مقالات

شایع ترین علل عقب افتادن پریود و نامنظم شدن دوره های قاعدگی
پیشگیری و بیماریها, درد و درمان, سلامت جنسی, سلامت زنان

شایع ترین علل عقب افتادن پریود و نامنظم شدن دوره های قاعدگی 

اگر پریودتان عقب افتاده است اولین چیزی که باید در نظر بگیرید بارداری است. اگر این مورد رد شود، ممکن است سایر علل عقب افتادن پریود مانند استفاده از برخی از قرص های جلوگیری از بارداری یا ورود به یائسگی مسئول ایجاد این عارضه باشند.

یکی از عوارض جانبی قرص های ضد بارداری با دوز کم، قطع یا کم شدن دوره پریود است. بنابراین، در مورد تغییر قرص های جلوگیری از بارداری که استفاده می کنید حتما با پزشک مشورت کنید. یادتان نرود که وارد و یا نزدیک شدن به دوره یائسگی نیز می تواند دوره های قاعدگی را نامنظم کند.

به غیر از این سه علت، بیماری های متعددی نیز وجود دارد که می توانند باعث عقب افتادن دوره قاعدگی در شما شوند. سبک زندگی و عوامل محیطی نیز می توانند بر روی دوره های قاعدگی شما تأثیر بگذارند.

اگر دوره هایتان منظم بوده اما ناگهان نامنظم شده اند، موضوع را جدی بگیرید.

غیبت غیر طبیعی یک دوره قاعدگی، آمنوره نامیده می شود. دوره های نامنظم نیز می توانند در یکی از تعاریف زیر بگنجند:

  • Metrorrhagia زمانی که خونریزی نامنظم بین دوره های مورد انتظار شما اتفاق می افتد.
  • Oligomenorrhea زمانی که خونریزی در فواصلی بیش از ۳۵ روز اتفاق می افتد.
  • Polymenorrhea زمانی که خونریزی در فواصلی کمتر از ۲۱ روز اتفاق می افتد.

با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراه باشید تا از علل عقب افتادن پریود و نامنظم شدن دوره های قاعدگی بیشتر مطلع شوید.

علل عقب افتادن پریود

استرس بالا

علل عقب افتادن پریود
علل عقب افتادن پریود

سطح استرس می تواند چرخه قاعدگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر استرس های شدید را تجربه می کنید، ممکن است دوره های قاعدگیتان بی نظم شود.

هنگامی که بدن شما با استرس شدید مواجه می شود، مغز تولید استروژن و دیگر هورمون های تولید مثل مورد نیاز برای تخمک گذاری را قطع می کند. این کار برای جلوگیری از تولید مثل در یک محیط تهدید آمیز و همچنین حفظ انرژی است. در نتیجه، دوره قاعدگی عقب می افتد.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۵ در مجله Clinical & Diagnostic Research منتشر شده است گزارش می دهد که سطح استرس بالا تنها با بی نظمی قاعدگی همراه است و نه با مدت، مقدار خون خروجی یا دیسمنوره. این مطالعه مقطعی بر روی ۱۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده پزشکی انجام شد.

بعد از یک روز کاری پر از استرس وقت خود را به افزایش تمرکز ذهنی و بدنی اختصاص دهید. یوگا، حمام با آب داغ یا خواندن کتاب را برای این کار امتحان کنید.

ورزش شدید

اگر چه ورزش منظم برای سلامت کلی بدن شما مفید است، اما ورزش بیش از حد می تواند برای زنان، به ویژه کسانی که ورزشکار هستند، بد باشد. در واقع، ورزش بیش از حد یکی از علل عقب افتادن پریود است.

همانند سایر هورمون های استرس، کورتیزول نیز در پاسخ به هرگونه فعالیت جسمی آزاد می شود و می تواند انرژی لازم برای تنظیم هورمون های جنسی را کاهش دهد.

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۸ در  Annals of the New York Academy of Sciences منتشر شده است نشان می دهد که آمنوره ناشی از ورزش، می تواند شاخصی از تخلیه انرژی باشد. این مطالعه تاکید کرد که پرداختن به مشکلات اسکلتی مرتبط با کمبود های تغذیه ای و هورمونی در افراد ورزشکار بسیار مهم است.

در کنار استرس فیزیکی بیش از حد، چندین عامل دیگر نیز در عقب افتادن پریود در ورزشکاران نقش دارند.

کمبود چربی در بدن

علل عقب افتادن پریود
علل عقب افتادن پریود

هنگامی که شاخص توده بدنی (BMI) شما کمتر از ۱۸ یا ۱۹ باشد، یعنی چربی بدنتان بسیار کم است. کمبود چربی در بدن می تواند بسیاری از عملکردهای هورمونی بدن شما را متوقف کند و به طور بالقوه مانع تخمک گذاری و وقوع طبیعی چرخه قاعدگی شود.

چربی بدن برای تولید استروژن هورمون ضروری است. وقتی چربی بدن کم است دوره ها نامنظم شده و یا کلا قطع می شود. در واقع، کسانی که چربی کمی در بدن دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به برخی از بیماری های جدی مانند بی اشتهایی یا پرخوری عصبی هستند. افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی اغلب عقب افتادن پریود را تجربه می کنند.

همیشه به یاد داشته باشید که به مقدار مشخصی از چربی بدن نیاز دارید تا تخمک گذاری در بدنتان انجام شود. بنابراین رژیم غذایی کم کالری و کم چرب، زیاد برای خانم ها خوب نیست.

کارشناسان معتقدند که حفظ درصد چربی بدن بین ۱۷ تا ۲۲ درصد برای حفظ عملکرد طبیعی قاعدگی مهم است. بنابراین قبل از شروع رژیم غذایی کاهش وزن یا شروع رژیم غذایی جدید، همیشه با دکتر مشورت کنید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلیکیستیک (PCOS) یک نوع عدم تعادل هورمونی در بدن زنان است که بر روی تخمک گذاری تأثیر می گذارد و می تواند دوره های نامنظم ایجاد کند. سایر نشانه های PCOS عبارتند از:

  • آکنه
  • رشد بیش از حد مو
  • افزایش وزن

هنگامی که از PCOS رنج می برید، سطح هورمون های جنسی از جمله استروژن، پروژسترون و تستوسترون در مقایسه با سطح نوساناتی که در چرخه طبیعی قاعدگی رخ می دهد بالا و پایدار می شود.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ در Human Reproduction منتشر شده گزارش می دهد که افزایش سطح آندروژن در نوجوانی با ایجاد PCOS و ناباروری در مراحل بعدی زندگی مرتبط است. در واقع، این مطالعه بر اهمیت شناسایی زودهنگام بی نظمی قاعدگی تاکید دارد.

علاوه بر ایجاد دوره های نامنظم و ناباروری، PCOS می تواند خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را نیز افزایش دهد.

اختلال تیروئید

علل عقب افتادن پریود
علل عقب افتادن پریود

هر نوع نقص در عملکرد غده تیروئید، چه کم کاری (هیپرتیروئیدیسم) و چه پر کاری (هیپوتیروئیدیسم) تیروئید، باعث بروز بی نظمی در قاعدگی می شود.

غده تیروئید هورمون هایی را تولید می کند که متابولیسم بدن را کنترل می کنند و بسیاری از هورمون های جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند. تغییر در هورمون های استروژن و کورتیزول می تواند تخمک گذاری را متوقف کند و به نوبه خود بر چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد.

یک مطالعه که در سال ۱۹۹۹ در مکزیک انجام شده و نتایج آن در Ginecología y obstetricia de México منتشر شده است نشان می دهد که کم کاری تیروئید اولیه یکی از علل عقب افتادن پریود است.

یک مطالعه جدید که در سال ۲۰۱۶ در مجله هندی Obstetrics and Gynecology منتشر شده گزارش می دهد که اختلال در عملکرد تیروئید یک علت مهم در بروز ناهنجاری های قاعدگی است. این مطالعه بر ارزیابی عملکرد تیروئید در زنان مبتلا به اختلالات قاعدگی، برای جلوگیری از مداخلات غیر ضروری مانند کورتاژ و هیسترکتومی تاکید کرده است.

نوشیدن بیش از حد الکل

طبق گفته محققان National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism، نوشیدن الکل می تواند قاعدگی های نامنظم و ناباروری را ایجاد کند.

نوشیدن بیش از حد الکل حتی می تواند چرخه قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهد. سموم در الکل سبب وارد آمدن آسیب دائمی به بافت های بدن می شود و مانع تعادل هورمونی ظریفی که برای حفظ چرخه قاعدگی ضروری است خواهد شد.

در واقع، مصرف الکل با افزایش سطح هورمون های جنسی استروژن و تستوسترون مرتبط است. تغییر در این هورمون ها بر تخمک گذاری تاثیر می گذارد.

سموم الکل نه تنها بر روی قاعدگی تاثیر می گذارند بلکه می توانند شانس بارداری و به دنیا آوردن نوزاد سالم را نیز کاهش دهند.

سیگار کشیدن

علل عقب افتادن پریود
علل عقب افتادن پریود

 همه ما می دانیم که سیگار کشیدن برای سلامتی مضر است.

یکی از این مضرات ایجاد اختلال در چرخه قاعدگی است. سیگار کشیدن ممکن است سطح استروژن، پروژسترون، تستوسترون و هورمون های دیگر که در منظم کردن قاعدگی نقش دارند را تغییر دهد.

مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۰ و منتشر شده در مجله Psychosomatic Research نشان می دهد که بی نظمی در قاعدگی با افسردگی، سیگار کشیدن و نوسانات وزن بدن ارتباط دارد و این عوامل به عنوان تنش های متابولیکی شناخته شده و نقش مهمی در ایجاد اختلالات قاعدگی ایفا می کنند.

در عین حال، زنانی که سیگار می کشند، علائم شدیدی را قبل از قاعدگی دارند و دردهای طولانی مدت دو یا چند روزه را تجربه می کنند.

رژیم غذایی نامناسب

رعایت رژیم غذایی مناسب برای ارتقاء سطح سلامت شما مهم است و می تواند نقش مهمی در حفظ سلامت چرخه قاعدگی داشته باشد.

رژیم غذایی فقیر از مواد مغذی، آنتی اکسیدان ها و مواد غذایی پروبیوتیک می تواند غدد فوق کلیوی و تیروئید را تحت تاثیر قرار دهد و باعث تغییرات قابل توجه در هورمون های بدن شود. این تغییرات، دوره های قاعدگی غیر واقعی و غیر طبیعی ایجاد می کند.

خوردن بیش از حد فیبر نیز می تواند سطح استروژن را کاهش دهد و مشکلات ناشی از دوره های قاعدگی را بکاهد.

مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۴ در Psychosomatic Research گزارش داده اند که زنانی که در طول عمر خود بیشتر شراب استفاده می کنند نسبت به سایرین بیشتر آمنوره را تجربه می کنند. این امر می تواند به علت تاثیر این ماده بر روی عوامل متابولیکی و غدد درون ریز رخ دهد. BMI بالا بین ۲۵ تا ۳۰ نیز در چرخه های قاعدگی اختلال ایجاد می کند.

اگر دچار مشکلات قاعدگی هستید، باید غذاهای مفید را در حد اعتدال استفاده کنید. خوردن غذاهای غنی از آنتی اکسیدان و مواد مغذی به شما در این راه کمک می کند.

قرار گرفتن در معرض آفت کش ها

علل عقب افتادن پریود
علل عقب افتادن پریود

آفت کش ها عملکرد هورمون ها را در بدن متوقف می کنند و باعث می شوند که سیستم غدد درون ریز نتواند به درستی عمل کند.

یک مطالعه که در سال ۲۰۰۴ در American Journal of Epidemiology منتشر شده است گزارش می دهد که استفاده از آفت کش ها می تواند بر چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد. در حقیقت، زنانی که از سموم استفاده می کردند، در مقایسه با زنانی که هرگز از آفت کش ها استفاده نکردند، شانس خود را برای داشتن چرخه های طولانی، عقب افتادن پریود و خونریزی بین قاعدگی ۶۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر می کنند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ در مجله Preventive Medicine & Public Health منتشر شده است نشان می دهد که حضور جیوه در محیط می تواند تغییرات پاتوفیزیولوژیکی را در محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-غده آدرنال و غدد جنسی ایجاد کند و ممکن است در هورمون های موجود در گردش خون تاثیر بگذارد.

یکی دیگر از مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ در مجله پزشکی جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است، ارتباطی را بین اختلالات قاعدگی و تغییرات هورمونی در زنان کارگر در معرض مخلوطی از حلال های آلی در یک شرکت داروسازی نشان می دهد. این مطالعه بر ارزیابی دوره ای سیستم تولید مثل زنانی که با مواد شیمیایی در شرکت های داروسازی کار می کنند، تاکید کرده است.

شیفت کاری

اگر شغلتان شیفتی است و یا دائما آن را عوض می کنید ممکن است بیشتر از مشکلات قاعدگی رنج ببرید. هرچه برنامه کاری شما بیشتر تغییر کند، بیشتر احتمال دارد که چنین مشکلی را تجربه کنید. تغییر کار ریتم شبانه روزی بدن و انواع مختلفی از عملکردهای بیولوژیکی مانند چرخه قاعدگی را مختل می کند.

در یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ در Epidemiology منتشر شد، محققان بیش از ۷۱،۰۰۰ پرستار را در ایالات متحده مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که پرستارانی که بیش از سایرین شیفت های چرخشی دارند، دوره های قاعدگی نامنظم تری نیز دارند.

مطالعات دیگر منتشر شده در BMC Women’s Health در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که چرخش کار می تواند شیوع بی نظمی سیکل قاعدگی را افزایش دهد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398