؛ موثر است.

ژل آلوئه ورا حاوی آنتراکینون و فلانوئید است که در خشک شدن آکنه ها موثر اند و البته فرایند بهبود آکنه ها را نیز سرعت می بخشند.

آلوئه ورا
آلوئه ورا

آلوئه ورا همچنین به تسکین خارش، درد و قرمزی جوش های قفسه سینه کمک می کند. و خطر ابتلا به زخم را کاهش می دهد.

برگ آلوئه ورا را بشکنید و ژل آن را خارج کرده؛ روی قفسه سینه خود بمالید. برای اثر عمیق تر بگذارید ژل آلوئه ورا روی سینه بماند تا خشک شود. سپس آن را بشویید. این کار را دو تا سه بار در طول روز، تا زمانی کهبیماری کاملا از بین رود؛ ادامه دهید.

درمان جوش های قفسه سینه با دارچین

دارچین نیز به دلیل داشتن خواص ضد میکروبی خود دارویی موثر برای درمان جوش های باکتریایی قفسه سینه است. دارچین می تواند با زا بین بردن باکتری های عامل آکنه در بهبود آکنه موثر باشد.

دارچین
دارچین

برای استفاده از دارچین در درمان جوش های قفسه سینه، نصف قاشق چای خوری پودر دارچین را در مقدار کمی عسل به طور کامل مخلوط کنید. سپس مخلوط حاصل را روی جوش ها مالیده و برای ۱۵ دقیقه بگذارید بماند. سپس به طور کامل شسته و کاملا محل را خشک کنید. این کار را دوبار در روز تکرار نمایید.

در روشی دیگر می توانید یک قاشق غذاخوری پودر دارچین را به سه قاشق غذاخوری آبلیموی تازه بیافزایید. و از این مخلوط یک لایه نازک روی پوست آسیب دیده بریزید. سپس بعد از گذشت یک ساعت با آب سرد محل را شستشو دهید. این کار را تا درمان کامل، روزانه یک بار انجام دهید.

درمان جوش های قفسه سینه با زردچوبه

زردچوبه علاوه بر خواص ضد باکتری، که موجب خشک شدن جوش ها می شود؛ خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی نیز دارد. این خواص موجب کاهش قرمزی، خارش و التهابات جوش های قفسه سینه می شود.

زردچوبه
زردچوبه

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با مقدار کافی گلاب به صورت خمیر درآورید و روی محل جوش های قفسه سینه بمالید. بگذارید این مخلوط ۱۵ دقیقه بماند. سپس با آب ولرم به خوبی بشویید. این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید.

در روشی دیگر می توانید ۱ قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با ۱ قاشق چای خوری عسل و ۲ قاشق چای خوری شیر، مخلوط کنید. مخلوط حاصل را در محل آسیب مالیده و بگذارید بماند تا خشک شود. سپس با آب ولرم بشویید. این درمان را ۲ تا ۳ بار در هفته می توانید انجام دهید.

درمان جوش های قفسه سینه با بنتونیت خاک رس ( گل سر شو )

بنتونیت خاک رس یا به اصطلاح عامه گل سرشو، بخشی از خاک رس است که خواص درمانی و شستشو نیز دارد. این خاک، با بیرون کشیدن ناخالصی ها زا پوست، موجب شفافیت و تمیزی پوست شده و در بهبود آکنه موثر است.

بنتونیت خاک رس ( گل سر شو )
بنتونیت خاک رس ( گل سر شو )

یک قاشق غذاخوری بنتونیت خاک رس و همان مقدرا بلغور (جو دوسر) را در ظرفی مخلوط کنید و با مقدار کافی آب به شکل خمیر درآورید. سپس به عنوان ماسک روی محل آکنه قرار دهید تا خشک شود. سپس با آب ولرم بشویید.

در این روش می توانید بجای آب از چای سبز سرد شده هم استفاده کنید.

درمان جوش های قفسه سینه با جو دو سر (بلغور)

خوردن منظم بلغور به عنوان صبحانه درمانی ساده و موثر برای درمان جوش های قفسه سینه است.

جو دو سر یا بلغور
جو دو سر یا بلغور

بلغور باعث باز شدن منافذ پوست شده و همچنین هرگونه چربی را از سطح پوست می گیرد. این دو عامل همزمان با هم در کاهش درد و التهاب آکنه و از بین بردن آن موثر هستند.

علاوه بر مصرف به عنوان صبحانه، می توانید یک فنجان بلغور پخته شده سرد را با یک قاشق غذاخوری عسل و نصف قاشق غذاخوری آبلیمو، مخلوط کنید. این مخلوط را روی منطقه جوش زده بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند. سپس با آب ولرم بشویید. این کار را تا رسیدن به نتیجه مطلوب، روزانه یک بار تکرار کنید.

سایر درمان های جوش های قفسه سینه

 • استفاده از سابون خیار و سلیسیلیک اسید
 • ماساژ آرام پوست قفسه سینه (محل جوش زده) در هنگام دوش گرفتن، برای پاک سازی سلول های مرده. دقت کنید به جوش ها آسیب نزنید و آن ها را به زخم تبدیل نکنید
 • دوش گرفتن منظم پس از تمرینات ورزشی و هر فعالیتی که باعث عرق کردن بدن می شود
 • خوردن منظم میوه ها و سبزیجات
 • کمتر کردن مصرف قند و شکر
 • مصرف آجیل ها و دانه هایی که دراای مواد ضد التهاب و اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. البته به مقدار کم
 • مصرف بیش از حد قهوه، نوشابه و مواد الکلی موجب از دست دادن آب بدن و آکنه می شود
 • اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ. و یا حداقل پوشیدن لباس های پنبه ای و نرم
 • اجتناب از صمرف سیگار و سایر دخانیات
 • ورزش روزانه و تعریق بیشتر برای خارج کردن سموم بدن
 • اسپری کردن عطر به سینه موجب افزایش آکنه می شود. تصور برعکس این مورد غلط است
 • کاهش استرس در کاهش آکنه موثر است
 • و در نهایت در صورت شدید بودن جوش های قفسه سینه بهترین راه حل مراجعه به متخصص پوست است

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

5 دیدگاه

 1. این روش هالکه ایجادمیکنن؟عوارض جانبی ندارن؟واقعاباعث بهبودی میشه؟من دکتررفتم یه محلول شیمیای وتتراساکلین تجویزکرد اماهیچ نتجیه ای نداشت.لک های زیادی هم مونده

  1. سلام دوست عزیز

   این روش ها همان طور که گفته شده، کاملا طبیعی هست و در صورتی که مشکلاتی مانند حساسیت پوست یا موارد خاص وجود نداشته باشه، عوارض جانبی نداره. در ضمن وقتی متخصص پوست به شما دارو داده و اثر نداشته، مشکل جای دیگه ای هست. به متخصص غدد هم مراجعه کنید و غذاهایی که می خورید رو هم یه باز بینی بکنید. امکان داره مشکل از غدد یا رژیم غذاییتون باشه.

 2. سلام خسته نباشین من سه ماه زایمان کردم یه مدته زیر سینم جوش زده ولی خیلی بزرگ شده یه چند روزه خودش ترکیده و خون اومد الان یه حالت سوراخ شده طوری که گوشتمو میتونم ببینم هرچند وقت یه بار خون میاد
  از گاز استریل و چسب هم استفاده کردم ولی بهتر نشده چیکار کنم توروخدا جواب بدین

 3. استفاده زرد چوبه در غذا موثره من خودم صورتم پر از جوش آکنه بود یه مدت اینکار رو کردنم جوا داد البته سعی کنید تخم مرغ نخورید اگر هم خوردید زرده رو نخورید و بهش زرد چوبه بزنید وبرای بهتر شدن عملکرد یک پیاز رو پوستش رو بگیری نصف کنید و روی جوش بذارید تا حد قابل توجهی جای جوش رو از بین میبره دوباره میگم به همه غذاهاتون زردچوبه بزنید

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *