سرطان تیروئید و نشانه های آن

سرطان تیروئید و نشانه های آن
سرطان تیروئید،

تیروئید غده ای پروانه شکل و واقع در جلوی گردن شما است. تیروئید نقش بسیار مهمی در بدن ما ایفا می کند و وظیفه ترشح چندین هورمون به نام های تیروکسین (T4) و ترییدوتیرونین (T3) را به عهده دارد. این هورمون ها تنظیم کننده متابولیسم بوده و در رشد و تنظیم دمای بدن نقش مهمی دارند. این هورمون ها عملکرد قلب و دستگاه گوارش را نیز تنظیم کرده و موجب کنترل عضلات، رشد مغز و استخوان می شود.

سرطان تیروئید

پیشرفت های مدرن فن آوری موجب شده که تشخیص اولیه سرطان برای پزشکان آسان تر شود. سرطان تیروئید، اگر چه قطعا یک بیماری جدی برای سلامتی است اما معمولا زمانی که زود شناسایی شود به آسانی قابل درمان است. بنا به آمار منتشر شده از سوی انجمن سرطان آمریکا، بیش از ۶۰،۰۰۰ سرطان تیروئید در ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ تشخیص داده شد که ۱۹۵۰ مورد از آن منجر به مرگ شده است.

اختلالات غده تیروئید متاسفانه مشکل شایعی است. به گزارش انجمن تیروئید آمریکا بیش از ۱۲ درصد از جمعیت ایالات متحده مبتلا به یکی از انواع اختلال تیروئید در طول عمر خود شده اند. این درصد معادل است با میلیون ها نفر. به طوری که برآورد شده است که ۱۵ میلیون نفر در ایالات متحده از نوعی اختلال این غده رنج می برند. با توجه به شیوع این بیماری بهتر است با دانستن علائم و عوامل خطر ساز، سرطان تیروئید را به موقع تشخیص دهیم.

سرطان تیروئید و نشانه های آن
سرطان تیروئید،

نشانه های سرطان تیروئید

  • وجود توده در گردن که گاهی اوقات دردناک است.
  • درد در گردن که به طور بالقوه به گوش منشعب می شود.
  • مشکل در بلع یا تنفس
  • شنیدن صدای گوش خراش مزمن یا خشن
  • سرفه بی دلیل

عوامل خطر ساز در ابتلا به سرطان تیروئید

اگر شما هر گونه از عوامل خطر زیر را دارید، باید در مورد علائم بالقوه این سرطان هوشیار باشید:

  • جنسیت، (زنان بیش از مردان به سرطان تیروئید مبتلا می شوند)
  • سن، سرطان تیروئید می تواند در هر گروه سنی رخ دهد، هر چند که بعد از سن ۳۰ سالگی شایع تر است.
  • ژنتیک و سابقه خانوادگی سرطان تیروئید

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *