مقالات

فواید احتمالی روغن MCT چیست؟
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

فواید احتمالی روغن MCT چیست؟ 

تری گلیسیرید با زنجیره متوسط نوعی چربی است که در برخی از روغن ها و محصولات لبنی یافت می شود. روغن MCT مکمل ساخته شده از این چربی است. اما مزایای بالقوه و درمانی MCT چیست؟ و مصرف این ماده چه خواصی می تواند برای بدن داشته باشد. با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراه شوید تا با خواص روغن MCT برای بدن بیشتر آشنا شوید.

بسیاری از مقالات مصرف مکمل حاوی تری گلیسیرید با زنجیره متوسط را توصیه می کنند. آنها ادعا می کنند که این ماده می تواند به افراد کمک کند وزن کم کنند و مزایای دیگری نیز دارد.

در این مقاله به بررسی مزایای بهداشتی و درمانی روغن MCT، که به کمک شواهد علمی اثابت شده اند خواهیم پرداخت. همچنین خطرات مرتبط با استفاده از این روغن و همچنین نحوه استفاده از آن را نیز خواهیم گفت.

بررسی اجمالی روغن MCT

روغن MCT، یک مکمل غذایی است که از چربی های MCT تشکیل شده است. این چربی ها، چربی های موجود در روغن نارگیل، روغن هسته نخل و محصولات لبنی هستند. روغن MCT به طور عمده توسط افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند و یا افرادی که می خواهند استقامت بدنشان در طول تمرینات ورزشی افزایش پیدا کند استفاده می شود.

برخی از طرفداران روغن MCT نیز ادعا می کنند که این ماده می تواند توانایی فکر کردن را افزایش دهد و همچنین به شکل های مختلف زوال عقل را بهبود بخشد.

MCTs چیست و چرا این ماده از دیگر چربی ها متفاوت است؟

چربی ها از زنجیرای از اتم های کربن تشکیل شده اند. اکثر چربی های موجود در رژیم غذایی ما از ۱۳ تا ۲۱ عدد از این اتم ها تشکیل شده اند. این چربی ها، اسیدهای چرب دارای زنجیره طولانی هستند. در مقابل، اسیدهای چرب دارای زنجیره کوتاه از ۶ یا کمتر از ۶ اتم کربن تشکیل شده اند.

MCT ها به تری گلیسریدهای دارای ​​زنجیره متوسط اشاره دارند که در وسط این دو نوع قرار دارند. آنها طول متوسطی ​​دارند و از ۶ تا ۱۲ اتم کربن تشکیل شده اند.

MCTs در روغن نارگیل یافت می شود و توسط بدن به شیوه ای متفاوت برای تولید اسیدهای چرب دارای زنجیره طولانی پردازش می شود. بر خلاف سایر چربی ها، این چربی ها مستقیما از روده به کبد منتقل می شوند. در اینجا، آن ها یا به عنوان منبع انرژی استفاده می شوند یا به کتون تبدیل می شوند.

کتون ها موادی هستند که وقتی کبد چربی زیادی را تجزیه می کند در بدن تولید می شوند و می توانند به جای قند یا انرژی گلوکز در مغز استفاده شوند.

بنابراین کالری در MCTs به طور مستقیم استفاده می شوند و کمتر احتمال دارد که به عنوان چربی در بدن ذخیره شوند. این اصل اساس رژیم غذایی کتوژنیک است. بسیاری از افراد بر این باورند که مصرف این ماده یک راه موثر برای کاهش وزن است.

مزایای بالقوه مصرف روغن MCT برای بدن

چندین مزیت بالقوه مرتبط با روغن MCT وجود دارد. بعضی از این مزایا با شواهد علمی پشتیبانی می شوند، در حالی که برخی از آن ها نیز هنوز ثابت نشده اند. تمام مزیت های بالقوه و شواهد موجود در مورد آن ها در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد:

عملکرد بهتر مغز و حافظه

متخصصان Alzheimer’s Drug Discovery Foundation، جوانب مثبت و منفی MCT که مرتبط با عملکرد مغز و حافظه هستند، و همچنین مزایای بالقوه این ماده برای کسانی که مبتلا به بیماری آلزایمر هستند را گزارش داده اند.

اما تا چه حدی ادعاهای آن ها درباره MCT ها توسط شواهد علمی حمایت شده است؟

بررسی که در سال ۲۰۱۶ انجام شده است می گوید که در سه مطالعه مشخص شد، مصرف مغز از کتون ها در افراد مبتلا به آلزایمر مشابه افراد سالم بود. در مقابل، مصرف مغز از گلوکز در افرادی که مبتلا به آلزایمر بودند نسبت به افراد سالم ضعیف تر بود.

متخصصان همچنین معتقدند که کتوز دارای تاثیر مثبتی بر توانایی تفکر افراد مبتلا به آلزایمر است. کتوز زمانی تولید می شود که مغز از کتون برای جایگزین کردن گلوکز استفاده می کند.

تحقیقات بیشتری لازم است تا با اطمینان بگوییم MCTs یا روغن MCT می تواند عملکرد مغز و حافظه را بهبود بخشد. به گفته این تحقیق ابتدایی، نتایج امیدوار کننده است و علاقه پزشکان برای انجام پژوهش ها در مورد تاثیر این روغن بر روی حافظه و مغز در حال افزایش می باشد.

تقویت انرژی و افزایش استقامت

حامیان روغن MCT ادعا می کنند که با استفاده از این روغن در زمان ورزش کردن، انرژی فرد افزایش یافته و استقامت نیز بهبود پیدا می کند. مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ نشان داد که مصرف مواد غذایی غنی از MCT به جای چربی های دارای زنجیره طولانی باعث بهبود زمان ورزش کردن در ورزشکاران می شود.

این یک شواهد دلگرم کننده است اما مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ انجام شده است نشان می دهد که، بعید است که MCTs یا روغن MCT بتواند استقامت بدن را در طول ورزش بهبود بخشد.

کاهش وزن و بهبود مدیریت وزن

ادعای افرادی که حامیان روغن MCT هستند این است که این ماده به کاهش وزن کمک می کند. این ویژگی بیشتر توسط دانشمندان مورد مطالعه قرار گرفته است.

به عنوان مثال یک مطالعه که در سال ۲۰۰۳ انجام شده است نشان داد که MCT ها کالری و چربی را که مردان در طول روز می سوزانند را افزایش می دهند. از این یافته ها نتیجه گیری شد که MCT ها ممکن است در جلوگیری از چاقی و تحریک کاهش وزن نقش داشته باشند.

یک مطالعه دیگر که در سال ۲۰۱۴ انجام شده است نیز نشان داد که MCT باعث افزایش بیشتر هورمون هایی می شود که اشتها را کاهش می دهند و باعث می شوند فرد احساس سیری کند. این یافته ها با مقایسه MCT ها با چربی های زنجیره ای دیگر به دست آمده اند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد MCT ها ممکن است نقش مهمی در کاهش وزن و مدیریت آن داشته باشند.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید این مطالعات بر روی MCT ها به عنوان یک نوع چربی در رژیم غذایی انجام شده اند و نتایج ان ها ممکن است در مورد مکمل های MCT به طور خاص صادق نباشند.

فواید احتمالی روغن MCT
فواید احتمالی روغن MCT

کاهش کلسترول

MCT ها همچنین ممکن است به خاطر کاهش کلسترول در حفظ سلامت قلب نقش داشته باشند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۹ بر روی ۴۰ زن انجام شد نشان داد که مصرف روغن نارگیل سبب کاهش انواع کلسترول بد و بهبود بخشیدن به آن ها می شود. این یافته ها بر اثر مقایسه روغن نارگیل با روغن سویا به دست آمده اند. این مطالعه در شرایطی انجام شد که کالری موجود رژیم غذایی کنترل شده بود.

 در نتیجه روغن MCT یا MCT های موجود در روغن نارگیل، احتمال دارد که سطح کلسترول را بهبود بیخشند. با این حال، همان طور که گفته شد این مطالعه بر روی تری گلیسیرید دارای زنجیره متوسط موجود در روغن نراگیل انجام شده و ممکن است در مورد مکمل روغن MCT صادق نباشد.

کاهش سطح قند خون

MCT ها همچنین ممکن است به بهبود سطح قند خون کمک کنند و نقش بالقوه ای در مدیریت دیابت داشته باشند. در سال ۲۰۰۷، مصرف MCT در گروه کوچکی از شرکت کنندگان مبتلا به دیابت نوع ۲، عوامل خطر ابتلا به دیابت، از جمله مقاومت به انسولین را بهبود بخشید.

خطرات و ملاحظات مرتبط با مصرف این روغن

MCTs موجود در منابع خوراکی و روغن MCT ممکن است مزایای زیادی برای بدن داشته باشند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که زمانی که از این ماده استفاده می کنید، یعنی چربی مصرفی خود را افزایش داده اید. در واقع MCT ها در هر حال چربی هستند.

مصرف روغن MCT باعث افزایش چربی و کالری اضافی در رژیم غذایی می شود. به همین ترتیب، استفاده بیش از حد از روغن MCT ممکن است سودمند نباشد و می تواند منجر به افزایش وزن شود.

مکمل های روغن MCT از نسخه های روغن های خوراکی تولید می شوند و به همین دلیل یک محصول طبیعی محسوب نمی شوند. مهم است که به یاد داشته باشید که روغن MCT، دارای نقطه دود پایینی است، بنابراین برای پخت و پز مناسب نیست.

با این حال، می توانید از روغن نارگیل جامد که MCT زیادی دارد، در آشپزی استفاده کنید. در برخی از کشورها از این روغن به عنوان جایگزینی برای روغن زیتون یا سایر روغن های پخت و پز استفاده می شود.

منابع تامین MCT ها

مکمل های حاوی MCT در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی و بهداشتی در دسترس هستند. اما بعضی از افراد ترجیح می دهند که MCT را در رژیم غذایی خود مصرف کنند. این شیوه استفاده ممکن است بیشتر از مصرف مکمل ها برای بدن خواص داشته باشد. MCT ها را می توانید در مواد غذایی طبیعی زیر پیدا کنید:

  • روغن نارگیل
  • روغن هسته خرما
  • شیر
  • کره

نکته آخر

MCT ها دارای مزایای بالقوه ای برای بدن هستند و مصرف مکمل های حاوی آن ها نیز ممکن است سودمند باشد. در حالی که MCT ها ممکن است به کاهش چشمگیر وزن منجر نگردند، اما شاید بتوانند در کنترل وزن کلی نقش داشته باشند. آنها همچنین ممکن است انرژی و استقامت را افزایش دهند، اگر چه به تحقیقات بیشتری برای اثبات این مزیت نیاز می باشد.

تحقیقات گسترده ای نیز نشان داده اند که MCT ها ممکن است توانایی فرد برای فکر کردن و مبارزه با اثرات بیماری هایی مانند آلزایمر را بهبود بخشد. باز هم تایید این ادعا نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

شایان ذکر است که مصرف MCT ها از منابع خوراکی ممکن است به این معنا باشد که فرد به خواص بیشتری نسبت به زمانی که از مکمل های غذایی MCT استفاده می کند، دسترسی دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397