علائم لوسمی ( سرطان خون )

علائم لوسمی ( سرطان خون )
سرطان خون

لوسمی در واقع یک نوع از سرطان است که بر روی سلول های خونی تاثیر می گذارد. سرطان خون ممکن است نشانه ای نداشته و با یک آزمایش خون مشخص نشوند. اما نکته ای که وجود دارد این است که معمولا در نوع حاد این نوع سرطان، علائم و نشانه ها بیشتر بروز پیدا می کنند. سرطان خون در واقع رشد غیر طبیعی گلبول های سفید است که معمولا از مغز استخوان شروع می شوند. بیماری لوسمی نشانه های زیادی دارد اما در این مطلب می تواند با رایج ترین و شایع ترین علائم و نشانه های این بیماری خطرناک آشنا شوید.

علائم سرطان خون

لوسمی یک نوع سرطان سلول های خونی است. در حالی که دقیقا علت اصلی ابتلا به این بیماری مشخص نشده است، اما پزشکان معتقدند که برخی از عوامل محیطی مثل قرار گرفتن در معرض تابش و قرار گرفتن در معرض بنزن و مواد شیمیایی از این دست، در کنار عوامل ارثی و ژنتیکی می تواند موجب ابتلا به این بیماری شوند اما علائم شایع لوسمی حاد یا مزمن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد در استخوان یا مفاصل
 • تورم غدد لنفاوی که معمولا صدمه دیده اند
 • تب و عرق شبانه
 • احساس ضعف و یا خستگی
 • خونریزی و کبودی که به راحتی در بدن ایجاد می شوند
 • عفونت های مکرر
 • ناراحتی و تورم در شکم
 • کاهش وزن و یا از دست دادن اشتها
علائم لوسمی ( سرطان خون )
سرطان خون

انواع لوسمی

لوسمی بر اساس سرعت پیشرفت بیماری (حاد یا مزمن) و همچنین با توجه به نوع سلول های خونی که (لنفوسیت یا میلوسیت) تحت تاثیر قرار گرفته اند می تواند به چهار نوع تقسیم شود.

 1. لوسمی حاد لنفوئیدی (ALL)
 2. لوسمی حاد میلوئیدی (AML)
 3. لوسمی مزمن لنفوئیدی (CLL)
 4. لوسمی مزمن میلوئیدی (CML)

افراد مبتلا به سرطان خون به طور قابل توجهی برای عفونت ها، کم خونی و خونریزی آمادگی دارند. تشخیص سرطان خون به وسیله یافته هایی از تاریخچه پزشکی، معاینه، نمونه خون و بررسی مغز استخوان در زیر میکروسکوپ انجام می شود. اما درمان لوسمی بستگی به نوع لوسمی، ویژگی های خاصی از سلول های درگیر در سرطان خون، وسعت بیماری، سابقه درمان،  سن و وضعیت سلامت بیمار دارد.
بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان خون با شیمی درمانی درمان شده و بهبود می یابند. اما در کنار آن ها ممکن است برخی از بیماران نیاز به درمان با اشعه ایکس یا پیوند مغز استخوان داشته باشند.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *