سه نقش تستوسترون در بدن مردان

سه نقش تستوسترون در بدن مردان
سه نقش تستوسترون در بدن مردان

تستوسترون اصلی ترین هورمون جنسی مردانه است. بیضه ها محل اصلی تولید تستوسترون هستند. در طول زندگی، تستوسترون نقش مهمی در توسعه و سلامت مردان دارد که قبل از تولد شروع می شود و تا پیری ادامه دارد. پوست، سیستم اسکلتی عضلانی، سیستم تناسلی، سیستم قلبی عروقی و سیستم عصبی به طور مستقیم تحت تاثیر تستوسترون قرار می گیرند. کمبود و افزایش این هورمون حیاتی می تواند موجب نگرانی های قابل توجهی در مورد سلامتی شود. تستوسترون در کل سه نقش اساسی در طول حیات مردان دارد.

توسعه جنسی در رحم

اولین نقش مهم تستوسترون در زندگی یک مرد درست چند هفته پس از لقاح رخ می دهد. تقریبا در هفته هفتم تا هشتم پس از لقاح، بیضه های مرد قابل تشخیص هستند و شروع به تولید تستوسترون می کنند. تحت تاثیر تستوسترون تولید شده توسط جنین در حال رشد، اندام های تناسلی خارجی مردان شکل می گیرد. ناتوانی بیضه برای تولید تستوسترون در این مرحله بحرانی رشد جنین منجر به تشکیل اندام های زنانه می شود. اختلال دیگری، به نام سندرم عدم حساسیت به آندروژن، مانع از پاسخگویی جنین در حال رشد به وجود تستوسترون می شود. Bruce Gottlieb و همکارانش در “Gene Reviews” توضیح می دهند که به دلیل عدم پاسخ به تستوسترون، این نوزادان به لحاظ ژنتیکی مرد هستند اما با اندام های زنانه به دنیا می آیند.

توسعه و رشد بلوغ

بلافاصله پس از تولد، بیضه ها تولید هر اندازه قابل توجه تستوسترون را متوقف می کنند. هنگامی که یک پسر به بلوغ می رسد، هورمون های غده هیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز بیضه ها را برای ادامه تولید تستوسترون تحریک می کنند. بیضه ها رشد می کنند و تولید تستوسترون به نوع خود افزایش می یابد. مرکز پزشکی دانشگاه اوهایو Ohio State University Medical Center توضیح می دهد که تحت تاثیر تستوسترون، تمام تغییرات بلوغ مردان، از جمله رشد ناحیه تناسلی، موی صورت و بدن، رشد کیسه بیضه و آلت تناسلی، شروع تولید اسپرم، کلفت شدن صدا، از دست دادن چربی بدن و انباشت توده عضلانی، افزایش توده استخوان و رشد نهایی ناگهانی برای رسیدن به قد بلند رخ می دهد.

نگهداری از سلامت بزرگسالان

ادامه تولید تستوسترون در طول زندگی بزرگسالی، نقش مهمی در سلامت کلی در میان مردان دارد. کمبود تستوسترون می تواند باعث اختلالات فیزیکی، متابولیکی و روانی شود. The Endocrine Society گزارش می دهد که کمبود تستوسترون ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت، کاهش عملکرد شناختی و افزایش چربی بدن شود. دیگر اثرات احتمالی سطح پایین غیر طبیعی تستوسترون شامل کاهش تراکم استخوان، کاهش تمایلات جنسی، ناتوانی جنسی، اختلال در باروری، انقباض بیضه، از دست دادن موی بدن و توده عضلانی، گر گرفتگی، تحریک پذیری و افسردگی است. اگرچه تولید تستوسترون توسط بیضه ها به تدریج در طول زندگی بزرگسالی کاهش می یابد، اما افت میزان تستوسترون تا حدی که باعث عوارض ناخوشایند شود غیر طبیعی است. درمان جایگزینی تستوسترون می تواند علایم تستوسترون پایین در مردان مسن تر را که بیماری است که بعضی اوقات به عنوان آندروپوز نامیده می شود، کاهش دهد.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *