مقالات

درمان عفونت مثانه در گربه ها به روش های ساده و خانگی
پیشگیری و بیماریها, درد و درمان

درمان عفونت مثانه در گربه ها به روش های ساده و خانگی 

گربه ها می توانند از بیماری های مختلفی رنج ببرند، اما یکی از بیماری های شایع که بیشتر گربه ها را تحت تاثیر قرار می دهد، بیماری های مثانه است. سیستیت التهاب مثانه است با  عفونت ادراری فرق می کند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد روش های خانگی و ساده درمان عفونت مثانه در گربه ها صحبت کنیم.

التهاب مثانه ممکن است به علت عفونت یا تحریک شدن مثانه رخ دهد. سیستیت در گربه های جوان شایع تر است و احتمال ابتلا به آن با افزایش سن حیوان کاهش می یابد.

گربه های مبتلا به سیستیت مشکلاتی در ادرار کردن داشته و مکرر برای ادرار کردن از جعبه خود خارج می شوند. اما در این کار ناموفق هستند. به غیر از این علائم، سایر علائم عفونت مثانه عبارتند از:

 • درد
 • کاهش اشتها
 • باد کردن شکم
 • لیس زدن بیش از حد ناحیه تناسلی
 • تغییر ناگهانی در رفتار

روش های طبیعی زیادی برای درمان عفونت مثانه در گربه ها وجود دارد که به برخی از آن ها در ادامه اشاره می کنیم.

درمان عفونت مثانه در گربه ها

مصرف آب

برای درمان هر گونه مشکل مثانه، از جمله سیستیت، چه در انسان ها و چه در حیوانات باید میزان مصرف آب افزایش پیدا کند. آبرسانی مناسب برای سلامت مثانه گربه ها حیاتی است.

 • کاسه آب حیوان را همیشه در نزدیکی او قرار دهید.
 • برای تشویق حیوان جهت مصرف آب، کمی آب موجود در کنسرو ماهی تن در آب را به کاسه آب اضافه کنید.
 • اگر حیوان آب شیرین دوست ندارد از سایر مایعات برای تغذیه او استفاده کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب درمان موثری برای وجود هر نوع مشکل در مثانه گربه است. این ماده می تواند به سرعت التهاب مثانه را حل کند و باعث تقویت سیستم ایمنی حیوان خانگی شما شود.

 • ½ قاشق چای خوری سرکه سیب فیلتر نشده را به کاسه آب گربه اضافه کنید.

روش دیگر

 • ¼ قاشق چای خوری سرکه سیب را به مواد غذایی گربه خود اضافه کنید.
 • دوبار در روز این کار را انجام دهید.

روش دیگر

 • ¼ قاشق چای خوری سرکه سیب و ¾ قاشق چای خوری آب را مخلوط کنید.
 • این محلول را در سرنگ ریخته و ۲ یا ۳ بار در روز از آن به حیوان بدهید.

آب ذغال اخته

آب ذغال اخته حاوی ترکیباتی است که باعث جلوگیری از رشد باکتری ها در دیواره های مثانه و همچنین بافت های دستگاه ادراری می شود. به علاوه، ماهیت اسیدی این ماده، به حفظ سطح pH ادرار کمک می کند.

 • چند قاشق چای خوری آب ذغال اخته را به آب آشامیدنی گربه اضافه کنید.
 • ذغال اخته تازه یا خشک شده را نیز می توانید به مواد غذایی مصرفی گربه اضافه کنید.

مواد غذایی مرطوب

به غیر از آب، تغذیه حیوان با مواد غذایی مرطوب نیز می تواند به اضافه کردن مایعات به رژیم غذایی حیوان کمک کند. می توانید این مواد غذایی را از فروشگاه های مخصوص محصولات حیوانات خانگی تهیه کنید.

تغذیه گربه با کمک رژیم غذایی ضد التهابی که شامل برنج، ذرت و گندم است نیز می تواند در مدیریت بیماری موثر باشد. می توانید از مواد غذایی کنسروی برای تغذیه حیوان استفاده کنید. هنگام خرید این مواد غذایی نوعی از آن ها را انتخاب کنید که منیزیم کمی دارند. این غذاها آسان هضم می شوند، باعث می شوند که ادرار اسیدی شود و بدن حیوان مایع بیشتری دریافت  کند.

از مواد غذایی خشک که حاوی پرکننده ها، دانه ها، رنگ های خوراکی و سایر مواد شیمیایی هستند اجتناب کنید. این مواد برای سلامت بدن حیوان مضر هستند.

عصاره استخوان (آب قلم)

عصاره استخوان، که با پختن استخوان قلم در آب به مدت طولانی تهیه می شود، دارای ویتامین ها و مواد معدنی مهمی است که می تواند برای حیوان خانگی بیمار بسیار مغذی باشد. در واقع، آب قلم یک نوشیدنی سبک و مغذی است که اکثر گربه ها نوشیدن آن را دوست دارند.

علاوه بر این، این ماده نقش مهمی در آبرسانی بدن حیوان دارد و باعث می شود سیستم گوارش او به درستی کار کند. شما می توانید به صورت روزانه ۱ تا ۱٫۵ فنجان سوپ عصاره استخوان به گربه خود بدهید. هنگام تهیه سوپ، فقط باید از آب تمیز و فیلتر شده استفاده کنید.

درمان عفونت مثانه در گربه ها به روش های ساده و خانگی
درمان عفونت مثانه در گربه ها به روش های ساده و خانگی

ابریشم ذرت

یکی دیگر از روش های مناسب برای درمان عفونت مثانه در گربه ها استفاده از ابریشم ذرت است. ابریشم زرد رنگی که روی ذرت وجود دارد حاوی پلی ساکارید ها بوده و به این ترتیب می تواند درد و التهاب همراه با سیسیت را کاهش دهد.

علاوه بر این، مصرف این ماده خروجی ادرار حیوان خانگی شما را افزایش می دهد. این عامل برای حفظ سلامت مثانه بسیار مفید است. برای درمان سیسیت در گربه ها، عصاره حاوی ابریشم ذرت یا پودر این ماده را پس از توصیه دامپزشک به حیوان بدهید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل غنی از خواص ضد التهابی است که به کاهش التهاب در مثانه کمک می کند. همچنین روغن نارگیل برای سلامت بدن حیوانات خانگی بسیار مغذی است.

 • ¼ تا ½ قاشق چای خوری روغن نارگیل را هر روز به وعده های غذایی گربه اضافه کنید.
 • گزینه دیگر این است که روغن نارگیل را روی پتجه گربه بمالید تا با لیس زدن پنجه روغن وارد بدن حیوان شود.

Couch Grass

Couch Grass گیاهی است که حاوی خواص ضد التهابی است و می تواند به کاهش درد ناشی از درد سیسیت در طول ادرار کردن کمک کند. همچنین خواص دیورتیک این گیاه باعث آسان شدن دفع ادرار در گربه ها می شود. تکرر ادرار برای درمان عفونت مثانه در گربه ها بسیار مفید است. زیرا هر چه ادرار بیشتر شود، دوره نقاحت نیز کوتاه تر می شود.

 • گربه ها عاشق خوردن Couch Grass هستند. اگر این گیاه در محل زندگی شما موجود است، باید آن را به تغذیه گربه اضافه کنید.
 • همچنین می توانید این علف را در آب جوشانده و محلول به دست آمده را به حیوان بدهید.

کاهش استرس

پزشکان معتقدند که شرایط استرس زا به ایجاد عفونت مثانه در گربه ها کمک می کند. بنابراین باید سعی کنید سطح استرس گربه خود را کاهش دهید. توجه و مراقبت می تواند سطح استرس حیوانات را کاهش دهد. برای این کار کافی است با او بازی کرده و نوازشش کنید تا احساس امنیت و آرامش کند.

همچنین، مکان های مخفی برای گربه خود در اتاق های مختلف ایجاد کنید. این کار باعث می شود که گربه  احساس امنیت داشته و استرسش کم شود. حتی مالیدن بدن حیوان نیز می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند.

استراحت کردن

گربه ها هنگامی که از التهاب مثانه رنج می برند، احساس خستگی و بی حالی زیادی دارند. در این شرایط برای حیوان مهم است که تا آنجا که ممکن است استراحت کند. استراحت کردن کمک خواهد کرد که بدن سریع تر بهبود یابد.

حیوان خانگی خود را در خانه نگه دارید و یک روز کامل با او بازی نکنید. زیرا بازی کردن سطح انرژی حیوان را کاهش می دهد. او را تشویق کنید که برای مدت کوتاهی در خانه بماند. در عین حال، محل زندگی حیوان خانگی خود را تا حد ممکن تمیز و نرم نگه دارید.

سایر نکات در مورد درمان عفونت مثانه در گربه ها

 • تشخیص زودهنگام، درمان بهتر را تضمین می کند. بنابراین پس از مشاهده نشانه های سیسیت در گربه او را در اسرع وقت نزد دانپزشک ببرید.
 • اگر دامپزشک آنتی بیوتیک تجویز کرده است، همه دوزهای دارو را مصرف کنید.
 • محل زندگی حیوان را همیشه تمیز نگه دارید.
 • اضافه کردن غذاهای پروبیوتیک به رژیم غذایی گربه تاثیر مثبتی بر روی عملکرد مثانه دارد.
 • محل خواب و ظرف غذای حیوان را تمیز نگه دارید.
 • بدن گربه را به طور منظم بشویید.
 • می توانید مکمل های گلیکواسامینوگلیکان را به تغذیه گربه خود اضافه کنید تا اثربخشی لایه محافظی مثانه افزایش پیدا کند. قبل از اضافه کردن هر گونه مکملی به تغذیه حیوان خانگی خود همیشه با دامپزشک مشورت کنید.
به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397