شگفت انگیز ترین مزایای جویدن آدامس

شگفت انگیز ترین مزایایی جویدن آدامس
شگفت انگیز ترین مزایایی جویدن آدامس

تحقیقات جدید نشان می دهد که جویدن آدامس مزایای زیادی برای بدن دارد. البته دانشمندان معتقدند که مصرف آدامس خواص استانداردی برای همه افراد ندارد. یعنی مزایای جویدن آدامس برای هر فردی متفاوت است. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص و مزایایی جویدن آدامس برای بدن صحبت خواهیم کرد.

مزایایی جویدن آدامس

نتایج حاصل از تحقیقات علمی نشان می دهد جویدن آدامس ممکن است برای مواردی مثل بهبود حافظه، کاهش استرس، افزایش تمرکز، هوشیاری و بیداری، مدیریت وزن، بهبود بهداشت دهان و دندان و … مفید است.

جویدن آدامس باعث بهبود حافظه می شود

روانشناسان می گویند، جویدن آدامس می تواند در بهبود حافظه و افزایش قدرت شناختی کمک کننده باشد. آنها دریافتند که افرادی که در سراسر آزمون های خود آدامس می جوند، به طور قابل توجهی نمراتشان  بهتر از افرادی است که این کار را نمی کنند.

عمل جویدن مداوم و یا حرکت دادن فک در واقع حافظه ما را بهبود می بخشد. فعالیت منطقه ای از مغز ما به نام هیپوکامپ که برای عملکرد حافظه ما مهم است، با جویدن بهبود پیدا می کند. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که گیرنده های انسولین در هیپوکامپ ممکن است در حافظه دخیل باشد. جویدن آدامس سطح گلوکز که سوخت بدن و ذهن است را افزایش می دهد.

جویدن آدامس جریان خون به مغز را نیز افزایش می دهد. افزایش ضربان قلب موجب می شود اکسیژن بیشتری به مغز تحویل داده شود و قدرت شناختی ما را بالا ببرد. برخی مطالعات نشان می دهد که جریان خون مغز، با جویدن آدامس به اندازه ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا می کند. همچنین عمل جویدن سرعت ضربان قلب و فشار خون را فقط به اندازه کافی که هر دو نیمکره چپ و راست با هم کار کنند، افزایش می دهد.

جویدن آدامس تولید اکسیژن و گلوکز و دفع CO2 را بیشتر می کند. به این ترتیب یکی از مزایایی جویدن آدامس بهبود حافظه است.

جویدن آدامس باعث کاهش علائم استرس می شود

برخی از معلمان، دانش آموزان را تشویق به جویدن آدامس در حین انجام آزمایشات، برای کمک به افزایش هوشیاری و تمرکز می کنند. روانپزشکان و روانشناسان بر این باورند که جویدن آدامس تنش را کاهش دهد و به آزاد شدن انرژی عصبی کمک می کند. جویدن آدامس ممکن است خروجی سرخوردگی و خشم را تغییر دهد.

تحقیقات اخیر نشان داده است که حرکت ریتمیک آدامس در دهان، به دلیل ایجاد احساس آرامش و رضایت، دارای اثر کاهنده استرس است.

جویدن آدامس به مدیریت وزن کمک می کند

یکی از مزایایی جویدن آدامس کمک به کاهش وزن است. آدامس با دارا بودن ۵ تا ۱۰ کالری در هر عدد، خوراکی کم کالری است که تمام هم نمی شود. بر اساس برخی مطالعات که بر روی بزرگسال انجام شده است مشخص گردید که افرادی که آدامس می جوند، نسبت به افرادی که آدامس نمی خورند، در هر روز ۳۶ کالری کمتر میان وعده استفاده می کنند. ضمن این که مصرف آدامس بدون شکر به طور منظم به افراد کمک کرده تا کمتر غذا بخورند.

کار فیزیکی جویدن آدامس ممکن است به کاهش هوس برای خوردن تنقلات پرکالری کمک کند. با توجه به گزارش یک گروه از دانشمندان مشخص شد که جویدن آدامس می تواند در حدود ۱۱ کالری در هر ساعت بسوزاند.

جویدن آدامس باعث بهبود هضم غذا می شود

جویدن آدامس کمک می کند تا حرکت روده ای بهبود یابد و با افزایش بزاق دهان و بلع مکرر آن، هضم مواد غذایی برای بدن ساده تر شود. بنابراین مجموع این مزایا باعث می شود که از بیماری ناراحت کننده ریفلاکس اسید معده به مری و گلو جلوگیری شود.

جویدن آدامس باعث بهبود بهداشت دهان و دندان خواهد شد

نتایج حاصل از تحقیقات علمی نشان می دهد که جویدن آدامس برای سلامت دهان و دندان به طور خاص خوب است. جویدن آدامس باعث افزایش بزاق، که مهم ترین بخش در سلامت دهان و محافظ قدرتمند از حفره دهان است، می شود.

بزاق تحریکی، محیط به طور بالقوه مضر را با استفاده از غلظت بالای خود از بافرها، مواد معدنی و مواد ضد باکتری تصحیح می کند. این ماده کمک می کند که قند، بقایای مواد غذایی و اسیدهای پوساننده دندان ها از دهان پاک شوند.

البته به یاد داشته باشید که آدامس بدون شکر می تواند از پوسیدگی جلوگیری کند. آدامس های قندی بدتر موجب پوسیدگی دندان می شوند. ضمن این که جویدن آدامس کمک می کند تا لکه های روی دندان نیز کمتر شود. زیرا با جویدن آدامس پلاک ها موجود روی دندان ها جمع می شوند.

جویدن آدامس موجب کاهش خشکی دهان می شود

محققان معتقدند که جویدن آدامس بدون قند می تواند میزان بزاق دهان را تا ۱۰ برابر بیشتر کند. به این ترتیب برای کسانی که مشکل خشکی دهان و زبان دارند، جویدن آدامس یک درمان محسوب می شود.

سایر مزایایی جویدن آدامس

علاوه بر بهبود حافظه، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که جویدن آدامس می تواند هوشیاری را افزایش دهد. تصور می شود که حرکت فک برای تحریک اعصاب و بخش هایی از مغز که در بر انگیختگی در ارتباط هستند، مفید می باشد. علاوه بر این، افزایش جریان خون به مغز نیز می تواند اثر مشابه ای داشته باشد. این دو عامل می توانند به افراد کمک کنند که احساس هوشیاری بیشتری کرده یا به مدت طولانی تری بیدار بمانند. تصور می شود جویدن آدامس نعنایی این اثر را چند برابر می کند.

دانشمندان معتقدند که جویدن آدامس هایی که برای از بین بردن بوی دهان تهیه شده اند نه تنها باکتری ها دهان را از بین می برند بلکه با ایجاد احساس خنکی در آن می تواند به فرایند تنفس کمک کند.

همان طور که می دانید، در بازار آدامس هایی وجود دارد که برای ترک سیگار طراحی شده اند. پس یکی از مزایایی جویدن آدامس کمک به ترک سیگار است. این محصولات با وارد کردن مقدار ثابت و مشخص از نیکوتین به بدن موجب می شوند که فرد سیگاری هوس کشیدن سیگار نکند.

برخی از افراد در زمان پرواز با هواپیما به دلیل تغییرات فشار در هوا، گوش درد می گیرند. راه هایی برای جلوگیری از تاثیر تغییر فشار در گوش وجود دارد. خمیازه کشیدن و گرفتن بینی و دمیدن از طریق آن از جمله روش هایی که به کاهش درد و گرفتگی گوش در طول پرواز کمک می کند. اما ساده ترین راه برای رهایی از این مشکل جویدن آدامس است. آدامس میزان بزاق دهان را بیشتر کرده و باعث می شود که شما به صورت ناخود آگاه بیشتر عمل بلع را انجام دهید. این کار به تعادل در فشار گوش کمک می کند.

برای تسکین طبیعی حالت تهوع بعد از بیدار شدن از خواب در طول دوره بارداری و یا در طول سفر یا کشتی، هواپیما و اتومیبل آدامس بجوید. البته بهتر است در این شرایط از آدامس هایی با طعم زنجبیل استفاده کنید. زنجبیل میزان بزاق را بیشتر کرده و باعث می شود ترشح اسید معده که موجب تحریک تهوع شده است به حالت عادی باز گردد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *