مقالات

علل درد نوک پستان چیست و چگونه می توان این درد را درمان کرد؟
پیشگیری و بیماریها, درد و درمان

علل درد نوک پستان چیست و چگونه می توان این درد را درمان کرد؟ 

علل بسیاری برای ایجاد درد در نوک پستان وجود دارد، برخی از آن ها به حساسیت به مواد شوینده و یا استفاده از سوتین نامناسب باز می گردند. درد نوک پستان یک عارضه شایع و معمول در زنان باردار یا شیردهی است. گاهی دلایل جدی مانند عفونت و سرطان پشت علل درد نوک پستان وجود دارد. بنابراین مراجعه به پزشک برای تشخیص درست و درمان بسیار مهم است.

به عنوان یک علامت، درد نوک پستان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی ممکن است احساس کنند که نوک پستان آن ها درد می کنند. در حالی که برخی احساس درد شدید یا خارش دارند.

علل درد نوک پستان

در این مقاله مجله پیام سلامت، ما به برخی از علل احتمالی درد نوک پستان نگاه می کنیم.

اصطکاک

اصطکاک یکی از دلیل رایج برای ایجاد درد در نوک پستان است. اصطکاک ممکن است در صورتی رخ دهد که نوک سینه ها در طول فعالیت های ورزشی مثل دویدن یا فعالیت های روزمره، با لباس زیر تماس دارد.

ایجاد اصطکاک روی نوک پستان اغلب باعث درد شدید می شود. پوست این ناحیه ممکن است خشک شده و دچار ترک شود.

علاوه بر این، طول دوره ورزش کردن نیز با شدت اصطکاک ارتباط دارد. افرادی که به اصطکاک حساس هستند ممکن است با انجام چند حرکت ساده ورزش دچار چنین حالتی شوند. این افراد باید اقدامات احتیاطی ویژه ای را رعایت کنند.

عفونت

اگر نوک سینه ها قبلا توسط اصطکاک، واکنش آلرژیک، ترک خوردگی یا خونریزی آسیب دیده باشد، خطر ابتلا به عفونت بالا است. شیردهی نیز ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

در این شرایط ممکن است یک عفونت مخمر در نوک پستان وجود داشته باشد. این عفونت یک عفونت قارچی ناشی از کاندیدا آلبیکنس است. عفونت مخمر می تواند نتیجه آسیب دیدگی بافت اطراف و استفاده از آنتی بیوتیک ها باشد یا زمانی رخ دهد که فرد سابقه عفونت قارچی دارد.

عفونت مخمر که معمولا به نام برفک نیز شناخته می شود، در نوک پستان اغلب به صورت سوزش و درد ناگهانی احساس می شود که از طریق کاهش منابع اصطکاکی کاهش نمی یابد. نوک پستان ممکن است صورتی روشن شود و آرئول ممکن است قرمز یا پوسته پوسته باشد.

بسیاری از زنان شیرده بلافاصله پس از تغذیه نوزادشان درد شدیدی را در ناحیه نوک پستان تجربه می کنند. علائم عفونت ممکن است بر روی نوزاد نیز ظاهر شود.

اگر شیر در یکی از کانال های شیر تجمع پیدا کند، ممکن است ورم پستان رخ دهد. در این شرایط باکتری ها می توانند در کانال شیر رشد و گسترش پیدا کنند. این نوع عفونت باعث ایجاد سوزش، قرمزی، درد شدید و تورم نوک پستان می شود.

این عفونت باید با آنتی بیوتیک ها درمان شود. اگر بدون درمان رها شود تبدیل به آبسه خواهد شود. هر کسی که علائم زیر را تجربه می کند و درد نوک پستان دارد، باید سریعا به پزشک مراجعه کند:

 • تب و یا لرز
 • حساسیت به لمس سینه ها و گرم شدن این ناحیه
 • قرمزی پوست روی سینه و نوک پستان
 • تورم نامنظم پستان

آلرژی یا درماتیت آتوپیک

درد و تحریک همراه با پوسته پوسته شدن پوست پستان ممکن است نشانه واکنش آلرژیک یا درماتیت آتوپیک (اگزما) باشد. انواع مختلفی از محصولات خانگی وجود دارد که می توانند نوک پستان ها را تحریک کنند و یا موجب بروز بیماری های پوستی مانند درماتیت آتوپیک شوند. این محصولات عبارتند از:

 • لوسیون بدن
 • پودر لباسشویی
 • صابون
 • کرم اصلاح
 • نرم کننده پارچه
 • عطر
 • پارچه

نشانه های دیگر واکنش های آلرژیک عبارتند از:

 • قرمز شدن پوست اطراف نوک پستان و آرئول
 • خارش مداوم و پایدار

در بعضی موارد ممکن است بثورات نیز رخ دهد. استفاده از کرم ضد التهابی موضعی می تواند موارد جزئی آلرژی را درمان کند، اما اگر بثورات یا قرمزی افزایش یابد و به درمان های معمول پاسخ ندهد، فرد باید با پزشک صحبت کند.

علل درد نوک پستان
علل درد نوک پستان

تماس جنسی

فعالیت جنسی می تواند یکی دیگر از علل درد نوک پستان باشد. اصطکاک بدن دو طرف با هم یا فعالیت جنسی که شامل نوک پستان می شود گاهی اوقات باعث درد خواهد شد. این درد معمولا موقتی است و اغلب به سادگی، با گذر زمان  درمان می شود.

استفاده از مرطوب کننده قبل از مقاربت ممکن است به کاهش اصطکاک و جلوگیری از بدتر شدن علائم کمک کند.

تغییرات هورمونی

تغییرات طبیعی هورمونی در چرخه ماهانه بدن زنان نیز می تواند باعث افزایش درد در نوک پستان و سینه ها شود. این علائم معمولا در روزهای قبل از شروع خونریزی احساس می شوند. در این بازه زمانی میزان استروژن و پروژسترون تغییر کرده و همین تغییر باعث افزایش مایعات در سینه ها شده و احساس تورم به وجود می آورد.

درد ناشی از تغییرات هورمونی معمولا زمانی که خونریزی شروع می شود از بین می رود. اگر این درد بیش از چند روز ادامه دارد، باید با پزشک مشورت کنید.

سرطان و بیماری پاژه

برخی از دردهای نوک پستان به همراه علائم دیگر می توانند نشانه ای از بیماری هایی مانند سرطان باشند. گرچه تومور سینه معمولا درد ایجاد نمی کند. درد پستان ناشی از سرطان اغلب فقط بر روی یک سینه تاثیر می گذارد.

بیماری پاژه نیز یک نوع نادر از سرطان است که شامل نوک پستان شده و معمولا در کنار تومورهای مشابه در پستان اتفاق می افتد. افراد مبتلا به بیماری پاژه و سرطان سینه ممکن است نشانه های دیگری از جمله موارد زیر را داشته باشند:

 • تو رفتن یا مسطح شدن نوک پستان
 • ترشح زرد یا خونی از نوک پستان
 • خارش یا احساس سوزن سوزن شدن
 • قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست اطراف نوک پستان و آرئول

بیماری پاژه و سرطان سینه با بررسی سلول های آسیب دیده تشخیص داده می شوند. درست است که بیماری پاژه نادر است، اما پیشنهاد می کنیم که حتی با دیدن کوچک ترین تغییر در فرم پستان به پزشک مراجعه کنید.

درد نوک پستان در دوران بارداری

درد نوک پستان در دوران بارداری و شیردهی عارضه رایجی است. در این زمان سینه ممکن است بزرگتر شده و احساس درد کنند. نوک سینه ها و آرئول ممکن است تیره و دردناک باشد، و ممکن است دانه های کوچکی در اطراف نوک پستان ظاهر شوند.

استفاده از سوتین مناسب می تواند به کاهش اصطکاک و کاهش درد کمک کند. برخی از زنان باردار اجتناب از پوشیدن سوتین در زمان خواب را مفید می دانند. این کار برای کاهش درد نوک پستان و درد سینه پس از تولد نوزاد نیز مفید است. کمپرس یخ نیز می تواند التهاب یا درد ناشی از شیردهی را تضعیف کنند.

شیردهی

شیردهی نیز یکی از علل درد نوک پستان است. این درد عمدتا به دلیل تکنیک قفل کردن کودک به سینه مادر رخ می دهد. اگر کودک به اندازه کافی از پستان را در دهان قرار ندهد، نوک پستان بیشتر تحت فشار قرار می گیرد. نوزادان باید با طوری به سینه قفل شود که گردن او با بدن مادر تماس داشته باشد.

استفاده از شیر دوش نیز یکی از علل درد نوک پستان است. این درد ممکن است توسط مکش بیش از حد دستگاه یا استفاده از دستگاه نامناسب ایجاد شود. تنظیم پمپ شیر دوش، به کاهش این درد کمک خواهد کرد.

دندان درآوردن نوزاد شیرخوار نیز یکی از علل درد نوک پستان است. زیرا ممکن است چگونگی مکیدن نوزاد با وجود دندان تغییر کند. سعی کنید با شروع دندان درآوردن نوزادتان به او آموزش دهید که شیوه شیر خوردن خود را تغییر ندهد.

اگر مکیدن نوزاد شدید باشد، ممکن است خونرسانی به نوک پستان محدود شود. این محدودیت در خونرسانی به نام واسپاسم شناخته شده و درد زیادی را ایجاد می کند. در طول روند کاهش خونرسانی ابتدا نوک پستان سفید شده و سپس قرمز و به سرعت بنفش می شود.

روش های درمان

درد سوزشی ناشی از اصطکاک ممکن است با استفاده از سوتین ورزشی مناسب که با پارچه های طبیعی مانند پنبه تهیه شده است و یا با استفاده از محصولات محافظ مانند محافظ های نوک پستان کمتر شوند. برخی از کرم ها یا پمادها نیز ممکن است باعث کاهش اصطکاک شوند.

مادران شیرده باید از ابتدای به دنیا آمدن نوزادشان، تحت نظر پزشک، نحوه صحیح شیردهی را فرا گیرند. درد پستان ناشی از تغییرات هورمونی در قاعدگی یا حاملگی ممکن است به داروهای مسکن مانند ایبوپروفن (Advil) یا استامینوفن (تیلنول) پاسخ دهد.

سرطان پستان اغلب با جراحی، اشعه درمانی و شیمی درمانی درمان می شود. درمان موارد جزئی بیماری پاژه نیز معمولا شامل برداشتن نوک پستان و استفاده از پرتو درمانی بر روی پستان آسیب دیده است. در بعضی موارد ممکن است برداشتن تمام بافت پستان مورد نیاز باشد.

چه زمانی باید برای درمان علل درد نوک پستان باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در اغلب موارد، درد در نوک پستان ها، از عارضه ساده ای ناشی می شود و هنگامی که عامل آن از بین برود درمان می شود. هر کسی که علائم پایداری را تجربه می کند باید در مورد تشخیص و درمان صحیح به پزشک متخصص مراجعه کند.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397