دیابت بارداری در هفته ۳۷ حاملگی

دیابت بارداری در هفته ۳۷ حاملگی
دیابت بارداری در هفته ۳۷ حاملگی

در هفته ۳۷ بارداری، احتمالا ۹ هفته از شروع دیابت بارداری در فرد می گذرد. آزمایش خون برای این بیماری در آغاز سه ماهه سوم، حدود هفته ۲۸ انجام می شود. اگر چه دیابت بارداری، زنان را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات بارداری می کند، اما این بیماری را می توان با مراقبت دقیق مدیریت کرد. متخصصان کنگره متخصصان زنان و زایمان آمریکا می گویند که سالانه دیابت بارداری در بین ۲ تا ۱۰ درصد زنان تشخیص داده می شود. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم به طور اختصاصی در مورد دیابت بارداری در هفته ۳۷ حاملگی و روش های درمان آن صحبت کنیم.

دیابت بارداری در هفته ۳۷

دیابت بارداری تعریف شده

طبق نظر متخصصان کنگره متخصصان زنان و زایمان آمریکا، دیابت بارداری به عنوان سطوح بالای گلوکز در خون تعریف می شود. وجود گلوکز بیش از حد زمانی اتفاق می افتد که بدن انسولین کافی برای تبدیل گلوکز به انرژی را تولید نمی کند. این بیماری با بارداری ادامه می یابد. زنان مبتلا به دیابت بارداری در اولین حاملگی خود، احتمال بیشتری برای ابتلا به دیابت بارداری در حاملگی های بعدی دارند. پزشکان کنگره متخصصان زنان و زایمان آمریکا می گویند که بیشتر از نیمی از این زنان در مراحل بعدی زندگی، به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند.

درمان دیابت بارداری در هفته ۳۷

رژیم غذایی، ورزش و گاهی اوقات داروها کلید کنترل دیابت بارداری هستند. بیماران باید از مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده، قند و کافئین اجتناب کنند و شنا کردن، پیاده روی یا یوگا را پیش از تولد نوزاد انجام دهند. گاهی اوقات تزریق انسولین لازم است.

عوارض احتمالی

اگر دیابت بارداری کنترل نشود، عوارض جدی ممکن است رخ دهد. این عوارض عبارتند از:

  • تولد زودرس نوزاد
  • پره اکلامپسی، یا فشار خون غیر طبیعی بالا مادر
  • سندرم دیسترس تنفسی و یا مشکلات تنفس کودک هنگام تولد
  • نقایص هنگام تولد
  • ماکروزومیا یا نوزادی بسیار بزرگ

طبق گفته برخی از متخصصان، نوزاد ممکن است در اثر مدیریت نامناسب بیماری به شوک دیابتی مبتلا شود و در هنگام تولد فوت کند.

هفته ۳۷ بارداری

با شروع هفته ۳۷ بارداری، زنان مبتلا به دیابت بارداری هر هفته باید بررسی شوند. به دلیل خطرات پره اکلامپسی و ماکروزومیا، این زنان شانس بیشتری برای زایمان از طریق سزارین دارند. پزشکان اندازه نوزادان، سطح قند خون مادر و فشار خون را به دقت بررسی می کنند تا تعیین کنند آیا سزارین لازم است یا خیر. بارداری بین ۳۷ تا ۴۲ هفته طول می کشد، بنابراین نوزادان احتمالا بدون عارضه در این زمان به دنیا می آیند.

هشدار

تمامی زنان باردار باید با شروع هفته ۳۷ بارداری، برای پزشک یا مامای خود شمارش حرکات جنین را ثبت کنند. زنان مبتلا به دیابت بارداری از انجام این کار مستثنا نیستند. اگر تعداد حرکات جنین در هر فاصله دو ساعته کمتر از ۱۰ باشد، بایستی بلافاصله به پزشک یا ماما مراجعه کنند. این موضوع نشانه ای خطرناک در مورد سلامت جنین است.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *