مصرف زعفران در بارداری و مهمترین خواص آن برای این دوران

مصرف زعفران در بارداری و مهمترین خواص آن برای این دوران
مصرف زعفران در بارداری و مهمترین خواص آن برای این دوران

زعفران گیاه بومی ایران است که خواص و فواید بسیاری برای بدن دارد. این گیاه نه تنها عطر خوبی دارد بلکه رنگ فوق العاده نیز به غذاها می دهد. بنابراین مصرف آن برای همه لذت بخش است. اما آیا مصرف زعفران در بارداری بی ضرر است؟ خاصیت زعفران برای بارداری چیست؟ و … پاسخ این سوالات را در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیابید.

آیا مصرف زعفران در بارداری خطرناک است؟

حال سوال اول این جاست که آیا می توانیم از زغفران در دوران بارداری استفاده کنیم؟ پاسخ سوال مثبت است. اما میزان مصرف مهم است. زمانی که باردار هستید باید از مقدار کمی زعفران استفاده کنید. مصرف هفته ای ۱ الی ۲ بار زعفران آب کرده آن هم به مقدار یک چهارم قاشق چای خوری می تواند میزان مطلوب و امنی باشد. اما دقت کنید که محصولات دیگر مانند گلرنگ یا رنگ زعفران که مشابه زعفران هستند اما با قیمت ارزان تر فروخته می شوند، ممکن است برای جنین خطرناک باشند. پس از خلوص زعفرانی که استفاده می کنید کاملا مطمئن شوید.

آیا مصرف زعفران در بارداری عوارض جانبی به دنبال دارد؟

مصرف میزان متعادل از این گیاه در دوران بارداری عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد. اما اگر بیش از حد از زعفران در زمان حاملگی استفاده کنید، ممکن است عارضه جانبی به همراه داشته باشد. به این حالت مسمومیت زعفران گفته می شود. در واقع زمانی که یک فرد در طول روز بیشتر از ۱۲ گرم زغفران مصرف کند، مسمومیت با زعفران در او ایجاد می شود. دوز زیاد زعفران در دوران بارداری نیز خطرناک است و می تواند منجر به شروع انقباضات رحمی شود.

اگر نه به اندازه ۱۲ گرم که موجب مسمومیتتان شود، بلکه به اندازه ای بیشتر از حد اعتدال از این گیاه استفاده کنید، عوارض زیر در انتظار شما خواهد بود:

  • استفراغ
  • گرفتگی عضلات
  • اسهال
  • خونریزی

توصیه می کنیم، با این وجود باز هم در معاینه اولی که پس از بارداری به پزشک مراجعه می کنید، در مورد مصرف زعفران در بارداری با او مشورت کنید.

زعفران گیاه خوشمزه ای است و خواص درمانی زیادی حتی در دوران بارداری دارد. (در ادامه خواص مصرف زعفران در بارداری را توضیح می دهیم.) اما در مورد مصرف زعفران در بارداری نکته مهم و کلیدی اعتدال در میزان مصرف است. چیزی که در بالا از آن به مسمومیت زعفران یاد کردیم، کاملا نسبی است. یعنی ممکن است بدن یک فرد نسبت به میزان بسیار کمی زعفران واکنش نشان دهد. پس اعتدال در مصرف این ماده می تواند امن و بی خطر باشد.

در آشپزی ایرانی، از زعفران در غذاهای مختلفی استفاده می شود. اما علاوه بر غذا، زعفران را می توان در دسرها و نوشیدنی ها نیز استفاده کرد. پیشنهاد ما استفاده از زعفران در شیر است. زنان در هند از این ترکیب در دوران بارداری استفاده می کنند. میزان اعتدال در استفاده از این ماده درون شیر، یک الی دو رشته است. بیشتر از این مقدار می تواند موجب شروع انقباضات رحمی شود. ضمن این که سعی کنید زعفران را از جای معتبر تهیه کنید. زعفران هایی که به صورت دستی بسته بندی می شوند، و هیچ استانداری ندارند، ممکن است مواد شیمیایی داشته و برای نوزاد خطرناک باشد.

مصرف زعفران در بارداری و مهمترین خواص آن برای این دوران
مصرف زعفران در بارداری و مهمترین خواص آن برای این دوران

خواص مصرف زعفران در بارداری

همان طور که گفتیم شما می توانید این گیاه عطر و طعم دهنده را در غذاها و نوشیدنی های مختلفی استفاده کنید. زمانی که شما شیر و زعفران را با یکدیگر استفاده می کنید، منابع زیر را در اختیار بدنتان قرار می دهید:

  • پروتئین
  • کلسیم

هم پروتئین و هم کلسیم برای رشد و سلامت کودک شما بسیار مفید می باشند. نکته مهم این است که زعفران سرشار از منافع دیگری نیز می باشد. مهمترین خواص مصرف زعفران در بارداری عبارتند از:

موثر در هضم: زعفران برای کمک به هضم بسیار مفید است. زنانی که در دوران بارداری خود، اغلب از مشکلات معده رنج می برند، می توانند با مصرف زعفران این مسائل و مشکلات گوارشی را برطرف کنند. ضمن این که زعفران بدن را ریلکس کرده و می تواند خواب شبانه راحتی برای شما به ارمغان بیاورد.

توقف نوسانات خلقی: هیچ کس نوسانات خلقی و تغییر خلق و خو را دوست ندارد. زمانی که تعادل هورمون ها و مواد شیمایی درون مغز به هم می ریزد، این نوسانات خلقی به سراغ شما خواهند آمد. بارداری نیز از چنین قاعده ای مستثنی نیست. زیرا در این دوران تقریبا تمام هورمون ها بدن در حال تغییر است. در واقع زنان بارداری قادر نیستند که به طور دقیق نوسانات خلقی خود را کنترل کنند. البته این بدان معنا نیست که هیچ راهی برای کنترل این وضعیت وجود ندارد. یکی از این راه ها مصرف زعفران است. زعفران مانند یک دارو ضد افسردگی عمل می کند. بنابراین برای تغییر خلق و ایجاد احساس سرخوشی مفید است.

مدیریت فشار خون: حجم خون در دوران بارداری حدود ۵۰ درصد افزایش پیدا می کند. این موضوع باعث می شود که حجم کار قلب نیز بیشتر شود. بنابراین زمانی که شما باردار هستید، قلبتان ۲۵ درصد بیشتر از حالت عادی تپش دارد. این موضوع باعث می شود ۴۰ تا ۹۰ درصد خون بیشتری در سراسر بدن پمپاژ شود. تمام این موارد موجب می شود که فشار خون بالا برود. فشار خون بالا همیشه نشان دهنده مشکل جدی نیست. اما می توانید از موارد کمتر جدی آن نیز به کمک روش های مختلف پیشگیری کنید. یکی از این روش ها، مصرف زعفران است. زعفران حاوی کروستین و پتاسیم می باشد. در تحقیقات مختلف ثابت شده است که دو این ماده برای کاهش فشار خون مفید می باشند.

کاهش گرفتگی عضلات: گرفتگی عضلات، مشکل دیگری است که با اضافه وزن و تغییرات هورمونی طی بارداری رخ می دهد. زعفران می تواند در کم کردن این گرفتگی عضلات موثر باشد. اما فراموش نکنید که میزان متعادل از این ماده موجب آرامش عضلات شما می شود. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم اگر مقدار زیادی از آن استفاده کنید ممکن است درد زایمان و انقباضات رحمی به سراغتان بیاید. در تحقیقات ثابت شده است که زعفران موجب تسکین گرفتگی شده و به عنوان یک ضد اسپاسم و مسکن شناخته می شود.

آرامش صحبگاهی: این خاصیت زعفران، کاملا تجربی است. در واقع برخی از زنان باردار که صبح ها به چای صبحانه خود زعفران اضافه کرده اند، اذعان دارند که حالشان بهتر شده است. زعفران در این افراد موجب کاهش حالت تهوع صبحگاهی می شود و برای مبارزه و کمک به کاهش سرگیجه نیز مفید است. فقط باید چای زعفرانی را صبح ها و با معده خالی بنوشید. دقت کنید که کیفیت چای نیز برای کسب نتیجه مطلوب مهم است.

خواب بهتر: هرکسی که می خواهد شب ها راحت بخوابد کافی است قبل از خواب مقداری زعفران مصرف کند. به خصوص اگر درد عضلانی دارید این گیاه هم دردتان را تسکین می دهد و هم خوابتان را راحت می کند. بسیاری از زنان باردار نیز بعد از مصرف شیر زعفران، قبل از رفتن به رختخواب، بهبود کیفیت خواب خود را گزارش داده اند.

افزایش سطح آهن: از آن جا که جنین در بدن شما به خون و اکسیژن نیاز دارد، پس وجود آهن کافی در بدن که موجب خون رسانی بهتر خواهد شد، ضروری است. بنابراین یکی از مواد معدنی و ویتامین های دوران بارداری که مصرف آن اکیدا توصیه می شود آهن است. البته معمولا توصیه می شود که نیاز به این مواد را از رژیم غذایی تامین کنید. زعفران ماده ای است که می تواند میزان آهن بدنتان را افزایش داده و موجب خون رسانی بهتر به جنین شود. از آن جه که زعفران حاوی آهن است، پس از مصرف آن سطح هموگلوبین خود افزایش پیدا می کند. همین موضوع باعث می شود که به سرعت اکسیژن خون زیاد شود.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *