مقالات

درباره مزایای ماست یونانی برای سلامتی بیشتر بدانید
خواص خوراکی ها, زندگی سالم

درباره مزایای ماست یونانی برای سلامتی بیشتر بدانید 

ماست یونانی چندین بار پردازش می شود و طی این فرآیند بخضی از لاکتوز، شکر و مایع آبش از بین می رود. این پروسه باعث می شود ماست یونانی قوام بیشتر و عطر و طعم تندتری در مقایسه با ماست سنتی داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم ماست یونانی را با انواع توت تازه برای صبحانه استفاده کنید؛ و یا آن را به جای خامه ترش در کنار سیب زمینی پخته یا به عنوان یک مکمل در کنار سبزیجات تازه استفاده کنید.

ماست یونانی علاوه بر اینکه می تواند در یک رژیم غذایی متعادل مصرف شود؛ دارای مزایای بیشتری نسبت به ماست سنتی است؛ که در این مطلب پیام سلامت به مرور آنها می پردازیم.

کم کالری بودن

برخی از انواع ماست یونان به طور طبیعی کم کالری هستند. همچنین برای مصرف کالری کمتر می توانید انواع کم چرب (زیر ۲ درصد) یا بدون چربی این ماست را انتخاب کنید.

۲۰۰ گرم ماست یونانی با ۲ درصد چربی، حدود ۱۵۰ کالری را فراهم می کند؛ که در مقایسه، انواع دسر کاملا چرب به همان مقدار به میزان ۱۷۰ کالری انرژی تولید می کند.

پس اگر شما در برنامه کاهش وزن هستید، افزودن ماست یونانی به رژیم غذایی شما ممکن است بهترین گزینه باشد. ۲۰۰ گرم ماست یونانی بدون چربی، فقط ۱۰۰ کالری به رژیم کم کالری شما اضافه می کند.

میزان پروتئین بالا

در حالی که میزان کالری ماست یونانی تقریبا شبیه ماست سنتی است؛ اما در میزان پروتئین ماست یونانی بالاتر است.

شما برای ساختن بافت ماهیچه ای به پروتئین نیاز دارید؛ اما پروتئین نیز زمانی که کربوهیدرات و چربی در دسترس نیستند، به عنوان یک منبع تولید انرژی عمل می کند.

مصرف یک ظرف ۲۰۰ گرمی ماست یونانی برای صبحانه تا ۲۰ گرم پروتئین ارائه می دهد. این مقدار دو برابر مقدار پروتئین موجود در انواع سنتی ماست است.

کربوهیدرات کمتر

ماست یونانی معمولا کربوهیدرات کمتری از انواع دیگر ماست فراهم می کند. پس اگر شما در حال اجرای یک رژیم کم کربوهیدرات هستید؛ یا اگر دچار دیابت هستید و نیاز به مدیریت مصرف کربوهیدرات خود دارید؛ ماست یونانی گزینه مناسبی برای مصرف است.

۲۰۰ گرم ماست یونانی با ۲ درصد چربی، دارای کمتر از ۱۰ گرم کربوهیدرات است؛ و این مقدار حدود نیمی از مقدار کربوهیدرات موجود در ماست سنتی است.

مقدار کم سدیم

یکی دیگر از مزایای این ماست این است که به طور طبیعی از نظر میزان سدیم، فقیر است. شما نیازمند مقدار کمی سدیم در رژیم غذایی خود برای حفظ تعادل مایعات بدن هستید. تعادل مایعات برای هدایت الکتریکی درست، ضروری است؛  باعث می شود که عضلات شما به درست فعالیت کند و قلب شما ریتم پایدار خود را حفظ کند.

طبق گزارش U.S. News Health، اگر شما به طور کلی سالم هستید؛ می توانید روزانه ۲،۳۰۰ میلی گرم سدیم مصرف کنید. اما دv صورت داشتن بیش از ۵۰ سال سن، داشتن سابقه پرفشاری خون یا بیماری کلیوی، باید کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم سدیم در روز مصرف کنید.

۲۰۰ گرم از این ماست با ۲ درصد چربی ساده، حدود ۶۵ میلی گرم سدی را فراهم می کند. توجه داشته باشید که برخی از انواع ماست سنتی حاوی دو برابر این مقدار سدیم هستند. پس در صورت مصرف ماست یونانی، میزان مصرف سدیم خود را که معمولا بالاتر از مقدار تعادل است، کاهش داده اید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. زمستان 1397