روش استفاده از کاندوم زنانه

روش استفاده از کاندوم زنانه
روش استفاده از کاندوم زنانه

کاندوم زنانه کیسه ای است که در طول مقاربت برای جلوگیری از بارداری و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی استفاده می شود. این حلقه انعطاف پذیر یکبار مصرف، درست قبل از رابطه جنسی واژینال،  به عمق مهبل وارد می شود. این کیسه پس از پایان رابطه جنسی پر از مایع منی شده و باید از واژن خارج شود.

این فرآیند موجب می شود پس از انزال مایع منی داخل واژن ریخته نشود. عدم ورود مایع منی به واژن از بارداری جلوگیری می کند. علاوه بر این، کاندوم زنانه می تواند در برابر بیماری های مقاربتی مانند کاندوم مرادانه عمل کند. در شرایط عادی و در صورت عدم استفاده از کاندوم زنانه از هر ۱۰۰ زن ۲۱ زن باردار می شود اما اگر کاندوم زنانه استفاده شود از هر ۱۰۰ نفر تنها ۵ نفر باردار خواهند شد. کاندوم زنانه برای هر زنی که پرده بکارت نداشته و می تواند از تامپون زنانه استفاده کند، مناسب است. علاوه بر این برای رابطه مقعدی نیز می توان از آن بهره برد.

مزایای استفاده از کاندوم زنانه

کاندوم زنانه امن، ساده و استفاده از آن راحت است. مزایای دیگر استفاده از این ابزار به شرح زیر می باشد:

 • از عفونت ها پیشگیری می کند.
 • برای افرادی که حساسیت به لاتکس (ماده ای که معمولا برای تهیه کاندوم مردانه مورد استفاده قرار می گیرد) دارند گزینه عالی است.
 • مانند قرص های جلوگیری از بارداری اثری بر روی هورمون های طبیعی بدن زنان ندارد.
 • استفاده و تهیه آن نیاز به نسخه پزشک ندارد.
 • به دلیل این که داخل واژن می شود و اندام تناسلی خارجی زنان را نمی پوشاند، بر روی توانایی تحریک پذیری آن ها تاثیری ندارد.
 • مانند روش طبیعی جلوگیری از بارداری نیست و اجازه می دهد مرد در نعوظ کامل به انزال برسد.

معایب استفاده از کاندوم زنانه

اکثر افراد برای استفاده از کاندوم زنانه مشکلی ندارند اما ممکن است برخی با مشکلات زیر رو به رو شوند:

 • برخی از زنان و مردان ممکن است کاندوم زنانه را به علت سوزش و خارش واژن، فرج، آلت تناسلی و یا مقعد دوست نداشته باشند.
 • ممکن است در طی رابطه جنسی واژینال یا مقعدی به داخل مهبل لیز بخورد.
 • مانند کاندوم مردانه، موجب کاهش تماس فیزیک و کم شدن احساس در طی رابطه جنسی نمی شود.

روش استفاده از کاندوم زنانه

با کمی تمرین می توانید به سادگی از کاندوم زنانه استفاده کنید. برای این کار اقدامات زیر را انجام دهید.

 • کاندوم را از بسته بندی خود خارج کنید.
روش استفاده از کاندوم زنانه
روش استفاده از کاندوم زنانه
 • دو طرف حلقه ای که در ابتدای کاندوم قرار دارد را مانند تصویر زیر به هم بچسبانید.
روش استفاده از کاندوم زنانه
روش استفاده از کاندوم زنانه
روش استفاده از کاندوم زنانه
روش استفاده از کاندوم زنانه
 • سپس کنار یک صندلی قرار گرفته و کف یکی از پای خود را روی نشیمنگاه صندلی بگذارید. موقعیت دیگری نیز وجود دارد که نیاز به صندلی ندارد. بر روی پاهای خود خم شوید. (حالت نشستن بر روی توالت ایرانی)
 • در همین حالت با دست حلقه ای که تا کرده اید را به داخل واژن فرو کنید و با استفاده از انگشت، تا جایی که می توانید، آن را به داخل واژن هدایت کنید.
روش استفاده از کاندوم زنانه
روش استفاده از کاندوم زنانه
روش استفاده از کاندوم زنانه
روش استفاده از کاندوم زنانه
 • حال این ابزار آماده است.
 • بعد از برقراری رابطه جنسی حلقه ای که خارج از واژن قرار دارد را با دستان خود بگیرید و کاندوم را از واژن خارج کنید و دور بیاندازید.
روش استفاده از کاندوم زنانه
روش استفاده از کاندوم زنانه

اگر شما می خواهید از کاندوم زنانه برای مقاربت مقعدی استفاده کنید، دستورالعمل بالا را برای قرار دادن آن در داخل مقعد دنبال کنید.
در رابطه جنسی واژینال، عادی است که کاندوم زنانه به یک سمت حرکت کند. اگر آلت تناسلی بین کاندوم و دیواره های مهبل (واژن) قرار گرفت و یا اگر حلقه بیرونی در داخل واژن وارد شد، مقاربت را متوقف کنید. برای اطمینان از عدم ورود اسپرم به داخل واژن می توانید از اسپرم کش و برای جلوگیری از حرکت غیر عادی کاندوم در داخل واژن از روان کننده استفاده کنید.

اگر به طور ناگهانی مایع منی داخل واژن وارد شد باید از روش اضطراری جلوگیری از بارداری استفاده کنید. برای خارج کردن کاندوم از واژن نیز اقدامات زیر را انجام دهید:

 • حلقه بیرونی کاندوم را برای نگه داشتن مایع منی در داخل کیسه بپیچانید.
 • به آرامی آن را از واژن یا مقعد بیرون بکشید.
 • سپس آن را دور بیاندازید. و هرگز از یک کاندوم دوباره استفاده نکنید.

اگر کاندوم زنانه پاره شد چه باید بکنیم؟

بعید است که کاندوم زنانه پاره شود به خصوص اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، ممکن است به دلایل مختلف مانند پارگی در هنگام رابطه جنسی یا قرار نگرفت در موقعیت مناسب و وضعیت بد، کاندوم دچار آسیب شود. در این شرایط استرس نداشته باشید. سعی کنید واژن خود را شستشو داده و یا از روش های اضطراری جلوگیری از بارداری استفاده کنید. برای این کار باید ظرف مدت ۲۴ ساعت بعد از رابطه جنسی ۲ عدد قرص جلوگیری از بارداری (LD) را به طور همزمان خورده و مجددا ۲۴ ساعت بعد نیز ۲ قرص دیگر مصرف شود. دقت داشته باشید که ممکن است استفاده از این روش دوره های پریود شما را با اختلال و بی نظمی ( فقط برای همین دوره ای که در آن قرار دارید) مواجه کند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *