مقالات

مزایای فسفاتیدیل کولین برای بدن چیست؟
تغذیه و رژیم های غذایی, زندگی سالم

مزایای فسفاتیدیل کولین برای بدن چیست؟ 

فسفاتیدیل کولین یک مولکول فسفولیپید است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. این لیپیدها یا چربی های بزرگ، که بخشی از غشاهای سلولی و پروتئین های خون است؛ همچنین به عنوان PC شناخته می شود. فسفاتیدیل کولین به عنوان منبع اصلی کولین در بدن شناخته می شود. مواد مغذی ضروری و پیش ماده اصلی برای انتقال دهنده های عصبی استیل کولین است. PC همچنین برای تولید سورفکتانت ها ضروری است؛ که برای عملکرد ریه و سلامت دستگاه گوارش حیاتی است. اصطلاح فسفاتیدیل کولین و لسیتین گاهی اوقات به صورت مترادف استفاده می شود؛ با این حال، لسیتین در واقع ترکیبی از چندین چربی و فسفولیپید است.

سلامت کبد

فسفاتیدیل کولین برای ترکیب و تعمیر غشاهای سلولی ضروری است؛ و برای عملکرد طبیعی کبد حیاتی است. تحقیقات نشان می دهد که مهمترین نقش این ماده در جلوگیری و درمان انواع مختلف بیماری های کبدی و سمیت کبد است. این ماده با محافظت از سلول های کبدی در مقابل آسیب ویروسی، فیبروز را کاهش می دهد و از مرگ و میر سلولی ناشی از مواد مخدر، الکل و سموم شیمیایی جلوگیری می کند.

مطالعات متعدد نشان داده است که اثر حفاظتی و سلامتی این ماده در بیماران مبتلا به هپاتیت A، B و C ثابت شده است. در یک آزمایش دو سو کور منتشر شده در مجله کبد، مصرف فسفاتیدیل کولین برای هپاتیت مزمن و فعال، موجب کاهش قابل توجه فعالیت های بیماری شد.

یکی دیگر از مطالعات در مورد کبد، نشان داد که بیماران دچار کمبود کولین پس از استئاتوز کبدی و یا بیماری کبد چرب، با مصرف مکمل کولین بهبود یافتند.

علاوه بر این، یک مطالعه از مجله Alcoholism: Clinical and Experimental Research، روی سلول های کبدی موش صحرایی نشان از اثر محافظتی فسفاتیدیل کولین در مقابل سمیت الکل شده است. نویسندگان احتمال می دهند که فسفاتیدیل کولین باعث کاهش مرگ سلولی از طریق کاهش فشار اکسیداتیو می شود.

سلامت روده

فسفاتیدیل کولین یک چربی بزرگ در لایه مخاطی محافظ دستگاه گوارش است. این ماده می تواند آسیب های دستگاه گوارش را با اعمال یک اثر ضد التهابی کاهش دهد. مطالعه اخیر BMC Gastroenterology نشان می دهد که فسفاتیدیل کولین از مواد التهابی جلوگیری می کند و برای افرادی که از زخم کولیت رنج می برند مفید است.

شواهد تازه نشان می دهد که فسفاتیدیل کولین می تواند از معده و روده شما، در مقابل اثرات مضر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی که NSAID ها نیز نامیده می شوند، محافظت کند. مطالعه ای در مورد Inflammopharmacology با استفاده از یک محصول ترکیبی از NSAID، naproxen و PC، بیان می کند که “به نظر می رسد که و فسفاتیدیل کولین باعث جلوگیری از ایجاد آسیب معده و خونریزی به میزان قابل توجهی در دو مدل جوندگان می شود؛ در حالی که فعالیت ضد مهار کننده ضد التهابی و COX را حفظ می کند.”

اختلالات روانپزشکی

اهمیت فسفاتیدیل کولین در کلیه غشای سلولی و ارتباطات داخل سلولی منجر به تحقیق در زمینه نورولوژی شده است. گرچه مطالعات محدود هستند؛ اما داده ها نشان می دهد که مکمل های فسفاتیدیل کولین می توانند علائم بیماری های مرتبط با میزان پایین استیل کولین شامل اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، کورای هانتینگتون، سندرم تورات و بیماری آلزایمر را کاهش دهند. نتایج تحقیق در پژوهش Journal Proteome نشان داد که اختلالات لیپیدی درون مغز و خون ممکن است در فرایندهای بیماری های اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی نقش داشته باشد.

مزایای فسفاتیدیل کولین برای بدن چیست؟
به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397