مقالات

روش های بالا بردن فشار خون در بدن
پیشگیری و بیماریها, درد و درمان

روش های بالا بردن فشار خون در بدن 

در حالی که کاهش فشار خون ممکن است از نظر بسیاری از افراد معمول برای بدن مفید به نظر برسد اما این عارضه برای بدن مشکلاتی را به همراه دارد. اگر گهگاهی دچار افت فشار خون می شوید می توانید در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت روش های بالا بردن فشار خون در بدن را یاد بگیرید.

در برخی موارد، راه حل های طبیعی می توانند فشار خون پایین را افزایش دهند و برخی از علائم همراه با آن را کم کنند. در سایر موارد مزمن و خطرناک نیز ممکن است مداخله های پزشکی در قالب داروها و درمان ها برای افزایش فشار خون و رساندن آن به سطح نرمال ضروری باشد.

فشار خون پایین چیست؟

فشار خون را می توان با استفاده از واحد میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری کرد. فشار خون پایین و یا افت فشار خون به حالتی گفته می شود که این عارضه به طور مرتب رخ می دهد و دستگاه فشار سنج در طول روز عددی کمتر از ۹۰ بر روی ۶۰ میلی متر جیوه را نشان می دهد.

با این حال، اکثر پزشکان تنها در صورتی معتقدند که فشار خون پایین است که علاوه بر پایین بودن عدد درج شده بر روی دستگاه فشار سنج، فرد علائم کاهش فشار را نیز داشته باشد. اگر علائم وجود نداشته باشند، با وجود افت فشار خون جایی برای نگرانی نیست. با این حال، زمانی که فشار خون پایین علائم ایجاد می کند، می تواند نشانه ای از این باشد که خون به اندازه کافی به اندام ها نمی رسد.

اگر این عارضه برای مدت طولانی در بدن رخ دهد، می تواند عواقب جدی ایجاد کند. این عواقبت عبارتند از:

 • شوکه شدن
 • سکته مغزی
 • حمله قلبی
 • نارسایی کلیه

درمان های طبیعی و روش های بالا بردن فشار خون

اکثر افراد مبتلا به فشار خون پایین نیاز به دارو یا سایر اقدامات پزشکی برای افزایش فشار خون ندارند. اعمال تغییر در شیوه زندگی و استفاده از روش های بالا بردن فشار خون می تواند به درمان این بیماران کمک کند.

نمک بیشتری مصرف کنید

بر خلاف توصیه های مردمی، رژیم های غذایی کم سدیم برای افراد مبتلا به مشکلات فشار خون مناسب نیستند. افراد مبتلا به فشار خون پایین باید میزان متوسط مصرف سدیم خود را افزایش دهند تا به افزایش فشار خون کمک کنند.

از مصرف نوشیدنی های الکلی به شدت اجتناب کنید

الکل می تواند فشار خون را پایین بیاورد، بنابراین افراد مبتلا به فشار خون پایین باید از مصرف الکل بیش از حد خودداری کنند.

در مورد داروهای مصرفی تان با پزشک مشورت کنید

فشار خون پایین می تواند اثر جانبی انواع داروها باشد. اگر علائم فشار خون پایین را پس از شروع داروی خاصی داشتید، باید علائم خود را با دکتر در میان بگذارد.

در هنگام نشستن پاهای خود را جمع کنید

تحقیقات نشان داده اند که جمع کردن پا هنگام نشستن فشار خون را افزایش می دهد. برای افرادی که فشار خون بالا دارند، این کار می تواند مشکل را تشدید کند. برای افرادی که علائم فشار خون پایین دارند، جمع کردن پاها ممکن است با کمترین تلاش موجب افزایش فشار خون شود.

آب بنوشید

مصرف آب بیشتر می تواند باعث افزایش حجم خون شود. افزایش حجم خون می تواند عاملی برای کاهش افت فشار خون باشد. این کار همچنین می تواند از کمبود آب در بدن جلوگیری کند.

وعده های غذایی کوچک و مکرر مصرف کنید

خوردن وعده های غذایی کوچکتر و به تعداد دفعات زیاد در طول روز ممکن است یکی از روش های بالا بردن فشار خون باشد. این به این دلیل است که وعده های غذایی کم حجم تر به جلوگیری از افت فشار خون مرتبط با خوردن وعده های غذایی حجیم و سنگین تر کمک می کند.

جوراب واریس بپوشید

جوراب واریس به کاهش میزان خونی که در پاها و نیم تنه پایینی بدن در جریان است کمک می کند. بنابراین تغییری در حجم خون کل بدن ایجاد می کند. جوراب واریس برای کمک به کاهش فشار و درد ناشی از وریدهای واریسی نیز استفاده می شود. این جوراب ها را می توانید از داروخانه تهیه کنید.

از تغییر موقعیت بدن به صورت ناگهانی اجتناب کنید

نشستن یا ایستادن با سرعت زیاد می تواند موجب ایجاد احساس سرگیجه، سبکی سر یا غش کردن در افراد مبتلا به فشار خون پایین شود. در این موارد، قلب به خون کافی برای پاسخ دادن به تغییر ناگهانی موقعیت بدن دسترسی ندارد.

از علائم افت فشار خون آگاه باشید

اگر علائمی در اثر کاهش فشار خون در بدن دارید، این عارضه می توانید یک بیماری در نظر گرفته شود. اگر علائمی وجود نداشته باشد، فشار خون پایین به عنوان نشانه ای از بیماری در نظر گرفته نمی شود و جای نگرانی ندارد. یکی از روش های بالا بردن فشار خون اطلاع از علائمی است که در بدن رخ می دهد. افراد دچار این عارضه می شوند باید بدانند این علائم چیست و در صورتی که رخ دهند چه اقداماتی باید انجام دهند؟

روش های بالا بردن فشار خون در بدن
روش های بالا بردن فشار خون در بدن

علل ایجاد کاهش فشار خون

علل بالقوه زیادی برای ایجاد افت فشار خون وجود دارد. در برخی موارد، شرایط زیر باید تحت درمان قرار بگیرند تا افت فشار خون اصلاح شود.

برخی از شایع ترین علل ایجاد این عارضه عبارتند از:

 • کمبود های تغذیه ای
 • استراحت زیاد و بستری شدن به مدت طولانی
 • بارداری
 • مصرف برخی از داروها
 • عفونت شدید
 • عکس العمل های آلرژیک
 • افت حجم خون
 • مشکلات قلب

با این حال اگر فرد علائمی در بدن نداشته باشد، فشار خون پایین می تواند یک شاخص خوب برای سلامت بدن محسوب شود.

علائم افت فشار خون

برخی از افراد مبتلا به فشار خون پایین هیچ علامتی ندارند. در این افراد، فشار خون پایین به طور کلی خطرناک نیست. با این حال، حتی نشان دادن یک یا دو نشانه زیر ممکن است خطرناک باشد. فشار خون پایین می تواند موارد زیر را ایجاد کند:

 • سرگیجه
 • غش کردن
 • ناتوانی در تمرکز کردن
 • تاری دید یا دیدن اجسام به صورت تحریف شده
 • حالت تهوع
 • خستگی

بعضی از افراد ممکن است علائم فشار خون پایین را هنگام ایستادن داشته باشند. این عارضه به عنوان افت فشار خون وضعیتی شناخته می شود. به طور معمول، این کاهش فشار خون نیز خطرناک نیست، مگر اینکه تغییرات موضعی موجب افت سریع فشار خون شده و فرد بر اثر آن غش کند.

در موارد شدیدتر، فشار خون پایین ممکن است منجر به شوک شود. شوک یک عارضه جدی پزشکی است که ناشی از کاهش جریان خون در سراسر بدن است. این عارضه می تواند به اعضای بدن در سطح سلولی آسیب برساند.

علائم شوک عبارتند از:

 • تنفس سریع یا کم عمق
 • سرد و خیس شدن پوست
 • احساس سردرگمی یا گیجی
 • سریع شدن ضربان قلب
 • ضربان ضعیف

فردی که علائم شوک را تجربه می کند نیازمند مراقبت های فروی پزشکی است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

پزشکان به طور معمول معتقند که افت فشار خون فقط زمانی خطرناک است که علائم ایجاد می کند. بنابراین فرد مبتلا به فشار خون پایین باید از علائم احتمالی آگاهی داشته باشد و بداند که چه داروهایی ممکن است فشار خون را در هنگام شروع مصرفشان کاهش دهند.

تجربه مکرر علائم افت فشار خون ممکن است یک بیماری زمینه ای را نیز نشان دهد که ممکن است نیزا به درمان های پزشکی داشته باشد. هر کسی که علائم و شواهد شوک را در بدن تجربه می کند، باید به مراقبت های پزشکی فوری دسترسی داشته باشد. چرا که شوک یک موقعیت اورژانسی خطرناک است.

سایر روش های بالا بردن فشار خون

افرادی که به راه حل های طبیعی برای بالا بردن فشار خون پاسخ نمی دهند، می توانند با پزشک در مورد داروهایی که به افزایش فشار خون کمک می کنند، مشورت کنند. ضمن این که برخی از دیگر روش های بالا بردن فشار خون به شرح زیر است:

 • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین
 • اجتناب از ایستادن به مدت طولانی
 • بالا بردن محل قرار گیری سر در رختخواب
 • اجتناب از تماس طولانی مدت با آب گرم
 • مصرف مایعات بیشتر در هنگام ورزش کردن یا در طول روزهای گرم

نکته آخر

بر خلاف فشار خون بالا، که با بسیاری از بیماری های جدی ارتباط دارد، فشار خون پایین اغلب به عنوان نشانه ای خوب در بدن در نظر گرفته می شود. اما افراد مبتلا به این عارضه که دچار علائم می شوند باید به دنبال علت ایجاد آن در بدن باشند.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. بهار 1398