روغن شترمرغ چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

روغن شترمرغ چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟
روغن شترمرغ چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

در مورد خواص درمانی قوی روغن ماهی پیش از این شنیده ایم. اما آیا می دانستید که روغن های حاصل از پرندگان نیز می توانند سودمند باشند؟ روغن شترمرغ از اسیدهای چرب ضروری مانند امگا -۳ تشکیل شده است و به طور طبیعی باعث کاهش التهاب و درمان بیماری های پوستی می شود.

در واقع، یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ در استرالیا انجام شده نشان داد که روغن شتر مرغ، هنگامی که به صورت خوراکی و موضعی مصرف می شود، دارای خواص ضد التهابی معنی داری است. محققان نشان دادند که این ماده قادر به درمان اختلالات التهابی است که بر سیستم گوارش تاثیر می گذارند. تحقیقات بیشتر نشان می دهد که این روغن یک ابزار قدرتمند است که می تواند برای درمان بسیاری از بیماری های التهابی استفاده شود.

روغن شترمرغ چیست؟

روغن شترمرغ از چربی شترمرغ گرفته می شود. این حیوان یکی از پرندگان بومی استرالیا است که بدنش غنی از اسیدهای چرب می باشد. هزاران سال پیش، بومیان استرالیا، که یکی از قدیمی ترین گروه های مردمی در جهان هستند، برای درمان عفونت های پوستی، برای اولین بار از روغن شتر مرغ استفاده کردند. از آن به بعد، این روغن بسیار محبوب شده است و پزشکان آن را برای درمان سوختگی و سایر بیماری های پوستی توصیه می کنند. روغن شتر مرغ هنگامی که به صورت موضعی و خوراکی استفاده می شود، دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به درمان برخی از مشکلات، از جمله درد عضلانی، میگرن و بیماری های پوستی کمک کند.

خواص روغن شترمرغ چیست؟

کاهش کلسترول

روغن شتر مرغ حاوی اسیدهای چرب سالم است که ممکن است اثرات پایین آورنده کلسترول بر بدن داشته باشد. گرچه تحقیقات در مورد روغن شتر مرغ به طور خاص محدود شده است، اما شواهد واضح نشان می دهند که اسید های ضروری، مانند اسیدهایی که در روغن ماهی یافت می شود، دارای اثرات ضد کلسترول هستند.

مطالعه ای که توسط Nutrition and Metabolism Research Group در کانادا انجام شده است نشان داد که مکمل های اسید چرب امگا ۳ پس از ۳ ماه باعث کاهش سطح تری گلیسیرید پلاسما، بدون تاثیر بر سطح کلسترول LDL یا HDL می شوند. اسید لینولئیک موجود در روغن شتر مرغ برای کاهش چربی بسیار مفید است و می تواند تاثیر مثبتی بر سطح کلسترول داشته باشد.

کاهش التهاب و درد

روغن شترمرغ به عنوان عامل ضد التهابی عمل می کند و به کاهش درد عضلات و مفصل کمک می کند و زخم و یا آسیب دیدگی پوست را بهبود می بخشد. مطالعه ای که در Inflammopharmacology منتشر شده است نشان می دهد که در صورت استفاده موضعی، خواص ضد التهابی این روغن همانند مصرف خوراکی ایبوپروفن موثر است. از آنجایی که توانایی کاهش تورم و کاهش درد را دارد، می توان از آن برای از بین بردن علائم بیماری های زیر استفاده کرد:

  • تونل کارپال
  • آرتریت
  • سردرد
  • میگرن
  • برآمدگی ساق پا

مبارزه با عفونت و تقویت سیستم ایمنی

اسید های چرب ضروری، آنتی اکسیدان ها و ویتامین های موجود در روغن شتر مرغ، به هنگام مصرف موضعی، از عفونت جلوگیری کرده یا آن را درمان می کنند. روغن شترمرغ دارای خواص ضد باکتری است و توانایی جلوگیری از تولید باکتری ها را دارد. تحقیقات نشان می دهد که اسید لینولینیک موجود در این روغن دارای توانایی درمان عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک مانند H. pylori است. این باکتری مسئول بیماری های مختلف معده، از جمله گاستریت، زخم معده و سرطان معده است.

از آنجا که روغن شتر مرغ باعث کاهش تحریک و التهاب می شود، می توان از آن به طور طبیعی برای از بین بردن علائم سرفه و آنفلوانزا نیز استفاده کرد. این روغن همچنین حاوی ویتامین A و اسید های چرب ضروری است که مسئولیت عملکرد چندین سیستم ایمنی بدن را به عهده دارند.

مفید برای سیستم گوارش

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ در استرالیا انجام شده نشان دهنده فعالیت درمانی روغن شتر مرغ بر روی دستگاه گوارش موش ها بود. محققان دریافتند که این ماده محافظت جزئی در برابر موکوزیت ناشی از شیمی درمانی، التهاب دردناک و زخم غشای مخاطی که دستگاه گوارش را پوشش می دهد، از خود نشان می دهد.

موکوزیت اثر جانبی شیمی درمانی و رادیوتراپی است که برای درمان سرطان استفاده می شوند. بر اساس این یافته ها، محققان نتیجه گرفتند که روغن شترمرغ قادر به بهبود ترشحات روده است و می تواند پایه ای از روش های درمان متعارف برای اختلالات التهابی که سیستم گوارش را درگیر می کنند، باشد.

بهبود پوست

روغن شترمرغ به راحتی از طریق پوست جذب می شود، زیرا حاوی چربی هایی است که شبیه به لایه های پوستی هستند. این روغن همچنین قادر است از سد پوستی رد شده و به عمق درونی پوست نفوذ کرده و به عنوان یک مرطوب کننده قدرتمند عمل کند. بنابراین می توان از آن برای خشکی آرنج، زانو و پاشنه استفاده کرد. برای نرم کردن دست ها و درمان خارش و سفت شدن پوست نیز این روغن کاربرد دارد.

به علت خواص ضد التهابی روغن شتر مرغ، این ماده قدرت کاهش تورم و برخی از بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما را دارد. روغن شترمرغ همچنین باعث بازسازی سلول های پوستی و افزایش گردش خون می شود. بنابراین می تواند به افرادی که دچار نازک شدن پوست شده یا زخم بستر دارند کمک کند. به علاوه این ماده برای کاهش زخم ها، سوختگی ها، ترک های پوستی، چین و چروک و آسیب های ناشی از نور خورشید نیز مفید است.

محققان در چین اثرات کاربرد موضعی روغن شترمرغ را بر بهبودی زخم در موش ها آزمایش کردند. آنها دریافتند که این روغن فعالیت ضد التهابی داشته و این فعالیت احتمالا با کاهش سطح سیتوکین های التهابی در بافت ها ارتباط دارد و می تواند با مهار التهاب موضعی، زخم را بهبود بخشد. پس از استفاده از روغن امو، تورم و تجمع مایع ناشی از سوختگی کاهش یافته و هیچ شواهدی از عفونت زخم یا عوارض جانبی مشاهده نمی شود.

تسکین درد پستان ناشی از تغذیه با شیر مادر

استفاده موضعی از روغن شترمرغ می تواند درد، خشکی و ترک خوردگی نوک پستان را که معمولا در زمان شیردهی تجربه می شوند، از بین ببرد. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ در مجله Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine منتشر شده نشان می دهد که استفاده از روغن شتر مرغ بر روی نوک پستان برای تسکین دادن درد ناشی از شیردهی موثر است. در این مطالعه ۷۰ مادر شیرده در دوران شیردهی، از کرم حاوی روغن شترمرغ بر روی آرئول استفاده کردند. این درمان در بهبود هیدراتاسیون منطقه موثر بود اما در pH، دما یا کشش پوستی تأثیری نداشت.

سلامت مو و ناخن

آنتی اکسیدان های موجود در روغن شترمرغ باعث رشد مو و ناخن ها می شوند. ویتامین E باعث کاهش آسیب های محیطی ایجاد شده بر روی مو شده و گردش خون را به پوست سر بهبود می دهد. روغن شترمرغ را می توان برای افزایش رطوبت و ترویج رشد مو استفاده کرد.

مطالعات حیوانی متعددی برای ارزیابی پتانسیل رشد مو در روغن شترمرغ انجام شد و محققان دریافتند که درمان با این روغن در مقایسه با ۵٪ Minioxidil که در بازار موجود است، دارای قدرت قابل توجهی در ارتقاء رشد مو است. همچنین از طریق مرطوب کردن لایه شاخی و کاهش التهاب که ممکن است ناشی از بیماری هایی مانند قارچی ناخن باشد، برای تقویت ناخن ها مفید خواهد بود.

ترکیبات موجود در روغن شترمرغ

روغن شترمرغ از شتر مرغ یا dromaius novaehollandiae، دومین پرنده بلند قد در جهان گرفته می شود. این پرنده گردن و پاهای بلند دارد و قدش می تواند به ۶٫۲ فوت برسد. روغن شتر مرغ از بافت چربی پرنده حاصل می شود. بسته به روش استخراج و رژیم غذایی حیوان، این روغن می تواند بافت سفید یا کرم داشته و با به شکل مایع رقیق و زرد باشد.

خصوصیات درمانی روغن شترمرغ ناشی از اسیدهای چرب اشباع نشده اش است که حدود ۷۰ درصد ترکیب آن را تشکیل می دهد. مطالعات نشان می دهد که ترکیبی از اسیدهای چرب امگا ۹، ۶ و ۳ سبب می شود تا از خواص ضد التهابی و سایر خواص مفید این روغن ایجاد شود. این روغن دارای سطوح متغیری از ترکیبات مختلف با خواص آنتی اکسیدانی است. خواص آن نیز به سطوح بالای اسید های چرب ضروری و ویتامین های زیر باز می گردد:

اسید اولئیک: اسید اولئیک یک اسید چرب امگا ۹ است. این ماده یک نوع چربی رایج در رژیم غذایی انسان ها است که با کاهش کلسترول LDL و احتمالا افزایش کلسترول HDL همراه است. اسید اولئیک در روغن شترمرغ کمک می کند تا ترکیبات زیستی فعال به پوست منتقل شود. این خاصیت باعث می شود که روغن به سرعت جذب شود.

اسید لینولئیک: اسید لینولئیک یک اسید چرب امگا ۶ است. اسید لینولئیک باعث افزایش سلامت پوست می شود و لکه های ناشی از نور خورشید یا پیری را کاهش می دهد. مطالعات نشان داده اند که اسید لینولئیک به مهار تولید ملانین کمک کرده و به این ترتیب هیپرپیگمانتاسیون (تغییر رنگ پوست) ناشی از نور ماوراء بنفش را روشن می کند.

اسید لینولینیک: اسید لینولینیک یک اسید چرب امگا ۳ است که به کاهش التهاب کمک کرده و معمولا برای پیشگیری از بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و آرتریت استفاده می شود. اسیدهای چرب امگا ۳ باعث افزایش سلامت مغز و کمک به رشد بدن می شوند.

ویتامین های موجود در روغن شترمرغ

روغن شترمرغ همچنین از ایکوزانوئیدها تشکیل شده است. ایکوزانوئیدها مولکول های سیگنالی هستند که کنترل بسیاری از سیستم های بدن را در اختیار دارند. ایکوزانوئیدها به عنوان پیام رسان در سیستم عصبی مرکزی عمل کرده و رشد بدن در طول و بعد از فعالیت بدنی و التهاب ناشی از قرار گرفتن در معرض سموم یا پاتوژن ها را کنترل می کنند. ایکوزانوئیدها عمدتا از اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۳ تشکیل شده و در بافت بدن برخی از حیوانات مانند شتر مرغ پیدا می شود.

این روغن حاوی ویتامین E و A است که هر دو توانایی بدن در بهبودی پوست و کاهش التهاب را افزایش می دهند. ویتامین E به عنوان عامل ضد پیری طبیعی عمل کرده و دیواره مویرگی در پوست را تقویت می کند به این ترتیب در بهبود رطوبت و ترک های پوستی مفید است. ویتامین E همچنین به تعادل کلسترول کمک کرده و با آسیب رادیکال های آزاد مبارزه می کند. ویتامین A یک آنتی اکسیدان قوی است که نقش حیاتی در سلامت پوست و کاهش التهاب دارد. ویتامین A همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به مبارزه با بیماری هایی مانند سرماخوردگی، سرفه و یا آنفولانزا کمک می کند.

عوارض جانبی احتمالی روغن شترمرغ

روغن شترمرغ یک ماده ضد آلرژیک است. زیرا آرایش بیولوژیکی آن بسیار شبیه به پوست انسان است. این ماده پوست را تحریک نمی کند. اما اگر پوست حساسی دارید، ابتدا مقدار کمی از آن را روی پوست بمالید تا مطمئن شوید که پوست شما واکنش آلرژیک به آن نشان نمی دهد. روغن شترمرغ برای مصرف خوراکی نیز ایمن است. زیرا حاوی اسید های چرب ضروری و ویتامین های مفید است. مطالعات نشان می دهد که اثرات جانبی ناشی از آن غیر معمول است.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *