غلیظ شدن مایع منی ؛ از علل تا روش های درمان این عارضه

غلیظ شدن مایع منی ؛ از علل تا روش های درمان این عارضه
غلیظ شدن مایع منی ؛ از علل تا روش های درمان این عارضه

اکثر مردان پس از مشاهده غلیظ شدن مایع منی تصور می کنند که این عارضه مربوط به اسپرم است و در اسپرمشان مشکلی وجود دارد. در واقع، اسپرم ها نمی توانند غلیظ شوند. اما مایع منی شما قطعا می تواند دچار این مشکل شود. شما حتی نمی توانید اسپرم های خود را با چشم غیر مسلح مشاهده کنید و برای دیدن آن ها نیاز به میکروسکوپ دارید. علل غلیظ شدن مایع منی می تواند متفاوت باشد. این عارضه ممکن است گاهی اوقات علامت یک اختلال باشد. اما معمولا به علت عفونت، کم آبی بدن و عدم تعادل هورمونی اتفاق می افتد. به جای پرسیدن این سوال که چرا اسپرم من غلیظ شده است؟ باید بپرسید که چرا مایع منی در زمان های مختلف دارای غلظت های متفاوت است؟

در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت به این سوال شما پاسخ خواهیم داد.

علل غلیظ شدن مایع منی

این موضوع را فراموش نکنید که همواره تغییر در انسجام مایع منی وجود دارد و این موضوع معمولا بستگی به آنچه که می خورید، میزان فعالیت بدنی تان و چگونگی همکاری جنسی با شریک زندگی تان دارد. در اینجا به چند دلیل اصلی و شایع غلیظ شدن مایع منی اشاره می کنیم.

کم آبی بدن

اگر مایع منی شما غلیظ تر از حد طبیعی است، ممکن است از کمبود آب رنج ببرید. مهم است که بدانید که نوشیدن قهوه و نوشابه نیز بر روی بدن شما تاثیر می گذارد و غلظت مایع منی را تغییر خواهد داد. با این حال، اگر علت غلیظ شدن مایع منی کمبود آب بدن باشد، این عارضه معمولا موقتی است و به خودی خود از بین خواهد رفت.

عفونت ها

گاهی پاسخ به سوالات مطرح شده در بالا، مربوط به سلامت کلی بدنتان است. اگر عفونت دارید، غلظت مایع مدنی در بدنتان ممکن است متفاوت باشد. این علت معمولا عاملی برای تغییر رنگ مایع منی نیز می باشد. به همین دلیل حتی ممکن است رنگ سبز یا زرد در مایع منی خود مشاهده کنید. اگر در زمان های دیگری به غیر زمان انزال شاهد خروج ترشح از نوک آلت تناسلی خود هستید، باید علت این نشانه ها را در عفونت بیابید.

عدم تعادل هورمون های در بدن

غلظت مایع منی ممکن است به علت عدم تعادل هورمونی در بدن نیز متفاوت باشد. اگر سطح تستوسترون در بدن پایین بیاید، ممکن است متوجه شوید که مایع منی کمی از حالت عادی غلیظ تر شده است. با این حال، تعیین این که آیا عدم تعادل هورمونی عامل اصلی است یا مشکل دیگری پشت این قضیه وجود دارد کمی دشوار است. برای تشخیص این عارضه باید حتما به پزشک مراجعه کرده و آزمایشات مختلف را انجام دهید.

مایع منی در چه شرایطی عادی است؟

مایع منی یک فرد معمولی، ظاهر، بوی و طعم خاصی دارد. به عنوان مثال، اگر مایع منی سالم باشد، ظاهر سفید و گاهی اوقات خاکستری خواهد شد. این مایع بلافاصله پس از انزال،  مانند یک ماده ژله ای است و پس از نیم ساعت شروع به آبکی شدن می کند. علاوه بر این، اسپرم معمولی دارای بوی کلر مانند است، و کمی طعم شیرین دارد. زیرا فروکتوز موجود در آن زیاد است. طعم آن ممکن است بسته به رژیم غذایی شما تغییر کند.

چگونگی بهبود کیفیت اسپرم

شما می توانید با انجام چند اقدام ساده، کیفیت اسپرم خود را بهبود دهید. برای مثال:

هیدراته نگه داشتن بدن

اگر متوجه غلیظ شدن مایع منی شدید باید مقدار زیادی آب بنوشید. مصرف مقدار زیادی آب در روز (حداقل هشت فنجان در روز) همچنین به بهبود وضعیت کلی بدنتان نیز  کمک خواهد کرد.

رعایت رژیم غذایی متعادل

شما باید غذاهای سالم را در رژیم خود قرار دهید. معمولا به مردان توصیه می شود که از رژیم غذایی حاوی پروتئین زیاد و چربی کم استفاده کنند. برای بهبود سلامت اسپرم، بیشتر از غلات و سبزیجات استفاده کنید. خوردن مقدار زیادی از مواد غذایی زیر به افزایش طول عمر اسپرم کمک می کند:

 • تخم مرغ
 • ماهی
 • گردو
 • بادام زمینی
 • تخمه آفتابگردان
 • بادام
 • تخمه کدو تنبل

متعادل نگه داشتن وزن

برای بهبود کیفیت اسپرم متعادل بودن وزن، سن و قد بسیار مهم است. داشتن افزایش وزن ممکن است دلیلی برای غلیظ شدن مایع منی باشد. در واقع، چاقی نه تنها بر تعداد اسپرم تاثیر می گذارد، بلکه باعث تغییر در حرکت اسپرم ها نیز می شود.

مدیریت استرس

هنگامی که تحت استرس هستید، زندگی جنسی شما دچار دگرگونی خواهد شد. استرس می تواند روی هورمون های بدن شما تاثیر بگذارد و باعث ایجاد ناهمگنی در اسپرم شود.

انجام فعالیت بدنی

شما باید به طور منظم ورزش کنید. این کار ممکن است به نظر سخت برسد. اما فعال بودن قطعا تاثیر خوبی بر عملکرد جنسی شما خواهد داشت. یادتان نرود که ورزش میزان تستوسترون را در بدن بالا می برد و باعث تولید اسپرم می شود. برای بهبود کیفیت اسپرم به یک ورزش خاص اکتفا نکنید و ترکیبی از ورزش ها را انتخاب کنید. ضمن این که باید زمان کافی برای استراحت و تولید تستوسترون به ماهیچه های خود بدهید.

خنگ نگه داشتن بدن

فراموش نکنید که حرارتی که درون کیسه بیضه است به شدت بر روی میزان اسپرم های مایع منی تاثیر می گذارد. بنابراین باید تا آن جا که برایتان مقدور است دمای بدن را پایین نگه دارید. برای این کار از پوشیدن شلوار های ورزشی و یا لباس های تنگ اجتناب کنید و سعی کنید تا جایی که می توانید از دوش گرفتن با آب داغ و استفاده از جکوزی و سونا بپرهیزید.

ترک سیگار و الکل

اگر سیگاری هستید، به احتمال زیاد تعداد اسپرم های موجود در مایع منی تان کمتر از افراد عادی است. سیگار همچنین بر شکل و تحرک اسپرم نیز تأثیر می گذارد. شما باید مصرف الکل را نیز متوقف کنید یا حداقل آن را محدود کنید. نوشیدن منظم الکل بر میزان و کیفیت اسپرم شما اثر می گذارد. بنابراین از مصرف این مواد اجتناب کنید.

اجتناب از مصرف مواد مخدر

استفاده از مواد مخدر  مانند ماری جوانا می تواند شکل و تحرک اسپرم شما را تحت تاثیر قرار دهد. هروئین و کوکائین نیز اثرات مشابه ایی بر روی اسپرم دارند.

محافظت از بدن در برابر سموم

هنگام قرار گرفتن در معرض سرب، سموم دفع آفات و دیگر سموم، نکات ایمن را رعایت کنید. زیرا این مواد می توانند کیفیت و کمیت اسپرم را تحت تاثیر قرار دهند.

مراقبت از بدن در برابر بیماری های مقاربتی

شما باید خودتان را از ابتلا به بیماری های منتقله از راه رابطه جنسی محافظت کنید تا اسپرم های سالمی داشته باشید. اگر به غیر از غلیظ شدن مایع منی دارای علائم زیر نیز هستید باید آزمایش های لازم را برای تشخیص بیماری های مقاربتی انجام دهید:

 • درد
 • تب
 • خارش
 • سوزش
 • لخته شدن اسپرم
 • خروج ادرار همراه با درد

اگر متوجه حضور تاول یا برجستگی بر روی آلت تناسلی شده اید، بیشتر احتمال دارد که به یک بیماری جنسی مبتلا شده باشید.

دقت در استفاده از داروها

مهم است بدانید که استفاده از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مسدود کننده های کانال کلسیم، ضد آندروژن ها و چندین دارو دیگر می تواند بر عملکرد جنسی شما تأثیر بگذارد و حتی به مشکلات مربوط به باروری دامن بزند. داروهای مورد استفاده در پرتودرمانی و شیمی درمانی نیز ممکن است باعث ناباروری شود.

در صورتی که غلیظ شدن مایع منی به هیچ یک از علل بالا مرتبط نبود و به درمان های گفته شده پاسخ نداد، باید برای بررسی هر چه بیشتر از آزمایش تجزبه و تحلیل اسپرم استفاده کنید. این آزمایش می تواند به بسیاری از پرسش های شما پاسخ دهد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *