خواص و فواید آب برای بدن

خواص و فواید آب برای بدن
خواص و فواید آب برای بدن

حدود ۶۰٪ از وزن بدن ما از آب تشکیل شده است. برای آب در کارکرد بخش های مختلف بدن دخیل است. معمولا توصیه می شود که بزرگسالان هر روز هشت لیوان آب بنوشند. اگرچه قاعده خاصی برای مصرف آب وجود ندارد اما مرطوب نگه داشتن بدن بسیار مهم است. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت به مهمترین خواص و فواید آب برای بدن اشاره خواهیم کرد. با ما همراه شوید.

فواید آب

آب به حداکثر رساندن عملکرد فیزیکی بدن کمک می کند

اگر بدنمان به خوبی آبرسانی نشود، عملکرد فیزیکی اش کاهش پیدا می کند. به خصوص در طول فعالیت بدنی شدید یا در آب و هوای گرم. از دست دادن آب بدن می تواند اثر قابل توجهی در عملکرد فیزیکی داشته باشد. حتی اگر ۲٪ از مقدار آب بدن خود را از دست بدهید. با این حال، ورزشکاران غالبا در طول مسابقات ۶ تا ۱۰ درصد وزن آب بدن خود را از دست می دهند.

این کاهش می تواند منجر به تغییر در دمای بدن، کاهش انگیزه، خستگی شدید، کاهش عملکرد فیزیکی و ذهنی شود. تحققیات نشان داده اند که هیدراتاسیون بدن برای جلوگیری از این اتفاقات مفید است و حتی ممکن است استرس اکسیداتیوی را که در طول تمرینات شدید ایجاد می شود، کاهش دهد.

بنابراین، اگر به شدت ورزش می کنید و تعریق زیادی دارید، حتما به اندازه کافی استفاده کنید و بدن خود را آبرسانی کنید.

هیدراتاسیون اثر مهمی در سطح انرژی و عملکرد مغز دارد

مغز شما به شدت تحت تاثیر وضعیت آب موجود در بدنتان است. مطالعات نشان داده اند که کمبود آب به میزان ۱ الی ۳٪ وزن بدن، می تواند بسیاری از جنبه های عملکردی مغز را مختل کند.

در مطالعه ای که در آن زنان جوان شرکت کرده بودند، از دست دادن ۱٫۳۶ درصد از وزن آب بدن بعد از ورزش کردن، خستگی و تمرکز را مختل کرده و فراوانی سردرد را افزایش داد.

مطالعه مشابه دیگری که این بار بر رویدر مردان جوان انجام شد نشان داد که کاهش ۱٫۵۹ درصدی آب بدن به حافظه آسیب می رساند و احساس اضطراب و خستگی را افزایش می دهد.

از دست دادن ۱ تا ۳ درصد آب بدن برابر با کاهش ۱٫۵ تا ۴٫۵ پوند (۰٫۵ تا ۲ کیلوگرم) وزن برای یک فرد ۱۵۰ پوندی (۶۸ کیلوگرم) است. شما می توانید این مقدار آب را به راحتی از طریق فعالیت های روزمره طبیعی، بویژه در حین ورزش کردن یا با قرار گرفتن در معرض گرما، از دست بدهید.

بسیاری از مطالعات دیگر که بر روی کودکان و سالمندان انجام شدند نشان داده اند که کم آبی خفیف بدن می تواند باعث خستگی و کاهش حافظه و عملکرد مغز شود.

خواص و فواید آب برای بدن
خواص و فواید آب برای بدن

نوشیدن آب کافی می تواند به جلوگیری و درمان سردرد کمک کند

از دست دادن آب بدن می تواند در برخی افراد سردرد و میگرن ایجاد کند. مطالعات متعدد نشان داده اند که نوشیدن آب می تواند سردرد را در افرادی که دچار خشکی بدن هستند، کاهش دهد. البته به نظر می رسد که این رابطه به نوع سردرد نیز بستگی دارد.

یک مطالعه که بر روی ۱۸ نفر انجام شد نشان داد که آب بر روی تعداد دفعات سردرد تأثیری نداشته اما تا حدی شدت و مدت آن را کاهش می دهد.

نوشیدن آب بیشتر می تواند به کاهش یبوست کمک کند

یبوست مشکل رایجی در جهان است که با کم شدن حرکات روده و سفت شدن مدفوع خود را نشان می دهد. افزایش مصرف مایعات، به عنوان بخشی از پروتکل درمان این عارضه توصیه می شود و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد نوشیدن آب می تواند یبوست را کاهش دهد.

به نظر می رسد مصرف کم آب، عامل خطری برای ایجاد یبوست در افراد جوان و سالمند است. تحقیقاتی که در مورد تاثیر فواید آب بر روی یبوست انجام شده اند نتایج امیدوار کننده ای را به دست آورده اند. اگرچه دلیل این تاثیرگذاری به طور کامل کشف نشده است.

مصرف کافی آب می تواند سنگ کلیه را درمان کند

سنگ های ادراری، کریستال های سفتی هستند که از مواد معدنی موجود در ادارار تشکیل شده اند. شایعترین شکل سنگ های ادراری، سنگ هایی هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند.

شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد مصرف آب می تواند در جلوگیری از عود بیماری در افرادی که قبلا سنگ کلیه داشته اند، کمک کند.

مصرف زیاد مایعات، حجم ادرار را از طریق کلیه ها افزایش می دهد. همان طور که می دانید کلیه ها مسئول فیلتر کردن خون هستند. بنابراین مصرف زیاد آب باعث رقیق شدن خون شده و غلظت مواد معدنی را در بدن کاهش می دهد. همین موضوع باعث می شود که خطر ابتلا به سنگ کلیه کاهش پیدا کند.

آب همچنین ممکن است به جلوگیری از تشکیل اولیه سنگ ها کمک کند، اما برای تایید این امر، مطالعات لازم است.

خواص و فواید آب برای بدن
خواص و فواید آب برای بدن

آب به جلوگیری از ابتلا به خماری کمک می کند

خماری اشاره به علائم ناخوشایندی دارد که پس از نوشیدن الکل ایجاد می شوند. الکل دیورتیک (ادرار آور) است، بنابراین مصرف آن باعث می شود که آب بیشتری از بدن خارج شود و کم آبی به وجود آید.

اگرچه کم آب بدن علت اصلی خماری پس از نوشیدن الکل نیست، اما می تواند باعث ایجاد نشانه هایی مانند تشنگی، خستگی، سردرد و خشکی دهان شود.

نوشیدن آب بیشتر می تواند منجر به کاهش وزن شود

حتما شما هم شنیده اید که نوشیدن آب کافی در طول روز می تواند به کاهش وزن منجر شود. این جمله کاملا درست است زیرا آب می تواند احساس سیری را افزایش دهد و میزان متابولیسم بدن را بالا ببرد.

در دو مطالعه مجزا مشخص شد که نوشیدن نیم لیتر (۱۷ اونس) آب در طول روز متابولیسم بدن را تا ۱٫۵ ساعت بعد، بین ۲۴ تا ۳۰ درصد افزایش می دهد. این بدان معنی است که نوشیدن روزانه ۲ لیتر آب می تواند کل انرژی دریافتی شما را تا ۹۶ کالری در روز کاهش دهد.

زمان نیز در این بین مهم است. نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا در ایجاد احساس سیری بسیار موثر است. آب می تواند شما را بیشتر سیر کند و کالری دریافتی تان را کاهش دهد.

در یک مطالعه، افرادی که قبل از غذا نیم لیتر آب نوشیده بودند، در طی یک دوره ۱۲ هفته ای نسبت به کسانی که آب استفاده نکرده بودند، ۴۴ درصد بیشتر کاهش وزن داشتند.

بهتر است آب سرد بنوشید. زیرا بدن برای گرم کردن آب و رساندن دمای آن به دمای بدن باید کالری اضافی استفاده کند.

منابع:

 1. Hydration and physical performance
 2. Hydration and Muscular Performance
 3. Water, Hydration and Health
 4. ?Drink at least eight glasses of water a day.” Really? Is there scientific evidence for “۸ × ۸”
 5. Mild dehydration affects mood in healthy young women
 6. Mild dehydration impairs cognitive performance and mood of men
 7. The Hydration Equation: Update on Water Balance and Cognitive Performance
 8. Influence of progressive fluid restriction on mood and physiological markers of dehydration in women
 9. Effects of drinking supplementary water at school on cognitive performance in children
 10. Effects of fluid ingestion on cognitive function after heat stress or exercise-induced dehydration
 11. Water deprivation: a new migraine precipitant
 12. Water-deprivation headache: a new headache with two variants
 13. Increasing the daily water intake for the prophylactic treatment of headache: a pilot trial
 14. Association between dietary fiber, water and magnesium intake and functional constipation among young Japanese women
 15. Development of constipation in nursing home residents
 16. Effects of carbonated water on functional dyspepsia and constipation
 17. The Influence of Increased Fluid Intake in the Prevention of Urinary Stone Formation: a Systematic Review
 18. Water for preventing urinary stones
 19. Effect of ethanol ingestion on plasma vasopressin and water balance in humans
 20. Water-induced thermogenesis
 21. Pre-meal water consumption reduces meal energy intake in older but not younger subjects
 22. Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle-aged and older adults

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *