علل استفراغ صفراوی و درمان های آن

علل استفراغ صفراوی و درمان های آن
علل استفراغ صفراوی و درمان های آن

هیچ کس دوست ندارد بالا بیاورد، اما استفراغ صفراوی یک تجربه بسیار ناخوشایند است. استفراغ صفراوی رنگ زرد مایل به سبز دارد که طعم بسیار ترش در دهان به جای می گذارد. دلایلی برای استفراغ صفراوی وجود دارد، اما معمولا، دلیل آن این است که هیچ چیز دیگری در معده باقی نمانده تا بالا بیاورید. با این حال، استفراغ صفراوی می تواند نشانه ای از یک مشکل بهداشتی جدی مانند انسداد روده باشد. صفرا مایعی است که در کبد تولید و در کیسه صفرا ذخیره می شود. به گفته پزشکان مرکز ملی پزشکی ایالات متحده، صفرا حاوی کلسترول، اسیدهای صفراوی و بیلی روبین (محصول سلول های قرمز خون) می باشد. وظایف اصلی صفرا عبارتند از:

کمک به هضم و تجزیه چربی ها به اسیدهای چرب

کمک به بدن برای دفع مواد زائد از طریق خون

معمولا، استفراغ حاوی هیچ صفرایی نمی باشد دلیل آن است که صفرا در روده کوچک نگه داری می شود و با کمک دریچه پیلور در پایین معده از وارد شدن آن به معده جلوگیری می شود. با این حال، برخی از بیماری ها می تواند باعث شود که دریچه اجازه ورود مقداری صفرا به داخل معده را بدهد.

در این قسمت نگاهی داریم به علل مختلف استفراغ صفراوی و روش های خانگی طبیعی که می توانید از آن ها برای درمان علائم استفاده کنید.

علل و درمان استفراغ صفراوی

معده خالی

یکی از شایع ترین دلایل برای استفراغ صفراوی این است که معده شما خالی می باشد و هیچ چیز دیگری برای بالا آوردن باقی نمانده است. معمولا هیچ چیز نگران کننده ای در این مورد وجود ندارد و این مشکل به خودی خود رفع می شود. بالا آوردن صفرا در زنان باردار بسیار معمول است به دلیل این که استفراغ های متعدد، معده آن ها را خالی می کند. زنجبیل یک ماده طبیعی است که می تواند به آرام شدن دستگاه گوارش و کاهش حملات استفراغ کمک کند. زنجبیل به آرامش معده کمک می کند، زیرا حاوی خواص ضد التهابی بسیاری است و ثابت شده است که به کاهش تهوع و تعداد دفعات استفراغ کمک می کند. با رنده کردن ۱ تا ۲ اینچ از ریشه زنجبیل در یک فنجان آب جوش می توانید یک چای زنجبیل تهیه کنید. از نوشیدن جرعه های کوچک شروع کنید تا معده آرام یابد و استفراغ متوقف گردد.

انسداد روده

انسداد روده می تواند از ورود غذا به روده کوچک جلوگیری کند و باعث شود شما استفراغ صفراوی زرد مایل به سبز داشته باشید. انسداد روده می تواند ناشی از یبوست ، فتق ، بیماری التهابی روده، بیماری کرون، و یا یک تومور باشد. علاوه بر استفراغ صفراوی، انسداد روده می تواند باعث نفخ ، درد معده، یبوست، یا اسهال شود. مهم است در صورت داشتن انسداد روده به یک متخصص مراجعه کنید زیرا اگر این بیماری درمان نشود می تواند منجر به قطع جریان خون به روده شده که می تواند عوارضی در پی داشته باشد. اکثر انسدادهای روده نیاز به درمان در بیمارستان دارد. هم چنین، برای نوزادان و کودکان نوپا استفراغ صفراوی به دلیل انسداد روده شایع است. اگر متوجه شدید که رنگ استفراغ کودک شما سبز یا زرد است، بلافاصله به دنبال کمک های پزشکی باشید.

رفلکس صفرا

اگر شما رفلاکس صفرا داشته باشید، ممکن است مایع زرد مایل به سبز (صفرا) استفراغ کنید. پزشکان ریفلاکس صفرا را به عنوان یک بیماری ناتوان کننده که با درد شکم، استفراغ صفراوی، و کاهش وزن همراه است می شناسند. ریفلاکس صفرا هنگامی رخ می دهد که صفرا از کیسه صفرا به معده نشت می کند و سپس راه خود را به داخل مری پیدا می کند. نتیجه این موضوع احساس سوزش و درد در قفسه سینه ، تهوع و استفراغ صفراوی می باشد. متخصص گوارش دکتر دانیل سیفریم می گوید که نشانه های ریفلاکس صفرا و رفلکس اسید مشابه است و می تواند به طور مشابه درمان شود. او می گوید که “هر چیزی که می تواند ریفلاکس اسیدی را کاهش دهد می تواند ریفلاکس صفرا را نیز کاهش دهد.” نوشیدن ۱/۴ فنجان آب آلوئه ورا ۳۰ دقیقه قبل از مصرف غذا برای کاهش ریفلاکس صفرا و جلوگیری از استفراغ صفراوی موثر می باشد. آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بسیاری است که می تواند به تسکین علائم ریفلاکس کمک کند. در واقع، یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۵ دریافت که شربت آلوئه ورا به کاهش سوزش سر دل، نفخ ، آروغ زدن، استفراغ، و اسید معده در افرادی که ریفلاکس معده به مری (GERD) ، که یک شکل جدی تر از رفلکس اسید می باشد، کمک کرد. یکی دیگر از درمان های موثر برای کاهش نشانه های ریفلاکس صفرا جوش شیرین است. جوش شیرین به دلیل کمک به خنثی سازی اسید در معده موثر است. یک دوم قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب مخلوط کنید و قبل از غذا بنوشید تا سبب کاهش نشانه های ریفلاکس صفرا و رفلکس اسید شود. اگر شما یک عمل بای پس معده داشته اید شما ممکن است استفراغ صفراوی داشته باشید. عمل جراحی معده هم چنین می تواند سبب ریفلاکس صفرا در بسیاری از افراد شود. یکی دیگر از علل ریفلاکس صفرا که باعث استفراغ صفراوی است داشتن زخم معده می باشد. متخصصان کلینیک مایو می گویند که زخم های گوارشی با عملکرد دریچه پیلور تداخل دارند، و صفرا می تواند به معده نفوذ کند. افرادی که کیسه صفرا خود را برداشته اند نیز ممکن است از حملات استفراغ صفراوی رنج ببرند زیرا آن ها به طور کلی بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به ریفلاکس صفرا هستند.

علل استفراغ صفراوی و درمان های آن
علل استفراغ صفراوی و درمان های آن

اسهال و استفراغ (آنفلوآنزای معده)

ورم معده و روده وقتی معده شما به علت یک عفونت باکتریایی یا ویروسی تحریک و ملتهب می شود، اتفاق می افتد. این بیماری گاهی اوقات به نام آنفلوانزای معده نامیده می شود و باعث حملات اسهال و استفراغ می گردد. شما می توانید آنفلوانزای معده را از کسی است که با روتاویروس، نورو ویروس و یا با خوردن مواد غذایی آلوده است، بگیرید. هم چنین، عفونت های باکتریایی مانند اشرشیا کولی و سالمونلا می توانند موجب استفراغ و اسهال شود. اگر استفراغ شما ادامه یابد و تمامی محتویات معده شما  خالی شود، شما شروع به بالا آوردن استفراغ زرد مایل به سبز می کنید که صفرا می باشد. برای متوقف کردن بالا آوردن و جلوگیری از استفراغ صفراوی، شما می توانید کپسول روغن نعناع مصرف کنید که معده را آرام می کند و رفلکس استفراغ را متوقف خواهد کرد. مطالعات نشان داده اند که روغن نعناع می تواند فرکانس و شدت استفراغ را کاهش دهد.

مسمومیت

مسمومیت غذایی نیز می تواند سبب حملات شدید استفراغ شود که می تواند منجر به بالا آوردن صفرا شود. شما می توانید روش چای زنجبیل را برای جلوگیری از تهوع، استفراغ، و سایر علائم مسمومیت غذایی امتحان کنید. از طرف دیگر، شما می توانید یک تکه زنجبیل را جویده و اجازه دهید آب آن وارد معده شما گردد تا به جلوگیری از استفراغ کمک کند.

الکل بیش از حد

بسیاری از مردم در صبح پس از نوشیدن الکل بیش از حد صفرای زرد رنگ بالا می آورند. الکل بیش از حد می تواند بدن شما را مسموم کند و بدن با استفراغ از شر این موضوع خلاص می شود. بدن شما فقط می تواند ۱ اونس الکل خالص در ساعت فرآوری کند. الکل بیش از حد در سیستم گوارشی شما موجب تحریک معده می شود که منجر به استفراغ ، و دیگر علائم کلاسیک نوشیدن بیش از حد می گردد. هیچ راهی برای سرعت بخشیدن به مدت زمانی که الکل در سیستم گوارشی شما باقی می ماند، وجود ندارد و تلاش برای استفراغ کردن بدن شما را سریع تر از شر الکل خلاص نمی کند. تنها راه برای جلوگیری از عواقب بیش از حد مصرف الکل، نوشیدن کمتر و مسئولانه می باشد. مصرف زیاد الکل شایع ترین علت آسیب کبدی می باشد، بنابراین بسیار مهم است که از نشانه های اولیه آسیب کبدی آگاه باشید.

سندرم استفراغ گردشی

سندرم استفراغ گردشی (CVS) یک بیماری نادر است که باعث می شود که فرد دوره های عود تهوع و استفراغ شدید را تجربه کند. پزشکان دقیقا مطمئن نیستند که چه چیزی باعث سندرم استفراغ گردشی می گردد، اما محققان در سازمان ملی بیماری های نادر معتقدند که این بیماری با سیگنال های غیر طبیعی که مغز به روده می فرستد، مرتبط است. سندرم استفراغ چرخه ای باعث دوره های استفراغ مداوم می شود و هنگامی که محتویات معده به طور کامل خالی شود، یک فرد می تواند بالا آوردن صفرا سبز یا زرد، سرفه یا تنگی نفس خشک، تب و کمبود انرژی را تجربه کند. کلینیک مایو توصیه می کند که زمانی که دوره استفراغ شروع می شود، فرد در رختخواب در یک اتاق تاریک و ساکت باقی بماند. هم چنین مهم است که آب به اندازه کافی بنوشیم تا رطوبت بدن در سطح درستی باقی بماند و پس از توقف استفراغ خوردن یک رژیم غذایی عادی را از سر بگیریم.

استفراغ سیاه صفرا

برخی از دلایلی که یک فرد می تواند صفرا سیاه استفراغ کند خونریزی در دستگاه گوارش، زخم گوارشی، و یا عفونت هلیکوباکتر پیلوری می باشد. اگر متوجه شدید که مایع سیاه رنگی بالا می آورید، شما باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

یک دیدگاه

  1. سلام، من موقعی که دچار سرما خوردگی میشم ، دچار استفراغ شدید میشم ،فشارم خیلی میاد پایین ،بارها و بارها اسفراغ میکنم معدم که خالی شد بازهم استفراغ میکنم و ترشحات صفراوی رو هم بالا میارم ، حتی آمپول های متوکلوپرامید هم جواب نمیده ، دو سه بار که سرم به هم وصل میکنند تا ۴۸ ساعت این وضعیت ادامه داره ، من به متخصص دستگاه گوارشی مراجعه کردم ، آندوسکوپی هم کردم ، میگن معده مشکلی نداره ، رفتم دکتر داخلی ، آزمایش دادم ، گفتند همه چیز نرماله خواهش میکنم ، کمک کنید .

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *