عادات بدی که باعث پیری زودرس می شوند

وقتی خود را می سوزانید
وقتی خود را می سوزانید

همه می دانیم که هیچ راهی برای متوقف کردن گذشت زمان وجود ندارد. با گذشت زمان انسان پا به سن می گذارد. و بدن به عوارض پیری دچار می شود. با این وجود عده ای از مردم در شصت سالگی، چهل ساله به نظر می رسند. در حالیکه عده ای دیگر در سی سالگی شمایلی پنجاه ساله دارند. این مسأله نشان دهنده آن است که سبک زندگی و عادات روزانه در افراد متفاوت، نقش بزرگی در شیوه و چگونگی فرآیند سالخوردگی آنان ایفا می نماید. آنچه در زیر می آید تنها بخشی از عادات مضری است که فرارسیدن پیری را سرعت می بخشند و ترک کردن شان باعث حفظ جذابیت ظاهری انسان حتی در سال های پایانی زندگی می شود.

پیری زودرس وقتی استفاده از ضدآفتاب را از قلم می اندازید

وقتی استفاده از ضدآفتاب را از قلم می اندازید
وقتی استفاده از ضدآفتاب را از قلم می اندازید

قطعاً برای شما دشوار است که هر بار که برای پیاده روی از خانه بیرون می روید از ضدآفتاب استفاده کنید. اما تأثیرات مخرب نور آفتاب نه تنها احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. بلکه منجر به ایجاد چین و چروک و لک و پیس، بر روی پوست می شود. با استفاده نکردن از ضدآفتاب، نشانه های پیری خیلی زود بر روی پوست صورت شما خود را نمایان می سازند. و این ناشی از این واقعیت است که سالخوردگی و پیری پوست در نود درصد موارد به خاطر اصابت نور آفتاب به پوست به وجود می آید. با استفاده از ضدآفتاب شما جوان تر از آنچه هستید؛ به نظر خواهید رسید. و اینگونه جوانی چهره و پوست صورت خود را حفظ خواهید کرد. در نظر داشته باشید که تنها آفتاب تابستان نیست که بر روی پوست تأثیرات مخربی ایجاد می کند. استفاده از ضدآفتاب در روزهای ابری و حتی در زمستان نیز شدیداً توصیه می شود. چراکه پرتو فرابنفش خورشید از بین ابرها و شیشه ها به راحتی عبور می کند. و پیری زودرس و سرطان پوست را با خود به همراه می آورد.

پیری زودرس وقتی سیگار کشیدن به عادت لذت بخش شما تبدیل می شود

وقتی سیگار کشیدن به عادت لذت بخش شما تبدیل می شود
وقتی سیگار کشیدن به عادت لذت بخش شما تبدیل می شود

یک پژوهش تطبیقی در سال ۲۰۱۳ واقعیت های تکان دهنده ای را در مورد مضرات سیگار به اثبات رسانید. این پژوهش، آزمایش واحدی را بر بدن دو انسان با ویژگی ها، خصایص و شرایط کاملاً یکسان نشان می دهد؛ که یکی از آنها عادت به استفاده از سیگار دارد. و دیگری از سیگار استفاده نمی کند. این مقایسه به شکل واضحی چین و چروک های اضافی چهره و همچنین تورم پلک چشم را در مورد بدن انسانی که سیگار می کشد، نمودار می کند. این پژوهش نشان می دهد که تفاوتی پنج ساله در عمر مصرف سیگار، می تواند تفاوت های قابل توجهی را در افزایش یا کاهش سن سالخوردگی اعضای صورت موجب گردد. برای اطمینان از وجود این تفاوت های تکان دهنده، حتماً نیازی نیست که هر یک از شما یک بدن آزمایشی مختص به خود در اختیار داشته باشید.! شما میتوانید به خوبی بر روی تأثیرات منفی و مخرب سیگار کشیدن بر چهره خود، خصوصاً در سنین بالا حساب کنید.

