علائم بارداری و ۱۱ نشانه اولیه حاملگی که تمام زنان باید از آن مطلع باشند

علائم بارداری و ۱۱ نشانه اولیه حاملگی که تمام زنان باید از آن مطلع باشند
علائم بارداری و ۱۱ نشانه اولیه حاملگی که تمام زنان باید از آن مطلع باشند

بارداری فرایندی پیچیده ای دارد. این پیچیدگی از آنجا ناشی می شود که ۲ هفته قبل از این که متوجه علائم بارداری شوید بارداری اتفاق افتاده است. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علائم بارداری صحبت کنیم.

چه زمانی بارداری اتفاق می افتد؟ زمانی که اسپرم وارد بدن زن می شود، می تواند تا ۵ روز در لوله فالوپ منتظر تخمک بماند. تخمک نیز در دوره تخمک گذاری یعنی ۱۲ تا ۱۴ روز بعد از قاعدگی از تخمدان آزاد می شود. بنابراین اگر اسپرم بین روز های ۱۲ تا ۱۴ دوره قاعدگی، در لوله های فالوپ حضور داشته باشد، به احتمال زیاد با تخمک دیدار داشته و موجب بارور شدن آن می شود. از لحظه بارور شدن تخمک، عملا بارداری اتفاق افتاده است. اما زنان هرگز متوجه این موضوع نمی شوند. زیرا آن ها علائم بارداری را تا زمانی که دوره قاعدگیشان تمام شده و دوره بعدی خونریزی شان عقب می افتد، احساس نمی کنند.

از آن جا که باروری تخمک ۱۴ روز بعد از قاعدگی قبلی شما اتفاق افتاده است، پس زمانی که قاعدگی ماه بعدتان عقب می افتد، شما ۲ هفته است که باردار هستید. همه زنان قادر به درک علائم بارداری حتی بعد از عقب افتادن پریود نیستند. تحقیقات نشان می دهد که ۶۰ درصد از زنان علائم بارداری را در هفته ششم و ۹۰ درصد از زنان آن را در هفته هشتم بارداری تجربه می کنند.

تقریبا می توان گفت زنانی که دوره های قاعدگی خود را به طور دقیق پیگیری می کنند، قادرند زودتر از سایر افراد علائم بارداری را احساس کنند. در ادامه ۱۱ نشانه اولیه بارداری را ذکر کرده ایم. پیشنهاد می کنیم اگر دوره قاعدگیتان عقب افتاده است و این نشانه ها را دارید حتما یک بیبی چک از داروخانه تهیه کنید و باردار بودن خود را بررسی کنید.

علائم بارداری

بیزاری از غذا

اگر بوی غذاهایی که قبلا برایتان لذت بخش بوده است به شما احساس تهوع می دهد ممکن است نشان دهد که باردار هستید. البته این بیزاری از غذا گاهی اوقات به دلیل بالا رفتن سطح استروژن در بدن نیز رخ می دهد. البته از آن جا که در بارداری نیز سطح استروژن بالا می رود، عارضه جانبی آن، یعنی حالت تهوع و بیزاری از غذا ممکن است رخ دهد. گاهی حتی این علامت برایتان عجیب تر هم می شود. به طوری که در مورد غذاهایی که به شدت به آن ها علاقه داشته اید، دافعه ایجاد می شود.

نوسانات خلقی

نوسانات خلقی در دوران بارداری، تا حدودی شایع است. این نوسانات به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده بر روی انتقال دهنده های عصبی (پیام رسان های شیمیایی در مغز) به وجود می آیند. البته همه افراد به این تغییرات به یک شیوه پاسخ نمی دهند. به طوری که برخی از مادران با این نوسانات احساس سرخوشی می کنند و برخی نیز دچار افسردگی و اضطراب می شوند. البته اگر احساس غم و نا امیدی همراه با تفکرات منفی شدید مثل خودکشی به سراغتان آمده است، حتما به متخصص روانشناس مراجعه کنید.

نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوایل حاملگی ممکن است باعث شود احساس کنید پف کرده اید. این احساس دقیقا شبیه حسی است که بعضی از زنان با نزدیک شدن به قاعدگی خود دارند. به همین دلیل ممکن است لباس هایتان از ناحیه کمر و شکم کمی تنگ تر از قبل شود. البته این بزرگ شدن شکم به دلیل بزرگ شدن رحم نیست. این فقط به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود. رحم در اوایل حاملگی خیلی کوچک تر از آن است که آن را احساس کنید.

تکرر ادرار

مدت کوتاهی پس از باردار شدن شما، تغییرات هورمونی بی درنگ زنجیره ای از حوادث را ایجاد می کند که موجب افزایش نرخ جریان خون به کلیه ها می شوند. این افزایش جریان خون باعث می شود مثانه با سرعت بیشتری پر شود. بنابراین برخی از زنان با حاملگی نیاز بیشتری برای دفع ادرار دارند.

ادرار کردن مکرر، با پیشرفت حاملگی ادامه خواهد داشت و یا تشدید خواهد شد. از طرفی حجم خون شما در دوران بارداری زیاد می شود. این موضوع باعث می شود که حجم مایعاتی که باید در کلیه ها پردازش شده و توسط مثانه دفع شود، به طور چشمگیری افزایش یابد. مشکل دیگری که می تواند موجب تکرر ادرار شود این است که با بزرگ شدن جنین در شکم فشار بیشتری به مثانه وارد شده و احساس پر شدن آن زودتر درک می شود.

علائم بارداری و ۱۱ نشانه اولیه حاملگی که تمام زنان باید از آن مطلع باشند
علائم بارداری و ۱۱ نشانه اولیه حاملگی که تمام زنان باید از آن مطلع باشند

خستگی

هیچ کس به درستی نمی داند که چه چیزی باعث خستگی در اوایل حاملگی می شود. اما این امکان وجود دارد که افزایش سریع سطح هورمون پروژسترون، باعث خواب آلودگی می شود. البته حالت تهوع صبحگاهی و یا نیاز مکرر به دفع ادرار در طول شب ممکن است روند خواب را کمی کند کرده و با اختلال مواجه کند. زمانی که وارد سه ماهه دوم بارداری می شوید ممکن است احساس کنید انرژیتان از سه ماه اول بیشتر شده است. البته این روند با پا گذاشتن به سه ماه سوم مجددا با سراغتان می آید. زیرا در این بازه زمانی کودک رشد زیادی کرده است و وزن بیشتری بر روی بدن شما وجود دارد. در کنار این، در سه ماه سوم برخی از ناراحتی های شایع دوران بارداری، خوابیدن را برای شما سخت تر می کند.

درد در ناحیه پستان

یکی از علائم شایع در بارداری افزایش حساسیت و تورم سینه ها ناشی از افزایش سطح هورمون است. درد و تورم به این علت ممکن است مانند نسخه اغراق شده از درد پستان قبل از قاعدگی باشد. بعد از گذر از سه ماهه اول، به دلیل این که بدن به این تغییرات هورمونی عادت می کند، درد و تورم پستان به طور چشمگیری کاهش می یابد.

خونریزی یا لکه بینی ملایم

اولین علامت بارداری معمولا قطع دوره خونریزی قاعدگی است. اما یکی از علائم بارداری با این نشانه در تضاد است. اگر لکه بینی سبک و ملایمی را در طول دوره خود داشتید اما خونریزی شدید رخ نداد یعنی تخمک بارور شده در حال لانه گزینی در رحم است. هیچ کس به درستی نمی داند که چرا این اتفاق می افتد، اما ممکن است این لکه بینی ناشی از نشستن تخمک بر روی پوشش رحم باشد.

توجه: از هر ۴ زن حدود ۱ زن خونریزی ملایم یا لکه بینی را در سه ماهه او بارداری تجربه می کند. این نشانه اغلب چیز خطرناکی را نشان نمی دهد اما گاهی می تواند علامت سقط جنین و یا حاملگی خارج از رحم باشد. اگر خونریزی شما شدید بود و یا همراه با درد یا سبکی سر است، حتما با پزشک تماس بگیرید.

حالت تهوع

برای برخی از زنان، حالت تهوع صبحگاهی تا دو ماه بعد از لقاح وجود دارد. برای برخی نیز این حالت تنها در دو هفته اول بعد از لقاح مشاهده می شود. البته برخلاف نام ایت علامت، تهوع ممکن است در هر بازه ای در روز رخ دهد. گاهی نیز حالت تهوع بدون استفراغ است. بیشتر زنان باردار با آغاز سه ماهه دوم حالت تهوعشان کم می شود. اما گاهی نیز ممکن است حالت تهوع در ماه اول سه ماه دوم نیز امتداد داشته باشد.

عقب افتادن پریود

اگر دوره های قاعدگی منظمی داشتید، اما به یک باره در این دوره خونریزتان قطع شده و پریود نمی شوید حتما تست حاملگی بدهید. در صورتی که دوره های قاعدگیتان نامنظم بوده و در حال حاضر تکرر ادرار، حالت تهوع و حساسیت پستان دارید نیز ممکن است نشانه بارداری شما باشد.

بالا رفتن دمای بدن

اگر به مدت ۲ هفته است که احساس می کنید دمای بدنتان از قبل بالا تر است به احتمال زیاد شما باردار هستید.

مثبت بودن تست حاملگی خانگی

بیشتر تست های حاملگی که برای استفاده در خانه طراحی شده اند قادر نیستند که بارداری را در هفته اول تشخیص بدهند. بنابراین اگر در هفته اول که مشکوک به بارداری هستید جواب این آزمون منفی بود، آن را یک هفته بعد مجددا تست کنید. گاهی اوقات مواردی مانند رقیق بودن ادرارتان موج می شود که جواب تست حاملگی منفی شود. به یاد داشته باشید که کودک شما قبل از این که کاملا مطمئن به بارداری شوید در حال رشد است. بنابراین مراقبت از خودتان در این دوران از اهمیت زیادی برخوردار است.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

یک دیدگاه

  1. سلام
    خانمم چندروزی هست که سردرددارن ودوروزه از زمان پریودنشدنش گذشته حالت تهوع داره..اما رابطه ما به نحوی نبوده که ارتباط جنسی برقرارکنیم وفقط درحد لمس بوده واینکه الات هردو باهم تماس داشته نه به این صورت که اتفاقی بیفته وهمچنین چندروزپیش ایشون تخمک ازاد کردند ولی لک نداشتن..بنظر شما ایشون باردارشدن ؟
    لطفا به ایمیلم جواب بفرستید ممنونم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *