برخی از باید ها و نباید های قرص های ضد بارداری

برخی از باید ها و نباید های قرص های ضد بارداری
قرص های ضد بارداری

یکی از روش های مرسوم برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته استفاده از قرص های ضد بارداری است. این قرص ها حاوی هورمون بوده و می توانند با تغییرات هورمونی به جلوگیری از بارداری بپردازند. استفاده از قرص های ضد بارداری می توانند معایب و مزایایی داشته باشند به همین جهت می خواهیم در این مطلب پیام سلامت به برخی از باید ها و نباید های مصرف قرص های ضد بارداری بپردازیم.

مزایای قرص های ضد بارداری

این قرص ها علاوه بر ویژگی منحصر به فردی که در جلوگیری از بارداری دارد طبق آخرین آمارهای پزشکی مزایای زیر را برای مصرف کنندگانش به همراه دارند:

  • قرص های ضد بارداری تا حدودی می تواند از ابتلا به سرطان رحم و تخمدان در زنان جلوگیری کند.
  • این قرص ها برای پوست بدن نیز مفیدند.
  • قرص های ضد بارداری همچنین از ریزش موها نیز جلوگیری می کنند.
برخی از باید ها و نباید های قرص های ضد بارداری
قرص های ضد بارداری

نبایدهای قرص های ضد بارداری

  • قرص های ضد بارداری می توانند موجب اختلالات کلیوی شده و به لخته شدن خون در رگ ها منجر شود بنابراین خانم هایی که ناراحتی های قلبی، عروقی داشته و یا سابقه این بیماری در خانواده آنها، وجود دارد بهتر است از این داروها به مدت طولانی استفاده نکنند.
  • خانم هایی که مادرانشان به سرطان سینه مبتلا شده اند نیز از دیگر افرادی هستند که نباید از قرص های ضد بارداری استفاده کنند.
  • ترکیب قرص با سیگار می تواند موجب لخته شدن خون در مغز و قلب شود پس زمانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید سیگار نکشید.
  • یکی از دلایل ایجاد میگرن همین قرص های ضد بارداری است پس خانم هایی که سابقه میگرن دارند نیز یکی دیگر از گزینه هایی هستند که نباید از این قرص ها استفاده کنند.
  • یکی از عوارض مشهود قرص های ضد حاملگی اضافه وزن است. این قرص ها می توانند با ایجاد تغییرات هورمونی اشتها را زیاد کرده و منجر به چاقی و اضافه وزن شوند. پس اگر می خواهید اندام متناسب داشته باشید از این قرص ها استفاده نکنید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *