مقالات

خواص روغن رزماری برای مو، پوست و … مبتنی بر تحقیقات علم و روش استفاده از آن
پوست، مو و زیبایی, مراقبت از پوست, مراقبت از مو

خواص روغن رزماری برای مو، پوست و … مبتنی بر تحقیقات علم و روش استفاده از آن 

اسانس رزماری یک روغن معطر است که برای بهبود عملکرد مغز، تقویت حافظه، مقابله با استرس و کاهش درد مفید می باشد. عطر و بوی دلپذیر روغن رزماری احساس آرامش را افزایش می دهد. اسانس روغنی رزماری همچنین می تواند به صورت موضعی نیز مورد استفاده قرار گیرد و موجب افزایش رشد مو، کاهش درد عضلانی و بهبود ظاهر پوست شود.

قرن هاست که بشر، به دلیل خواص دارویی، از این گیاه استفاده می کند. تحقیقات علمی حاضر نیز توانسته اند که بسیاری از کاربردهای درمانی رزماری را اثبات کنند. در واقع، تحقیقات نشان داده اند که روغن رزماری شامل سطوح بالایی از آنتی اکسیدان های قوی است.

رزماری چیست؟

رزماری (نام گیاهی Rosmarinus officinalis) یک گیاه همیشه سبز است که از رایحه ای ملایمی برخوردار می باشد. گیاه رزماری به طور عمده در منطقه مدیترانه رشد می کند و به عنوان یک طعم دهنده، در غذاها استفاده می شود. بنابراین رزماری خشک و تازه در آشپزی مدیترانه ای کاربرد فراوان دارد.

روغن رزماری (اسانس رزماری) چیست؟

اسانس رزماری توسط یک فرآیند تقطیر بخار تولید می شود. در این فرایند روغن های فرار برگ های رزماری که حاوی مزایای زیادی هستند، استخراج می شود. محققان می گویند که اجزای اصلی اسانس رزماری عبارتند از:

 • ۱٫۸-سینئول
 • کامفور
 • اسید رزمارینیک
 • آلفا ترپینول

این ترکیبات دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد باکتری و ضد تومور هستند. محققان خاطر نشان می کنند که خواص روغن رزماری به اثر متقابل تمام ترکیبات دارویی در آن باز می گردند. اسانس رزماری یک اسانس بسیار معطر است. بعضی از مصرف کنندگان نیز می گویند که این اسانس کمی عطر مرکبات دارد. به طور کلی، باید به ازای هر ۱ قاشق غذا خوری روغن حامل؛ ۴-۵ قطره اسانس رزماری استفاده کنید.

کاربردهای اسانس رزماری

ترکیبات درمانی در رزماری، آن را به یکی از اسانس های رایج در آروماتراپی (عطر درمانی) تبدیل کرده است.

تحقیقات علمی در مورد خواص درمانی روغن رزماری، توانسته اند بسیاری از کاربردهای سنتی این اسانس را تأیید کنند. مجله Future Science OA گزارش داده است که این گیاه برای بسیاری از موارد زیر مفید است:

 • رزمارینیک اسید در آن با درمان سرطان مرتبط است
 • ترکیبات ضد میکروبی در اسانس رزماری، باکتری ها و مخمرها را می کشند
 • ترکیبات ضد التهابی رزماری به کاهش تورم و التهاب مفصلی کمک می کند
 • خواص آنتی اکسیدانی رزماری به افزایش عملکرد مغز منجر می شود
 • اسانس رزماری دارای اثر آرام بخش و محافظت کننده از بدن در برابر افسردگی است
 • روغن رزماری برای رشد مو مفید است زیرا به محافظت و تحریک فولیکول های مو کمک می کند
 • ترکیبات موجود در روغن های فرار رزماری یک اثر ضد درد طبیعی دارند و برای کاهش درد به طور طبیعی مفیدند

خواص اسانس رزماری

بهبود عملکرد مغز

اسانس رزماری اثر محافظتی قوی بر روی سیستم عصبی دارد که می تواند از مغز در برابر بیماری های دژنراتیو محافظت کند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله International Journal of Neuroscience گزارش داد که روغن رزماری می تواند به بهبود عملکرد مغز در خلق و خوی کمک کند. دانشمندان متوجه شدند که بسیاری از افراد، پس از استنشاق عطر رزماری، در آزمایش های حافظه بهتر عمل می کنند.

یک مطالعه نشان داد که پس از استنشاق روغن رزماری در آروماتراپی، افراد بیشتر از لحاظ ذهنی فعال می شوند. دانشمندان همچنین به افزایش قابل توجهی در فعالیت مغز و بهبود حالت روحی در افراد اشاره کرده اند.

مطالعه دیگری نشان داد که مصرف پودر برگ رزماری خشک شده تاثیر مثبتی بر روی عملکرد حافظه در سالمندان دارد. دیگر مطالعات نشان داده اند که تنفس رایحه روغن رزماری به حفظ عملکرد شناختی در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کمک می کند.

برای حمایت از عملکرد مغز و فعالیت های شناختی، کافی است که عطر این گیاه را استنشاق کنید.

بهبود حافظه

اسانس رزماری می تواند به کاهش قدرت حافظه کمک کند، زیرا ترکیبات رزماری، مواد شیمیایی درون مغز را تحت تاثیر قرار می دهند و بر روی حافظه تاثیر می گذارند.

تحقیقات انجام شده در مورد اثرات رزماری بر روی عملکرد حافظه می گویند که ترکیب ۱٫۸ هیدروکسیلین در این گیاه بر روی مسیرهای عصبی خاصی در مغز تاثیر می گذارد. اسانس رزماری اثر منفی بر حافظه کاری و حافظه بلند مدت دارد. محققان در هر دو روش آروماتراپی به کمک رزماری یافتند که عصاره رزماری به بهبود حافظه کمک می کند.

مطالعه دیگری نشان داد که اسید کارنوزیک در این گیاه می تواند به بهبود حافظه و افزایش توانایی یادگیری کمک کند.

۳ الی ۴ قطره روغن رزماری را با یک قاشق روغن حامل مانند روغن زیتون یا روغن بادام شیرین اضافه کنید. این ترکیب روی شقیقه ها و پشت گوشهایتان ماشاژ دهید تا بتوانید توانایی های شناختی خود را تقویت کنید.

کاهش استرس و اضطراب

یکی دیگر از اثرات مثبت اسانس رزماری بر روی ذهن، از بین بردن اضطراب و استرس است. یک مطالعه نشان داد که اسانس رزماری باعث افزایش تعداد آنتی اکسیدان ها در بدن می شود. یافته های این تحقیق نشان می دهند که استفاده از این گیاه، سطح کورتیزول (هورمون استرس) را کاهش می دهد.

اثرات کاهش دهنده استرس در این ماده در مطالعه ای که شامل دانشجویان پرستاری بود نیز تایید شد. استعمال اسانس رزماری توسط این دانشجویان باعث کاهش اضطراب و کاهش ضربان قلب آن ها، هنگام نشستن سر جلسه امتحان شد.

مطالعه دیگری که شامل بیش از ۱۴۰ داوطلب بود نشان داد که عطر رزماری موجب ایجاد احساس رضایت و بهبود خلق و خوی می شود.

 • چند قطره روغن رزماری را روی یک دستمال پنبه ای بریزید.
 • هر زمان که استرس داشتید، دستمال را جلوی بینی گرفته و عمیقا نفس بکشید.

دارای خواص ضد میکروبی

ترکیبات موجود در اسانس رزماری به اندازه ای قدرتمند هستند که بتوانند بسیاری از باکتری ها را از بین ببرند. تحقیقات منتشر شده در مجله Medicines گزارش دادند که اسانس رزماری بر روی گونه های باکتریایی مانند استافیلوکوک اورئوس، سالمونلا choleraesuis و Escherichia coli موثر است.

با استفاده از گیاه رزماری در پخت و پز می توانید مواد غذایی خود را خوش طعم کرده و علاوه بر آن هر گونه باکتری را در آن از بین ببرید.

دارای خواص ضد التهابی

یکی دیگر از دلایل پزشکان و محققان برای حمایت از این جمله که “رزماری برای سلامت بدن مفید است” این می باشد که رزماری در کاهش التهاب نقش دارد. مطالعه ای که حاوی موش های آزمایشگاهی بود نشان داد که اسانس رزماری دارای اثر ضد التهابی است و می تواند درد و تورم را در این حیوانات کاهش دهد.

تحقیقات دیگری که بر روی موش ها انجام شده است نیز نشان دادند که مصرف اسانس رزماری و عصاره برگ رزماری دارای اثر ضد التهابی در دستگاه گوارش است. این موضوع دانشمندان را به این نتیجه رسانده است که رزماری می تواند به مدیریت بیماری های التهابی روده کمک کند. محققان می گویند که رزماری یکی از گیاهانی است که برای هضم و کاهش نفخ مفید است.

خواص روغن رزماری برای مو، پوست و ...
خواص روغن رزماری برای مو، پوست و …

کاهش سردرد

مالیدن مقداری اسانس رزماری روی شقیقه ها و پیشانی، یک راه خوب برای از بین بردن سردرد و میگرن است. روغن رزماری یک ضد درد طبیعی است و عطر دلپذیر آن می تواند به کاهش درد کمک کند. به عنوان مثال، محققان در کره جنوبی دریافتند که ترکیبی از رزماری، اسطوخودوس، ریحان و گل رز باعث کاهش درد ناشی از سردرد در زنان میانسال می شود.

مطالعه دیگری نشان داد که نوشیدن چای رزماری، علائمی مانند سردرد، خستگی و درد عضلانی را در کارگرانی که در معرض فرسودگی شغلی هستند، کاهش می دهد.

برای کمک به خلاص شدن از شر سردرد، می توانید به آرامی کمی روغن رزماری مخلوط شده با روغن حامل را روی شقیقه ها بمالید. با اضافه کردن ۲۰ قطره اسانس رزماری رقیق شده در روغن حامل به وان حمام پر شده از آب گرم و ۲۰ دقیقه خیساندن بدن در این آب، ماهیچه ها آرام شده و سردرد کاهش می یابد.

درمان درد عضلات و مفاصل

خواص ضد التهابی روغن رزماری همراه با اثر ضد درد آن به این معنی است که ماساژ بدن با این روغن می تواند به کاهش درد عضلات و مفاصل کمک کند.

محققان در سال ۲۰۱۷ گزارشی را منتشر کردند که نشان می دهد استفاده از روغن رزماری به صورت موضعی می تواند درد اسکلتی عضلانی را کاهش دهد. این بیماران از درمان رزماری ۳ بار در روز استفاده کردند و بعد از ۳ روز کاهش درد را تجربه کردند. تحقیقات نشان داده اند که روغن رزماری می تواند اثربخشی درمان های سنتی را افزایش دهد.

۴ قطره روغن رزماری را با یک قاشق روغن حامل مانند روغن نارگیل مخلوط کنید. ۳ بار در روز از این روغن برای ماساژ ناحیه آسیب دیده استفاده کنید.

مفید برای پوست

رزماری یکی از اسانس های عالی برای پوست است زیرا باعث کاهش التهاب شده و پوست را سالم نگه می دارد. این گیاه از پوست در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. روغن رزماری ممکن است به کاهش خطوط قابل رویت پیری نیز کمک کند.

مطالعات دیگر انجام شده در مورد خواص اسانس رزماری برای پوست نشان می دهند که خواص ضد باکتری ها این گیاه باعث از بین رفتن عفونت های پوستی می شود.

مطالعه دیگری نشان داد که اسانس رزماری می تواند برای بیماری های التهابی پوست مانند اگزما مورد استفاده قرار گیرد. در این آزمایش، ترکیبی از گل همیشه بهار و روغن رزماری استفاده شد.

اسانس رزماری خالص بسیار قوی است و نباید به صورت مستقیم آن را استفاده کرد. ابتدا ۴ قطره اسانس رزماری را به یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین یا روغن حامل دیگر اضافه کرده و سپس آن را روی پوست بمالید. از تماس این ترکیب با چشم نیز به شدت جلوگیری کنید.

درمان آکنه

یکی از خواص اسانس رزماری برای پوست این است که این گیاه دارای خواص ضد آکنه است. یک مطالعه که در مورد خواص ضد باکتری اسانس رزماری انجام شد نشان داد که این ماده می تواند باکتری ایجاد کننده آکنه را از بین ببرد.

مطالعه دیگری نشان داد که روغن رزماری می تواند به عنوان یک درمان موضعی طبیعی برای از بین بردن آکنه و اگزما مورد استفاده قرار گیرد.

۱ اونس عصاره عنبر سائل را با ۵ قطره روغن درخت چای و ۵ قطره اسانس رزماری مخلوط کنید. با استفاده از یک تکه پنبه، برای پاک کردن پوست مبتلا به آکنه، این تونر را روی پوست بمالید.

بهبود علائم آسم

اسانس رزماری عمیقا می تواند باعث کاهش سرفه، خستگی و مشکلات تنفسی مرتبط با آسم شود. محققان دریافتند که خواص ضد التهابی رزماری در پیشگیری از ایجاد علائم آسم موثر است. عصاره رزماری به کاهش شدت سرفه، درد قفسه سینه و خس خس سینه کمک می کند.

یک مطالعه گزارش داد که ۱،۸-سینئول (ترکیب اصلی موجود در اسانس رزماری)، دارای اثر ضد التهابی روی دستگاه تنفسی است و می تواند به کنترل آسم کمک کند.

یک کاسه را با آب داغ پر کنید و ۱۰ قطره روغن رزماری به آن اضافه کنید. برای تسکین سرفه و آرامش دستگاه تنفسی، ۱۰ دقیقه با این آب بدن را بخور دهید.

دارای خواص ضد سرطانی

یکی از مهمترین خواص اسانس رزماری و عصاره آن، تاثیرش بر روی درمان انواع سرطان است.

مجله Nutrients گزارش داد که رزماری حاوی پلی فنول هایی مانند اسید کارنوزیک و اسید رزمارینیک است که دارای خواص ضد سرطانی هستند. ترکیبات آنتی اکسیدانی در رزماری در برابر سرطان کولورکتال، سرطان پستان، سرطان پروستات و سرطان تخمدان موثر هستند.

برخی از عصاره های رزماری نیز اثربخشی شیمی درمانی را افزایش می دهند.

اگرچه عصاره رزماری می تواند در درمان سرطان مفید باشد، اما برای کشف راه های استفاده از رزماری برای درمان سرطان، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

خواص روغن رزماری برای مو

اسانس رزماری برای پوست سر مفید است، زیرا می تواند به رشد مو کمک کند.

یک آزمایش تصادفی کنترل شده که شامل ۱۰۰ مرد دارای علائم ریزش مو بود نشان داد که روغن رزماری رشد مو را افزایش می دهد. محققان، در طول یک دوره ۶ ماهه دریافتند که روغن رزماری به میزان قابل توجهی  تعداد موهای سر را افزایش می دهد. در این تحقیق مشخص شد که رزماری مانند مینوکسیدیل (یک دارو محبوب است که برای تحریک رشد مو تجویز می شود) در جلوگیری از ریزش مو موثر است.

۴ الی ۵ قطره روغن رزماری را به یک قاشق روغن حامل مانند روغن جوجوبا اضافه کنید. چند دقیقه به آرامی این ترکیب را روی پوست ماساژ دهید و ۳۰ دقیقه صبر کنید. می توانید آن را با اسانس نعناع که می تواند رشد مو را افزایش دهد نیز ترکیب کنید.

[quote font_size=”18″ color=”#37a02b”]

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر، این مطالب را نیز بخوانید:

خواص رزماری برای بدن و کاربرد این گیاه برای درمان بیماری ها و مشکلات مختلف

چطور از رزماری برای افزایش رشد مو استفاده کنیم؟

[/quote]

دیگر کاربردهای اسانس رزماری

از روغن رزماری برای خلاص شدن از شر ترک های پوستی استفاده کنید

از آنجا که اسانس رزماری برای پوست مفید است، می توانید روغن آن را برای بهبود ترکی های پوستی که بعد از حاملگی ایجاد می شوند، استفاده کنید. یک مطالعه نشان داد که روغن این گیاه باعث افزایش خاصیت کشسانی پوست و جلوگیری از تشدید ترک خوردگی می شود.

می توانید روغن رزماری را به عنوان یک ماده دافع حشرات استفاده کنید

مجله Pharmaceutical biology گزارش می دهد که اسانس رزماری، فعالیت حشره کش دارد. این اسانس علاوه بر پشه، می تواند عنکبوت را نیز دفع کند.

اسانس رزماری گردش خون را بهبود می بخشد

مجله Phytomedicine یک مطالعه را منتشر کرد که نشان می دهد روغن رزماری برای بهبود گردش خون در محل استعمال و کاهش درد مفید است.

یک مطالعه موردی که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، تاثیر ماساژ دست های یک زن مبتلا به بیماری رینود را با روغن رزماری به مدت ۳ روز و سپس ماساژ با روغن زیتون را بررسی کرد. نتایج نشان داد انگشتان دست پس از استفاده از روغن رزماری گرم می شوند.

منابع:

 1. The effect of rosemary extract on spatial memory, learning and antioxidant enzymes activities in the hippocampus of middle-aged rats
 2. Short-term study on the effects of rosemary on cognitive function in an elderly population
 3. Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affect cognition and mood in healthy adults
 4. Effect of aromatherapy on patients with Alzheimer’s disease
 5. Investigation of the Volatile Fraction of Rosemary Infusion Extracts
 6. Rosmarinus officinalis L.: an update review of its phytochemistry and biological activity
 7. Anti-inflammatory and antinociceptive effects of Rosmarinus officinalis L. essential oil in experimental animal models
 8. The effect of Rosmarinus herbal tea on occupational burnout in Iran Chemical Industry Investment company employees
 9. Effects of rosemary and platanus extracts on asthmatic subjects resistant to traditional treatments
 10. Investigations into the specific effects of rosemary oil at the receptor level

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398