مزایای زرده پخته شده تخم مرغ در مقابل زرده نپخته و نیم پز

مزایای زرده پخته شده تخم مرغ در مقابل زرده نپخته و نیم پز

برخی از ورزشکاران و بدنسازان زرده تخم مرغ خام را به نوشیدنی های پروتئینی خود اضافه می کنند تا ارزش غذایی آن ها را افزایش دهند. زرده تخم مرغ دارای ارزش تغذیه ای زیادی است. چه پخته و چه خام آن. با این حال، طبق گزارش Egg Safety Center مصرف زرده تخم مرغ به صورت خام باعث ایجاد بیماری می شود. اگر تخم مرغ با باکتری آلوده باشد و شما آن را خام استفاده کنید، خطر ابتلا به بیماری ها را در بدن افزایش می دهید. بنابراین، زرده پخته شده تخم مرغ ممکن است سالم تر باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد مزایای زرده پخته شده تخم مرغ در مقابل زرده خام و نیم پز با شما صحبت خواهیم کرد.

مزایای زرده پخته شده تخم مرغ

آلودگی باکتریایی

تخم مرغ می تواند با باکتری ها آلوده شود. زیرا آن ها از بدن مرغ خارج می شوند و در تماس با مدفوع در خاک یا محیط قرار می گیرند. به همین دلیل است که توصیه می شود قبل از مصرف حتما تخم مرغ شسته و ضد عفونی کنید. با این حال، برخی از مرغ های آلوده به سالمونلا می توانند تخم هایی بگذارند که از داخل آلوده هستند. طبق گفته متخصصان کلینیک مایو، سالمونلا حتی قبل از تشکیل پوسته تخم مرغ نیز می تواند در آن ها تشکیل شود. محققان مرکز Egg Safety Center خاطر نشان می کنند که به علت این که زرده تخم مرغ غنی از مواد مغذی است، احتمال جای بهتری برای رشد باکتری ها می باشد. به همین دلیل متخصصان FDA و مرکز Egg Safety Center توصیه می کنند که حتما تخم مرغ را به صورت کاملا پخته استفاده کنید. پختن زرده در حرارت ۱۴۹ درجه فارنهایت هر نوع باکتری را می کشد.

عفونت سالمونلا بین ۸ تا ۷۲ ساعت پس از مصرف غذای آلوده می تواند در انسان سبب اسهال، درد شکم و تب شود. علائم دیگر نیز عبارتند از:

 • استفراغ
 • سر درد
 • لرز

علائم این آلودگی معمولا در عرض چهار تا هفت روز کاهش می یابند.

قابلیت هضم

یکی از مزایای زرده پخته شده تخم مرغ قابلیت هضم آن است. هنگامی که زرده تخم مرغ پخته می شود، تنها پروتئین آن بسته می شود. این بسته شدن پروتئین طبیعت فیزیکی آن را تغییر می دهد. اما محتوای تغذیه ای آن هیچ تغییری نمی کند. یک مطالعه منتشر شده در مجله Nutrition در سال ۱۹۹۸ نشان داد که پروتئین تخم مرغ پخته از پروتئین تخم مرغ خام قابل هضم تر است. وقتی زرده تخم مرغ پخته می شود، پروتئین موجود در آنها دگرگون می شود. به این معنی که اوره در پروتئین ها منقطع می شود. بر طبق گزارش مجله ChemBook،  آنزیم ها می توانند پروتئین های منقطع را راحت تر هضم کنند.

مزایای زرده پخته شده تخم مرغ در مقابل زرده نپخته و نیم پز
مزایای زرده پخته شده تخم مرغ در مقابل زرده نپخته و نیم پز

ارزش غذایی

زرده تخم مرغ به عنوان منبع تغذیه ای مناسب برای رشد کودکان محسوب می شود. طبق گزارش پایگاه داده ملی مغز و اعصاب USDA یک زرده تخم مرغ خام یا پخته شده حاوی:

 • ۵۵ کالری
 • ۴٫۵ گرم چربی
 • ۲٫۷ گرم پروتئین
 • ۰٫۶۱ گرم کربوهیدرات

است. این ماده همچنین منبع خوبی از

 • ویتامین A
 • ویتامین D
 • ویتامین E
 • ویتامین B-12
 • فولات

است. تخم مرغ دارای مواد معدنی مانند:

 • فسفر
 • پتاسیم
 • آهن
 • کلسیم

نیز می باشد.

یک مقاله منتشر شده در شماره آوریل ۲۰۱۲ مجله Chicago Tribune نشان داد که زرده به دلیل داشتن کلسترول برای بدن بد است. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که تخم مرغ سطح HDL یا کلسترول خوب را افزایش می دهد و تنها کمی منجر به افزایش سطح LDL یا کلسترول بد می شود. یکی از مهمترین مزایای زرده، حضور آنتی اکسیدان های لووتین و زاکسنتین و کاروتنوئیدها است که رنگ زرد آن نیز حاصل همین مواد است. این مواد برای قدرت بینایی ما مفید هستند. با توجه به گزارش پایگاه داده های ملی مغز و اعصاب آمریکا USDA، ارزش غذایی تخم مرغ زمانی که پخته می شود نیز ثابت باقی می ماند.

ایمنی تخم مرغ

بعد از خرید تخم مرغ، همیشه آن را در یخچال نگهداری کنید. کارتن آن را باز کنید و اطمینان حاصل کنید که ترک خوردگی یا نشتی کوچک در پوسته آن ها وجود ندارد. بررسی کنید که تخم مرغ ها نشکسته باشند. همچنین، به تاریخ انقضا آن ها نیز توجه کنید. تخم مرغ را در دمای ۴۵ درجه فارنهایت یا پایین تر نگهداری کنید.  پس از دست زدن به تخم مرغ، دست ها و هر گونه ظروفی که در تماس با تخم مرغ خام بوده اند را بشویید. تخم مرغ پخته شده و سفت را می توان تا یک هفته در یخچال نگهداری کرد.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *