علل، انواع و درمان های گیاهی ریزش مو

علل، انواع و درمان های گیاهی ریزش مو
درمان های گیاهی ریزش مو

ریزش مو یکی از اختلالاتی است که علاوه بر تغییر در ظاهر افراد می تواند به روحیه و اعتماد به نفس آنها نیز صدمه وارد کند. گاهی ریزش مو در بدن کلی است اما چون افراد بیشتر به موهای سرشان توجه می کنند درک آن ها از ریزش مو، کم پشت شدن موهای سرشان است. در این پست پیام سلامت می توانید مطالب بسیار مفیدی در مورد علل، انواع و درمان های گیاهی ریزش مو بخوانید.

علل ریزش مو

عوامل مختلفی می تواند در ریزش مو نقش داشته باشند اما مهمترین عوامل به قرار زیر است:

گاهی ریزش مو به دلیل ضعف در ریشه موها است.

تغییرات هورمونی و تغییر در سطح ترشح غدد داخلی بدن در موقعیت های خاصی مثل بارداری و تحولات یائسگی نیز از دیگر علل ریزش مو است.

ناراحتی های روحی و روانی نیز می تواند از جمله عوامل ریزش مو باشد.

داروها نیز در این فرآیند بی تاثیر نیستند. مثلا داروهایی که برای درمان سرطان مصرف شده و یا قرص های جلوگیری از بارداری می توانند در این پروسه نقش داشته باشند.

انواع ریزش مو

موها می تواند به دو شکل تکه ای و یکنواخت بریزند. در شکل تکه ای که به آن ریزش سکه ای موها نیز گفته می شود موهای یک قسمت از بدن یا سر دچار ریزش می شود دلیل این نوع از ریزش ها معمولا روحی و روانی است در طب سنتی به این نوع ریزش، ریزش نوآمه نیز می گویند. اما ریزش یکنواخت ریزش مو در سراسر بدن و کم پشت شدن موها است.

درمان های گیاهی ریزش مو

پزشکان امروزی معتقدند، برای درمان ریزش مو ابتدا باید ریشه و علت آن مشخص شود. در طب سنتی روش هایی معرفی شده که می توانند در درمان این عارضه موثر باشند. در ادامه می توانید چند نمونه از درمان های گیاهی ریزش مو را بخوانید

علل، انواع و درمان های گیاهی ریزش مو
درمان های گیاهی ریزش مو
  • مقداری برگ مورد و جفت را قدری بکوبید سپس با مقداری آب بجوشانید همزمان مقداری از میوه حنظل را کوبیده و با مقداری آب جوش بخیسانید و پس از دو روز، از صافی رد کنید. حال یک روز در میان از این محلول ها به ریشه مو مالیده و ماساژ دهید روز اول از جوشانده اول سه بار در روز و روز دوم از محلول دوم باز هم سه بار در روز استفاده کنید. دقت کنید داروها، مقدار چربی پوست و حالات روحی فرد در میزان تاثیر پذیری این روش موثر است.
  • عقرب را بسوزانید و خاکستر آن را با روغن زیتون خمیر کرده و بر روی موها بمالید این کار باعث رشد مجدد موها می شود به شرطی که ریزش مو ارثی نباشد.
  • روش دیگری که برای رویش موهایی که بر اثر عوامل ارثی نریخته اند پیشنهاد می شود، سوزاندن پوست مار زهر دار و ترکیب آن با روغن زیتون و استفاده از آن به شکل پماد است.
  • اگر مار سیاه زهری را با مقداری روغن کنجد یا روغن زیتون در ظرف مسی در بسته حرارت دهند و آن را له کنند، روغن حاصله یکی از درمان های گیاهی ریزش مو است.
  • یکی دیگر از درمان های گیاهی ریزش مو این است که مقداری پیاز عنصل را کوبیده و مقدار کمی آب نیمه گرم بر روی آن ریخته و خوب بکوبید و سپس از عصاره به دست آمده روزی ۲ الی ۳ بار بر روی پوست سر بمالید.
  • در صورتی که موهایتان شاخه شاخه می شود و در بینی و دهان خود احساس خشکی می کنید علت در ضعف پیاز مو است. در این حالت دانه ختمی را جوشانده و لعاب آن را با کره حیوانی مخلوط کرده و بر روی موها بمالید.
  • برای ریزش های سکه نیز توصیه می کنند مقداری گوگرد و نمک طعام را پودر کرده و با سرکه مخلوط کنید و مقداری میوه حنظل را نیز کوبیده و با آب خیس کرده و پس از ۴۸ ساعت آب را از صافی رد کنید. به صورت یک روز در میان از این دو محلول روزی دو الی ۳ بار بر روی محلی که موهایش ریخته است بمالید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *