دلیل وجود گلبول سفید در ادرار و مدفوع چیست؟

دلیل وجود گلبول سفید در ادرار و مدفوع چیست؟

لکوسیت ها یا همان گلبول های سفید خون نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ما بازی می کنند، این گلبول ها به بدن برای مبارزه با بیماری ها و عفونت های کمک می کند. آزمایش خون برای لکوسیت پزشکان را قادر می سازد که هر گونه بیماری را در بدن کشف کنند. از بین آزمایش های مختلف آزمایش وجود گلبول سفید در ادرار و مدفوع و تعداد آن ها پزشک را قادر خواهد ساخت تا عفونت های مرتبط با دستگاه گوارش و یا دستگاه ادراری را تشخیص دهد.

لکوسیت در یک روش مشابه مانند یک نگهبان از قلعه بدن انسان محافظت می کنند. گلبول های سفید حدود ۱٪ از میزان خون یک فرد بالغ را تشکیل می دهند. لکوسیت ها از انواع مختلف سلول های سفید خون تشکیل شده که هر کدام نقش خاصی را در سیستم ایمنی بدن به عهده دارند. در مجموع ۵ نوع مختلف از گلبول سفید وجود دارد:

نوتروفیل : این اولین سلول های سفید خون (گلبولهای سفید) است که برای مبارزه با عفونت وارد عمل می شود. آنها عفونت های باکتریایی یا قارچی  را در خود فرو برده و آن ها را به صورت چرک ناشی از عفونت دفع می کند.

مونوسیت : آنها در پاسخ به التهاب و حمله مواد خارجی دست به کار می شوند. مونوسیت ها همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم هستند. در مجله Clinical Infectious Diseases اشاره شده است که یکی از راه های مونوسیت برای مبارزه با عفونت ها، آزاد سازی سیتوکین است که باعث تب می شود.

لنفوسیت : دو نوع لنفوسیت وجود دارد، سلول های B و سلول های T. سلول های B مسئول ایجاد آنتی بادی و حمله هستند. سلول های T نیز به سلول های آلوده بدن حمله می کنند.

بازوفیل ها : محققان در مجله Immunology می گویند که این نوع گلبول سفید خون، هیستامین را به عنوان بخشی از پاسخ بدن به مواد حساسیت زا منتشر می کند.

ائوزینوفیل : مشابه به بازوفیل ها، ائوزینوفیل در برابر مواد آلرژی زا و عفونت های فعال شده از خود واکنش نشان می دهند.

علل احتمالی وجود گلبول سفید در ادرار

معمولا، کلیه اجازه نمی دهد هر نوع سلول خونی به ادرار وارد شود. بنابراین، حضور سلول های سفید خون در ادرار بدان معنی است که نوعی از عفونت یا بیماری در بدن وجود دارد. بیایید نگاهی به برخی از شایع ترین علل وجود گلبول سفید در ادرار بیاندازیم.

عفونت های دستگاه ادراری

عفونت های دستگاه ادراری (UTI) یک علت شایع برای وجود گلبول سفید در ادرار است. عفونت ادراری با باکتری ها (اغلب اشرشیاکلی و یا باکتری E.coli) که به دستگاه ادراری وارد شده و باعث عفونت شده اند ایجاد می شود. از آنجا که پیشابراه زنان کوتاهتر از مردان است، آنها بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری هستند. بهترین راه برای چک کردن عفونت ادراری، آزمون تعداد سلول های سفید خون در ادرار است.

این مهم است که برای درمان عفونت ادراری در اسرع وقت اقدام کنید زیرا این عفونت می تواند به بخش های دیگر بدن نیز نشر پیدا کند. یکی از بهترین راه های طبیعی برای کمک به مقابله با عفونت دستگاه ادراری حفظ هیدراته بدن است. این کار کمک خواهد کرد که عفونت از بدن دفع شود. یکی از روش های سنتی برای کمک به جلوگیری از عود عفونت ادراری نوشیدن آب است. مجله The American Journal of Clinical Nutrition نشان داد که مصرف آب آلبالو تعداد دفعات تکرار UTI در زنان را کاهش می دهد.

دلیل وجود گلبول سفید در ادرار و مدفوع چیست؟
دلیل وجود گلبول سفید در ادرار و مدفوع چیست؟

التهاب مثانه

التهاب مثانه (سیستیت بینابینی نیز نامیده می شود) یکی دیگر از علل وجود گلبول سفید در ادرار است. برخی از علائم التهاب مثانه عبارتند از درد در منطقه زیر شکم، احساس فشار، درد در مثانه و نیاز به دفع ادرار به صورت مکرر.

دکتر مایکل دبلیو اسمیت معتقد است که در مراحل اولیه این بیماری شما باید سعی کنید به مثانه خود آموزش دهید تا بتواند ادرار بیشتری را در خود نگه دارد به عنوان مثال، سعی کنید به جای ۳۰ دقیقه ۴۵ دقیقه ادرارتان را نگه دارید. از طرفی سعی کنید از پوشیدن لباس های تنگ که موجب تحریک ادرار می شود جلوگیری کنید.

وجود گلبول سفید در ادرار در دوران بارداری

در دوران بارداری زنان ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به عفونت ادراری باشند. دلیل این موضوع این است که تغییرات هورمونی در دستگاه ادراری موجب می شود دفع ادرار مشکل انجام شود به طوری که مثانه کاملا خالی نمی شود در نتیجه عفونت ایجاد می شود. بنابراین، سلول های سفید خون می تواند در طول آزمایش های معمول نیز در ادرار مادران باردار وجود داشته باشد.

در هر حال مهم است که عفونت دستگاه ادراری (UTI) در دوران بارداری درمان شود. دکتر جان دلزل استاد دانشگاه میسوری کلمبیا می گوید که این عفونت ممکن است به التهاب مثانه یا پیلونفریت ( بیماری است که کلیه را آلوده می کند) منجر شده و حتی جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

برای جلوگیری از عفونت ادراری در دوران بارداری، دکتر نیون تاد توصیه می کند حداقل ۸ لیوان آب در روز بنوشید، برای خشک کردن خود پس از ادرار خود را از جلو به عقب خشک کنید، لباس زیر پنبه ای بپوشید و به جای حمام کردن فقط دوش بگیرید.

سنگ کلیه

مجله اورولوژی گزارش می دهد که در تقریبا نیمی از بیمارانی که سنگ کلیه داشته اند میزان بالایی از سلول های سفید در ادرار مشاهده شده است.

بزرگ شدن پروستات

مردانی که ورم پروستات دارند دارای تعداد گلبولهای سفید خون بیشتری در ادرار هستند.

دیابت

افراد مبتلا به دیابت می تواند عفونت های دستگاه ادراری بیشتری را نسبت به افراد غیر دیابتی تجربه کنند. معمولا درمان عفونت ادراری در افراد مبتلا به دیابت نیز سخت تر است.

علل احتمالی وجود گلبول سفید در مدفوع

وجود لکوسیت در مدفوع می تواند نشان از اختلال دستگاه گوارش باشد. تعداد لکوسیت در مدفوع، نوع بیماری و میزان درد و رنج را نشان می دهد.

اسهال التهابی

اسهال التهابی توسط باکتری هایی مانند کلستریدیوم، سالمونلا، شیگلا، کمپیلوباکتر و … ایجاد می شود. در این موارد، دکتر می تواند مدفوع را برای آزمایش سلول های سفید خون که موجب التهاب در دستگاه گوارش شده اند، تست کند.

بیماری التهابی روده (IBD)

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده است که بر روده بزرگ تاثیر می گذارد. این بیماری در فعالیت های روزانه به دلیل ایجاد تکرر اسهال، درد و خستگی اختلال ایجاد می کند. بیماری کرون نیز یکی از ناراحتی های دستگاه گوارش  است که باعث التهاب و تورم می شود. حضور سلول های سفید خون در مدفوع می تواند یک شاخص برای تشخیص التهاب در دستگاه گوارش باشد. بیماری التهابی روده به سختی درمان شده و بسیاری از پزشکان به بیماران توصیه می کنند علاوه بر درمان، محرک در رژیم غذایی شناسایی و از مصرف آنها امتناع کرده و همچنین شیوه زندگی خود را تغییر دهند.

یک مطالعه در مجله Clinical Gastroenterology and Hepatology منتشر شده است که در آن اشاره شده که رژیم غذایی با چربی بالا یک عامل شایع در بسیاری از افراد مبتلا به IBD است. همچنین مشخص شد که یک رژیم غذایی حاوی میزان زیادی گوشت (به خصوص گوشت قرمز)، تخم مرغ، پروتئین و الکل می تواند منجر به عود بیماری التهابی روده شود. بسیاری از افرادی که با بیماری التهابی روده دست و پنجه نرم می کنند دچار مشکل هضم محصولات لبنی هستند. پزشکان به چنین افرادی توصیه می کنند وعده های غذایی کم حجم و مایعات زیاد مصرف کنند. محققان در مجله Digestive Diseases and Sciences اشاره کرده اند، بیماران مبتلا به این مشکلات، گزارش داده اند که مصرف ماست، برنج و موز اغلب به بهبود حملات بیماری التهابی روده کمک می کنند.

بنابراین، اگر شما به IBD مبتلا هستید سعی کنید یک یادداشت غذایی برای شناسایی غذاهای خاص که باعث ایجاد و سپس قطع و یا کاهش علائم می شوند تهیه کنید و آن ها را از برنامه غذایی حذف کرده و ی به آن اضافه کنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *