علائم فتق در کودکان، بزرگسالان، عوارض این بیماری به همراه نشانه های خطرناک آن

علائم فتق در کودکان، بزرگسالان، عوارض این بیماری به همراه نشانه های خطرناک آن
علائم فتق در کودکان، بزرگسالان، عوارض این بیماری به همراه نشانه های خطرناک آن

یکی از شایع ترین علائم فتق بیرون زدگی قسمتی از روده از غشای پوشاننده دیواره شکم است. زمانی که این پوشش ضعیف شود، به دلیل مسائل مختلف، می تواند پاره شده و بافت نرم داخل شکم از آن بیرون بزند. این برآمدگی در ظاهر بی ضرر است. اما زمانی که فرد خم می شود یا سرفه می کند درد را احساس خواهد کرد. فتق به خودی خود درمان نمی شود و می تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم فتق در کودکان، علائم کلی فتق؛ علائم جدی فتق و عوارض ناشی از آن صحبت خواهیم کرد.

علائم فتق

گاهی اوقات هیچ علامتی با وجود فتق ایجاد نمی شود. در این شرایط معمولا پس از مراجعه به پزشک بیماری کشف می شود. اما به کلی ایجاد برآمدگی مشخص که با سرفه کردن یا زور زدن بدتر می شود می تواند یکی از علائم فتق باشد. علائم فتق بالای کشاله ران عبارتند از:

 • برآمدگی بافت در یک طرف استخوان شرمگاهی
 • برآمدگی همراه با سوزش، درد، و یا احساس غرغر کردن شکم
 • ناراحتی یا درد در کشاله ران، که معمولا با سرفه کردن، بلند کردن اشیاء و یا خم شدن ایجاد می شود.
 • احساس سنگین در کشاله ران
 • فشار و یا ضعف در کشاله ران
 • برآمدگی های متورم همراه با درد اطراف بیضه

علائم فتق در کودکان

فتق نافی در نوزادان تازه متولد شده و کودکان خردسال شایع است. این بیماری ناشی از یک ضعف مادرزادی در دیواره شکم است. فتق ممکن است تنها زمانی که  نوزاد گریه می کند، زور می زند، یا سرفه می کند خود را نشان دهد. در کودکان بزرگتر، با سرفه کردن یا فشار در هنگام دفع مدفوع و یا وقتی که کودک برای مدت طولانی می ایستد، فتق آشکارتر می شود.

علائم فتق مختنق

گاهی اوقات روده در کیسه فتق گیر می کند. به این حالت فتق مختنق گفته می شود. این وضعیت (فتق در حبس) ممکن است بعدها منجر به کاهش جریان خون شده و مشکلات جدی ایجاد کند. اگر این فتق فورا درمان نشود حتی می تواند کشنده باشد. علائم فتق مختنق عبارتند از:

 • تهوع و یا استفراغ
 • تب
 • درد ناگهانی که به سرعت تشدید می شود.
 • سریع شدن ضربان قلب
 • برآمدگی روی شکم که کبود، قرمز یا بنفش می شود.

پس اگر علائم بالا را داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

عوارض فتق

 • ایجاد فشار در بافت اطراف: فتق نافی، در صورتی که درمان نشود قادر است بزرگ شود. بزرگ شدن فتق مصادف است با ایجاد فشار در بافت های اطراف. فتق های بزرگ در مردان ممکن است به بیضه ها فشار وارد کرده و موجب ایجاد تورم و درد در این ناحیه شود.
 • فتق در حبس: در شرایطی که بافت فتق در یک نقطه ضعیف در عضلات شکم به دام بیفتد، انسداد روده رخ می دهد. این حالت به تهوع، استفراغ، درد شدید، و ناتوانی در دفع گاز یا اجابت مزاج دامن خواهد زد.
 • فشردگی: وقتی فتق در حبس رخ می دهد، جریان خون به بخشی از روده قطع می شود. این حالت منجر به بیماری به نام فتق مختنق می شود. یکی از عوارض جانبی این بیماری مگر بافت روده است.

در فتق اینگوینال، استفاده از فتق بند در حالت دراز کش می تواند مفید باشد. ضمن این که استفاده از کیسه یخ به کاهش تورم و درد کمک می کند. یکی دیگر از راه های کاهش درد شکم ناشی از فتق، دراز کشیدن در حالتی است که لگن بالاتر از سر قرار داشته باشد. این کار فشار فتق را کم می کند. بنابراین اگر می توانید، در زمان دراز کشیدن متکایی را زیر لگن قرار دهید.

اگر برآمدگی دردناک مشهودی را در اطراف کشاله ران یا اطراف استخوان شرمگاهی مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. این برآمدگی به احتمال زیاد زمانی که می ایستید، بدتر و بزرگتر می شود. اگر این برآمدگی تغییر رنگ داد، قرمز یا بنفش شد، سریعا خود را به پزشک یا بیمارستان برسانید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *