مقالات

خواص لوبیا سفید (لوبیای کانلینی) برای قلب، پوست و قند خون
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

خواص لوبیا سفید (لوبیای کانلینی) برای قلب، پوست و قند خون 

لوبیای کانلینی بخشی از طبقه بندی لوبیا هایی است که به آنها Phaseolus vulgaris گفته می شود. لوبیای سبز و لیستی طولانی از لوبیاهای دیگر نیز در این طبقه جای دارند. لوبیای کانلینی نام های دیگر مانند لوبیای ایتالیایی، لوبیای شمالی، لوبیای فاسولیا و لوبیا سفید نیز دارد.

قرن هاست که در غذاهای ایتالیایی از این نوع لوبیا به وفور استفاده می شود. طول دانه های لوبیا سفید تقریباً نیم اینچ با شکل کلیوی سنتی و دانه ای سفت است. احتمالا در بازارهای ایران فقط لوبیا سفید خشک دیده اید و نوع تازه آن را به سختی پیدا خواهید کرد. ما از این نوع لوبیا برای تهیه آبگوشت استفاده می کنیم. اما آیا می دانستید که این لوبیا چه خواص شگفت انگیزی دارد؟ با ما تا انتهای این مطلب مجله پیام سلامت همراه شوید تا پاسخ این سوال را دریابید.

خواص لوبیا سفید

لوبیا سفید به شما در کاهش وزن کمک می کند

بسیاری از انواع لوبیاها به دلیل نقش خود در کاهش وزن، شهرت فراوانی پیدا کرده اند. یکی از دلایل این موضوع این است که آنها به عنوان مهار کننده های آلفا آمیلاز در بدن عمل می کنند. این مهارکننده ها با مسدود کردن آنزیم های مسئول هضم، باعث می شوند بدن سرعت جذب کربوهیدرات ها را متوقف کند.

لوبیا سفید برای تولید یک نوع مکمل کاهش وزن که معروف به فاز ۲ است نیز استفاده می شود. محققان شرکت Medicus Research LLC در کالیفرنیا دریافتند که این مکمل هیچ عارضه جانبی جدی نداشته و با موفقیت به شرکت کنندگان در راه کاهش وزن کمک کرده است. قند خون شرکت کنندگان پس از وعده های غذایی حاوی این مکمل به همان اندازه کسانی که دارونما مصرف کرده بودند بالا نرفت.

تحقیقات بیشتر منتشر شده در ژورنال بین المللی علوم پزشکی نیز حاکی از آن است که مکمل ها و عصاره های مشابه که از لوبیا سفید گرفته شده اند مسئول کنترل سایر معیارها مانند کاهش شاخص توده بدنی و کاهش چربی بدن در عین حفظ توده عضلانی هستند.

محققان اذعان داشته اند که لوبیای کانلینی ضمن افزایش سیری کالری بسیار کمی دارد. این موضوع باعث می شود برای افرادی که مایل به کاهش وزن هستند عالی باشد.

سطح قند خون را تنظیم می کند

دانشمندان دریافتند که شرکت کنندگانی که از یک مکمل درست شده از عصاره لوبیا سفید استفاده کرده بودند، افت قند خون را تجربه کردند. همچنین تحقیقاتی در مورد توانایی این نوع لوبیا در ثابت نگه داشتن  قند خون انجام شده است. افزایش سریع قند خون بعد از خوردن غذا معمولاً یکی از علائم بیماری دیابت است. دیابت یک بیماری مخرب است که هر ساله بیش از ۳ میلیون نفر را در ایالات متحده مبتلا می کند.

مهار کننده آمیلاز موجود در لوبیای سفید می تواند به مبارزه با این بیماری کمک کند. مطالعات مختلفی در مورد نقش این لوبیا در میزان قند خون انجام شده است. مثلا مطالعه ای که در سال ۲۰۰۶ بر روی موش های دیابتی و غیر دیابتی انجام شد نشان داد که مصرف دوز خوراکی مهار کننده آمیلاز موجود در لوبیا سفید در کاهش سطح قند خون و تنظیم سطح دیساکاریداز (آنزیمی که در بدن به قند تجزیه می شود) بسیار مؤثر است.

لوبیای کانلینی به دلیل داشتن فیبر زیاد در کاهش خطر ابتلا به دیابت نیز موثر است. اگرچه میزان مصرف توصیه شده روزانه فیبر در رژیم غذایی بسته به جنسیت و توده بدن بین ۲۵ تا ۳۸ گرم است؛ اما تنها در حدود ۵ درصد از افراد در ایالات متحده به اندازه کافی فیبر در روز مصرف می کنند.

مصرف کافی فیبر برای پیشگیری از بیماری هایی مانند دیابت بسیار حیاتی است. آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی آمریکا به منظور پیشگیری از این بیماری، رژیم غذایی پر از فیبر شامل غلات کامل، حبوبات (لوبیا)، سبزیجات، میوه و آجیل را به شدت توصیه می کند.

برای قلب بسیار خاصیت دارد

مطالعه ای که در بالا به آن اشاره کردیم؛ بیماری های قلبی را در لیست بیماری هایی که رژیم غذایی پر از فیبر می تواند در پیشگیری از آن موثر باشد؛ جای داده است. یک تحلیل بزرگ دیگر بر روی مطالعاتی که شامل بیش از ۶۷۲۰۰۰ شرکت کننده بودند نشان داد که مصرف فیبر زیاد با پیشگیری از بیماری عروق کرونر ارتباط نزدیکی دارد.

مهار کننده آلفا آمیلاز گرفته شده از عصاره لوبیا سفید دارای اثرات مختلفی از جمله کاهش تری گلیسیرید است. این سلول های چربی موجود در خون هنگامی تولید می شوند که بدن کالری داشته باشد که نیاز ندارد فوراً از آن استفاده کند. بدن شما تری گلیسیرید را در سلول های چربی ذخیره می کند و در صورت نیاز به انرژی بیشتر، هورمون ها باعث ترشح آنها می شوند.

اما اگر به طور مداوم کالری بیشتری از آنچه که می سوزانید مصرف کنید، تری گلیسیریدهای موجود در جریان خون افزایش پیدا می کنند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی بالا می رود. در اولین تحقیق از یک سری مطالعات که در مورد تأثیر عصاره لوبیا سفید انجام شده اند، محققان دریافتند که با مصرف این ماده نه تنها کاهش وزن حاصل شد؛ بلکه میزان مصرف تری گلیسیرید نیز در شرکت کنندگان کاهش یافت.

این نوع لوبیا باعث کاهش سطح کلسترول LDL نیز می شود. تنظیم میزان کلسترول با رعایت یک رژیم غذایی سالم، بسیار مطمئن تر از مصرف داروهای خطرناک است که ممکن است بسیاری از پزشکان تجویز کنند. یادتان نرود که این داروها اثرات جانبی قابل توجهی دارند.

ممکن است به مبارزه با سرطان کمک کند

مانند کلیه لوبیاهایی که در این خانواده جای دارند؛ لوبیای کانلینی نیز دارای سطح بالایی از آنتی اکسیدان ها است و به این ترتیب با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد که در رژیم غذایی و محیط با آنها روبرو می شوید؛ مبارزه می کند. این دانه ها حاوی پلی فنول هستند. پلی فنول نوعی آنتی اکسیدان محسوب می شود که به دلیل کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان، مشهور شده اند. همین موضوع باعث می شود که لوبیا سفید یک غذاهای بالقوه ضد سرطانی باشد.

در حالی که تحقیقات انجام شده در مورد محتوای دقیق آنتی اکسیدان های موجود در لوبیای سفید محدود هستند؛ اما بسیار از آنها نشان داده اند که آنتی اکسیدان های موجود در این لوبیا بسیار زیاد است. به طور خاص لوبیا سفید حاوی اسید فرولیک است که به دلیل نقشی که در مبارزه با سرطان دارد؛ معروف شده است.

اسید فرولیک تأثیر امیدوارکننده ای بر روی درمان سرطان کبد داشته و باعث آپوپتوز (مرگ سلولی) سلول های کبدی سرطانی می شود. در همین مطالعه نیز مشخص شد که اسید کافئیک (یک آنتی اکسیدان قوی موجود در بسیاری از غذاهای سالم و قهوه است) دارای اثرات مشابه ای است. اسید فرولیک نیز توانایی مهار رشد برخی از انواع سلول های سرطانی پستان را دارد.

از پوست در برابر آسیب دیدگی محافظت می کند

آنتی اکسیدان های موجود در لوبیای کانلینی در محافظت از پوست نیز نقش مهمی دارند. اسید فرولیک موجود در این نوع لوبیا در برابر استرس اکسیداتیو از پوست محافظت کرده و به جلوگیری از آسیب پوستی ناشی از تماس با آفتاب کمک می کند. در حقیقت در مطالعه ای که در مرکز پزشکی دانشگاه دوک انجام شد مشخص گردید که اسید فرولیک دو برابر ضد آفتاب خاصیت محافظت کننده از پوست دارد و در هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، میزان مرگ سلول های پوستی را کاهش می دهد.

از آنجا که از هر ۵ نفر ۱ نفر ممکن است در طول زندگی خود به سرطان پوست مبتلا شود، مهم است که از پوست در برابر صدمات ناشی از نور خورشید و بسیاری از مواد شیمیایی که مرتباً در معرض آنها هستید محافظت کنید.

برای بیماران مبتلا به بیماری کرون مفید است

یکی دیگر از مزایای فیبر زیاد موجود در لوبیا سفید، خواص آن  برای مبتلایان به بیماری کرون است. مدتهاست که پزشکان اعتقاد دارند رژیم غذایی پر از فیبر برای درمان کرون نامطلوب است. اما تحقیقات اخیر نشان داده اند که فیبر موجود در غذایی که منبع گیاهی دارد؛ ممکن است در واقع به درمان این بیماری کمک کند.

بنابراین بهتر است از این نوع لوبیا و سایر غذاهای حاوی فیبر زیاد به عنوان یک روش درمانی کمی برای بیماری کرون استفاده شود.

ارزش غذایی لوبیا سفید

یک وعده لوبیا سفید (حدود نیم لیوان) حاوی ارزش غذایی زیر است:

 • ۹۰ کالری
 • ۱۹ گرم کربوهیدرات
 • ۷ گرم پروتئین
 • ۶ گرم فیبر
 • ۸۰ میلی گرم کلسیم (۸ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۲۷۰ میلی گرم پتاسیم (۷٫۷ درصد از نیاز روزانه بدن)

مقایسه لوبیا سفید و لوبیا چشم بلبلی

در ادامه به مقایسه لوبیا سفید و لوبیا چشم بلبلی که از نظر ظاهری تقریبا شبیه به هم هستند؛ خواهیم پرداخت.

 • هر دوی این لوبیاها سرشار از فیبر است و به هضم غذا، احساس سیری و کاهش وزن کمک می کنند.
 • هم لوبیا سفید و هم لوبیا چشم بلبلی سرشار از پتاسیم هستند. به همین دلیل هم هر دو برای قلب خاصیت دارند.
 • لوبیا چشم بلبلی بر خلاف لوبیا سفید حاوی مقدار زیادی ویتامین A (تا حدودی در سلامت پوست و چشم نقش دارد) است، در حالی که لوبیا سفید حاوی این نوع ویتامین نیست. با این حال لوبیای کانلینی مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدان دارد که به روش های مختلفی می توانند به محافظت از پوست و چشم کمک کنند.
 • برای تهیه هر دو نوع لوبیا باید از قبل آنها را خیس کرده و چند بار آب‌شان را عوض کنیم. سپس با شعله کم مراحل پخت را آغاز کنیم.

عوارض جانبی و آلرژی

مانند سایر غذاها، لوبیای کانلینی نیز به طور بالقوه می تواند در موارد نادر باعث واکنش آلرژیک شود. در غیر این صورت هیچ گونه عوارض جانبی شناخته شده ای برای این نوع لوبیا کشف نشده و نداخل دارویی خاصی برای آن گزارش نشده است.

منابع:

 1. A Dietary supplement containing standardized Phaseolus vulgaris extract influences body composition of overweight men and women
 2. A proprietary alpha-amylase inhibitor from white bean (Phaseolus vulgaris): a review of clinical studies on weight loss and glycemic control
 3. White bean amylase inhibitor administered orally reduces glycaemia in type 2 diabetic rats
 4. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Health Implications of Dietary Fiber
 5. Blocking carbohydrate absorption and weight loss: a clinical trial using Phase 2 brand proprietary fractionated white bean extract
 6. ACE-I Inhibitory Activity from Phaseolus lunatus and Phaseolus vulgaris Peptide Fractions Obtained by Ultrafiltration
 7. Nutritional and health perspectives of beans (Phaseolus vulgaris L.): an overview
 8. Polyphenols: antioxidants and beyond
 9. Phenolic acids content of fifteen dry edible bean (Phaseolus vulgaris L.) varieties
 10. Role of NADPH oxidase-mediated generation of reactive oxygen species in the mechanism of apoptosis induced by phenolic acids in HepG2 human hepatoma cells
 11. Ferulic acid stabilizes a solution of vitamins C and E and doubles its photoprotection of skin
 12. High amount of dietary fiber not harmful but favorable for Crohn disease
 13. Cannellini Beans
 14. Angioedema induced by inhalation of vapours from cooked white bean in a child

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398