مقالات

خواص علمی اثبات شده شبدر قرمز برای بدن و مزایای نوشیدن چای این گیاه
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

خواص علمی اثبات شده شبدر قرمز برای بدن و مزایای نوشیدن چای این گیاه 

حتما شنیده اید که مصرف شبدر قرمز به صورت چای گیاهی یا مکمل می تواند به درمان بسیاری از علائم یائسگی کمک کند. با این حال، مزایای مصرف این ماده بیش از کاهش گرگرفتگی، خستگی، نوسانات خلقی و سایر علائم یائسگی است. عصاره شبدر می تواند به تقویت استخوان ها، کاهش سرفه و بهبود ظاهر پوست کمک کند.

مصرف شبدر هم برای زنان و هم برای مردان مفید است. تحقیقات علمی انجام شده در مورد خواص شبدر قرمز نشان داده اند که عصاره گل شبدر می تواند به جلوگیری از ریزش مو در مردان کمک کند. چای آن نیز ممکن است برای مردان مفید باشد. زیرا ایزوفلاون های موجود در آن، پروستات را تقویت می کنند.

آشنایی با شبدر قرمز و چای این گیاه

شبدر قرمز (Trifolium pratense) یک گیاه گلدار است که در اروپا، بخشی از آفریقا و آسیای غربی رشد می کند. ببیشتر خواص آن نیز در شکوفه های آن وجود دارد.

محققان National Center for Complementary and Integrative Health در آمریکا گزارش دادند که شکوفه های شبدر حاوی ایزوفلاون های فراوانی هستند. این مواد فیتواستروژن هایی می باشند که اثری مشابه با هورمون های استروژن دارند. مطالعات انجام شده در مورد ایزوفلاون های استخراج شده از گل شبدر قرمز نشان می دهند که این مواد می توانند به کاهش بسیاری از علائم یائسگی کمک کنند.

چای شبدر قرمز نیز یک دم کرده گیاهی بدون کافئین است که با ریختن گل های شبدر تازه یا خشک شده در یک فنجان آب گرم درست می شود. این چای دارای طعم ملایمی است. چای شبدر برای کسانی که سرماخوردگی یا سرفه مداوم دارند بسیار مفید است. اکثر زنان نیز برای کاهش بسیاری از علائم مرتبط با یائسگی، از این چای استفاده می کنند.

ارزش غذایی شبدر قرمز

این گیاه حاوی تعدادی از ترکیبات مفید مانند ایزوفلاون ها و فلاونوئیدها است. تحقیقات انجام شده در مورد خواص گل شبدر نشان داده اند که این ماده حاوی ترکیبات فنولی کلوامید، فلاونول ها و کورستین است. این ترکیبات به عنوان آنتی اکسیدان ها در بدن عمل می کنند و دارای اثر ضد التهابی هستند.

دلیل استفاده از مکمل شبدر توسط زنان یائسه نیز این است که این گیاه یک منبع غنی از فیتواستروژن هایی به نام ایزوفلاون هستند. این ترکیبات ضد التهابی می توانند اثر استروژنی در بدن داشته باشد. برخی از محققان مصرف ۴۰ میلی گرم ایزوفلاون در روز را برای بهبود علائم مرتبط با یائسگی توصیه می کنند.

خواص شبدر قرمز و چای تهیه شده از آن

بهبود علائم یائسگی

همانطور که قبلا در این مقاله ذکر شد، کاهش علائم یائسگی یکی از محبوب ترین خواص این گیاه است.

یک مطالعه تصادفی منتشر شده در مجله Gynecological Endocrinology نشان می دهد که ایزوفلاوون موجود در شبدر قرمز علائم مربوط به یائسگی را کاهش می دهد. در این مطالعه، ۵۳ زن بالای ۵۰ سال روزانه ۸۰ میلی گرم مکمل شبدر مصرف کردند و علائم یائسگی آن ها کم شد. مطالعات دیگر نیز نشان دادند که فیتواستروژن ها موجود در این گیاه می توانند به کنترل علائم یائسگی کمک کنند.

تسکین گرگرفتگی

مصرف چای شبدر قرمز یا مکمل آن در زمان یائسگی می تواند تعریق شبانه و گرگرفتگی را کاهش دهد.

یک مطالعه نشان داد که مصرف قرص شبدر به مدت ۱۲ هفته به میزان قابل توجهی به کاهش فرکانس و شدت گرگرفتگی کمک می کند. بررسی ۱۱ آزمایش تصادفی نشان داد که زنان مبتلا به یائسگی و مصرف کننده این گیاه دارای گرگرفتگی کمتری از گروه کنترل بودند.

مطالعه دیگری نیز نشان داد که ترکیبی از پروبیوتیک ها و عصاره شبدر قرمز به کاهش گرگرفتگی در زنان پیر و یائسه کمک می کند.

ارتقا سطح سلامت استخوان ها در یائسگی

مصرف منظم این گیاه می تواند از بروز نشانه های پوکی استخوان در زنان مسن تر از  ۵۰ سال جلوگیری کند. دانشمندان دریافته اند که مصرف روزانه ۱۵۰ میلی لیتر عصاره شبدر قرمز، به افزایش تراکم استخوان در زنان یائسه کمک می کند. در این مطالعه زنان یک دوره ۱۲ هفته ای از این مکمل برای بهبود سلامت استخوان ها استفاده کردند.

کاهش کلسترول در زنان یائسه

ایزوفلاون های موجود در شبدر قرمز، از ایجاد عوارض قلبی عروقی ناشی از کلسترول بالا در یائسگی جلوگیری کند.

مطالعه ای که بر روی ۴۰ زن بیش از ۵۶ سال انجام شد نشان داد که استفاده از مکمل ایزوفلاون گرفته شده از شبدر قرمز، به کاهش کلسترول LDL کمک می کند. همچنین این درمان موجب کاهش سطح تری گلیسیرید (نوعی چربی در خون) می شود.

کاهش اضطراب پس از یائسگی

یکی دیگر از مزایای استفاده از شکوفه های شبدر قرمز پس از یائسگی این است که این مکمل می تواند به جلوگیری از افسردگی و اضطراب کمک کند.

یک مطالعه که شامل ۱۰۹ زن یائسه بود نشان داد که مصرف کپسول شبدر قرمز به صورت روزانه علائم اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد. در این مطالعه، زنان هر روز از ۸۰ میلی گرم ایزوفلاون گرفته شده از این گیاه استفاده کردند.

بهبود کیفیت زندگی بعد از یائسگی

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که شبدر قرمز می تواند بسیاری از علائم مربوط به یائسگی را بهبود بخشد. بنابراین، جای تعجب نیست که بسیاری از زنان یائسه مصرف کننده این گیاه، کیفیت زندگی بیهتری را تجربه کنند.

مطالعه ای که در مجله Obstetrics and Gynecology منتشر شد، گزارش داد که مصرف عصاره شبدر قرمز باعث بهبود سلامت پوست سر، الگوهای خواب، ظاهر پوست و کاهش خستگی می شود. تمام این ویژگی ها منجر به افزایش کیفیت زندگی و احساس آرامش می شود.

جلوگیری از پوکی استخوان

مصرف تنتور قرمز شبدر یا عصاره شکوفه های این گیاه ممکن است از شکنندگی استخوان ها در افرادی که در معرض یائسگی نیستند نیز جلوگیری کند.

بیماری استئوپروز اغلب با کاهش میزان استروژن که در طی یائسگی رخ می دهد ارتباط دارد. دانشمندان کشف کرده اند که شبدر قرمز حاوی ایزوفلاون های فرمونونتین و biochanin A است. مطالعات بسیاری نشان داده اند که مصرف مکمل این گیاه می تواند به افزایش تراکم مواد معدنی در استخوان کمک کند.

مجله Drug Design، Development و Therapy گزارش داد که احتمالا گیاه شبدر قرمز برای جلوگیری از ایجاد استئوپروز در مردان نیز مفید است.

ارتقاء سطح سلامت قلب

بهبود سلامت قلب و عروق نیز یکی دیگر از دلیل پزشکان برای نوشیدن چای شبدر قرمز است. مطالعات مختلف نشان داده اند که عصاره برگ های شبدر قرمز یا شکوفه های این گیاه حاوی ایزوفلاون هایی است که برای محافظت از بدن در برابر بیماری های قلبی مفیدند.

مطالعه دیگری نیز نشان داد که مکمل این گیاه می تواند در جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی اثر مثبتی داشته باشد.

کاهش کلسترول

اگر کلسترول خونتان بالا است، مصرف شبدر قرمز به شکل دارو ممکن است برایتان مفید باشد. یک مطالعه کوچک که شامل ۲۳ زن سالم یائسه و غیر یائسه بود نشان داد که استفاده از ایزوفلاون های موجود در شبدر قرمز به مدت یک ماه تأثیر مثبتی بر روی کلسترول دارد.

کاهش فشار خون

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که در صورت ابتلا به فشار خون بالا، گیاه شبدر قرمز تاثیر مثبتی بر روی سیستم عروقی دارد. فشار خون بالا گاهی اوقات یکی از عوارض دیابت در زنان مسن است. یک مطالعه کوچک که شامل ۱۶ زن یائسه بود نشان داد که مصرف روزانه ۵۰ میلی گرم مکمل قرمز شبدر، به کاهش فشار خون کمک می کند.

خواص اثبات شده شبدر قرمز
خواص اثبات شده شبدر قرمز

جلوگیری از ایجاد پلاک در شریان ها (آترواسکلروز)

این گیاه به جلوگیری از مسدود شدن شریان ها نیز کمک می کند. محققان دریافته اند که اثر ضد التهابی ایزوفلاوون موجود در شبدر قرمز بر روی بدن می تواند خطر ابتلا به تجمع پلاک در شریان ها را کاهش دهد. ایزوفلاوون ها  ترکیبات خاصی هستند که در جلوگیری از آترواسکلروز و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی نقش دارند.

مقابله با درد

یکی از مزایای عصاره شکوفه شبدر قرمز، افزایش آستانه درد است. عدم تعادل هورمونی می تواند باعث افزایش حساسیت بدن به درد شود. دانشمندان متوجه شدند که مصرف مکمل گیاه شبدر قرمز، آستانه درد را حتی با وجود عدم تعادل هورمونی، به حالت نرمال می رساند.

برخی از عصاره های این گیاه نیز خلق و خوی، هورمون ها، درجه حرارت و ادراک درد را در بدن تنظیم می کنند.

کاهش علائم آسم

چای شبدر قرمز یک اثر آرام بخش بر روی سیستم تنفسی شما دارد و می تواند سرفه های مزمن را درمان کند. ایزوفلاون بیوکانین A در شبدر قرمز دارای اثر ضد اسپاسم است و می تواند به کاهش علائم سرفه های آلرژیک و آسمی کمک کند.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره شبدر قرمز به کاهش علائم مرتبط با آسم آلرژیک و سایر بیماری های ریوی کمک می کند.

بهبود ظاهر پوست

عصاره شبدر قرمز باعث می شود که پوست زیباتری داشته باشید. زیرا ایزوفلاون های موجود در آن بر روی سلامت پوست تاثیر مثبتی دارند. مطالعات مختلف نشان داده اند که مصرف مکمل قرمز شبدر در دوران یائسگی به بهبود ظاهر پوست کمک می کند و آن را مرطوب نگه می دارد.

بهبود سریع تر زخم

عصاره این گیاه فعالیت های ضد زخم دارد. یک مطالعه نشان داد که استفاده موضعی از این مکمل به کاهش زمان مورد نیاز برای بهبودی زخم کمک می کند. دانشمندان معتقدند که این ویژگی به اثر سینرژیک ایزوفلاون های مختلف در شبدر باز می گردد.

محافظت از پوست در برابر اثرات اشعه ماوراء بنفش

اثر کاهش دهنده التهاب در عصاره شبدر قرمز می تواند از پوست در برابر اشعه UV محافظت کند.

محققان کشف کرده اند که شکوفه های شبدر قرمز شامل ترکیباتی مانند جنستین و اکول است که از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند. این آنتی اکسیدان ها می توانند به جلوگیری از آسیب سلولی در پوست کمک کنند. در واقع، ژل حاوی اکول از سیستم ایمنی بدن پس از آفتاب سوختگی محافظت می کند.

جلوگیری از ریزش مو در مردان

مردان نیز می توانند از خواص این گیاه بهره مند شوند، زیرا ترکیبات موجود در شبدر قرمز از طاسی الگوی مردانه جلوگیری می کند.

یک مطالعه که شامل ۳۰ مرد مبتلا به طاسی بود، نشان داد که استفاده از عصاره گل شبدر قرمز حاوی بیوکانین A موجب افزایش تعداد مو می شود. استفاده روزانه از این ماده به مدت ۴ ماه موجب کاهش طاسی می شود.

این گیاه به جلوگیری از ترشح ۵-آلفا ردوکتاز که گاهی اوقات علت آلوپسی است، کمک می کند.

بهبود سلامت پروستات

مصرف مکمل شبدر حاوی ایزوفلاون ها می تواند به بهبود سلامت پروستات کمک کند و خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.

در یک مطالعه ۲۰ مرد بالای ۶۰ سال ۶۰ میلی گرم عصاره ایزوفلاون این گیاه را به مدت یک سال مصرف کردند. در پایان ۱۲ ماه، مشخص شد که سطح آنتی ژن پروستات (PSA) در این مردان ۳۰ درصد کاهش یافته و حجم پروستات آن ها کاهش پیدا کرده است.

دارای خواص ضد سرطانی

به نظر می رسد شواهد متناقضی در مورد خواص ضد سرطانی این ماده وجود دارد. این تناقض نیز تا حدود زیادی به فعالیت استروژن مانند این گیاه باز می گردد. محققان American Association for Cancer Research مطالعه ای را منتشر کردند که نشان می دهد عصاره شبدر قرمز می تواند به کاهش یا توقف پیشرفت سرطان پروستات در مردان کمک کند.

مجله PLoS One نیز یک بررسی سیستماتیک از آزمایش های کنترل شده تصادفی در مورد اثرات شبدر قرمز بر روی سرطان پستان را منتشر کرد. این محققان هیچ مدرکی پیدا نکردند که نشان دهد ایزوفلاون های موجود در شبدر قرمز یا سویا خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند.

با این حال، محققان به طور کامل از تمام خطرات شبدر قرمز بر روی سرطان های مرتبط با هورمون اطلاع ندارند. برخی مطالعات نیز به این واقعیت اشاره کرده اند که فیتواستروژن ها می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند.

اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان یا تخمدان هستید، نباید از دوزهای بالای این گیاه استفاده کنید.

شبدر قرمز و باروری

شبدر قرمز ممکن است بر روی باروری مردان و زنان تاثیر بگذارد. مطالعات نشان داده اند که مصرف زیاد ایزوفلاون ها بر روی باروری مردان تاثیر می گذارد زیرا می تواند باعث کاهش میزان اسپرم شود. به همین ترتیب، نتایج مطالعات بالینی مختلف نیز نشان داده اند که زنانی که زیاد ایزوفلاون مصرف می کنند ممکن است باردار شدنشان دشوار باشد.

[quote font_size=”18″ color=”#37a02b”]

پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر، این مطالب را نیز بخوانید:

گیاهانی که از بدن سم زدایی می کنند

خواص گل ساعتی برای گرگرفتگی، افسردگی و بهتر خوابیدن

[/quote]

عوارض جانبی

برای بسیاری از زنان، استفاده از مکمل قرمز شبدر برای کاهش بسیاری از علائم مرتبط با یائسگی، مناسب است.

از طرفی شواهدی نیز وجود ندارد که نشان دهد مصرف شبدر قرمز با اهداف دارویی موجب سرطان سینه می شود. با این حال، محققان مجله Menopause به زنان مبتلا به سرطان سینه حساس به استروژن یا زنان در معرض خطر توصیه می کنند که از این گیاه استفاده نکنند. زنان مبتلا به سایر بیماری های حساس به هورمون مانند سرطان رحم، سرطان تخمدان، اندومتریوز یا فیبروئید رحم نیز باید از مصرف شبدر قرمز اجتناب کنند.

مصرف زیاد شبدر قرمز در درازمدت ممکن است بثورات پوستی، حالت تهوع، لکه بینی یا سردرد ایجاد کند. اگر جراحی در پیش دارید، باید از مصرف شبدر قرمز خودداری کنید زیرا این گیاه می تواند بر روی روند لخته شدن خون تأثیر بگذارد.

زنان باردار باید از مصرف این گیاه اجتناب کنند. برخی از داروها مانند بعضی از قرص های جلوگیری می توانند با این گیاه تداخل داشته باشند.

منابع:

 1. Red Clover
 2. A red clover (Trifolium pratense) phase II clinical extract possesses opiate activity
 3. Clovamide and Flavonoids from Leaves of Trifolium pratense and T. pratense subsp. nivale Grown in Italy
 4. Red clover isoflavones and menopausal health
 5. The effect of red clover isoflavones on menopausal symptoms, lipids and vaginal cytology in menopausal women: a randomized, double-blind, placebo-controlled study
 6. Intake of Novel Red Clover Supplementation for 12 Weeks Improves Bone Status in Healthy Menopausal Women
 7. Improvement of postmenopausal depressive and anxiety symptoms after treatment with isoflavones derived from red clover extracts
 8. Causes, consequences, and treatment of osteoporosis in men
 9. Red clover extract: a source for substances that activate peroxisome proliferator-activated receptor alpha and ameliorate the cytokine secretion profile of lipopolysaccharide-stimulated macrophages
 10. Isoflavonoid compounds from red clover (Trifolium pratense) protect from inflammation and immune suppression induced by UV radiation
 11. Soy, Red Clover, and Isoflavones and Breast Cancer: A Systematic Review
 12. Acute-on-chronic subdural hematoma in a patient taking Red Clover herbal supplement: A case report

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398