خواص عسل مانوکا و ارزش غذایی موجود در این نوع عسل

خواص عسل مانوکا و ارزش غذایی موجود در این نوع عسل
خواص عسل مانوکا و ارزش غذایی موجود در این نوع عسل

عسل مانوکا که در نیوزیلند و توسط زنبورهایی که مانوکو بوش را گرده افشانی می کند تولید می شود، یکی از منحصر به فرد ترین و سودمند ترین عسل ها در جهان است. بسیاری از افراد از طیف وسیعی از خواص عسل مانوکا برای درمان گلو درد و بیماری های گوارشی و درمان عفونت استاف و التهاب لثه استفاده می کنند.

از لحاظ تاریخی اهداف دارویی عسل هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. پس فهمیدن این که این نوع عسل یکی از ثروتمندترین منابع طبیعی ضد میکروبی است، نباید شما را شگفت زده کند. بسیاری از باستان شناسان ادعا می کنند که در کاوش های مقبره پادشاهان مصر، این عسل یافت شده است.

فرهنگ های مختلف در سراسر جهان، از عسل مانوکا به عنوان یک گنج شفا دهنده شگفت انگیز یاد کرده و آثار دارویی آن را می توان در طب شرقی و اساطیر یونان باستان یافت.

https://draxe.com/manuka-honey-benefits-uses/

خواص عسل مانوکا

برخی از مزایای این عسل عبارتند از:

 • کمک به درمان SIBO، کمبود اسید معده و ریفلاکس اسید
 • درمان آکنه و اگزما
 • مبارزه با عفونت های استاف (MRSA)
 • درمان زخم و بریدگی
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان و التهاب لثه
 • کمک به درمان IBS و IBD
 • بهبود گلو درد و تقویت سیستم ایمنی
 • درمان آلرژی
 • درمان های زیبایی و تقویت سلامت
 • بهبود خواب

کمک به درمان SIBO، کمبود اسید معده و ریفلاکس اسید

رشد بیش از حد باکتری های روده (SIBO)، کمبود اسید معده و رفلکس اسید همگی با خواص این عسل قابل درمان هستند. از آنجا که ویژگی های آنتی بیوتیکی طبیعی عسل مانوکا شناخته شده است، می توان از این دارو عالی برای هر نوع بیماری مرتبط با باکتری استفاده کرد.

در حقیقت، در یک تحقیق که اخیرا انجام شده است، کشف شد که باکتری خطرناکی که مربوط به هر سه بیماری است و Clostridium نام دارد کاملا حساس به اثرات ضد باکتریایی عسل مانوکا است. بنابراین مصرف این عسل در کاهش ریفلاکس اسید، متعادل کردن سیستم گوارش و بهبود معده و عدم تعادل باکتری های روده بسیار مفید است.

درمان آکنه و اگزما

چندین آزمایش بالینی برای حمایت از این خاصیت عسل مانوکا وجود دارد. اما با توجه به اثرات ضد میکروبی و بهبودی دهنده این عسل نمی توان تاثیر آن را بر روی درمان بیماری های پوستی نادیده گرفت.

یک بررسی که اخیر بر روی مطالعات بالینی و سلولی در مورد اثرات عسل مانوکا در درمان درماتیت آتوپیک انجام شده نشان داد که “این عسل به طور بالقوه در درمان ضایعات AD، از طریق مکانیسم های مختلف دخیل است. اما این ادعا باید توسط کارآزمایی های بالینی تصادفی و کنترل شده تایید شود. “

مبارزه با عفونت های استاف (MRSA)

بیش فعالی آنتی بیوتیک و ناکارآمد بودن داروها موجب شده است که درمان برخی از عفونت های استاف با استفاده از پروتکل های متداول بیمارستان و پرستاری، تقریبا ناممکن شوند. اکثر افراد مبتلا به MRSA در معرض خطر آلوده شدن قرار می گیرند. بسیاری از این افراد به روش های تهاجمی یا دستگاه هایی نظیر جراحی، مفاصل مصنوعی یا لوله های مداخله نیاز دارند تا بتوانند جان سالم به در ببرند.

با این حال، محققان دانشگاه کاردیف انگلستان توانسته اند راهی امیدوار کننده برای درمان این عفونت ها کشف کنند. آنها به این نتیجه رسیدند که عسل مانوکا ژن های قوی باکتری MRSA را تنظیم می کند. بعضی از دانشمندان اکنون معتقدند که استفاده منظم موضعی از این ماده روی محل بریدگی و عفونت (به ویژه در محیط بیمارستان ها و خانه سالمندان) ممکن است به طور طبیعی از MRSA جلوگیری کند.

درمان زخم و بریدگی

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products، استفاده از عسل باعث بهبودی زخم حاد، کاهش درد در بیماران مبتلا به سوختگی و کاهش پاسخ التهابی در این بیماران می شود. علاوه بر این، عسل مانوکا به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، خواص آنتی باکتریال و ویژگی های ضد التهابی، برای جلوگیری از عفونت در موش های آزمایشگاهی مبتلا به زخم مفید است.

جلوگیری از پوسیدگی دندان و التهاب لثه

مطالعات متعددی بیان کرده اند که عسل مانوکا می تواند به درمان و جلوگیری از التهاب لثه و بیماری پریودنتال کمک کند. با توجه به فعالیت ضد میکروبی این ماده، محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند کشف کردند که جویدن یا مکیدن محصولات حاوی عسل مانوکا نه تنها سبب کاهش ۳۵ درصدی پلاک می شود، بلکه باعث کاهش ۳۵ درصدی در محل های خونریزی در افراد مبتلا به التهاب لثه نیز خواهد شد. کلسیم، روی و فسفر که از مواد مغذی مهم برای بهبود دندان ها هستند نیز در این عسل یافت می شود.

کمک به درمان IBS و IBD

محققان Chandigarh Postgraduate Institute of Medical Education and Research در ارزیابی اثر عسل مانوکا در درمان بیماری التهابی روده در موش های آزمایشگاهی، یافته های متعدد زیر را دریافت کردند:

 • عسل مانوکا در دوزهای مختلف از بدن در مقابل آسیب کولون ناشی از TNBS محافظت می کند.
 • تمام گروه های درمان شده با این ماده شاهد کاهش التهاب کولون بوده و تمام پارامترهای بیوشیمیایی در آن ها به طور قابل توجهی نسبت به گروه شاهد بهبود یافت.
 • عسل موجب ترمیم پروکسید شدن چربی شد و پارامترهای آنتی اکسیدانی را در بدن بهبود بخشید. نمرات مورفولوژیکی و بافت شناسی به طور معنی داری در گروه تحت درمان با عسل مانوکا کاهش یافت.
 • در زمان التهاب روده، تزریق خوراکی عسل مانوکا به میزان قابل توجهی التهاب کولون را کاهش داد.
 • بنابراین عسل مانوکا نه تنها التهاب روده و درد را درمان می کند، بلکه از بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد نیز محافظت می کند.

بهبود گلو درد و تقویت سیستم ایمنی

در سال ۲۰۰۷، داده های منتشر شده در مجله Biochemical Leukocyte نشان داد، “یک ماده به نام ۵٫۸-kDa در عسل مانوکا سلول های ایمنی را از طریق TLR4 تحریک می کند.” این موضوع بسیار جالب است زیرا مطالعات قبلی نشان داده اند که عسل باعث تولید سیتوکین از مونوسیت های انسانی می شود.

تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ انجام شده نشان می دهد مانوکا رشد باکتری های ایجاد کننده گلو درد استرپتوکوکی را متوقف می کند. پس جای تعجب نیست که بسیاری از افراد در زمان سرماخوردگی روزانه یک قاشق عسل استفاده می کنند. این خاصیت اخیرا حتی توسط موسسه ملی سرطان آمریکا نیز تایید شده است. محققان این موسسه معتقدند که عسل مانوکا برای درمان التهاب گلو ناشی از شیمی درمانی مفید است.

درمان آلرژی

تحقیق انجام شده توسط South Karelia Allergy and Environment Institute در Findland اثرات گرده عسل و توس را بر آلرژی بررسی کرده و نتایج قابل توجهی را کشف کرد. شرکت کنندگان به طور منظم عسل حاوی گرده گل توس را استفاده کردند. گروهی نیز از داروهای رایج ضد آلرژی استفاده کرده و به عنوان گروه کنترل در این پزوهش شرکت کردند. نتایج این تحقیق قابل توجه بود:

۶۰٪ از بیماران علائمشان کمتر شد و بسیاری از آن ها در طول روز بدون علائم بودند و ۷۰% آن ها علائمشان شدت کمتری پیدا کرد. گروه مصرف کننده از عسل در مقایسه با گروه شاهد ۵۰٪ کمتر از آنتی هیستامین ها استفاده کردند.

محققان همچنین دریافتند که بین مصرف کنندگان گرده عسل و مصرف کنندگان عسل معمولی تفاوت بسیار کمی وجود دارد. بنابراین مصرف منظم عسل مانوکا ممکن است واقعا به درمان آلرژی فصلی کمک کند و نیاز شما به داروها را کاهش دهد.

درمان زیبایی و تقویت سلامت

مصرف روزانه عصاره عسل مانوکا دارای اثر اکسیری است که باعث افزایش انرژی و افزایش کیفیت زندگی شما می شود. با توجه به مواد مغذی موجود در این ماده، با مصرف ان علاوه بر بهبود انرژی، پوست نیز جوان تر و صاف تر می شود.

استفاده از این ماده برای شستشوی پوست و مبارزه با رادیکال های آزاد روی این اندام مفید است. استفاده از این عسل در شامپو یا ماسک مو برای افزایش درخشش موها مفید است.

بهبود خواب

عسل مانوکا کمک می کند تا خواب عمیق تر شود. این ماده به آرامی گلیکوژن مورد نیاز برای عملکردهای ضروری بدن در طول خواب را آزاد می کند. اضافه کردن عسل به شیر و نوشیدن آن در زمان خواب کمک می کند تا بدن ملاتونین را در مغز منتشر کرده و به این ترتیب خواب راحت تری داشته باشد.

بیماری های زیادی مانند موارد زیر وجود دارند که بر اثر کاهش کیفیت خواب ایجاد می شوند.

 • بیماری قلبی
 • دیابت نوع II
 • سکته مغزی
 • آرتریت

از آنجایی که خواص عسل برای بهبود کیفیت خواب اثبات شده است، با مصرف آن علاوه بر این که خواب بهتری خواهید داشت از ایجاد بیماری های زمینه ای بالا نیز جلوگیری خواهید کرد.

ارزش غذایی عسل مانوکا

عسل مانوکا از عسل معمولی متفاوت است و مشخصات تغذیه ای شگفت انگیزی دارد. البته عسل معمولی خام توانایی زیادی در بهبود سلامت بدن دارد. به طور کلی، عسل خالص نشده یک منبع غنی از مواد زیر است:

 • آمینو اسید
 • ویتامین های گروه ب (B6، تیامین، نیاسین، ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک)
 • کلسیم
 • مس
 • آهن
 • منیزیم
 • منگنز
 • فسفر
 • پتاسیم
 • سدیم
 • روی

با این حال عسل مانوکا،تا چهار برابر بیشتر از عسل طبیعی گل های معمولی، حاوی این مواد مغذی می باشد. این فاکتوری است که عسل مانوکا را منحصر به فرد کرده است.

نحوه استفاده از عسل مانوکا

برای به دست آوردن بیشترین مزایا، باید روزی یک قاشق غذا خوری مانوکا مصرف کنید. ساده ترین راه این است که آن را خالی میل کنید. اما اگر طعمش برایتان زیاد شیرین است، می توانید آن را به چای گیاهی مورد علاقه خود اضافه کنید یا در ماست مخلوط کرده و میل کنید.

اگر می خواهید اثر بخشی آن را بر روی سیستم ایمنی تقویت کنید یا گلو درد را درمان کنید، یک قاشق چای خوری دارچین به آن اضافه کنید. تحقیقات نشان می دهد که خواص ضد میکروبی دارچین و عسل مانوکا بسیار قدرتمند هستند و می توانند گلو درد را به سرعت بهبود دهند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *