راهنمای ترک سیگار

راهنمای ترک سیگار
ترک سیگار

افرادی که به مدت طولانی سیگار می کشد برای ترک آن نیاز به انگیزه و روش صحیح ترک سیگار دارند. این بدین معناست که هر اندازه انگیزه ترک سیگار مهم است روشی که برای این کار انتخاب می شود نیز می تواند مهم باشد. در ادامه راهنمای ترک سیگار از دیدگاه دکتر مرکولا را خواهید دید.

گام های لازم برای ترک سیگار

  • یک روز خاص را برای ترک سیگار انتخاب کنید. نیازی نیست برای این انتخاب، به خود استرس وارد کنید. این روز می تواند روز تولد، سالگرد ازدواج و یا حتی روز اول ماه باشد. مهم این است که شما یک روز را برای رهایی از سیگار انتخاب کنید.
  • شما در گام بعدی نیاز به یک همراه دارید. این مهم است که حضور یک پشتیبان را در تمام مراحل ترک، در کنار خود احساس کنید.
  • یک جایگزین مناسب برای نیکوتین سیگار پیدا کنید. این کار به ما در غلبه بر وسوسه های کشیدن سیگار کمک می کند. این جایگزین ها برای تمام افرادی که می خواهند سیگار را ترک کنند مفید است غیر از زنان باردار، افراد دیابتی و کسانی که مجبور هستند به خاطر بیماری های قلبی و عروقی سیگار را ترک کنند.
  • سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) پنج شکل از درمان جایگزین نیکوتین، پد، آدامس، اسپری بینی، اسپری استنشاقی و قرص های مکیدنی را برای کسانی که می خواهند سیگار را ترک کنند توصیه کرده است.
  • دوری هوشمندانه از سیگار را فراموش نکنید. به عنوان مثال انتخاب یک مجله و مطالعه روزانه آن می تواند شما را از قرار گرفتن در موقعیتی که احساس به سیگار کشیدن در آن شرایط را پیدا می کنید دور کند.
  • شناسایی محرک شما. یک لیست از تمام چیزهایی که شما را در گذشته مجبور به کشیدن سیگار می کرده است تهیه کنید. به عنوان مثال چایی بعد از سیگار و سیگار بعد از چایی. در این فهرست تعیین کنید چه چیز، کجا و چگونه شما را به کشیدن سیگار ترغیب می کرد. عادات، مکان ها و هر چیز دیگری که در این لیست قرار می گیرد را تغییر دهید.
  • تمام وسایلی که در هنگام سیگار کشیدن مورد استفاده قرار می دادید مثل فندک و جا سیگاری را دور بیاندازید.
راهنمای ترک سیگار
ترک سیگار
  • در یک جامعه و یا گروهی از افرادی که سیگار را ترک کرده اند عضو شوید. این کار موجب حمایت بیش از پیش از شما می شود.
  • شما باید رفتار خود را تنظیم کنید و آنچه در رفتارتان موجب کشیدن سیگار می شود را شناسایی و ترک کنید.
  • تعهد را در خود تقویت کنید. این کار نه تنها در ترک سیگار به شما کمک می کند بلکه زندگی شخصی شما را نیز متحول می کند.

ترک سیگار ممکن است سخت باشد، اما این سختی تنها در اوایل دوران ترک است. این را به یاد داشته باشید که داشتن یک شیوه زندگی عاری از دود نه تنها به شما، بلکه به خانواده تان نیز برای داشتن یک زندگی سالم، با کیفیت و طولانی کمک می کند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *