چگونه از سرکه سیب برای درمان سنگ کلیه استفاده کنیم؟

چگونه از سرکه سیب برای درمان سنگ کلیه استفاده کنیم؟
چگونه از سرکه سیب برای درمان سنگ کلیه استفاده کنیم؟

سنگ کلیه می تواند برای هر فردی که مبتلا به آن می باشد تجربه ای دردناک باشد.  محدوده درد می تواند از دردی مختصر در شکم تا دردهای بسیار شدید درکمر باشد و گاهی اوقات با حالت تهوع و وجود خون در ادرار همراه است. موسسه ملی کلیه گزارش می کند که هر روزه مردم بیشتری از سنگ کلیه رنج می برند. در آمریکا از هر ده نفر یک نفر در دوره ای از زندگیش از درد کلیه رنج برده است. چنانچه شما مبتلا به سنگ کلیه هستید و یا در گذشته از آن رنج برده اید این مقاله را به عنوان استفاده از سرکه سیب برای درمان سنگ کلیه بخوانید.

سنگ های کلیه چه هستند و علل بوجود آمدن آنها چه می باشد؟

هنگامی که مواد معدنی در کلیه و مثانه جمع می شوند باعث به وجود آمدن سنگ کلیه می گردند. مواد معدنی به شکل کریستال های کوچکی در می آیند و معمولا بدون درد با ادرار دفع می شوند. با این وجود، گاهی اوقات کریستال ها بزرگ تر می شوند و دفع نمی شوند.  سپس آن ها در کلیه و مجاری ادراری جمع می شوند و سبب درد زیادی می شوند. یک سری عوامل در بوجود آمدن سنگ کلیه وجود دارند که عبارتند از:

  • ننوشیدن آب کافی ( از علایم نشان دهنده کمبود آب در بدن آگاهی داشته باشید)
  • خوردن غذاهای با میزان شکر یا نمک بالا
  • وزن زیاد
  • داشتن زندگی کم تحرک
  • فاکتورهای وراثتی

اندازه سنگ کلیه می تواند بین دانه های ریگ مانند بسیار ریز تا سنگ ریزه باشد. در برخی موارد سایز سنگ کلیه  به اندازه توپ گلف مشاهده شده است. ۴ نوع اصلی سنگ کلیه وجود دارد:

اکسالات کلسیم: رایج ترین نوع سنگ کیه می باشد و هنگامی که کلسیم با اکسالات در ادرار جمع می شوند ایجاد می شود. عامل آن می تواند خوردن زیاده از حد غذاهایی مانند چیپس سیب زمینی، بادام زمینی، شکلات، چغندر و اسفناج باشد.

اسید اوریک: این مورد در مردان رایج تر است و هنگامی که میزان اسید در ادرار بسیار بالا باشد بوجود می آید و عامل آن می تواند خوردن زیاد از حد گوشت قرمز و حلزون صدف دار باشد.

استروویت: بیشتر در زنان دیده می شود که می تواند به سنگ های بزرگ تبدیل شود و معمولا عامل آن وجود عفونت در کلیه می باشد.

سیستین: این نوع از سنگ کلیه معمولا کمتر دیده می شود و علت آن ناهنجاری های ژنتیکی می باشد.

علایم سنگ کلیه

یکی از اصلی ترین علایم سنگ کلیه وجود درد در کمر، شکم و یا کشاله ران می باشد. درد معمولا به صورت موجی می آید و در برخی موارد بسیار دردناک می باشد. در حقیقت به عنوان یکی از سخت ترین دردهایی که یک نفر می تواند تجربه کند توصیف شده است. همچنین ممکن است در هنگام ادرار کردن نیز درد وجود داشته باشد. برخی دیگر از علایم سنگ کلیه عبارتند از:

  • ادرار قهوه ای، قرمز و یا صورتی
  • تهوع یا استفراغ
  • پر ادراری

چنانچه شما یکی ازین علایم را دارید بایستی در اولین فرصت ممکن پزشک خود را ملاقات کنید. اگر فکر می کنید که ممکن است مبتلا به سنگ کلیه باشید می توانید از سرکه سیب برای سنگ ها استفاده کنید این امر کمک می کند که سنگ ها شروع به حل شدن کنند.

چگونه از سرکه سیب برای درمان سنگ کلیه استفاده کنیم؟
چگونه از سرکه سیب برای درمان سنگ کلیه استفاده کنیم؟

تاثیر سرکه سیب برای درمان سنگ کلیه

بهتر است اول بدانیم که سرکه سیب چگونه باعث حل شدن سنگ ها می شود. سرکه سیب حاوی اسید استیک می باشد با این وجود ورود اسید استیک به بدن اثر قلیایی دارد.  یک بدن سالم به قلیا بیشتر از اسید نیازمند است و سنگ های  اکسالات کلسیم،  سیستین و اسید اوریک هنگامی که مقدار بسیار زیادی اسید در ادرار وجود دارد، تشکیل می شوند. سرکه سیب تولید مواد قلیایی را تحریک کند و کمک کند تا ادرار و خون قلیایی تر شوند . نتیجه آن شکستن سنگ های کلیه و جلوگیری از تشکیل سنگ های بیشتر می باشد. مطالعه ای جالب نشان داد که انواع مختلف سنگ کلیه انسان در اسید استیک حل می شوند. لازم است که از سرکه سیب خام، فراوری نشده و فیلتر نشده طبیعی استفاده کنیم که در بر گیرنده تمامی آنزیم ها و مواد مغذی لازم برای سلامت انسان می باشد. برخی از راه های استفاده از سرکه سیب برای رهایی از سنگ کلیه عبارتند از:

راه های استفاده از سرکه سیب برای درمان سنگ کلیه

تونیک تازه

یک تا دو قاشق سرکه سیب را در ظرفی حاوی ۶ تا ۸ اونس آب مخلوط کنید و در طول روز از آن بنوشید. نوشیدن مخلوط سرکه سیب و آب باعث می شود تا سنگ های کلیه حل شوند و از بدن شما خارج شوند. شما می توانید برای بهتر کردن مزه این مخلوط مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید. ترکیب سرکه سیب و عسل برای سلامتی بسیار مفید است. نوشیدن سرکه سیب تنها برای سنگ کلیه خوب نیست بلکه به طور کل برای سلامتی مفید است. همچنین برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه می توانید روزانه سرکه سیب بنوشید. برای این کار ۱ تا ۲ قاشق سرکه سیب را در ظرف بزرگی از آب بریزید و روزی یکبار از آن بنوشید. اسید استیک موجود در سرکه سیب باعث تنظیم سطح پی. ایچ و جلوگیری از تشکیل سنگ های کلیه بیشتر می گردد.

استفاده از سرکه سیب در سالاد

همچنین می توانید از سرکه سیب خام در سالاد استفاده کنید. کافی است به جای سرکه معمولی که در سالاد استفاده می کنید از سرکه سیب استفاده کنید.

یک دستورالعمل ساده برای استفاده از سرکه سیب در سالاد

یک چهارم فنجان سرکه سیب را با یک سوم فنجان روغن زیتون، ۲ قاشق ابلیمو تازه، یک سیر له شده، یک قاشق خردل، یک قاشق عسل طبیعی (یا به مقداری که می خواهید شیرین شود) و نمک  فلفل برای مزه دار کردن، در یک ظرف با هم مخلوط کنید. سرش را خوب بپوشانید و مخلوط را خوب تکان دهید تا عسل حل شود و مواد با هم مخلوط شوند. اگر مایل بودید می توانید آن را مزه دار کنید. اکنون شما می دانید که چگونه از سرکه سیب برای درمان سنگ کلیه استفاده کنید اما برای کاهش ریسک سنگ کلیه در آینده چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید؟

چگونه از سرکه سیب برای درمان سنگ کلیه استفاده کنیم؟
چگونه از سرکه سیب برای درمان سنگ کلیه استفاده کنیم؟

دیگر راه ها برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه

یک راه حل مناسب برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه که قبلا هم در این مقاله به آن اشاره شد نوشیدن روزانه مقدار زیادی از آب که با ۱ تا ۲ قاشق سرکه سیب مخلوط شده است، می باشد. با این وجود، قدم های دیگری هم وجود دارد که برای کاهش ریسک پیشرفت سنگ کلیه می توانید آن ها را به کار ببرید.

آبلیمو

آبلیمو حاوی اسید سیتریک می باشد که بر روی سطوح پی. ایچ بدن تاثیر می گذارد شبیه کاری که اسید استیک انجام می دهد. بنابراین اسید سیتریک موجود در آبلیمو سطح اسید را در ادرار پایین می آورد و بنابراین ریسک سنگ کلیه را کاهش می دهد. تحقیقات درباره تاثیر آبلیمو بر روی سنگ کلیه نشان داده است که استفاده از آبلیمو برای درمان بیماران مبتلا به سنگ کلیه از نوع سنگ های کلسیمی موثر می باشد. مطالعه دیگری نشان داده است که آبلیمو به دفع اکسالات بدن کمک می کند و از این نظر می تواند شانس تشکیل این نوع از سنگ های کلیه را کاهش دهد. آبلیمو را به همان طریقه مصرف سرکه سیب استفاده کنید و مطمئن باشید که از آبلیموی طبیعی که خودتان آن را تهیه کردید مصرف کنید. از آبلیموهای صنعتی استفاده نکنید به دلیل اینکه این محصولات معمولا پاستوریزه می شوند و آنزیم ها و مواد مغذی خود را از دست می دهند. می توانید آبلیمو را همراه با سالاد یا آب گرم مصرف کنید. نوشیدن آبلیمو مخلوط با آب برای سلامتی بسیار مفید است.

حفظ آب بدن

حفظ آب بدن بسیار مهم است اما برای جلوگیری از تشکیل سنگ مهم تر این است که مطمئن شویم در طول روز زیاد ادرار می کنیم. این امر مخصوصا در هوای گرم و یا زمانی که تمرینات سخت انجام می دهیم مهم است. این به این دلیل است که هر چه بیشتر عرق کنید آب کمتری از کلیه عبور می کند و این امر منجر به تجمع مواد معدنی و تشکیل سنگ کلیه می گردد. بایستی همیشه به اندازه کافی آب بنوشید تا ادرار شما شفاف و روشن باشد.

کاهش مصرف نمک

نمک شانس پیشرفت سنگ های کلیه را افزایش می دهد چرا که باعث می شود کلیه ها کلسیم بیشتری را از دست دهند که ترکیب این کلسیم با اکسالات در ادرار باعث تشکیل سنگ می شود. موسسه ملی دیابت و هاضمه و کلیه توصیه می کند که کاهش سدیم نسبت به کلسیم از تشکیل سنگ های کلیه جلوگیری می کند.

غذاهای غنی از اکسالات

متخصصان توصیه می کنند که کمتر از غذاهای غنی از اکسالات مانند ریواس، چغندر، بامیه، اسفناج، برگ چغندر، سیب زمینی شیرین، آجیل، چای و شکلات استفاده کنید. با این وجود موسسه ملی کلیه ادعا می کند که این امر یک باور غلط است که کاهش مصرف غذاهای غنی از اکسالات در رژیم غذایی به تنهایی سبب کاهش احتمال تشکیل سنگ کلیه اکسالات کلسیم می شود. موسسه ملی کلیه ادعا می کند که این امر در تئوری ممکن است درست باشد اما این دیدگاه از نظر چشم انداز سلامتی درست نیست چرا که اکسالات به صورت طبیعی در بسیاری از غذاها مانند میوه و سبزیجات، آجیل و دانه ها، غلات و حبوبات وجود دارد. اکثر سنگ های کلیه هنگامی تشکیل می شوند که در کلیه اکسالات به کلسیم متصل شود. موسسه ملی کلیه توصیه می کند که در عوض کلسیم و غذاهای غنی از اکسالات را با هم در یک وعده غذایی بخوریم . در این حالت، اکسالات و کلسیم با احتمال بیشتری، قبل از اینکه کلیه ها شروع به فراوری آنها کنند در شکم و روده به هم متصل می شوند. بنابراین احتمال تشکیل سنگ کلیه کاهش می یابد.

نوع سنگ کلیه خود را بشناسید

دو نوع سنگ کلیه اکسالات کلسیم و اسید اوریک رایج ترین نوع سنگ کلیه می باشند. همانطور که در بالا اشاره شد، چنانچه مبتلا به  سنگ کلیه از نوع اکسالات کلسیم هستید بایستی غذاهای سرشار از کلسیم را با غذاهای سرشار از اکسالات با هم بخورید. این موضوع سبب می شود که کلسیم و اکسالات به جای این که در کلیه به هم متصل شوند در شکم به هم اتصال یابند. چنانچه سنگ کلیه از نوع اسید اوریک دارید بایستی مصرف گوشت قرمز و صدف حلزون دار را کاهش دهید ( خوردن این غذاها باعث بالا رفتن اسید اوریک در بدن می گردد) . خوردن پروتئین حیوانی کمتر و خوردن سبزیجات و میوه بیشتر باعث کاهش سطح اسید ادرار می گردد و این امر شانس تشکیل سنگ را کمتر می کند. علاوه بر این بهتر است مصرف غذاهای شیرین و الکل را نیز محدود کنیم.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *