مشکلات مرتبط با سلامت روانی و روش های درمانی آنها

مشکلات مرتبط با سلامت روانی و روش های درمانی آنها
سلامت روانی

سلامت روان با تفکر، احساس و علم شما در زندگی ارتباط دارد. هر چقدر نگرش و احساس شما در مورد زندگی مثبت تر شود شما از زندگی سالم تر و سلامتی روانی بیشتر برخوردار هستید. انسان به طور طبیعی و در شرایط عادی زندگی می تواند با ایجاد نگرش سالم در خود سلامت روان را توسعه دهد اما زمانی که مشکلات بروز می کنند حتی یک فرد دارای سلامت روانی نیز می تواند احساس ناراحتی و نارضایتی از زندگی داشته باشد.

مشکلاتی که سلامت روانی را تهدید می کنند

همه افراد گاهی احساس خستگی و کسالت می کنند برای مثال مشکلات زیر می توانند سلامت روانی را به خطر بیاندازند:

  • کمبود انرژی و بی علاقگی به زندگی
  • تغییر در برنامه خواب و تغذیه
  • مشکلات جنسی
  • ناتوانی در تصمیم گیری
  • تحریک پذیری و عصبی شدن
  • سردرگمی
  • اضطراب
  • پریشانی
  • احساس ناامیدی و درماندگی

به یاد داشته باشید که این مشکلات همیشه نمی توانند غیر طبیعی باشند این علائم زمانی مشکل ساز بوده و سلامت روان را تهدید می کنند که شدید و طولانی باشند و روی روابط، شغل، مطالعه یا سلامت جسمی تاثیر بگذارد. علائمی که ناشی از یک مشکل جسمی باشد باید از علائم روانی تفکیک شده و هر چه سریع تر درمان شوند.

مشکلات مرتبط با سلامت روانی و روش های درمانی آنها
سلامت روانی

درمان این مشکلات چیست؟

هر بیماری چه جسمی و چه روحی درمانی دارد. در حقیقت شما باید ابتدا مشکل را درک کرده، بپذیرید و سپس منشا آن را پیدا کنید. معمولا برای مشکلاتی که سلامت روانی را به خطر می اندازند راه حل های زیر توصیه می شود:

مشاوره: مشورت با شخصی که هم دانش و هم تجربه کافی در زمینه مشکلات روحی و روانی را دارد می تواند اولین گام و مهمترین راه برای درمان بیماری های روحی باشد.

گروه های خود یاری: این روش بیشتر در ایالات متحده مرسوم است. روش کار به این ترتیب است که افراد با مشکلات مشابه در یک گروه گرد هم آمده و به صورت دوره های متناوب تشکیل جلسه می دهند و در مورد مشکلات و موضوعات مختلف صحبت می کنند. این کار باعث می شود تا تجربیات افراد با ایده ها و سطوح مختلف بیماری در کنار یکدیگر قرار گرفته و توسط افراد گروه، مورد استفاده واقع شوند علاوه بر آن در این گروه ها فرد احساس تنهایی نکرده و خود را متعلق به یک گروه افرادی می داند که مشابه خود هستند.

داروها: آخرین مرحله از درمان این گونه مشکلات روحی داروها ها هستند. داروهای آرامبخش که به تشخیص پزشک و تجویز وی صادر می شود تنها برای کاهش علائم بیماری موثر است و درمان قطعی نیست.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *