علل، نشانه ها و درمان کیست مویی سینوس پیلونیدال (کیست بالای باسن)

علل، نشانه ها و درمان کیست مویی سینوس پیلونیدال (کیست بالای باسن)
علل، نشانه ها و درمان کیست مویی سینوس پیلونیدال (کیست بالای باسن)

کیست مویی سینوس پیلونیدال (PNS) یک کیست یا آبسه کوچک است که در شکاف بالای باسن ایجاد می شود. PNS معمولا حاوی مو، خاک و پوست مرده است. اگر این کیست آلوده شود می تواند درد شدید ایجاد کند. ضمن این که در این شرایط کیست می تواند چرک، خون و بوی نامطبوعی نیز ممکن است داشته باشد. این بیماری اغلب در مردان جوان رخ می دهد. افرادی که مدت زمان طولانی در طول روز می نشینند مانند راننده های تاکسی نیز به این بیماری مبتلا می شوند. با ما در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت همراه شوید تا از علل، نشانه ها و درمان کیست مویی سینوس پیلونیدال (کیست بالای باسن) اطلاع کسب کنید.

علل ایجاد کیست مویی سینوس پیلونیدال

علت دقیق این بیماری شناخته نشده است. اما اعتقاد بر این است که علت آن ترکیبی از تغییرات هورمونی پس از بلوغ مانند رشد مو و اصطکاک بدن با لباس بر اثر نشستن طولانی مدت است. فعالیت هایی که باعث اصطکاک می شوند، مانند نشستن، می تواند موهای در حال رشد را در منطقه هل داده و به زیر پوست هدایت کند. بدن این مو را به عنوان یک عامل خارجی در نظر گرفته و به آن یک پاسخ ایمنی می دهد. این پاسخ ایمنی به شکل کیست در اطراف مو ظاهر می شود.

شناسایی کیست مویی سینوس پیلونیدال و شناخت علائم عفونت

مهمترین نشانه ایجاد آبسه در باسن، یک فرو رفتگی بر روی سطح پوست است. زمانی که این فرو رفتگی آلوده شود سریعا تبدیل به کیست (یک کیسه بسته پر از مایع) و یا یک آبسه (بافت متورم و ملتهب که در آن چرک جمع شده است) خواهد شد.

اما علائم عفونت عبارتند از:

 • درد به هنگام نشستن یا ایستادن
 • تورم کیست
 • قرمزی پوست و ایجاد زخم در اطراف منطقه
 • خروج خون از آبسه که باعث بوی نامطبوع می شود.
 • بیرون زدن مو از ضایعه
 • تشکیل سوراخ هایی در پوست

همچنین ممکن است فرد تب با درجه پایین را نیز تجربه کند. اما این مورد بسیار کمتر رایج است.

درمان کیست مویی سینوس پیلونیدال

درمان محافظه کارانه

اگر این کیست به موقع تشخیص داده شود پزشک با تجویز آنتی بیوتیک می تواند از قرار گیری بدن در شرایط دردناک جلوگیری کند. این داروها درمان کیست مویی سینوس پیلونیدال نیستند. اما می توانند از عفونت جلوگیری کنند.

ترکاندن

در این روش، دکتر از یک بی حسی موضعی استفاده می کنند. سپس با استفاده از یک چاقوی کوچک جراحی، آبسه را باز کرده و مو، خون و چرک آن را خارج می کند. سپس زخم را با استفاده از کاز استریل پانسمان می کند. زخم معمولا در عرض چهار هفته بهبود می یابد، و بسیاری از بیماران به درمان بیشتری نیاز ندارند.

تزریق فنل

برای این نوع از درمان، دکتر ابتدا یک بی حسی موضعی استفاده می کند. سپس فنل، که یک ترکیب شیمیایی و یک ضد عفونی کننده است را به کیست تزریق می کند. این روش ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد. تکرار این درمان باعث می شود ضایعه خشک شده و از بین برود.

عمل جراحی

اگر کیست مویی سینوس پیلونیدال ادامه پیدا کند و یا بیش از یک کیست در بالای باسن وجود داشته باشد، ممکن است پزشک از عمل جراحی استفاده کند. در این روش با استفاده از بیهوشی عمومی بیمار بیهوش شده و سپس کیست با برش کوچک باز شده و مواد داخلی آن کاملا پاکسازی می شود.

این بیماری بسته به شدت و نوع درمان بین ۴ تا ۱۰ هفته طول درمان دارد.

عوارض کیست مویی سینوس پیلونیدال

بعد از درمان این بیماری ممکن است عوارضی به وجود آید. عوارض ناشی از کیست مویی سینوس پیلونیدال بعد از عمل جراحی عبارتند از:

 • عفونت زخم
 • عود کیست مویی

نشانه های عفونی شدن زخم نیز عبارتند از:

 • درد شدید
 • تورم و ملتهب شدن پوست
 • تب
 • ترشح خون و چرک از محل زخم
 • استنشاق بوی نامطبوع از زخم

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *