شانس بارداری

شانس بارداری و عوامل موثر در بهبود و افزایش آن
شانس بارداری و عوامل موثر در بهبود و افزایش آن

چه مدت طول می کشد تا زن باردار شود؟ در پاسخ باید گفت که به طور کلی، یک زن و شوهر بارور از شانس بارداری خوبی در عرض یک سال برخوردار هستند. از هر ۱۰۰ زوجی که به طور طبیعی اقدام به بارداری می کنند:

  • ۲۰ زوج در عرض یک ماه باردار خواهند شد
  • ۷۰ زوج در ظرف شش ماه باردار خواهند شد
  • ۸۵ زوج  در عرض یک سال باردار خواهند شد
  • ۹۰ زوج ظرف مدت ۱۸ ماه باردار خواهند شد
  • ۹۵ زوج ظرف مدت دو سال باردار خواهند شد

به یاد داشته باشید که این آمار تنها به طورمیانگین است. برخی از زوج ها از باروری ماهانه بالایی برخوردارند. این بدین معنی است که آن ها شانس بالاتری از میانگین برای بارداری در هر ماه دارند. شانس بارداری آن ها بیشتر است و احتمالا ظرف چند ماه باردار می شوند. زوج های دیگر باروری ماهانه کمتری دارند. این به این معنی است که آن ها شانس پایین تر از میانگین برای بارداری در هر ماه دارند. باردار شدن آن ها مدت طولانی تری طول می کشد. در برخی از زوج ها بارداری حدود ۲ سال طول می کشد و این در مورد آن ها طبیعی است. ممکن است اگر این اتفاق برای شما بیافتد فکر کنید که طبیعی نیست. اما لزوما به این معنی نیست که شما مشکل باروری دارید. در حدود نیمی از زوج هایی که ظرف یک سال باردار نمی شوند اگر همچنان به اقدام برای بارداری ادامه دهند در سال دوم باردار می شوند.

شانس بارداری و عوامل موثر در بهبود و افزایش آن
شانس بارداری و عوامل موثر در بهبود و افزایش آن

چه عواملی بر روی شانس بارداری تاثیر می گذارد؟

عوامل بسیاری وجود دارند که بر روی شانس بارداری شما تاثیر می گذارند، برخی از این عوامل عبارتند از:

  • این موضوع که آیا شما هیچ گونه مشکلات باروری، مانند سابقه بیماری التهابی لگن داشته اید یا خیر
  • سن، رژیم غذایی، شیوه زندگی و شغل شما همگی بر بارداری شما موثرند.
  • هم چنین سن، رژیم غذایی، روش زندگی و شغل همسر شما نیز همگی در بارداری موثرند.
  • داشتن کمبود وزن یا اضافه وزن، داشتن هر گونه بیماری های مزمن و تعداد دفعات برقراری رابطه جنسی از عوامل موثر بر بارداری فرد می باشند.

اگر شما ۳۵ سال و یا کمتر سن دارید، و یک سال اقدام به بارداری کرده اید و نتیجه ای نگرفته اید، با پزشک خانوادگی خود مشورت کنید. پزشک یک سری بررسی های داخلی را تجویز خواهد کرد تا متوجه شود شانس بارداری شما افزایش می یابد یا خیر. اگر شما  ۳۶ سال و یا بیشتر سن دارید، بهتر است هر چه سریع تر از یک متخصص کمک بگیرید. همین طور اگر شما و یا شریک زندگی تان مشکلی مانند بیضه نزول نکرده و یا سابقه تخمدان پلی کیستیک دارید که ممکن است بر روی شانس بارداری شما تاثیر بگذارد، سریعتر برای معالجه اقدام کنید. در هر شرایطی که به سرمی برید مراجعه به پزشک خانوادگی تان برای یک چک آپ قبل از بارداری لازم است.

شانس بارداری و عوامل موثر در بهبود و افزایش آن
شانس بارداری و عوامل موثر در بهبود و افزایش آن

چه عواملی می تواند شانس بارداری در فرد را بهبود بخشد؟

مطمئن شوید که شما و شریک زندگی تان در شرایط مناسبی برای بچه دار شدن قرار دارید .اما کلید این امر داشتن  رابطه جنسی محافظت نشده به طور منظم می باشد. داشتن هفته ای یک بار رابطه جنسی ممکن است برای باردار شدن کافی نباشد در صورتی که رابطه هر روزه نیز بیش از حد محسوب می شود، چرا که ارتباط جنسی روزانه می تواند کیفیت اسپرم را کاهش دهد. در عوض، سعی کنید هر دو یا سه روز رابطه جنسی داشته باشید. ممکن است شنیده باشید که دانستن زمان دقیق تخمک گذاری و داشتن رابطه در آن زمان به باردار شدن کمک می کند. البته، این روش تا حدی درست می باشد. شانس بارداری فرد در روزهایی از چرخه قاعدگی زمانی که شما در بارور ترین حالت هستید بیشتر است. با این حال، کارشناسان باروری استفاده از تکنیک های پیچیده برای تشخیص تخمک گذاری و سپس زمان بندی زندگی جنسی خود بر مبنای روزهای خاصی از هر چرخه را توصیه نمی کنند. این روش ها می تواند باعث ایجاد استرس زیادی در فرد گردد که برای بارداری مناسب نیست و باعث می شود شانس بارداری به طور طبیعی بالاتر از زمانی نباشد که هر دو یا سه روز رابطه جنسی داشتید. گاهی اوقات کار و یا شیوه زندگی شما اجازه رابطه جنسی به طور منظم را به فرد نمی دهد. در این موارد می توانید از برخی تکنیک های ساده تر استفاده کنید که بر زندگی شما هم تاثیری ندارد. به عنوان مثال، شما می توانید با استفاده از کیت پیش بینی تخمک گذاری و یا با شناختن برخی از نشانه های آشکار که نشان می دهد شما در مرحله تخمک گذاری هستید، مانند افزایش ترشح واژنی ، می توانید مطمئن شوید که حداقل یک یا دو بار در زمان تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار می کنید. به طور کلی، یک رویکرد آرام تر توسط کارشناسان باروری توصیه می شود. داشتن رابطه جنسی محافظت نشده هر چند روز بدان معنی است که همیشه یک منبع از اسپرم در جای مناسب قرار دارد تا زمانی که شما تخمک گذاری کنید. به طور کلی کنترل نگرانی و لذت بردن از زندگی ممکن است بهترین راه برای افزایش شانس بارداری باشد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *