غذاهای مضر برای سگ ها که نباید به آن ها بدهید

غذاهای مضر برای سگ ها که نباید به آن ها بدهید
غذاهای مضر برای سگ ها که نباید به آن ها بدهید

سگ نیز مانند انسان ها دارای اشتها و علاقه برای خورد مواد غذایی مختل هستند. در حالی که بعضی از مواد غذایی که ما مصرف می کنیم غذاهای مضر برای سگ ها هستند.

سگ ها معمولا در کنار میز غذا تمایل به خوردن هرچیز یدارند. و این شمایید که باید مواد غذاهای مضر را از دسترس آن ها دور کنید. شما ممکن است در برابر اشتیاق و خواهش سگ تان مقاومت کمی داشته باشید. اما این نکته مهم است که بدانید بعضی از غذاهای معمول ما انسان ها برای سگ مضر است و نباید آن ها را بخورد.

سگی عضوی از خانواده است. اما این بدان معنا نیست که هرچه برای شما مفید است برای اون نیز مناسب باشد. پس بهتر است به عنوان صاحب سگ از غذاهایی که برای انسان مفید بوده ولی برای سگ ها مضر است آگاهی داشته باشید. و مانع خوردن آن ها توسط سگ تان شوید.

شکلات

به سخت خود شکلات ندهید. شکلات بخصوص شکلات تلخ یکی از شناخته شده ترین غذاهای سمی برای سگ هاست.

مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ که در مجله سم شناسی منتشر شد. گزارش می دهد که مصرف شکلات برای انواع گونه های سگ، بخصوص سگ های کوچکتر، سمی است. همچنین هرچه شکلات تلخ تر باشد، میزان ضرر آن بیشتر است. همچنین در این بررسی نوشته شده که میزان اثرگذاری شکلات بسته به دوز آن مصرف و با معده خالی خوردن آن، متفاوت است.

عناصر تئوبرومین و کافئین موجود در شکلات برای سگ سمی هستند. و روی سیستم قلبی و عصبی اش اثر می گذارند.

۶ تا ۱۲ ساعت پس از مصرف شکلات توسط سگ مشکلات شروع می شود. اولین نشانه ها اسهال، استفراغ، اتساع شکم و اضطراب است. مصرف دوز بالای شکلات حتی ممکن از زندگی سگ را با خطر روبرو کند. و بیماری های آریتمی قلبی و اختلال در عملکرد سیستم عصبی مرکزیف منجر به مرگ حیوان شود.

هیچ پادزهری برای تئوبرومین که ماده سمی داخل شکلات برای سگ است؛ وجود ندارد. در نتیجه در چنین شرایطی بهترین کار استفراغ سگ و یا شستشوی معده او خواهد بود.

فراموش نکنید که علاوه بر شکلات دادن نوشیدنی های کافئین دار مانند چای، قهوه و شکلات داغ نیز، مضر و خطرناک است.

پیازها

پیاز حاوی مواد سمی است که می تواند به سلول های قرمز خون در سگ آسیب زده و موجب کم خونی همولیتیک همراه با تشکیل اجسام هاینز در گلبول های قرمز خون در او شود.

انواع اشکال پیاز، چه خام و چه پخته و چه به عنوان بخشی از غذا، برای سگ سمی هستند. علائم مسمویت اولیه سگ با پیاز اسهال و استفراغ است. و این مشکل در موارد شدیدتر می تواند باعث کم خونی، احساس ضعف، تنفس مشکل و حتی در مواردی مرگ حیوان نیز شود.

در سال ۱۹۸۵ مطالعه ای در مجله پاتولوژی دامپزشکی منتشر شد؛ که گزارش می داد مصرف پیاز در سگ ها باعث آسیب اکسیداتیو گلوبول های قرمز با تولید هاینز می شود. و این موضوع نوعی اکسیداتیو برگشت ناپذیر بوده و منجر به کم خونی می شود.

بعدها و در سال ۲۰۰۸ مجله دامپزشکی فارماکولوژی و درمان، تایید کرد که مسمویت سگ با پیاز، باعث همولیز می شود. همچنین رد سال ۲۰۰۱ مقاله ای در مجله حیوانات و سموم، منتشر شد که اعلام کرد علاوه بر پیاز، تمامی مشتقات آن از جمله، سیر، پیازچه و تره فرنگی، برای سگ ها و گربه ها سمی است.

آجیل ماکادمیا (فندق استرالیایی)

این آجیل اگرچه مغذی ترین، بهترین و تقریبا گران ترنی آجیل و خشکبار جهان است. اما برای سگ شما سمی، مضر و ویرانگر است.

در موارد خاص در صورت مصرف این آجیل توسط سگ، او از استهال، استفراغ، تب و ضربان سریع رت قلب، رنج می برد. و در موارد شدید حتی ممکن است سگ دچار حالت فلج شود.

طی گزارشی که ردس ال ۲۰۰۰ منتشر شد. مرکز ملی سم شناسی حیوانات، اعلام کرد ۲۹ مورد مسمومیت ناشی از مصرف این آجیل توسط سگ ها طی ۵ سال گذاشته در امریکا گزارش شده است.

در ۷۹ درصد موارد مسمومیت با این آجیل، علائمی از جمله ضعفف افسردگی، استفراغ، عدم تعادل، لرزش، تب، درد شکم و لنگ زدن، رد کمتر از ۱۲ ساعت پس از مصرف، مشاهده شده است.

انگور و کشمش

اگرچه انگور و کشمش برای انسان سودمند است. اما برای دوست چهارپای شما مضر است.

انگور و کشمش به علت دارا بودن فلزات سنگین، غلظت بالای ویتامین D و قارچ، برای سگ ها سمی هستند.

۲۴ ساعت پس از صمرف این مواد توسط سگ علائم اولیه مسمومیت شامل استفراغ، اسهال، از دست دادن اشتها، ضعف، درد شکم و کم شدن آب بدن، نمایان می شود. و اگر به موقع درمان نشود، حتی می تواند منجر به ایجاد نارسایی کلیه در سگ شود.

در سال ۲۰۰۵ مجله دامپزشکی تشخیصی، گزارش داد که مسمومیت با انگور و کشمش باعث نارسایی حاد کلیوی (که به طور بلقوه کشنده است) در سگ ها می شود.

با این حال علت دقیق سمی بود و ایجاد چنن آسیب هایی در سگف توسط انگور و کشمش هنوز به درستی مشخص نیست. اما شما تا اطلاع ثانوی این مواد را از دوست پشمالوی خود دور کنید.

آووکادو

میوه آووکادو را نیز از برنامه غذایی سگ خود دور نگه دارید.تمامی بخش های این میوه دارای ترکیبات بیاری سمی برای سگ و ناراحت کننده معده او است.

از علائم مصرف آووکادو در سگ ها، اسهال و استفراغ، مشکلات تنفسی، بزرگ شدن شکم و تشجمع غیر طبیعی مایع در قفسه سینه و شکم است.

همچنین این مسمومیت گاهی منجر به انسداد روده سگ شده و کار را به عمل جراحی می کشاند.

در سال ۱۹۹۴ مجله تحقیقات دامپزشکی Onderstepoort گزارش داد، بررسی پاتولوژی عضله قلب سگی که آووکادو مصرف کرده است؛ برخی آسیب ها از جمله میوسیت و ارتشاح سلولی تک هسته ای مربوط به قلب، کبد و کلیه، را نشان می دهد.

هسته سیب

هسته سیب نیست برای سلامت سگ مضر است. نقاط مرکزی سیب که سهته ها در آن قرار دارد و هسته سیب دارای ماده ای سمی به نام سیاند هستند. سیانید مانع حمل مناسب اکسیژن در خون می شود. و بسیاری زا فعالتی های بدن بدون اکسیدن کافی مختل خواهند شد.

مسموم شدن با هسته سیب علائم شمخصی دارد. تنگی نفس، گشاد شدن مردمک چشم، سرازیر شدن آب دهان، سرگیجه، به زمین افتادن، تنفس عمیق، شوک و کما، از این جمله هستند.

بلع ۲ دانه هسته سیب تنها می تواند مضر باشد. اما وقتی تعداد زیادی از آن توسط سگ شما خورده شود. همه چیز می تواند غیرقابل کنترل به نظر برسد. مشکل بزرگ تر این است که این هسته ها می توانند باعث انسداد روده نیز شوند. و با درد و تورم شکر، ضعف و بیحالی بیشتر در حیوان، روبرو شوید.

مصرف یک سیب تازه می تواند درمان خوبی برای این مشکل باشد. اما این امر وقتی خوب سات که قبل زا ان هسته های خورده شده دفع شده باشد.

همچنین مراقب خوردن سیب های گندیده توسط سگتان باشید. این سگ ها می توانند با ایجاد درصد بالایی اتانول در بدن سگ، او را دچار مسمومیت الکلی کرده و در موارد بسیار شدید حتی به کام مرگ بگشانند.

هشدار: سیب دارای کلسیم و فسفر است. در نتیجه صمرف آن برای سگ های مبتلا به هر نوع مشکل کلیه، به طور کلی ممنوع است.

الکل

هیچ مدل و درصدی از الکل را به سگ خود ندهید. حتی دقت کنید که سگ رطوبت ناشی از الکل را نلیسد. الکل همان اثری که روی بدن انسان می گذارد را با شدت چند برابری روی بدن سگ می گذارد. الکل می تواند مغز و کبد سگ را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

بسته به نوع مصرف الکل، سگها می تواند مشکلات راه رفتن و یا ایستادن، فقدان هماهنگی، خواب آلودگی، اشکال در تنفس، اسیدیته غیر طبیعی، دفع ادرار بیش از حد، کما و حتی مرگ را تجربه کنند.

همچنین مصرف الکل توسط سگ می تواند باعث کاهش قند خون شدید در او شده و ایجاد تشنج و حیت آسیب مغزی را محتمل کند.

قارچ وحشی

مصرف قارچ های وحشی نیز برای سگ خطرناک است. این در حالی است که مصرف قارچ های سفید مشکلی باری او ایجاد نمی کند.

قارچ های وحشی می توانند باعث درد شکم، سرازیر شدن آب دهان، آسیب کبدی، صدمه به کلیه، استفراغ، بیقراری، اسهال، تشنج، دفع ادرار بیش از حد، ترشح بزاق، کما یا مرگ شوند. این مشکل اگر به موقع درمان نشود، تجمع سموم در بدن حیوان خانگی می تواند به کلیه ها و نارسایی کبد نیز منجر شود.

در سال ۱۹۸۹ در مجله دامپزشکی تشخیصی، گزارش شده است که مصرف قارچ وحشی می تواند منجر به نکروز کبدی، و همچنین اختلال در سیستم عصبی خودکار، سیستم عصبی مرکزی و دستگاه گوارش، شود.

هر ماده غذایی دارای شیرین کننده مصنوعی

نوشابه، کیک، آب نبات، کلوچه، کوکی ها، آدامس یا هر چیزی که شامل شیرین کننده های مصنوعی مصنوعی باشد را از دسترس دوست پشمالوی خود دور کنید. این محصولات ممکن است حاوی زایلیتول که یک شیرین کننده مصنوعی است و می تواند به ترشح بیش از حد انسولین و نارسایی کلیه منجر شود؛ باشند.

برخی علائم متداول مسمومیت زایلیتول شامل استفراغ، ضعف، عدم تعادل، افسردگی، هیپوکالمی، تشنج، کما و اختلال عملکرد کبد، است. این علائم عمدتا پس از ۳۰ دقیقه از مصرف این ترکیب سمی رخ می دهد.

توسط یاسر حمزه لوی

متخصص در تولید محتوای مفید، کاربردی و موثر هستم. سال‌هاست به دلیل علاقه شخصی، در حوزه تندرستی، پزشکی و سلامت نیز به تولید محتوا بر اساس منابع معتبر خارجی می‌پردازم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *