عوارض بیماری عروق کرونر قلب (CAD)

عوارض بیماری عروق کرونر قلب (CAD)
عوارض بیماری عروق کرونر قلب (CAD)

بیماری عروق کرونر (CAD) یکی از بیماری های قلبی است که جریان خون در شریان های عروق کرونر را کاهش می دهد. این شریان ها خون را به عضله قلب می رسانند. هنگامی که جریان خون به عضله قلب کاهش می یابد، قلب قادر به انجام کار خود به آن گونه که باید باشد، نیست. این اختلال می تواند به عوارض مختلفی منجر شود. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت به عوارض بیماری عروق کرونر قلب (CAD) اشاره خواهیم کرد.

عوارض بیماری عروق کرونر چیست؟

نارسایی قلبی

با گذشت زمان، CAD می تواند منجر به نارسایی قلبی شود. نارسایی قلب به این معنی است که قلب قادر نیست فشار خون را در حدی نگه دارد که به همه بدن به صورت یکسان خون برسد. این عارضه می تواند باعث ایجاد مایع در ریه ها شده، تنفس را دشوار کند و تورم در پاها، کبد یا شکم به وجود آورد.

ضربان غیر طبیعی قلب

ضربان غیر طبیعی قلب، آریتمی نام دارد. هنگامی که یک فرد در حالت استراحت قرار دارد، قلب او به طور معمول بین ۶۰ تا ۸۰ بار در دقیقه با یک الگوی قابل پیش بینی، پایدار و با نیروی ثابت ضربان دارد. سه نوع آریتمی در افراد مبتلا به CAD وجود دارد:

 • برادی کاردی که به معنی ضربان قلب آرام است.
 • تاکی کاردی که به معنی ضربان قلب سریع است.
 • فیبریلاسیون که به معنی داشتن ریتم شلوغ و آشفته است.

فیبریلاسیون باعث می شود که ضربان قلب و گردش خون در کل بدن بیمار بی اثر باشد. با گذشت زمان، فیبریلاسیون خفیف می تواند باعث سکته یا نارسایی قلبی شود. انواع خاصی از آریتمی ها می توانند باعث ایجاد بی نظمی در ضربان قلب شده و علائمی نیز نداشته باشند.

درد قفسه سینه

آنژین نیز یکی از عوارض بیماری عروق کرونر است. با کاهش جریان خون در شریان های کرونری، قلب بیمار نمی تواند در زمانی که در حال کار کردن است، خون کافی در اختیار داشته باشد. این کمبود قادر است یک نوع درد ناشی از آنژین را ایجاد کند. آنژین ممکن است باعث بی حس شدن سینه یا ایجاد احساسات زیر در سینه بیمار شود:

 • تنگی
 • سنگین بودن
 • فشار
 • درد
 • سوزش
 • احساس پر بودن

در کنار درد قفسه سینه، ممکن است شما احساس ناخوشایندی را در مناطق زیر نیز داشته باشید:

 • کمر
 • فک
 • گردن
 • بازوها
 • شانه چپ

ناراحتی ممکن است در بازوی راست نیز وجود داشته و به انگشتان دست و قسمت فوقانی شکم نیز گسترش یابد. اما درد آنژین هرگز در بالاتر از گوش یا زیر شکم احساس نمی شود.

حمله قلبی

یکی دیگر از عوارض بیماری عروق کرونر حمله قلبی است. اگر پلاک در شریان ها بیمار پاره شود، ممکن است لخته خون در آن شریان ایجاد شود. این امر می تواند تا حد زیادی جریان خون را به قلب متوقف کند یا موجب حمله قلبی شود. عدم دسترسی به جریان خون می تواند به قلب شما آسیب برساند. حتی ممکن است بخشی از بافت قلب بمیرد.

مرگ ناگهانی

اگر جریان خون به قلب بیمار به طور کلی مسدود شود، می تواند باعث مرگ ناگهانی شود.

بیماری های شریانی مرتبط

پروسه ای که موجب تشکیل پلاک و انسداد مجاری عروق کرونر می شود، بر تمام شریان های بدن تأثیر می گذارد. شریان های کاروتید در گردن، خون را به مغز می رسانند. پلاک های آترواسکلروتیک در این شریان می تواند به سکته مغزی دامن بزند. ایجاد پلاک در نقاط دیگر نیز می توانند جریان خون را درون شریان هایی که پاها، بازوها و یا اندام های حیاتی را تغذیه می کنند، انسداد ایجاد کرده و یا می توانند منجر به پارگی آئورت که بزرگترین شریان در بدن است شده و خطر مرگ را به همراه داشته باشند.

چشم انداز بیماری

اگر بیماری عروق کرونر قلب (CAD) دارید، بهتر است برای جلوگیری از عوارض، طبق دستورات پزشک رفتار کنید. برای برخی افراد تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی، به اندازه کافی برای تسریع پیشرفت درمان بیماری کافی است. برای برخی نیز، دارو یا جراحی ضروری است. بنابراین مهم است که از دستورالعمل پزشکتان پیروی کنید. هر شخص دستور العمل متفاوتی دارد. بنابراین هرگز از درمان توصیه شده برای شخص دیگر، جهت درمان خود استفاده نکنید. زیرا ممکن است آن درمان مناسب شما نباشد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *