فواید شنا کردن به همراه عوارض جانبی و احتمالی آن برای بدن

فواید شنا کردن
فواید شنا کردن

اکثر کارشناسان توصیه می کنند که بزرگسالان در هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت متوسط ​​یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید داشته باشند. شنا یک از ورزش های عالی برای به کار انداختن تمام بدن و سیستم قلبی عروقی است. یک ساعت شنا کردن، بدون هیچ تاثیری بر روی استخوان ها و مفاصل، اندازه یک ساعت دویدن کالری می سوزاند. شنا یکی از محبوب ترین فعالیت های بدنی در سراسر است. اما چرا این ورزش محبوب شده است؟ پاسخ کلی این است که اگر به طور منظم شنا کنید فواید زیادی به سراغتان می آید. برای اطلاع از مهمترین فواید شنا برای بدن توصیه می کنیم که ما را تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراهی کنید.

فواید شنا کردن

یکی از فواید شنا کردن، کالری سوزی بیشتر است

شنا کردن یک روش کارآمد برای سوزاندن کالری است. یک فرد ۱۶۰ پوندی، در هر ساعتی که با سرعت متوسط یا کم شنا کند،حدود ۴۲۳ کالری می سوزاند. همین فرد اگر با سرعت بالا شنا کند می تواند تا ۷۱۵ کالری در ساعت بسوزاند. یک فرد ۲۰۰ پوندی که همین فعالیت را انجام می دهد، بین ۵۲۸ تا ۸۹۲ کالری در ساعت مصرف می کند. یک فرد ۲۴۰ پوندی ممکن است بین ۶۳۲ تا ۱۰۶۸ بسوزاند.

برای مقایسه این اعداد به سایر فعالیت های محبوب کم تاثیر اشاره می کنید. یک فرد ۱۶۰ پوندی، در هر ساعت پیاده روی با سرعت ۵ مایل فقط حدود ۳۱۴ کالری می سوزاند. یوگا ممکن است فقط ۱۸۳ کالری در ساعت بسوزاند.

تمام بدن را به کار می اندازد

یکی از مهمترین فواید شنا این است که واقعا تمام بدن را به کار می اندازد. شنا کردن:

 • ضربان قلب راافزایش می دهد.
 • عضلات را حجیم می کند.
 • قدرت بدن را افزایش می دهد.
 • استقامت را بالا می برد.

قلب را نیز تقویت می کند

شنا کردن علاوه بر این که ماهیچه ها را قوی می کتد، سیستم قلبی و عروق را نیز فعال می کند. شنا باعث تقویت قلب و ریه ها می شود. حتی به عقیده برخی از متخصصین ممکن است خطر مرگ را کاهش دهد. شانس مرگ و میر شناگران، در مقایسه با افراد غیر فعال، حدود ۵۰ درصد کمتر است. برخی مطالعات نیز نشان داده اند که شنا کردن ممکن است به کاهش فشار خون و کنترل قند خون کمک کند.

شنا برای افراد مبتلا به آسیب دیدگی، آرتریت و سایر بیماری های مفصلی مناسب است

شنا می تواند گزینه خوبی برای افراد دارای شرایط زیر باشد:

 • آرتروز
 • آسیب دیدگی
 • معلولیت

شنا حتی ممکن است به کاهش برخی درد کمک کند یا ریکاوری بدن را پس از آسیب دیدگی سرعت بخشد. یک مطالعه نشان داد افرادی که مبتلا به استئوآرتریت هستند، با شنا کردن یا دوچرخه سواری، کاهش قابل توجهی در درد و سفتی مفصلی دارند.

نکته جالب توجه این بود که هیچ مزیتی بین دو گروه شرکت کننده که شنا می کردند یا دوچرخه سوار می شدند، وجود نداشت. بنابراین به نظر می رسد شنا هم همان فایده ورزش هایی را دارد که روی زمین انجام می شوند.

گزینه ای مناسبی برای افرادی است که مبتلا به آسم هستند

محیط مرطوب استخرهای سرپوشیده، جا عالی برای افرادی است که مبتلا به آسم هستند. تنفس در این هوا ممکن است به شما کمک کند تا ظرفیت ریه های خود را افزایش داده و تنفس خود را بیشتر کنترل کنید.

برخی مطالعات نشان داده اند که شنا کردن، به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در استخر ممکن است خطر ابتلا به آسم را افزایش دهد. در صورتی که مبتلا به آسم هستید با پزشک خود در مورد خطرات شنا کردن مشورت کنید و حتما از استخرهایی استفاده کنید که برای تصفیه آب از آب نمکی به جای کلر استفاده می کنند.

شنا برای افراد مبتلا به MS مفید است

افرادی که مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) هستند نیز می توانند از فواید شنا کردن بهره مند شوند. آب باعث حرکت اندام ها می شود و  یک مقاومت خفیف ایجاد می کند.

در یک مطالعه مشخص شد که پیروی از یک برنامه ۲۰ هفته ای شنا باعث کاهش درد شدید در افراد مبتلا به MS می شود. این افراد همچنین در نشانه هایی مانند خستگی، افسردگی و ناتوانی شاهد بهبودی بودند.

خواب را بهبود می بخشد

شنا می تواند به شما کمک کند تا شب ها بهتر بخوابید. در مطالعه ای که بر روی بزرگسالان سالمند مبتلا به بی خوابی انجام شد مشخص گردید که شرکت کنندگان پس از تمرینات هوازی منظم، با بهبود کیفیت زندگی و خواب مواجه شدند.

نزدیک به ۵۰ درصد از سالمندان بی خوابی را تجربه می کنند، بنابراین این خبر عالی است. این مطالعه بر روی تمام انواع تمرینات هوازی، از جمله دوچرخه سواری، استخر و دوی ثابت تمرکز کرد.

خلق و خوی شما را بهبود می دهد

محققین گروه کوچکی از افراد مبتلا به زوال عقل را پس از شرکت در یک برنامه ۱۲ هفته ای که شامل ورزش های آبی بود، ارزیابی کردند. این افراد بهبود خلق و خوی را پس از طی کردن این ۱۵ هفته تجربه کردند. ورزش های آبی نه تنها از نظر روانی برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید است، بلکه تحقیقات نشان داده اند که این نوع فعالیت ها باعث تقویت خلق و خوی نیز می شود.

فواید شنا کردن
فواید شنا کردن

به کنترل استرس کمک می کند

محققانی در تایوان، سطح استرس گروهی از شناگران را بلافاصله قبل و بعد از شنا بررسی کردند. از ۱۰۱ نفری که مورد بررسی قرار گرفتند، ۴۴ نفر افسردگی و استرس داشتند. پس از شنا کردن، تعداد افرادی که هنوز استرس داشتند، به ۸ نفر رسید.

محققان در حالی که هنوز تحقیقات بیشتری در این زمینه در حاا انجام است، نتیجه گرفتند که شنا کردن یک روش بالقوه قدرتمند برای از بین بردن استرس است.

برای زنان باردار بی ضرر است

زنان باردار و نوزادان آنها نیز می توانند از فواید شنا کردن استفاده کنند. در یکی از مطالعات حیوانی مشخص شد که  شنا کردن موش های باردار، رشد مغز را در فرزندانش تغییر می دهد. این نوع فعالیت حتی ممکن است از بدن نوزادان در برابر یک نوع بیماری عصبی به نام ایسکمی هیپوکسی محافظت کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است. علاوه بر مزایای بالقوه این نوع فعالیت برای نوزادان، شنا کردن فعالیتی است که می توان آن را در تمام دوران بارداری انجام داد.

یکی دیگر از تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که شنا کردن در آب کلر دار در هنگام بارداری هیچ عارضه جانبی برای مادر و جنین ندارد. در حقیقت، خطر ابتلا به زایمان زودرس و نقص مادرزادی در زنان بارداری که در اوایل تا اواسط بارداری شنا می کنند، کم می شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که شنا کردن به طور کلی در حین بارداری بی ضرر است. اما برخی از زنان ممکن است محدودیت هایی داشته باشند. برای این دسته از افراد ممکن است شنا کردن مضر باشد. قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدیدی در طول بارداری با پزشک مشورت کنید، و در صورت ابتلا به عوارض بارداری، درباره فعالیت هایی که برایتان خطرناک هستند، از پزشک سوال بپرسید.

برای کودکان فعالیت جالبی است

کودکان باید هر روز حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت هوازی داشته باشند. شنا یک فعالیت سرگرم کننده و بسیار جذاب برای کودکان است. در حال حاضر که بسیاری از کودکان از عوارض بی تحرکی رنج می برند، تشویق کردن آن ها به انجام فعالیت های لذت بخش مانند آب بازی، می تواند تحرک را به آن ها باز گرداند.

شنا، تفریحی مقرون به صرفه است

شنا می تواند یک گزینه مقرون به صرفه در مقایسه با فعالیت های دیگر مانند دوچرخه سواری باشد. شما برای شنا کردن فقط کافی است که بلیت استخر تهیه کنید. اما برای انجام ورزش هایی مانند دوچرخه سواری باید دوچرخه بخرید.

عوارض شنا کردن

شنا برای بسیاری از افراد بی ضرر است. اما اگر آسیب دیدگی یا بیماری خاصی دارید، قبل از شنا کردن، با پزشک مشورت کنید. به طور کلی، هر زمانی که می خواهید یک برنامه ورزشی جدید را شروع کنید با پزشک مشورت کنید. به عنوان مثال، افرادی که دارای بیماری های پوستی مانند پسوریازیس هستند، ممکن است در آب کلردار بیشتر تحریک شوند.

منابع:

 1. Low-volume high-intensity swim training is superior to high-volume low-intensity training in relation to insulin sensitivity and glucose control in inactive middle-aged women
 2. Effects of 8-week swimming training on carotid arterial stiffness and hemodynamics in young overweight adults
 3. Health Benefits of Water-based Exercise
 4. ?Is swimming during pregnancy a safe exercise
 5. Pregnancy swimming causes short- and long-term neuroprotection against hypoxia–ischemia in very immature rats
 6. Exploring the effect of aquatic exercise on behaviour and psychological well-being in people with moderate to severe dementia: a pilot study of the Watermemories Swimming Club
 7. Sleep Disorders in the Older Adult – A Mini-Review
 8. Aerobic exercise improves self-reported sleep and quality of life in older adults with insomnia
 9. Hydrotherapy for the Treatment of Pain in People with Multiple Sclerosis: A Randomized Controlled Trial
 10. Asthma in Swimmers: A Review of the Current Literature
 11. Comparative study of lung functions in swimmers and runners
 12. Improved Function and Reduced Pain after Swimming and Cycling Training in Patients with Osteoarthritis

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *