علائم آبسه دندان چیست؟

علائم آبسه دندان چیست؟
علائم آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان یک عفونت دردناک در ریشه دندان یا بین لثه و دندان است. این آبسه شایع ترین دلیل پوسیدگی شدید دندان است. علل دیگر آبسه دندان ضربه به دندان، بر اثر شکستگی یا دندان قروچه است. زمانی که مینای دندان سوراخ شده و اجازه دهد تا باکتری به مرکز دندان سرایت کند، دندان دچار آبسه می شود. این عفونت ممکن است از ریشه وارد استخوان حمایت کننده از دندان بشود. بنابراین شناسایی علائم آبسه دندان برای جلوگیری از عوارض آن مهم است. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت شایع ترین علائم آبسه دندان را بازگو می کنیم.

مهمترین علائم آبسه دندان

زمانی که دندان دچار آبسه می شود درد داشته و در نتیجه جویدن یا ایجاد ضربه بر روی آن ها، درد شدید و تیز ایجاد می کند. پس اولین علامت آبسه دندان درد است که با جویدن بدتر می شود. سایر علائم آبسه دندان عبارتند از:

  • تب
  • درد هنگام جویدن
  • حساسیت دندان به گرما یا سرما
  • احساس طعم تلخ در دهان
  • احساس بوی بد از تنفس
  • تورم غدد گردن
  • احساس ناراحتی عمومی، تشویش، و یا احساس ناخوشی
  • قرمزی و تورم لثه ها
  • متورم شدن فک فوقانی یا تحتانی
  • احساس درد در لثه در زمان باز کردن دهان

اگر دردتان بعد مدتی با استفاده از روش های سنتی بهتر شد، به این معنی نیست که عفونت از بین رفته است. عفونت همچنان باقی است و ممکن است در حال تخریب بیشتر دندانتان شود. بنابراین اگر هر کدام از علائم ذکر شده در بالا را داشتید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

درمان آبسه دندان

استراتژی های درمان آبسه، بر روی از بین بردن عفونت، حفظ دندان، و پیشگیری از عوارض در آینده متمرکز می شود.

برای از بین بردن عفونت، ممکن است پزشک تخلیه آبسه را پیشنهاد کند. تخلیه آبسه دندان به شیوه ای به نام درمان ریشه انجام می شود. اگر عفونت بافت های ریشه دندان را نیز آلوده کرده باشد، ممکن است جراحی ریشه توصیه شود. در جراحی ریشه بافت های از بین رفته بر اثر عفونت حذف می شود. راه دیگر تخلیه آبسه کشیدن دندان و سپس تخلیه عفونت زیر آن است.

اما راه سوم برای درمان آبسه دندان تخلیه آن به کمک ایجاد برش در بافت لثه است.

ضمن این که برای درمان عفونت ممکن است آنتی بیوتیک نیز تجویز شود. برای تسکین درد و ناراحتی ایجاد شده توسط آبسه دندان، شستشوی دندان و لثه ها با آب گرم شور و استفاده از داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن می تواند مفید باشد.

آیا آبسه دندان قابل پیشگیری است؟

برای جلوگیری از آبسه دندان باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. ضمن این که به محض ایجاد آسیب بر روی دندان، مانند ضربه یا ورود جسم خارجی مانند تیغ ماهی به لثه به پزشک مراجعه کنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *