روش انجام آزمایش پستان

رشد پستان ها در دختران همیشه یکی از علائم رسیدن به بلوغ بوده است. این اتفاق قبل از اولین عادات ماهیانه رخ می دهد. طی دوران بلوغ، تغییرات منظمی در پستان همه دختران ایجاد می شود. با بزرگتر شدن و رشد یافتن، شخص برآمدگی ها و تغییرات دیگری را در پشتان خود احساس می کند، و در طی عادت ماهیانه، پستان ها حساس تر از حالت عادی می شوند. اکثر این تغییرات، تا حدودی طبیعی است. اگر خانم ها خودشان مداوم پستان هایشان را مورد آزمایش قرار دهند، بیشتر به این تغییران عادت می کنند. زمانیکه خوب با با ویژگی های پستان آشنا شدند، راحت تر می توانند موارد غیرطبیعی و مشکلات را تشخیص دهند.

چه نیازی به آزمایش پستان است؟

اگر سالانه برای چک آپ کامل نزد دکتر می روید، او پستان های شما را نیز بررسی خواهد کرد تا از سلامت آن ها مطلع شود. دکتر احتمالاً به شما نشان خواهد داد که چطور خودتان نیز آزمایش پستان را انجام دهید تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل به دکتر مراجعه کنید.

این آزمـایشات شخصـی بـه زنان کمک می کند تا بتوانند وجود کیست ها یا هرگونه مشکل خوش خیم (غیر سرطانی) را در خود تشخیص دهند. خانم ها حتی می توانند سرطان را نـیـز از طریق این آزمایشات تشخیص دهند ، البته این مشکل در نـوجـوانـان و جـوانـان بـه نـدرت دیـده می شـود. انـجـام این آزمایشـات بسـیــار ساده است و چند دقیقه بیشتر وقت نمی گـیرد. با اینکه در ابتدا ممکن است کمی برایتان عجیب باشد، اما از این طریق قادر خواهید بود سلامت پستان هایتان را خود تشخیص دهید.

روش انجام آزمایش پستان

آزمایش پستان ها هر یک ماه یکبار به نظر کافی است و خوب است که این آزمایش در یک زمان مشخص از ماه صورت گیرد چون پستان ها در چرخه ی قاعدگی دستخوش تغییر می شوند. بهترین زمان برای انجام این آزمایش یک هفته پس از شروع عادت ماهیانه است.

این آزمایش دو قســمت دارد: ظاهر پستان ها و چگونگی آنها بـا لـمس کـردن. قســمت ظاهری آنـها سـاده اسـت. قـبـل از لبـاس پـوشـیدن، جـلوی آیـنـه بایستید و دست ها را در کنار بدن قرار دهـید. به دقت به پستان هایتان نگاه کنید. ببینید آیا چیز غیرعادی در آنـها مشاهده می کنید یا خیر، مثلاً در نوک پستان ها یـا گـود رفتگی یا تغییر خاصی روی پوست آن. بعد از زوایای مختلف به پستان هایتان نگاه کنید. طرز قرار گرفتن دست هـا را تـغـیـیر دهــید، کنار نگاه دارید، بالا ببرید، یا روی رانهایتان بگذارید. و خوب به حالت پستان ها دقت کنید.

قسمت بعدی چگونگی پستان ها از طریق لمس کردن است. در دست گرفتن پستان ممکن است در ابتدا کمی برایتان غیر عـادی باشد. بعضی دختر خـانم ها حتی ممکن است از این کـار احسـاس خـجـالت کنـنـد. امـا هـیـچ دلـیـل بـرای خجالت کشـیدن نیـست. بــرای اطمینان از سلامتیتان باید این کار را انجام دهید. 

برخی خانم ها فکر میکنند این قسمت از آزمایش پستان را بهتر است زمانیکه در حمام هستند انجام دهند. راه درستی است چون نه تنها احساس راحتی بیشتری خواهید داشت، بلکه کف و صابون کمک می کند تا بهتر بتوانید دست هایتان را روی پستان ها حرکت دهید. هر کدام از پستان هایتان را جداگانه بررسی کنید. اگر کار را با پستان ی راست شروع می کنید، دست راستتان را بلند کرده و پشت سرتان قرار دهید و از دست چپ برای بررسی پستان استفاده کنید.

یکی از راه های آزمایش پستان این است که پستان را مثل یک دایره فرض کنید. انگشتانتان را به حالت مارپیچی از بیرون این دایره به سمت داخل حرکت دهید و تدریجاً به سمت نوک پستان ها نزدیک شوید. ببینید چه تغییر غیرعادی در پستان ها نسبت به آزمایش دفعه قبل مشاهده می کنید. از میزان فشار متفاوت استفاده کنید، آرام، متوسط و سخت. اینکار کمک می کند تا بتوانید لایه های مختلف بافت درون پستان را خوب بررسی کنید. با فشار کم شروع کنید، فشار را بیشتر کرده تا حد متوسط پیش روید، و با فشار سخت تر برای بررسی درونی ترین لایه ها، کار را تمام کنید. پس از اتمام، دست چپ را پشت سر قرار داده و با دست راست به همین منوال آزمایش پستان چپ را انجام دهید.

ایـن آزمـایش را مـی توانید هنگام دراز کشیدن روی تخت نیز انـجام دهـیـد. از همان روش بالا، ( یـعنی بـلنـد کردن دسـت مـوافق و استـفـاده از دسـت مخالف برای آزمایش پستان ها) استـفاده کنید. بهتر است حین آزمایش دست خود را از روی پستان بـلنـد نکنید تا حتی یک نقطه از پستان جا نماند. باید زیـر بـغلتان را نیز برای وجود هرگونه برآمدگی یا توده آزمایش کنید.

هنگام آزمایش پستان ممکن است دستتان به توده ها و برآمدگی هایی برخورد کند. این مسئله ای طبیعی است. مثل سایر چیزها، پستان ها نیز در افراد مختلف متفاوت هستند. پستان برخی دختران بزرگ و برخی دیگر کوچکند. برای بعضی کاملاً متقارن و برای بعضی دیگر متفاوت از همند. اکثر قریب به اتفاق خانم های جوان پستان های سالمی دارند، مهم نیست پستان هایشان چه فرمی داشته باشد یا چه برآمدگی هایی در آنها احساس شود. اما اگر واقعاً نگران سلامت پستان هایتان هستید، اجازه دهید دکترتان نیز آزمایش پستان را برایتان انجام دهد.

علامت های خطر

اگر توده ای غیرطبیعی در پستان تان مشاهده کردید، وحشت نکنید چون سرطان پستان در نوجوانان امری بسیار نادر است. در واقع این برآمدگی ها و توده بیشتر به رشد پستان ها مربوط می شود. عوامل دیگر آن می تواند توده های غیرسرطانی مثل “فیبروآدنوما” یا کیست های کوچک باشد که اندازه شان برحسب چرخه قاعدگی در دختران متفاوت است. این تغییرات فیبروکیستی پستان متداول هستند و در نیمی از خانم ها اتفاق می افتند. این کیست ها به چرخه طبیعی هورمون های مربوط به قاعدگی مرتبط است و در زمان شروع عادت ماهیانه تشدید می شوند. اگر شما نیز با چنین توده هایی در زمان آزمایش پستان برخورد داشته اید، به دکتر خود مراجعه کنید.

عفونت و بیماری نیز ممکن است باعث پیدایش این کیست ها یا آسیب رسیدن به پستان ها شود.

درصورت مشاهده ی هر کدام از این مشکلات در خود به دکتر مراجعه کنید:

  • درد پستان که به نظر با عادت ماهیانه بی ارتباط باشد
  • برآمدگی، توده یا هر تغییر جدیدی که نگرانتان کرده است
  • قرمز شدن، داغ شدن یا ورم کردن پستان ها
  • ترشح آب یا هر مایع خونی از پستان ها
  • توده یا برآمدگی در زیربغل

هدف این آزمایشات آشنا کردن شما با حالت و چگونگی پستان هایتان است تا درصورت بروز هرگونه عامل غیرعادی به دکتر مراجعه کنید. یادتان باشد هرچه درمورد بدنتان بیشتر آگاهی پیدا کنید، سلامت تر خواهید بود .

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *