دمانس و الویت بهداشت عمومی

دمانس و الویت بهداشت عمومی
Home Health Care Provider

سازمان بهداشت جهانی و انجمن بیماری آلزایمر جهانی به اتفاق میگویند که بیماری دمانس باید در الویت کار بهداشت جهانی قرار گیرد.

آخرین گزارش بحران بیماری دمانس در بهداشت عمومی

ژنو؛ ۱۱ آوریل ۲۰۱۲ – امروز، سازمان بهداشت جهانی و انجمن بیماری آلزایمر جهانی گزارشی را منتشر کردند که در آن از دولت ها، سیاست گزاران و دیگر ذینفعان خواسته شده است تا بیماری آلزایمر را در الویت کار بهداشت عمومی جهان قرار دهند. گزارش اخیر وضیعت و تاثیر بیماری دمانس را در جهان به طور دقیق بررسی می کند و ضمن ارائه بهترین روش ها و بررسی موارد عملی ارزشمند از گوشه کنار دنیا، مجموعه ای جامع از داده ها شامل آماری از کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط که استخراج داده ها در آن کشورها مشکل به دست میاید، می شود.

این گزارش با عنوان «دمانس: الویت بهداشت عمومی»، به درخواست سازمان بهداشت جهانی و انجمن بیماری آلزایمر جهانی با اهتمام چهار کار گروه متخصص، ده موسسه بین المللی و متجاوز از بیست کارشناس منقد تهیه شده است.

مسولین طرح: دکتر شخار ساکسنا (مدیر بخش بیماری های روانی، سازمان بهداشت جهانی)، آقای مارک ورتمن (مدیر عامل انجمن بیماری آلزایمر)، دکتر دیزی آکوستا (رییس هیت مدیره ای.دی.ای)، پروفسور مارتین پرنس (بخش روانشناسی دانشگاه کینگز، لندن) و اناپادم. اس. کریشنامورتی (مدیر بخش مغز و اعصاب، سرینیوواسان ، هندوستان).

پیام هایی از گزارش بیماری دمانس الویت بهداشت عمومی

• بیماری دمانس، روند طبیعی سالمندی نمی باشد.

• در سال ۲۰۱۰ تخمین زده شد که ۳۵۰۶ میلیون نفر با بیماری دمانس زندگی می کنند. هر سال ۷٫۷ ملیون نفر به این تعداد اضافه می شوند. یعنی هر چهار ثانیه یک نفر در جهان به بیماری دمانس مبتلا می شود. شدت رشد بیماری دلیلی برای اتخاذ تصمیمات فوری است؛ به ویژه در کشورهای کم در آمد و یا با در آمد متوسط که فاقد امکانات لازم هستند.

• با توجه به پیش بینی افزایش آمار در آینده، هزینه کلان بیماری، نظام های بهداشت را به چالش می کشد. هم اکنون هزینه سالیانه بیماری در جهان، ۶٫۴ میلیارد دلار است ولی این رقم با شدت شیوع، افزایش خواهد یافت.

• افراد بعد از تشخیص بیماری دمانس سال های زیادی زندگی می کنند. با حمایت مناسب، افراد بسیاری می توانند و باید بتوانند به زندگی مفید در اجتماع ادامه داده و از کیفیت خوب زندگی برخوردار شوند.

• بیماری دمانس برای مراقبین بار مراقبتی سنگینی را به همراه دارد، به همین علت، نظام های بهداشت، اجتماعی، مالی و حقوقی باید آنها را تحت پوشش خود قرار دهند.

• کشورها باید بیماری دمانس را در دستور کار بهداشت عمومی قرار دهند. اقدام و هماهنگی مستمر در سطوح مختلف و همچنین درسطوح ذینفعان بین المللی، ملی، منطقه ای و محلی الزامی است.

• افراد مبتلا به بیماری دمانس و مراقبین آنها، اغلب نسبت به وضعیت زندگی خود بینش منحصر بفردی دارند. آنها باید در سیاست گزاری ها، طرح ها، قوانین و خدمات مربوطه شرکت داشته باشند.

هم اکنون زمان اقدام فرا رسیده است:

• باید در جهان جوامع حامی دمانس پسند ایجاد نمود.

• بیماری دمانس باید در اولویت کار بهداشت عمومی ملی و خدمات اجتماعی کشورهای جهان قرار داده شود.

• شناخت بیماری دمانس و اصلاح برخورد عمومی و متخصصین باید اعمال شود.

• سرمایه گذاری در نظام بهداشت و خدمات اجتماعی در راستای بهینه ساختن خدمات مراقبتی ویژه بیماران مبتلا به دمانس و مراقبین آنها باید در صدر امور قرار گیرد.

• الویت به تحقیقات در مورد بیماری دمانس در دستور کار بهداشت عمومی دیده شود.

برای اطلاعات بیشتر می توانید از اینجا و یا از طریق آدرس و شماره تماس های زیر با انجمن آلزایمر ایران تماس بگیرید:

تهران – شهرک اکباتان، میدان بسیج، نبش خروجی شهرک، به سمت ستاری، انجمن آلزایمر ایران.

تلفن: ۴۴۶۳۰۶۵۲

فاکس: ۴۴۶۵۱۱۲۲


توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *