راه های مقابله با استرس

فشارهای روانی و وقایع زندگی باعث استرس در فرد میشود . این عوامل بر سیستم فیزیولوژیکی بدن تحمیل می شوند و این سیستم را برای سازش تحت فشار قرار می دهند . مقابله با استرس در افراد مختلف متفاوت است و برخی به خوبی با استرس مقابله میکنند و برخی در مقابل استرس به مشکل میخورند و توان مقابله بر استرشان کم است . راه های مقابله با استرس را در زیر بیان میکنیم :

باور احساسات:

شما باید همیشه احساسات خود را قبول کنید در غیراین صورت آن احساسات به‌زودی بر شما غلبه می‌کنند. اگر شما قبول کنید که استرس دارید یک قدم جلو هستید و بهتر می‌توانید بر آن غلبه کنید.

تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن:

این کار به آسانی قابل اجراست . برای میزان کردن ساعت بیولوژیکی بدنتان زندگی خود را قانونمند کنید هر روز سر ساعت معینی بخوابید و برخیزید . اگر پس از گذشت چهل و پنج دقیقه بعد از رفتن به بستر به خواب نرفتید مطالعه کنید و یا خود را با کاری سرگرم کنید ، عاقبت خسته می شوید و به خواب می روید . اگر در کاری که همیشه به صورت قانونمند انجام میدهید تغییری صورت دادید، ساعت بیولوژیکی بدنتان با نیازمندی های کاری شما جور نخواهد بود بدن شما تقریباً سه هفته وقت نیاز دارد که با برنامه جدید تطبیق پیدا کند .اگر بیش از حد استرس دارید سعی کنید از تغییر دادن همزمان چند کار خودداری کنید و یا راه های دیگری را برای غلبه بر استرس در پیش بگیرید.

استراحت دادن به خود:

شما باید زمانی را برای استراحت بدنتان تخصیص داده و به مغزتان فرصت بدهید که مجدداً به واکنش های شیمیایی بپردازد.اگر زیاد از حد استرس دارید ممکن است ناشی از خستگی، درد، اضطراب ، بی خوابی ، افسردگی و عدم کسب لذت از فعالیت های روزمره و غیره باشد. باید به بدنتان فرصت بدهید التیام یابد و زمان کلیدی است برای به آرامش رسیدن شما. هر شب قبل از خواب لیستی از کارهای فردا تهیه کنید صبح روز بعد این لیست را به نصف تقلیل دهید و فقط به کاری که نسبت به آن احساس راحتی می کنید بپردازید.

نفس عمیق:

هنگام استرس داشتن معمولا نفس های تند تند و کوتاه کشیده میشود سعی کنید نفس بلند و عمیقی بکشید . اینکار باعث کاهش استرس میشود.

ورزش کنید:

نه تنها ورزش بر احساس سلامتی می افزاید بلکه به شما انرژی می دهد تا بر روزهای پر استرس غلبه کنید . اختصاص ساعاتی در هفته برای ورزش روزانه در زندگی تان ضروری است. ورزش استرس را کاهش می دهد و به شما اجازه می دهد که کارهای روزمره تان را بهتر انجام دهید.

زیر بار تعهد سنگین اجتماعی (خارج از توان خود) نروید:

این بدین معناست که یادگیری با هر کار اجتماعی که ممکن است بر استرس شما بیفزاید مخالفت کنید مثلاٌ اجازه بدهید امسال فرد دیگری در مورد تعطیلات برنامه ریزی کند. سعی کنید به جای این که تمام مسئولیت را به عهده بگیرید از تعطیلات لذت ببرید . شما حق دارید که به احتیاجات خود توجه کنید و اجازه ندهید که دیگران در زندگی شما دخالت کنند.

قند خون خود را متعادل نگاه دارید:

سعی کنید از مواد قندی به عنوان عامل بالا برنده قند خود استفاده نکنید اگر می خواهید میزان قند خونتان را از نوسان (بالا و پایین رفتن) دور نگاه دارید، این کار را با مصرف حبوبات، برنج ، نان و سیب زمینی انجام دهید . این گونه مواد قندی در بدن شکسته می شوند و قند آزاد شده در مدت زمانی طولانی (به طور مناسب) به سر تا سر بدن می رسد. همچنین خوردن مداوم وعده های مختصر غذایی، نوسان قند خون را کاهش میدهد و موجب می شود که در زندگی روزانه تان موثر باشد. بنابراین، تنقلات و خوراکی های مختصر از برنامه غذایی خود حذف نکنید.

حرف زدن در مورد مسئله استرس زا:

بعد از آرام شدن در مورد آن مسئله استرس زا با دیگران و افراد اگاه بحث کنید . این کار از استرس دفعات بعدی و مشابه میکاهد در غیر این صورت به شکل بدتری تکرار خواهد شد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *