شکستگی آلت تناسلی در مردان ؛ نشانه ها، علل، تشخیص و روش های درمان

شکستگی آلت تناسلی در مردان ؛ نشانه ها، علل، تشخیص و روش های درمان
شکستگی آلت تناسلی در مردان ؛ نشانه ها، علل، تشخیص و روش های درمان

شکستگی آلت تناسلی یک آسیب نادر و هشدار دهنده است که ممکن است در طول رابطه جنسی رخ دهد. شکستگی آلت تناسلی همانند شکستگی استخوان نیست. در عوض، این پارگی ممکن است در دو ناحیه آلت تناسلی به نام های corpora cavernosa و غلاف آلت تناسلی که مسئول بروز نعوظ هستند رخ می دهد.

از آنجا که این آسیب می تواند خسارت دراز مدتی را به عملکرد جنسی و ادراری مردان وارد کند، مهم است که به مراقبت های اورژانسی در این زمینه توجه کنید.

مطالب این مقاله مجله پیام سلامت به موضوعات زیر اختصاص دارد:

 • علائم شکستگی آلت تناسلی چیست؟
 • علل
 • چه زمانی باید به این دلیل به پزشک مراجعه کنیم؟
 • تشخیص
 • درمان شکستگی آلت تناسلی
 • پس از درمان و بهبودی

علائم شکستگی آلت تناسلی چیست؟

شکستگی آلت تناسلی، یک آسیب دردناک است که معمولا در دو سوم انتهایی آلت تناسلی رخ می دهد.

علائم این آسیب عبارتند از:

 • خونریزی از آلت تناسلی
 • تجربه کبودی تیره رنگ در آلت تناسلی مردان
 • مشکل ادرار کردن
 • شنیدن صدای ترک خوردگی یا صدای بلند
 • از دست دادن قدرت نعوظ به صورت ناگهانی
 • دردی که ممکن است از خفیف تا شدید متغییر باشد.

طبق تحقیقات انجام شده، علائمی که شامل ایجاد صدای ترک خوردگی یا از دست دادن ناگهانی و سریع قدرت نعوظ نیست، معمولا به علت نوع دیگری از آسیب رخ می دهد.

این نوع آسیب معمولا باعث می شود اصطلاحی که پزشکان از آن با نام “تغییر شکل بادمجان” یاد می کنند به وقوع بپیوندد. در واقع این اصطلاح از تورم و بنفش شدن آلت تناسلی گرفته شده است. علائم نادر این نوع شکستگی نیز عبارتند از:

 • تورم در کیسه بیضه ها
 • وجود خود در ادرار

سایر شرایطی که علائم شکستگی آلت تناسلی را تقلید می کنند عبارتند از:

 • پاره شدن رگ ها و شریان ها در آلت تناسلی
 • پاره شدن یکی از رباط ها

پزشک می تواند از تکنیک های تصویربرداری و معاینه فیزیکی برای تعیین تفاوت بین شرایط مختلف که علائم یکسانی دارند استفاده کند.

علل شکستگی آلت تناسلی در مردان

آلت تناسلی از یک بافت اسفنجی به نام corupus cavernosa تشکیل شده است. هنگامی که مردان دچار نعوظ می شوند، خون در آلت تناسلی شان در این منطقه متمرکز می شود. هنگامی که آلت تناسلی راست می شود، یک یا هر دو طرف این بافت اسفنجی می توانند در نتیجه ضربه ای محکم و ناگهانی دچار شکستگی شود.

شکستگی آلت تناسلی معمولا هنگامی اتفاق می افتد که آلت تناسلی به حالت نعوظ درآمده است. آلت تناسلی شل به طور معمول دچار شکستگی نمی شود. زیرا در این حالت بافت corupus cavernosa به اندازه کافی بزرگ نشده است که در اثر ضربه دچار شکستگی شود.

بر اساس نتایج یک بررسی، اغلب موارد شکستگی های آلت تناسلی در ایالات متحده در طول مقاربت رخ می دهند.

این آسیب معمولا هنگامی اتفاق می افتد که دخول به استخوان شرمگاهی یا پرینه برخورد داشته باشد. در این شرایط ضربه وارده شده برای ایجاد دخول به بافت اسفنجی داخل آلت تناسلی منتقل می شود. وقوع این اتفاق لزوما به معنی داشتن رابطه جنسی خشن نیست. تنها کافی است که در هنگام دخول آلت تناسلی در موقعیتی قرار بگیرد که با ضربه محکم به استخوان شرمگاهی برخورد کند.

با این حال، شکستگی آلت تناسلی در موارد زیر نیز رخ می دهد:

 • در حال چرخیدن بر روی تخت
 • ضربه زدن با آلت تناسلی دارای نعوظ بر روی اجسام سفت
 • افتادن بر روی زمین به طوری که آلت تناسلی زیر بدن قرار بگیرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت وجود علائم ذکر شده و مضنون شدنتان به شکستگی در ناحیه تناسلی بهتر است که موضوع را با پزشک مطرح کنید. پزشکان معمولا این موقعیت را یک موقعیت اورژانسی اورولوژی می دانند. زیرا این آسیب می تواند ناتوانی دائمی بر روی عملکرد جنسی و ادراری داشته باشد. هر چقدر به دلیل این عارضه زودتر به پزشک مراجعه کرده و زودتر درمان شوید شانس بهبودی بیشتری دارید.

تشخیص

برای تشخیص ابتدا از سوالات و معاینه فیزیکی استفاده می شود. ضمن این که مطالعات تصویربرداری مانند اشعه ایکس نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. برای بررسی و تشخیص محل دقیق آسیب دیدگی آلت تناسلی از سونوگرافی که به کمک امواج صوتی تصاویر دقیقی را از بافت های بدن تهیه می کند، استفاده می شود. اگر پزشک نتواند که پارگی و آسیب دیدگی را به کمک سونوگرافی تشخیص دهد، می تواند به جای آن از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) استفاده کند.

درمان شکستگی آلت تناسلی

درمان این آسیب دیدگی شامل مراقبت ها در خانه و انجام عمل جراحی ترمیمی می باشد.

درمان های خانگی عبارتند از:

 • استفاده از بسته ی پارچه ای یخ به مدت ۱۰ دقیقه برای کاهش تورم
 • استفاده از کاتتر Foley برای خالی کردن مثانه و کاهش آسیب به آلت تناسلی
 • مصرف داروهای ضد التهابی، مانند ایبوپروفن، برای کاهش درد و تورم

گاهی اوقات نیز پزشک توصیه می کند که تا زمان لازم، آلت تناسلی بسته شود و از آتل های مخصوص برای کاهش فشار در این منطقه استفاده شود. با این حال پزشکان معتقدند که این درمان ها فقط می تواند از ایجاد عوارض بیشتری جلوگیری کند. ضمن این که تحقیقات نشان داده اند که این درمان ها نمی توانند عوارضی مانند درد هنگام نعوظ، ناتوانی در رسیدن به نعوظ کامل و کج شدن آلت تناسلی را درمان کنند. در این شرایط به درمان های تخصصی تری نیاز می باشد.

در نتیجه بسیاری از پزشکان، درمان جراحی اصلاحی را تجویز می کنند. بر اساس نتایج برخی تحقیقات، عمل جراحی نتایج بهتری را برای افراد مبتلا به شکستگی آلت تناسلی ایجاد می کند.

درمان جراحی می تواند بر اساس میزان آسیب دیدگی در افراد مختلف متفاوت باشد. نمونه هایی از اصلاحات که ممکن است پس از شکستگی آلت تناسلی ایجاد شود عبارتند از:

 • خلاص شدن از شر هماتوم یا خون مردگی که به علت شکستگی ایجاد شده
 • توقف خونریزی از عروق خونی که دچار آسیب دیدگی شده اند.
 • بستن هر گونه برش یا پارگی در آلت تناسلی که ممکن است باعث خونریزی شود.
 • اگر مجرای ادراری نیز آسیب دیده باشد، پزشک ممکن است نیاز به ترمیم آن نیز داشته باشد.

برای اصلاح شکستگی آلت تناسلی، با استفاده از بخیه عضلات پارگی شده ترمیم می شود. این موضوع را مجددا یاد آور می شویم که این آسیب باید به درستی درمان شود. در صورتی که شکستگی در آلت تناسلی به موقع درمان نشود می تواند منجر به تغییر شکل دائمی آلت تناسلی شود.

ضمن این که شکستگی آلت تناسلی که بدون درمان رها شده است ممکن است باعث بروز مشکلاتی در حفظ نعوظ که به آن ها اختلال نعوظ گفته می شود، شود.

پس از درمان و بهبودی

سهولت بازیابی پس از شکستگی آلت تناسلی معمولا به شدت آسیب دیدگی بستگی دارد. در حالی که اکثر مردان بعد از ترمیم شکستگی قادر به رفتن به خانه می باشند، اما پزشک معمولا به آن ها توصیه می کند تا حداقل یک ماه از فعالیت جنسی خودداری کنند تا محل جراحی به خوبی ترمیم شده و بسته شود.

در موارد نادری که در آن ممکن است اجتناب از نعوظ تا زمان بهبودی کامل برای مردان ممکن نباشد، پزشک ممکن است داروهایی را برای کاهش احتمال بروز نعوظ مانند استروئیدها یا هورمون ها تجویز کند.

درمان سریع در زمان شکستگی آلت تناسلی، برای اطمینان از این که بیمار می تواند به عملکرد کامل جنسی و ادراری خود بازگردد حیاتی است.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *