درمان طبیعی پوست های بسیار خشک به کمک ۴ ماده در دسترس

درمان طبیعی پوست های بسیار خشک به کمک 4 ماده در دسترس
درمان طبیعی پوست های بسیار خشک به کمک ۴ ماده در دسترس

خشکی زمانی رخ می دهد که پوست رطوبت خود را از دست می دهد یا نمی تواند رطوبت را در خود نگه دارد. هوای گرم داخل خانه در زمستان، حمام کردن بیش از حد و زیاد و  استفاده از صابون های تند و قوی می تواند به خشکی پوست کمک کند. محققان مرکز پزشکی دانشگاه مریلند گزارش می دهند که خشکی پوست اغلب بر پاها، اطراف شکم و ران بیشتر تاثیر می گذارد. هر چند این وضعیت ممکن است در هر جایی از بدن ظاهر شود. خشکی شدید پوست می تواند منجر به پوسته پوسته شدن، ترک خوردگی، قرمزی و تحریک شود. درمان های طبیعی به طور معمول می توانند مشکل را حل کنند. با این حال، در صورتی که خشکی و خارش شدید در خواب دارید و درمان های طبیعی وضعیتتان را بهبود نداده با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد درمان طبیعی پوست های بسیار خشک صحبت خواهیم کرد.

روش های درمان طبیعی پوست های بسیار خشک

روغن

استفاده از مرطوب کننده باعث می شود که رطوبت در پوست به دام بیافتد و از خروج آن جلوگیری می کند. بنابراین توصیه می شود که برای درمان خشکی شدید از روغن بچه استفاده کنید. این نوع روغن ها از مرطوب کننده های معمولی روش بهتری برای درمان طبیعی پوست های بسیار خشک هستند. ضمن این که روغن های طبیعی، از جمله آووکادو، جوحوبا و بادام، نیز به حفظ  هیدراته در پوست خشک کمک می کند. برای کسب بهترین نتایج، روغن را بلافاصله پس از حمام بر روی پوست بمالید. بهترین کار این است که بین ۳ تا ۵ دقیقه بعد از استحمام به صورت سخاوتمندانه از این روغن ها روی پوست بمالید.

نمک دریایی

نمک دریایی می تواند حتی خشک ترین پوست را در زمان حمام کردن یا اسکراب با آن درمان کند. برای استفاده از این روش به شیوه زیر عمل کنید:

 • یک فنجان نمک دریایی را به یک وان آب گرم اضافه کنید.
 • حداقل ۲۰ دقیقه برای تغذیه پوست بسیار خشک در این آب بدتان را خیس کنید.

برای اسکراب نیز دستور زیر را استفاده کنید:

 • ۱ فنجان نمک دریایی جامد را با ۱/۴ فنجان گلیسیرین مخلوط کرده و یک اسکراب نمکی تغذیه کننده برای پوست های خشک تهیه کنید.
 • مخلوط را چند دقیقه روی پوست خود بمالید و سپس با آب گرم بشویید.
 • برای کسب بهترین نتایج، بعد از اسکراب با مرطوب کننده تهیه شده بر پایه روغن، پوست را مرطوب کنید.
 • با این وجود، اگر زخم های باز دارید، از نمک دریایی استفاده نکنید. زیرا ممکن است سوزش دردناکی رخ دهد.

ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا دارای خاصیت مرطوب کنندگی است که اگر به صورت موضعی استفاده شود می تواند خشکی های بسیار شدید را نیز درمان کند. این کار به خصوص برای پوسته پوسته شدن بسیار خوب است. کافی است از دستور زیر استفاده کنید:

 • یک لایه نازک از این ژل را روی پوست بمالید.
 • اگر پوستتان ژل را جذب کرد نیاز به شستشو ندارد. اما اگر بعد از ۲۰ دقیقه ژل روی پوستتان ماند، باید آن را با آب ولرم شستشو دهید.
 • این فرایند را یک الی دو بار در روز تکرار کنید.

می توانید از مرطوب کننده معمولی حاوی آلوئه ورا نیز استفاده کنید.

عسل

عسل یک مرطوب کننده و نرم کننده طبیعی است. کافی است به شیوه زیر از این ماده استفاده کنید:

 • مقدار کمی عسل را روی پوست با نوک انگشتان به مدت ۲ دقیقه ماساژ دهید. این کار باعث افزایش گردش خون در محل خشکی می شود و باعث تقویت عملکرد مرطوب کنندگی پوست خواهد شد.
 • بعد از ۱۰ دقیقه پوست را با آب گرم شستشو دهید.
 • سپس مقداری مرطوب کننده روی پوست بمالید.
 • درمان با عسل را حداقل یک بار در روز برای تسکین خشکی پوست تکرار کنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *