علت درد سمت چپ کمر و درمان آن

علت درد سمت چپ کمر و درمان آن
علت درد سمت چپ کمر و درمان آن

درد بخشی از زندگی انسان است. بنابراین تقریبا همه افراد نوعی درد را در زندگی خود تجربه کرده اند. درد سمت چپ کمر یکی از این دردهای شایع است که گاهی به دلایلی نظیر رگ به رگ شدن عضلات، سیاتیک، سنگ کلیه و غیره ایجاد می شود. درد سمت چپ کمر به قدری شایع است که حدود ۸۰ درصد از آمریکایی ها با آن درگیر هستند. در ادامه این مقاله در مورد علل شایع درد سمت چپ کمر صحبت کرده و موثرترین راه ها برای درمان آن را ذکر می کنیم.

درد سمت چپ کمر و نشانه های آن

درد پایین کمر معمولا در افراد مسن تر شایع است اما ممکن است افراد جوان نیز به آن مبتلا شوند. این درد می تواند در دو سمت چپ و راست به وجود آید اما شایع ترین قسمتی که این درد احساس می شود سمت چپ و پایین کمر است. علائم درد در سمت چپ کمر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دردی که به صورت دوره ای در شدت و نشانه ها افزایش می یابد.
 • این درد می تواند از طریق باسن به پاها نیز سرایت کند.
 • گاهی اوقات افراد مبتلا به این درد، نوعی بی حسی همراه با احساس گرما و یا سرما در پاهای خود احساس می کنند.
 • یکی دیگر از علائم این درد، سفتی و خشکی کمر است.

انواع درد سمت چپ کمر

هر نوع دردی را می توان به دو دسته درد حاد و درد مزمن تقسیم کرد. درد چپ کمر هم در این دو دسته مورد مطالعه قرار می گیرند.

 • درد حاد: دردی است که بین ۱ الی ۳ ماه طول بکشد. بهترین درمان برای این نوع درد، درمان های خانگی است.
 • درد مزمن: دردی است که بیش از ۳ ماه طول بکشد. این درد نیاز به درمان های جدی تر دارد.

چه چیزی ممکن است درد سمت چپ کمر را ایجاد کند؟

در زیر به عللی که ممکن است این درد را آغاز کنند، اشاره کرده ایم.

فشار به کمر

کمر دارای عضلات و رابط هایی است که از نخاع و ستون فقرات محافظت می کنند. زمانی که بر اثر فعالیت فیزیکی به این عضلات فشار بیش از حد وارد شود، ممکن است فرد احساس کمر درد داشته باشد.

سیاتیک

درد کمر ممکن است از سیاتیک ناشی شود. سیاتیک به معنی فتق دیسک است. زمانی که یکی از دیسک های بین مهره های کمر از حالت نظمی که دارد خارج شود و بر روی عصب سیاتیک فشار وارد کند، درد سیاتیک ایجاد می شود. بی حسی شدید و درد از جمله نشانه های سیاتیک هستند.

بارداری

یکی از علل شایع درد کمر بارداری است. وقتی کودک رشد می کند، رحم نیز بزرگ تر می شود. این توسعه رحم می تواند اعصاب را تحت فشار قرار دهد. شایع ترین دردی که در دوران بارداری وجود دارد درد کمر به علت سیاتیک است. علاوه بر این اضافه وزن جنین و مادر نیز می تواند علت ایجاد کننده این درد باشد.

عفونت های کلیوی

کمر درد شدید می تواند ناشی از عفونت کلیه باشد. عفونت معمولا از مثانه شروع می شود و تا کلیه ادامه پیدا می کند. این درد منجر به تورم و التهاب می شود. درد ناشی از عفونت های کلیوی می تواند در امتداد ستون فقرات و بالای ران احساس شود. با حرکت بدن این درد بدتر می شود.

سنگ کلیه

احساس فوریت برای ادرار کردن یک نشانه مشترک برای افراد مبتلا به سنگ کلیه است. در چنین شرایطی درد را می توان در قسمت تحتانی شکم و پایین کشاله ران احساس کرد.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی به معنی این است که کانال نخاع در قسمتی از کمر باریک شده و باعث می شود که به اعصاب فشار وارد شود. افرادی که آرتریت و یا دیسک فتق دارند با شانس بیشتری برای مبتلا شدن به تنگی کانال نخاعی مواجه می شوند.

علل دیگر

تعدادی از بیماری های دیگر که معمولا می توانند باعث درد کمر، به خصوص در سمت چپ شوند عبارتند از:

 • تومورهای فیبروئید
 • بیماری های گوارشی
 • التهاب لوزالمعده

درمان درد سمت چپ کمر

اگر به دنبال راه حلی برای درمان درد کمر خود هستید در زیر لیستی از درمان ها را به شما ارائه کرده ایم:

برای درمان درد به علت فشار عضلانی، توصیه می کنیم از بسته های یخ حداقل ۱۵ الی ۲۰ دقیقه و چند بار در روز استفاده کنید. همچنین داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن می توانند برای تسکین درد مصرف شوند. فیزیوتراپی نیز با مشاوره کامل از پزشکتان، توصیه می شود.

اگر درد به علت سیاتیک باشد استفاده از مسکن ها به همراه فیزیوتراپی توصیه می شود. گاهی اوقات تزریق کورتیکواستروئید نیز ممکن است مورد نیاز باشد. ماساژ درمانی برای کاهش این درد مناسب است. موارد بسیار جدی سیاتیک نیاز به عمل جراحی دارد.

اگر این درد را در دوران بارداری احساس می کنید توصیه می کنیم که طرز نشستنتان را تصحیح کنید و موقع دراز کشیدن حتما به پهلو بخوابید. در این حالت علاوه بر حفظ فعالیت بدنیتان در حالت طبیعی باید از گرما درمانی و سرما درمانی نیز استفاده کنید. در برخی از موارد شدید درمان های فیزیکی مثل کایروپراکتیک موثر است.

اگر عفونت کلیه باعث ایجاد این درد شده است، توصیه می کنیم حتما به پزشک مراجعه کنید. مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت ضروری است. در موارد خاص، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای درمان با آنتی بیوتیک وریدی وجود داشته باشد.

داروهای ضد درد و ضد التهابی زیادی برای درد سمت چپ کمر به علت سنگ کلیه وجود دارد. در این شرایط توصیه می شود مقدار زیادی آب نیز بنوشید.

در صورتی که تشخیص داده شود که درد سمت چپ کمر در نتیجه تنگی کانال نخاعی ایجاد شده است، داروهای غیر استروئیدی، داروهای ضد افسردگی، داروهای نارکوتیک و یا داروهای آرامش عضلانی توصیه می شود. فیزیوتراپی نیز می تواند در حفظ قدرت و کمک در بهبود تعادل بدن کمک کند. در بسیاری از موارد تزریق استروئید برای تسکین درد طولانی مدت و در موارد نادر جراحی مورد نیاز است.

بایدها و نباید ها

چند نکته برای افرادی که درد کمر دارند، وجود دارد. در زیر برخی از نکات بسیار مهم ذکر شده است که کمک خواهد کرد که درد کاهش یافته و یا از بدتر شدن بیماری جلوگیری شود.

 • در صورتی که درد حاد دارید نباید زیاد استراحت کنید. در این شرایط درد کمرتان بدتر می شود. استراحت بیش از ۳ روز برای این نوع درد خوب نیست.
 • از انجام فعالیت های بدنی شدید اجتناب کنید. البته پیاده روی ممکن است برای تسکین این درد مناسب باشد.
 • پس از درد باید روش نشستنتان را اصلاح کنید. از ایجاد فشار ناخواسته بر روی کمر جلوگیری کنید.
 • انجام تمریناتی که عضلات شکم را تقویت می کنند می تواند فشار را از روی کمر کم کند.
 • استفاده از سرما و گرما درمانی اولین و بی خطرترین راه درمان این درد است.
 • اگر سیگار می کشید برای کاهش این درد سیگار را ترک کنید. نیکوتین رگ های خونی را نرم کرده و از رسیدن میزان مناسب خون به کمر جلوگیری می کند.
 • به اندازه کافی و صحیح بخوابید. هنگام خوابیدن بهتر است به پهلو خوابیده و بالش کوچکی را بین زانوها قرار دهید.
 • اگر دردتان به علت افسردگی ایجاد شده است استفاده از مشاوره و درمان افسردگی می تواند تا حدود زیادی درد را کم کند.
 • تکنیک های تمدد اعصاب و یوگا نیز در کاهش درد موثرند.

اقدامات پیشگیرانه برای درد سمت چپ کمر

 • خوابیدن، نشستن و ایستادن به شیوه صحیح اولین اقدام برای پیشگیری از این درد است. در هر حالتی که هستید با سرتان هم تراز با ستون فقرات باشد.
 • از کفش پاشنه بلند زیاد استفاده نکنید.
 • فعالیت بدنی و داشتن وزن متعادل نیز در مدیریت درد موثرند.
 • سیگار نیز شانس ابتلای شما را به این درد زیاد می کند. پس سیگار را ترک کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که یکی از این علائم را همراه با درد سمت چپ شکم داشتید به پزشک مراجعه کنید.

 • کاهش وزن ناگهانی و یا تعریق شبانه
 • از دست دادن سریع قدرت و ایجاد ضعف شدید
 • درد شدید شکم
 • بی اختیاری مدفوع و یا دشوار بودن کنترل آن
 • احساس شدید ادرار داشتن

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *