مقالات

مزایای کلسترول در بدن و چگونگی افزایش سطح HDL
پیشگیری و بیماریها, تغذیه و رژیم های غذایی, درد و درمان, زندگی سالم

مزایای کلسترول در بدن و چگونگی افزایش سطح HDL 

دیر یا زود، دکتر احتمالا با شما درباره میزان کلسترول در بدنتان صحبت خواهد کرد. اما همه انواع کلسترول تاثیر یکسانی بر روی بدن ندارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد مزایای کلسترول در بدن صحبت کنیم.

پزشکان به طور خاص نگران افزایش سطح لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد هستند، زیرا این مواد خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهند. بدن شما تمام کلسترول LDL را که نیاز دارید را تولید می کند، اما بعضی از افراد به علل ژنتیکی بیشتر این ماده را در بدن تولید می کنند. همان طور که سن بالا می رود سطح کلسترول نیز افزایش می یابد.

عوامل دیگری که باعث افزایش کلسترول LDL می شوند عبارتند از:

 • رعایت رژیم غذایی غنی از چربی های اشباع شده و غذاهای فرآوری شده
 • اضافه وزن
 • فعالیت بدنی محدود

در حالی که وجود کلسترول LDL کم در بدن ایده آل است، اما بدن به منظور داشتن عملکرد مناسب نیاز به مقداری کلسترول دارد.

مزایای کلسترول در بدن

از سوی دیگر، اگر سطح لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا همان کلسترول خوب بالایی داشته باشید، ممکن است این ماده از بدنتان در برابر بیماری قلبی محافظت کند. کلسترول HDL کمک می کند تا بدن از شر کلسترول بد خلاص شود و از جمع شدن آن ها روی دیواره شریان ها جلوگیری شود. افزایش کلسترول می تواند منجر به مشکلاتی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

به نظر می رسد که وجود کلسترول HDL کم در بدن به طور مستقیم باعث مشکلاتی می شود. به همین دلیل پزشکان برای بهره مندی هر چه بیشتر از مزایای کلسترول در بدن توصیه های زیر را ارائه می کنند.

فعالیت بدنی منظم

انجام ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی (نوعی از فعالیت که ضربان قلب را افزایش می دهد) پنج بار در هفته می تواند کلسترول HDL را افزایش دهد و LDL و تری گلیسیرید را پایین بیاورد. این فعالیت ها عبارتند از:

 • راه رفتن
 • دویدن
 • شنا
 • دوچرخه سواری

سیگار کشیدن ممنوع

سیگار کشیدن باعث کاهش کلسترول HDL می شود. HDL پایین در افراد سیگاری عروق خونی را تنگ کرده و به آن ها آسیب می رساند. این ماده می تواند سیگاری ها را بیشتر در معرض بیماری های قلبی قرار دهد.

مزایای کلسترول در بدن و چگونگی افزایش سطح HDL
مزایای کلسترول در بدن و چگونگی افزایش سطح HDL

انتخاب غذاهای سالم

متخصصان انجمن قلب آمریکا رژیم غذایی حاوی انواع مختلفی از میوه ها، سبزیجات، غلات، آجیل، حبوبات و پروتئین های بدون چربی مانند سویا، مرغ و ماهی را توصیه می کنند. رژیم غذایی شما باید از نظر میزان نمک، شکر، چربی های اشباع شده، چربی های ترانس و گوشت قرمز نیز محدود شود.

انتخاب چربی های سالم مانند چربی های غیر اشباع شده مثل روغن زیتون و آوکادو، می تواند به بهبود کلسترول HDL کمک کند. اسیدهای چرب امگا ۳ نیز به سلامت قلب کمک می کنند.

اجتناب از نوشیدن الکل

اجتناب از نوشیدن الکل ممکن است سطح کلسترول HDL را به میزان کمی افزایش دهد.

سطح کلسترول مطلوب

یک آزمایش خون ساده می تواند سطح سه ماده مهم در خون را نشان دهد. این سه عامل به عنوان پروفایل چربی شناخته می شوند. طبیعی بودن سطح کلسترول در بدن با کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی همراه است. توصیه های زیر به منظور رسیدن به سطح مطلوب کلسترول در بدن ارائه می شود:

 • کاهش کلسترول LDL. وجود LDL در خون بیش از ۱۹۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL) خطرناک در نظر گرفته می شود.
 • بهبود کلسترول HDL. حدود ۶۰ میلی گرم در دسی لیتر سطح محافظتی محسوب می شود، اما کمتر از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر، عامل خطری برای ابتلا به بیماری های قلبی است.
 • کاهش کلسترول تام. کمتر از ۲۰۰ دسی لیتر توصیه می شود.
 • کاهش تری گلیسیرید. کمتر از ۱۵۰ محدوده طبیعی محسوب می شود.

به طور کلی، بهترین راه برای داشتن یک زندگی سالم رعایت نکات زیر است:

 • فعالیت بدنی منظم
 • خوردن غذای های مفید برای قلب
 • اجتناب از سیگار کشیدن

سطح HDL پایین نشانه آن است که باید شیوه زندگی سالم تری را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. تمام حقوق مادی و معنوی وب‌سایت پیام سلامت معلق به مجموعه باماتا است. تابستان 1398