پیری زودرس وقتی عصبانیت در شما پایدار می ماند

پیری زودرس وقتی عصبانیت در شما پایدار می ماند
پیری زودرس وقتی عصبانیت در شما پایدار می ماند

خشم، استرس و نفرت نه تنها روح انسان را نابود می سازند. بلکه به آرامی جسم را نیز به سوی ویرانی می کشانند. پایداری اینگونه عواطف، انسان را به موجودی انعطاف ناپذیر و ناسازگار تبدیل می کند. و موجب انقباض و گرفتگی بدن می شود. یک انسان انعطاف ناپذیر نمی تواند برخورد مناسبی در برابر پدیده ها و اتفاقات متفاوت زندگی داشته باشد. چنین فردی کوچک ترین اتفاق را کابوسی وحشتناک به حساب می آورد. و هیچ وقت طعم آرامش واقعی را تجربه نمی کند. چراکه این خود اوست که باید آرامش خود را در هر شرایطی باز یابد. و با کنترل عواطفی چون عصبانیت و استرس، اداره امور و مسایل متفاوت زندگی خود را در دست بگیرد.

انسانی که این توانایی را در خود پرورش ندهد؛ هیچگاه درمان نخواهد شد. زیرا بدن انسان این قابلیت خارق العاده را دارد که خود را درمان و بهبود ببخشد. و در این مورد، حفظ آرامش حرف اول و آخر را می زند. عادت کردن بدن انسان به خشم، مساوی با قدرت و شدت گرفتن انواع بیماری های قلبی است. از سویی دیگر عدم کنترل این نوع عواطف، خطر ابتلا به افسردگی و مضرات متعدد آن برای بدن انسان را افزایش می دهد. ممکن است شما قادر نباشید که از استرس یا عصبانیت به طور کامل اجتناب بورزید. اما می توانید با یادآوری اهمیت این موضوع به خود، تمرین فراوان، مدیتیشن یا سرگرم شدن مناسب با فعالیت های مفید و متنوع اجتماعی، میزان آن را به حداقل برسانید.

پیری زودرس وقتی به استفاده از عینک آفتابی اعتقادی ندارید

وقتی به استفاده از عینک آفتابی اعتقادی ندارید
وقتی به استفاده از عینک آفتابی اعتقادی ندارید

قرار گرفتن چشم انسان به طور ثابت و پیوسته در معرض نور آفتاب می تواند موجب ایجاد دوبینی شود. پس اکنون زمان آن فرا رسیده که در هر شرایطی یک عینک آفتابی مناسب به همراه داشته باشید. این مسأله خصوصاً در طول فصل تابستان یا در مواجهه با روزهای برفی زمستان صدق می کند. چراکه نور آفتاب در این شرایط با قدرت بالایی منعکس می شود. و همین عاملی است که احتمال چپ شدن چشمان انسان را افزایش می دهد. استفاده نکردن از عینک آفتابی به ایجاد چین و چروک در گوشه چشم ها کمک می کند. و در صورت عدم توجه به این موضوع، این چین و چروک ها خود را در مابقی نقاط چهره انسان گسترده می کنند. این موضوع به این معنی است که شما خیلی زودتر از آنچه فکرش را می کنید برای انجام عمل بوتاکس از دکتر خود وقت خواهید گرفت! پس به یاد داشته باشید که به همراه داشتن و استفاده کردن از عینک آفتابی، به معنای حفظ نشاط، طراوت و سلامت چهره شماست.

پیری زودرس وقتی به روی صورت خود می خوابید

وقتی به روی صورت خود می خوابید
وقتی به روی صورت خود می خوابید

اگر جزو افرادی نیستید که عادت به خوابیدن به پشت دارند؛ حالا زمان آن فرارسیده که عادات خواب خود را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که چین و چروک های صورت پس از خواب می توانند همیشگی باشند. مطمئناً خوابیدن به روی صورت برای یک شب بر چهره شما خطوط ثابت و همیشگی ایجاد نمی کند. اما اگر شما عادت داشته باشید که هر شب به روی صورت خود بخوابید؛ پس از گذشت چند سال چین و چروک ها و خطوطی که در اثر خواب بر چهره شما نقش می بندند؛ حالتی پایدار پیدا خواهند کرد. راه حلی که برای این مشکل وجود دارد به پشت یا به طرفین خوابیدن است. و اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که تنها بر روی صورت به خواب فرو می روند. سعی کنید از بالشی با جنس ساتن یا ابریشم استفاده کنید. که میزان ایجاد چین و چروک بر روی چهره در زمان خواب را به حداقل می رسانند.

پیری زودرس وقتی به طور مداوم به تلفن همراه خود خیره می شوید

وقتی به طور مداوم به تلفن همراه خود خیره می شوید
وقتی به طور مداوم به تلفن همراه خود خیره می شوید

پوست گردن شما از پوست صورتتان نازک تر است. همین مساله آن را برای نمایش پیش از موعد علائم پیری زودرس مستعدتر می سازد. این اصلاً خبر خوب و خوشایندی نیست؛ اما اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به سختی از تلفن همراه خود جدا می شوند. باید بدانید که وقتی به طور مستقیم به تلفن همراه، لپ تاپ یا تبلت خود خیره می شوید؛ به گردن و پوست گردن بدن خود خسارات جبران ناپذیری را وارد می نمایید. این روزها بیشتر مردم به طور میانگین مدت زمانی حدود سه ساعت را مقابل تلفن همراه یا لپ تاپ خود می گذرانند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، باید بدانید که کجی رو به جلوی سر شما در هنگام استفاده از این وسایل، به استحکام و انعطاف گردن شما آسیب رسانده و موجب ایجاد چین و چروک در سراسر قسمت جلوی گردن شما می گردد.

فراموش نکنید که این قسمت از پوست گردن، نقش مهمی را در ظاهر افراد خصوصاً در سال های میانسالی و پیری آنان ایفا می نماید. راه حل پیشگیری از وقوع چنین مشکلاتی بسیار آسان است. شما باید تلفن همراه خود را در هنگام استفاده بالاتر نگه دارید. یادتان باشد که گردن شما هر چند دقیقه یک بار به استراحت نیاز دارد. پس باید زمانی را که به استفاده از تلفن همراه می پردازید، محدود کنید. اگر با لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی خود کار می کنید. حتماً بر روی یک صندلی راحت و مناسب نشسته و مانیتور را در زاویه چشم خود قرار دهید. این نکته بسیار مهمی است. پایین تر بودن یا بالاتر بودن مانیتور از زاویه چشم شما موجب خم شدن شما به سمت آن، یا نگاه کردن مداوم به سوی بالا می شود که در هر دو حالت به کمر، گردن و پوست گردن شما خسارات فراوانی وارد می شود.

پیری زودرس وقتی به داشتن یک رژیم غذایی مناسب توجهی نمی کنید

وقتی به داشتن یک رژیم غذایی مناسب توجهی نمی کنید
وقتی به داشتن یک رژیم غذایی مناسب توجهی نمی کنید

غذاهایی که می خورید به طور قابل توجهی بر ظاهر شما تأثیر می گذارند. و این نکته عجیب یا غافلگیرکننده ای نیست. رو آوردن به غذاهای بی ارزش، بدن انسان را از مواد غذایی مقوی و کلیدی مورد نیازش محروم می سازد. اما ماجرا تنها به همینجا ختم نمی شود. افرادی که در عادات غذایی شان شکر زیادی را مورد مصرف قرار می دهند. صدمات فراوانی را به پوست بدن خود وارد می سازند. دلیل این مساله هم آن است که مولکول های شکر در طی فرآیندی به نام گلی کیشن (Glycation) به کلاژن و پروتئین های الاستین در پوست می پیوندند. این فرآیند موجب تجزیه کلاژن و الاستین بر روی پوست و در نهایت ایجاد التهاب در سرتاسر آن می شود.

مساله دیگری که عده ای از مردم در سراسر دنیا نسبت به آن بی توجهند، مصرف الکل است. یادتان باشد که الکل دوست بدن شما نیست. مصرف الکل باعث می شود که پوست بدن قرمز، پر از جوش و لک و پیس و همچنین پف کرده به نظر برسد. نوشیدن الکل جذب آب از سوی بدن را متوقف می کند. این مساله کلیه ها را وادار می کند که برای دفع آب اضافی از بدن شما دو برابر سخت تر کار کنند. خود این موضوع باعث می شود که آب از تمامی نقاط و اعضای بدن شما از جمله پوست خارج شود.

پیری زودرس وقتی به مراقبت از پوست بدن خود اهمیتی نمی دهید

وقتی به مراقبت از پوست بدن خود اهمیتی نمی دهید
وقتی به مراقبت از پوست بدن خود اهمیتی نمی دهید

توجه کردن و اهمیت دادن به وضعیت پوست بدن یک اقدام مهم و بزرگ در جهت جلوگیری از پیری زودرس است. شاید برای همه، رفتن به رختخواب بلافاصله پس از رسیدن به خانه آن هم بعد از یک روز سخت کاری به شدت وسوسه کننده به نظر برسد. اما شما باید یک نه بزرگ به خودتان در برابر چنین وسوسه ای بگویید. این عادتی بسیار بد و مضر است که هرگز نباید از سوی شما صورت بپذیرد. دود، آلودگی، چربی و مابقی اجرامی که در طول روز بر پوست شما می نشینند. منافذ پوست را مسدود کرده و اینچنین منجر به ایجاد جوش بر روی آن می شوند. به یاد داشته باشید که پوست بدن شما این قابلیت را دارد که در طول شب، خود را از نو بازسازی کند. و این اتفاق به وقوع نمی پیوندد مگر آنکه شما به خوبی سطح آن را تمیز کرده باشید. پس شستن بدن، خصوصاً صورت، قبل از خواب مساله ای است که نادیده گرفتنش اشتباهی جبران ناپذیر به حساب می آید.

مساله دیگری که به همین اندازه اهمیت دارد توجه به استفاده از نرم کننده پوست است. لیپیدهای موجود در نرم کننده پوست با مرطوب نگه داشتن پوست، احتمال ایجاد خطوط و چین و چروک بر روی پوست را به حداقل می رسانند؛ انعطاف آن را ارتقا می بخشند؛ و با بازسازی سلولی بهتر (به خصوص در هنگام شب) و نیز با افزایش سیستم مقاومتی پوست، احساس راحت تری را به بدن شما هدیه می کنند.

پیری زودرس وقتی از نی استفاده می کنید

وقتی از نی استفاده می کنید
وقتی از نی استفاده می کنید

استفاده از نی برای نوشیدن نوشیدنی های متفاوت شاید در نگاه اول بی خطر به نظر برسد. و حتی شاید شما این کار را انجام بدهید؛ تا از ماندن مایعات مضر بر روی دندان هایتان جلوگیری کنید. اما باید بدانید که اگر تا به حال چنین تصوراتی درباره استفاده از نی داشته اید؛ کاملاً در اشتباه بوده اید. یادتان باشد که جمع کردن لب ها برای بالا کشیدن مایعات از داخل نی، در اطراف دهان شما خطوطی باقی می گذارد؛ که کاملاً شبیه به خطوط موجود در اطراف دهان افراد سیگاری است. نکته مهمتر آن است که این خطوط می توانند با هر فعالیتی که با جمع کردن لب ها مرتبط باشند؛ بدتر و عمیق تر شوند. و به زیبایی چهره شما آسیب بزنند. بنابراین اکنون زمان آن فرا رسیده است که برای همیشه استفاده از نی را در هنگام صرف نوشیدنی از یاد ببرید.

پیری زودرس وقتی خود را می سوزانید

وقتی خود را می سوزانید
وقتی خود را می سوزانید

تنها چیزی که برای پوست شما از دراز کشیدن زیر نور مستقیم آفتاب فاجعه بارتر است، سپردن بدن خود به دستگاه سولاریوم و دراز کشیدن زیر اشعه UV است. باور کنید حتی مراکزی که با ادعای کنترل و پیشگیری از ابتلا به بیماری شما را ترغیب به قرار گرفتن در چنین موقعیتی می کنند. تنها احتمال ابتلا به سرطان پوست و پیری زودرس آن و نیز تغییراتی در بافت پوست بدن را در شما افزایش می دهند. پس از این به بعد تا می توانید از قرار گرفتن در معرض استفاده از چنین دستگاه هایی دوری کنید. و قدر پوست نرم، صاف و بدون چین و چروک خود را بدانید.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *