۷ خاصیت شگفت انگیز و باور نکردنی ریشه جعفری

خواص شگفت انگیز و باور نکردنی ریشه جعفری
خواص شگفت انگیز و باور نکردنی ریشه جعفری

ریشه جعفری که اغلب به عنوان ریشه هامبورگ نیز شناخته می شود در بسیاری از غذاهای اروپایی کاربرد دارد. ریشه جعفری یک زیره از جعفری باغی است که به نام Petroselinum crispum Tuberosum شناخته می شود. اگر چه برگ های این نوع جعفری نیز خوراکی هستند، اما بیشتر به خاطر ریشه های ضخیم و پر از خاصیتشان پرورش داده می شوند.

این ریشه بسیار شبیه به هویج سفید است اما مشخصات تغذیه ای و طعم آن بسیار منحصر به فرد می باشد. بنابراین می توان گفت که ریشه جعفری گیاهی ازگونه جعفری است که برگ هایش بسیار شبیه به جعفری و ریشه اش بسیار شبیه به هویج است اما خاصیت و ویژگی های آن هیچ ارتباطی به جعفری و هویج ندارد.

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت به ۷ خاصیت شگفت انگیز ریشه جعفری اشاره خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با این خواص ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

فواید ریشه جعفری

ریشه جعفری غنی از مواد مغذی است

ریشه جعفری منبعی غنی از مواد مغذی است. هر وعده ۳٫۵ اونسی (۱۰۰ گرم) خام از این ریشه دارای ارزش غذایی زیر است:

 • کالری: ۵۵
 • کربوهیدرات: ۱۲ گرم
 • فیبر: ۴ گرم
 • پروتئین: ۲ گرم
 • چربی: ۰٫۶ گرم
 • ویتامین C: حدود ۵۵٪ از نیاز روزانه بدن (DV)
 • ویتامین B9 (فولات): ۴۵٪ از نیاز روزانه بدن
 • پتاسیم: ۱۲٪ از نیاز روزانه بدن
 • منیزیم: ۱۱٪ از نیاز روزانه بدن
 • روی: ۱۳٪ از نیاز روزانه بدن
 • فسفر: ۱۰٪ از نیاز روزانه بدن
 • آهن: ۷٪ از نیاز روزانه بدن

ریشه جعفری با ویتامین ها و مواد معدنی ضروری، به ویژه ویتامین C، فولات و روی غنی شده است. منیزیم ماده معدنی است که بسیاری از افراد در ایالات متحده به اندازه کافی آن را دریافت نمی کنند.

علاوه بر این، تقریبا ۲۰ درصد از نیاز روزانه بدن به فیبر در این ریشه وجود دارد. این در حالی است که کم بودن کالری و چربی، این ریشه را به گزینه مناسبی برای تغذیه بدن در انواع مختلفی از رژیم های غذایی تبدیل کرده است.

آنتی اکسیدان های قدرتمندی را برای بدن فراهم می کند

ریشه جعفری آنتی اکسیدان های قوی را تأمین می کند که ممکن است خواص فراوانی برای بدن داشته باشند. آنتی اکسیدان ها سبب کاهش استرس و مبارزه با رادیکال های آزاد می شوند. رادیکال های آزاد ذرات بسیار واکنشی هستند که به سلول های بدن شما آسیب می رسانند، باعث افزایش استرس می شوند و در صورتی که سطحشان بالا برود، ممکن است به ایجاد بیماری کمک کنند.

مایریستیکین و آپیول دو نوع آنتی اکسیدانی هستند که در ریشه جعفری یافت شده و مسئول بسیاری از فعالیت های آنتی اکسیدانی این ریشه هستند.

ریشه جعفری شامل مقدار قابل توجهی ویتامین C نیز می باشد. ویتامین C ماده مغذی است که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند و می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.

ممکن است با التهاب مبارزه کند

ریشه جعفری ممکن است ویژگی های ضد التهابی داشته باشد. درست است که التهاب پاسخ طبیعی بدن شما به استرس است، اما التهاب بیش از حد ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مختلف و مزمن را افزایش دهد.

ریشه جعفری حاوی ترکیبات متعددی از قبیل مایریستیکین، آپیول و فورانوکومارین است که اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی در بدن دارند. علاوه بر این، چندین ویتامین و ماده معدنی مانند ویتامین C، روی و منیزیم در این ریشه وجود دارد که پاسخ التهابی بدن شما را تنظیم می کنند.

گنجاندن ریشه جعفری در یک رژیم غذایی متعادل و در کنار سبزیجات غنی از مواد مغذی دیگر می تواند التهاب را کاهش داده و به جلوگیری از برخی بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، سرطان و پوکی استخوان کمک کند.

خواص شگفت انگیز و باور نکردنی ریشه جعفری
خواص شگفت انگیز و باور نکردنی ریشه جعفری

ممکن است قدرت سم زدایی بدن را افزایش دهد

آنزیم های مختلفی در کبد شما وجود دارند که به روند سم زدایی کمک می کنند. بیشتر این سموم از طریق داروها، مواد غذایی و یا آلاینده ها وارد بدن می شوند. گلوتاتیون، آنتی اکسیدان تولید شده توسط کبد، نقش مهمی در فرآیند سم زدایی بدن دارد.

یک مطالعه نشان داد که مصرف آب ریشه جعفری به میزان قابل توجهی میزان گلوتاتیون و دیگر آنزیم های سم زدایی را در بافت کبدی موش ها افزایش داده و به دفع مواد بسیار سمی از بدن کمک می کند. این نتیجه نشان می دهد که آب ریشه جعفری می تواند از بدن در برابر قرار گرفتن در معرض ترکیبات مضر محافظت کند. با این حال، به دلیل اینکه این تحقیق ممکن است روی بدن انسان نتایج مشابه ای نداشته باشد، انجام تحقیقات بیشتر روی انسان ها ضروری است.

این ریشه می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند

این ریشه منبع خوبی از فیبر و ویتامین C است. فیبر و ویتامین سی دو ماده مغذی هستند که برای تقویت و عملکرد سیستم ایمنی بدن حیاتی می باشند. هر وعده ۳٫۵ اونسی (۱۰۰ گرمی) از این ریشه حاوی بیش از نیمی از نیاز روزانه بدن به ویتامین C و تقریبا ۲۰ درصد از نیاز روزانه بدن به فیبر است.

ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری است، زیرا با باکتری های خارجی، استرس و التهاب مبارزه می کند. علاوه بر این، به بافت پوست و دستگاه گوارش کمک می کند تا مانع قوی در برابر باکتری ها و سایر مواد مضر باشد.

در همین حال، فیبر از رشد باکتری سالم در دستگاه گوارش شما حمایت می کند. تحقیقات نشان داده اند که وجود باکتری های سالم در روده از بدن در برابر ابتلا به عفونت محافظت می کند.

ممکن است دارای خواص ضد سرطانی باشد

برخی تحقیقات نشان داده اند که ریشه جعفری می تواند با انواع خاصی از سرطان مبارزه کند. این سبزی حاوی مقدار زیادی فیبر است که با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، تخمدان، سر و گردن ارتباط دارد.

علاوه بر این، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که مصرف عصاره ریشه جعفری رشد و تکثیر سلول های سرطانی را در پستان مهار می کند. اگر چه این داده ها دلگرم کننده هستند، اما برای درک تاثیر این سبزی بر روی رشد سرطان، باید مطالعات انسان بیشتری انجام شود.

اضافه کردن آن به رژیم غذایی کار ساده ای است

ریشه جعفری یک ماده غذایی همه کاره است که هم می توانید آن را خام و هم پخته شده استفاده کنید. سعی کنید ریشه هایی را انتخاب کنید که بیشتر رنگشان به بژ متمایل است. به برگ های وصل شده روی ریشه نیز دقت کنید این برگ ها نباید پژمرده باشند. پژمردگی آن ها نشانه کهنه بودن ریشه هستند. شما می توانید برگ های وصل شده به ریشه را به عنوان سبزی در سالاد استفاده کنید.

برای مصرف ریشه نیز باید آن را به دقت بشویید. نیازی به گرفتن پوستش نیست. زیرا پوست سبزیجات اغلب منبع متمرکزی از فیبر و سایر مواد مغذی هستند. بنابراین بهتر است این ریشه را با پوست استفاده کنید.

ریشه جعفری را می توان بخار پز کرده و به پوره تبدیل کرد و در انواع خورش و سوپ ریخت. ترکیب آن با دیگر سبزیجات ریشه ای بسیار خوشمزه می شود. پس نگران اضافه کردن آن مخصوصا به سوپ ها و سالادها نباشید. علاوه بر این، شما می توانید ریشه جعفری بخار پز و پوره شده را در کنار کباب گوشت یا سبزیجات دیگر به جای برنج استفاده کنید.

برگ های ریشه جعفری از نزدیک شبیه به جعفری ساده هستند اما خواص آن ها متفاوت است. این ریشه با مواد مغذی و ترکیبات گیاهی زیادی غنی شده است که ممکن است التهاب را کاهش دهند، سیستم ایمنی را تقویت کنند و از عملکرد کبد پشتیبانی کنند.

منابع:

 1. Effect of sowing date and cultivar on yield and quality of turnip-rooted parsley
 2. ?What are some effects of magnesium on health
 3. Effect of parsley (Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex A.W. Hill, Apiaceae) extracts on some biochemical parameters of oxidative stress in mice treated with CCl
 4. A Review On Free Radicals and Antioxidants
 5. Parsley: a review of ethnopharmacology, phytochemistry and biological activities
 6. Anti-Inflammatory Agents
 7. Food Antioxidants and Their Anti-Inflammatory Properties: A Potential Role in Cardiovascular Diseases and Cancer Prevention
 8. Glutathione: overview of its protective roles, measurement, and biosynthesis
 9. Vitamin C and Immune Function
 10. Fiber and prebiotics: mechanisms and health benefits
 11. The Effects of Petroselinum Crispum on Estrogen Receptor-positive Benign and Malignant Mammary Cells
 12. Dietary fiber intake is associated with a reduced risk of ovarian cancer: a dose-response meta-analysis
 13. Health benefits of fruits and vegetables

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *