سردرد چیست؟

سردرد
سردرد

سردرد دردی منتشر شده در سر است که محدود به ناحیه توزیع هر یک از اعصاب نمی باشد. منظور از سردرد معمولا درد در هر ناحیه بین جلو و عقب سر ( مانند سردرد تشنجی ) یا درد در نیمی از سر ( مانند میگرن یا خوشه ای ) است. به عبارت دیگر سردرد عبارت است از احساس درد در قسمتی از سر که بالای چشم یا گوش ها قرار دارد یا درد در قسمت زیر سر یا در عقب سر در قسمت بالای گردن. سردردهایی که محدود به بخش های خاصی از سر باشند معمولا دارای نام های خاصی هستند مانند گوش درد، دندان درد، سردرد سینوسی، درد TMG ( مفصل گیجگاهی ).

با اینکه بعضی از مردم بعد از سردرد به فکر سیگار کشیدن می افتند اما این کار در اکثر موارد شدت درد را افزایش می دهند. نیکوتین موجود در سیگار باعث باریک شدن رگ های خونی در مغز می شود و شخص سراغ دارو های مسکن می رود. اما با یافتن علت این سردرد ها نه تنها می توان درد را کاهش داد بلکه می توان از بروز آن ها در آینده نیز جلو گیری کرد. سردرد ها یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به دکتران عمومی یا کلینیک های عصب شناسی در سراسر جهان هستند.

تقریبا علت همه سردردها از جمله میگرن، یک عامل است. یک جریان الکتریکی در قسمت پشت مغز به طور اشتباه تولید می شود و درد های ناحیه سر را به وجود می آورد. تقریبا در میان مردم سراسر جهان این باور اشتباه وجود دارد که سردرد یکی از نشانه ابتلا به تومور مغزی است در حالی که این باور درست نیست. تحقیقات نشان می دهد فقط یک درصد افرادی که به دلیل سردرد به مراکز پزشکی مراجعه می کنند دچار یک بیماری جدی و خطرناک هستند. با اینکه بسیاری از سردردها چندان مهم نیستند اما در بعضی از موارد شما حتما باید به پزشک مراجعه کنید. برای مثال زمانی که شما دچار سردرد ناگهانی شدید یا درد شما همراه با تب بود در مراجعه به پزشک تردید نکنید. همچنین زمانی که همراه با سردرد احساس سرگیجه داشتید یا حافظه شما دچار مشکل شد حتما باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. این درد همانند درد سینه یا سر گیجه علل متعددی دارد. در ادامه بعضی از علت های عجیب ابتلا به سردرد را با هم مرور می کنیم.

وقتی موهایتان را کوتاه میکنید

یکی از دلایل عجیب ابتلا به سردرد در بعضی از مردم مراجعه به آرایشگاه و کوتاه کردن موهای سرشان است. این حالت زمانی اتفاق می افتد که شما مجبورید سر خود را هنگام شست و شوی موها روی سینک دراز کنید. در این هنگام فشار زیادی به گردن وارد می شود و باعث تحریک یکی از عصب هایی می شود که در این مسیر قرار دارند. در اثر این اتفاق یک یا دو روز بعد سردرد به سراغ شما می آید اما از آنجا که این اتفاق با تاخیر روی می دهد شما متوجه علت اصلی آن نمی شوید یکی دیگر از علت های عجیب سردرد زمانی است که شما روی صندلی نشسته اید و گوشی تلفن را بین شانه و گوش خود نگه داشته اید. در این هنگام نیز فشار زیادی به اعصاب گردن وارد می شود که بعد از مدتی خود را با سردرد نشان می دهد.

سرفه کردن

شاید باورتان نشود اما در دنیای پزشکی نوعی سردرد وجود دارد که از آن ها به عنوان سردردهای سرفه ای یاد می شود. این سردردها بر اثر عواملی مانند سرفه کردن، عطسه کردن، خالی کردن محتوای بینی یا خم شدن به جلو به وجود می آید. تقریبا یک درصد سردردهای جهان در اثر سرفه کردن به وجود می آید و البته این نوع سردردها در بین مردان شایع تر است علت اصلی این دردها فشاری است که در داخل مغز به وجود می آید. این دردها که اغلب شدید و تکرار شونده هستند ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه به طول بیانجامند و در بیشتر مواقع هم در قسمت پشت سر احساس می شوند در حالی که در اکثر موارد علت این موضوع ناشناخته است. بعضی تحقیقات دانشگاهی نشان می دهد نزدیک به ۱۰ درصد از سردرد ها بر اثر ناهنجاری های آرنولد چیاری ( نقص مادر زادی در ناحیه پس سر ) به وجود می آیند.

وقتی به باشگاه می روید

بعضی از ورزشکاران بعد از راه رفتن یا دویدن روی تردمیل دچار سردرد می شوند در این افراد هرگونه فعالیت ورزشی از جمله راه رفتن روی تردمیل باعث ایجاد تورم در رگهای خونی ناحیه سر، گردن و جمجمه می شود که این عامل می تواند در نهایت به سردرد منجر شود. این درد ها معمولا چند ثانیه بعد از شروع ورزش کردن ظاهر می شوند و ممکن است در هر قسمت از سر، خود را نشان بدهند. معمولا افرادی که مستعد ابتلا به میگرن هستند، بیشتر از دیگران این نوع از سردرد ها را تجربه می کنند. البته برای رفع این مشکل راه حل های ساده ای وجود دارد. برای مثال، می توان نوع ورزش را تغییر داد و به جای دویدن روی تردمیل، شنا کردن را انتخاب کرد. همچنین مصرف داروهای ضد تورم، نیم ساعت قبل ازشروع ورزش تا حد زیادی می تواند از بروز این سردرد ها پیشگیری کند. در موارد نادر این نوع سردردها می توانند نشان دهنده رشد تومور های مغزی یا پاره شدن رگهای خونی باشند.

اگر همیشه نا امید هستید

افرادی که اعتماد به نفس ندارند یا شخصیت ناامید و غمگینی دارند بیشتر از دیگران ممکن است به سردردهای میگرنی دچار شوند. به نظر می رسد این افراد بیشتر دچار استرس می شوند که این عامل باعث کاهش میزان یک ماده شیمیایی در مغز به نام سروتونی می شود. در صورتی که تعادل سروتونی به هم بخورد، اولین علایم به شکل سردرد خود را نشان می دهند.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *