علل، نشانه ها و درمان عدم تعادل هورمونی در کودکان

عدم تعادل هورمونی در کودکان
عدم تعادل هورمونی در کودکان

بسیاری از کارها و فعالیت ها در بدن کودک شما به هورمون ها و ترشح منظم آنها متکی است. از خوابیدن تا متابولیزه شدن غذا، هورمون ها بخش حیاتی زندگی هستند. با این حال، هنگامی که عدم تعادل هورمونی در کودکان رخ دهد؛ عوارض جانبی ایجاد می شود که نیاز به درمان دارند. در این مطلب مجله پیام سلامت در این زمینه صحبت می کنیم.

اهمیت تعادل هورمونی

هورمون ها توسط سیستم غدد درون ریز تنظیم می شوند. این سیستم شامل هیپوفیز، تیروئید، پانکراس و غدد فوق کلیه می شود. هر یک از این غده ها مسئول انتشار هورمون های خاصی است که عملکرد بدن را کنترل می کنند. هنگامی که سطح هورمون مناسب آزاد نمی شود یا بیش از حد آزاد می شود، عدم تعادل هورمونی اتفاق می افتد.

انواع عدم تعادل هورمونی در کودکان

تعدادی از شرایط مربوط به عدم تعادل هورمونی می تواند کودکان تاثیر بگزارد. بر طبق نظر گروه پزشکی کودکان Newport، برای پسران اختلالات هورمونی می تواند بلوغ زودرس، چاقی، اشتها، ضعف، زردی، ریزش مو و رشد کند استخوان را ایجاد کند. در دختران مسائل مربوط به عدم تعادل هورمونی شامل بلوغ زودهنگام، موهای صورت بیش از حد، خستگی چشم، مشکلات خواب و تاخیر در قاعدگی است.

علائم عدم تعادل هورمونی در کودکان

بسیاری از علائم مرتبط با عدم تعادل هورمونی تواند علامت مشکلات دیگر نیز باشد. به عنوان مثال، چاقی در دوران کودکی ممکن است ناشی از مشکل در رژیم غذایی و ورزش باشد. همچنین بد رفتاری و پرخاشگری کودک ممکن است به جای تحریک پذیری به عدم تعادل هورمون تیروئید مرتبط شود.

با این حال، کودکان مبتلا به اختلالات هورمونی اغلب علائم اضافی مانند رشد آهسته، خشکی پوست، خستگی ناخواسته یا یبوست را نیز تجربه می کنند. طبق نظر آکادمی پزشکان خانواده آمریکایی، اگر احتمال می دهید فرزندتان دچار عدم تعادل هورمونی است بهتر است این مسئله را با پزشک متخصص مطرح کنید.

درمان عدم تعادل هورمونی در کودکان

درمان اختلال هورمونی کودک اغلب به شدت بیماری بستگی دارد. یک پزشک ممکن است داروها یا درمان های هورمونی را برای اصلاح عدم تعادل تجویز کند.

همچنین تغییرات در رژیم غذایی و ورزش نیز ممکن است توصیه شود. در موارد شدید، ممکن است برای حذف تومورهای ایجاد شده توسط اختلالات هورمونی، جراحی پیشنهاد شود.

هشدار برای جوانان

یک مشکل در حال رشد، در میان ورزشکاران جوان افزایش مصرف سوء هورمون است. به ویژه از استروئید آنابولیک که برای رشد سریع استفاده می شود. این داروها حاوی مقادیر زیادی هورمون های طبیعی هستند؛ و باعث ایجاد عدم تعادل در بدن می شوند. از آنجا که اثرات درازمدت این داروها ناشناخته است، برای جوانان مهم است که از استفاده از آنها خودداری کنند. اگر مشکوک هستید که فرزندتان از این هورمون ها مصرف می کند، در این زمینه با او صحبت کنید و او را متقاعد کنید که بلافاصله نزد پزشک برود.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *