مصرف چای گیاهی در بارداری و نکات کلیدی در مورد این موضوع

مصرف چای گیاهی در بارداری و نکات کلیدی در مورد این موضوع
مصرف چای گیاهی در بارداری و نکات کلیدی در مورد این موضوع

بسیاری از متخصصان طب سنتی و افراد عادی تصور می کنند که مصرف چای گیاهی در بارداری می تواند برای این دوران مناسب باشد و موجب حمایت از سلامت بدن شود. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد مصرف چای گیاهی در بارداری صحبت خواهیم کرد.

اغلب چای های گیاهی می توانند یک منبع اضافی از مواد مغذی مانند کلسیم، منیزیم و آهن را برای بدن فراهم کنند. با این حال، با توجه به فقدان مطالعات در مورد بیشتر گیاهان، سازمان غذا و دارو آمریکا FDA به زنان باردار تاکید می کند که از چای گیاهی با احتیاط در دوران بارداری استفاده کنند.

برای درک این که آیا مصرف چای گیاهی در بارداری ایمن است یا خیر؟ ابتدا باید به انواع چای و چگونگی تهیه آن ها نگاهی داشته باشیم. ضمن این که در این مقاله در مورد انواع چای گیاهی نیز صحبت خواهیم کرد. این موراد شامل چای های فرموله شده ای که برای بعد از بارداری و جهت افزایش شیر مادر توصیه می شود نیز می باشد.

مصرف چای گیاهی در بارداری

 تفاوت بین چای غیر گیاهی و گیاهی

دو نوع مختلف از چای وجود دارد. چای غیر گیاهی و گیاهی. چای غیر گیاهی را می توان به ۳ دسته زیر تقسیم کرد:

چای غیر گیاهی

 • چای سیاه رایج ترین نوع چای غیر گیاهی است. این چای خود نیز به انواع مختلفی مانند انگلیسی صبحانه و ارل گری تقسیم می شود.
 • چای سبز دارای طعم ظریف تری از چای سیاه است.
 • چای اولانگ ترکیبی از چای سبز و سیاه می باشد.
 • چای غیر گیاهی حاوی مقادیر متفاوتی از کافئین و آنتی اکسیدان ها است
 • چای غیر گیاهی از برگ گیاه چای ساخته شده است.
 • هرچه زمان اکسیداسیون (تخمیر) برگ بیشتر شود سطح کافئین آن نیز بیشتر می شود.
 • مدت زمان دم کشیدن، اندازه برگ، و نوع برگ چای نیز می تواند مقدار کافئین در چای را تحت تاثیر قرار دهد.
 • حتی نوع بدون کافئین چای های غیر گیاهی نیز هنوز هم حاوی مقدار کمی کافئین هستند.

چای گیاهی

 • این چای از ریشه، دانه، گل، تخم و برگ انواع گیاهان ساخته شده و مانند چای غیر گیاهی تنها از برگ گیاه نمی باشد.
 • چای گیاهی حاوی کافئین نیست.
 • از این چای ها می توان به عنوان دارو نیز استفاده کرد.

مصرف کدام چای ها در دوران بارداری ایمن است؟

چای غیر گیاهی

اگر چه فرض بر این است که چای غیر گیاهی به دلیل آنتی اکسیدانی که در خود جای داده است خواص درمانی زیادی دارد. اما یادتان نرود که این چای شامل کافئین نیز می باشد که برای زنان باردار و شیرده زیاد توصیه نمی شود. در واقع زنان باردار و شیرده باید میزان مصرف کافئین خود را کم کرده یا محدود کنند. پس مصرف چای گیاهی که حاوی مقدار زیاد کافئین است به این دلیل زیاد توصیه نمی شود.

هر فنجان متوسط ​​چای غیر گیاهی شامل حدود ۴۰ الی ۵۰ میلی گرم کافئین است. چای گیاهی بدون کافئین نیز هنوز هم حاوی مقدار کمی کافئین است. اما میزان آن تقریبا در هر فنجان ۰٫۴ میلی گرم است.

کافئین از جفت عبور کرده و به جنین در حال رشد می رسد. جنین نمی تواند مانند بزرگسالان کافئین را در بدن مورد سوخت و ساز قرار دهد. ضمن این که، مصرف کافئین در زمان شیردهی نیز می تواند به اختلالات خواب در نوزاد کمک کند.

به همین دلیل، اختلاف مصرف چای گیاهی در بارداری به میزان کافئین موجود در آن مربوط است. برخی از زنان نیز به دلیل شرایط خاص خود اصلا نباید در این دوران از کافئین استفاده کنند. بنابراین توصیه می شود که بهتر است از مصرف کافئین در دوران بارداری و شیردهی اجتناب کنید.

البته بهتر است در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید تا از میزان امن مصرف کافئین برای خودتان مطلع شوید. با این مشورت می توانید در مورد مصرف چای گیاهی در بارداری تصمیم بگیرید.

چای گیاهی

چای گیاهی به طور طبیعی کافئین ندارد. بنابراین در مورد مصرف این نوع چای مسئله اصلی کافئین نیست. نگرانی مصرف چای گیاهی در بارداری عدم وجود اطلاعات کافی در مورد اکثر گیاهان و تاثیر آن ها بر روی جنین است.

نظرات مختلفی در مورد تاثیر چای گیاهی بر روی زنان باردار و شیرده وجود دارد. اکثر برندهای تولید چای گیاهی بر روی بسته بندی خود می نویسند که مصرف این ماده برای همه افراد در حد اعتدال امن است. به همین دلیل برای مصرف چای گیاهی در بارداری باید بر روی بسته بندی محصول را مشاهده کنید.

مصرف چای های که با مقادیر بیش از حد گیاه (حجم بالاتری از آنچه که در غذاهای رایج و یا نوشیدنی ها استفاده می شود) ساخته شده، و چای هایی که با گیاهان سمی تهیه شده است، در دوران بارداری ممنوع است.

همانند بسیاری از چیزها،  همیشه بهتر است با ماما یا پزشک در مورد چای گیاهی که علاقه مند به نوشیدن آن هستید صحبت کنید.

چای بارداری

شاید شما هم دیده باشید که بر روی برخی از محصولات کلمه چای بارداری درج شده است. این چای ها اغلب حاوی برگ تمشک قرمز هستند که برای دوران بارداری مفید است. بسیاری از پزشکان و متخصصان طب سنتی معتقدند که با مصرف منظم این گیاه می توانید از عوارض جدی بارداری مانند موراد زیر جلوگیری کنید:

 • پره اکلامپسی
 • زایمان زودرس
 • زایمان طبیعی طولانی مدت
 • خونریزی بعد از زایمان

مطالعات پزشکی نشان داده است که برگ تمشک قرمز را می توان با خیال راحت در دوران بارداری مصرف کرد. این متخصصان معتقدند که استفاده از این نوع چای می تواند طول و تعداد برخی از مشکلات و موضوعات مانند پارگی مصنوعی غشاء (AROM)، زایمان طبیعی و نیاز به سزارین را کاهش دهد.

برگ تمشک قرمز برای کمک به جلوگیری از زایمان زود یا دیرتر از موعد مقرر نیز مفید است.

گیاهان مورد استفاده

در زیر گیاهان رایج که ممکن است از آن ها به عنوان چای استفاده کنید را بررسی می کنیم. توجه داشته باشید که ایمنی برخی از آن ها هنوز هم سوال برانگیز است. امتیاز بندی ایمنی داده شده در اینجا بر اساس پایگاه داروهای طبیعی Natural Medicines Database می باشد.

قبل از این که این بخش را مطالعه کنید باز هم یادآور می شویم که در مورد مصرف چای گیاهی در بارداری حتما باید با پزشکی که تحت نظر او هستید مشورت کنید.

برگ تمشک قرمز (احتمالا بی خطر): این ماده غنی از آهن است و به تقویت رحم، افزایش تولید شیر، کاهش تهوع، و کاهش درد زایمان کمک می کند. بسیاری از چای های بارداری حاوی این ماده هستند.  برگ تمشک قرمز برای کمک به ارتقاء سطح سلامت رحم در دوران بارداری مفید است. اما در مورد زمان استفاده از آن هنوز هم بحث های زیادی است. به همین خاطر اکثر پزشکان توصیه می کنند که از این چای فقط می توانید بعد از سه ماهه اول استفاده کنید.

برگ نعنا (احتمالا بی خطر): این چای برای رفع حالت تهوع یا بیماری صبحگاهی و نفخ مفید است.

دم کرده لیمو (احتمالا بی خطر): دارای اثر آرام بخش است و تحریک پذیری، بی خوابی و اضطراب را تسکین می دهد.

ریشه زنجبیل (احتمالا امن): به از بین بردن حالت تهوع و استفراغ کمک می کند.

قاصدک (اطلاعات قابل اعتماد و در دسترس در مورد آن ناکافی است): این گیاه غنی از ویتامین A، کلسیم و آهن است. ریشه قاصدک و برگ آن می تواند به تسکین تورم خفیف کمک کرده و کبد را تغذیه کند.

بابونه (آلمانی) (اطلاعات قابل اعتماد و در دسترس در مورد آن ناکافی است): کلسیم و منیزیم در این گیاه زیاد است. همچنین به بی خوابی و التهاب مفاصل کمک می کند.

گزنه (به احتمال زیاد غیر بهداشتی است): ویتامین های A، C، K، کلسیم، پتاسیم و آهن را می توانید در آن بیابید. اما بر اساس  رتبه بندی این پایگاه استفاده از آن در بارداری امن نیست. هر چند در برخی از چای های مخصوص بارداری از آن استفاده شده است.

گل رز هیپ (اطلاعات قابل اعتماد و در دسترس در مورد آن ناکافی است): منبع بسیار خوبی از ویتامین C است و کمک می کند تا سیستم ایمنی بدن تقویت شود.

یونجه (احتمالا ناامن): دارای ویتامین A، D، E و K است. این گیاه برای بعد از بارداری مناسب است. زیرا مقدار زیادی ویتامین K دارد و برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد بعد از زایمان مفید است.

ترشک مواج (احتمالا غیربهداشتی است): این گیاه به دلیل سطح بالای آهن در خود برای کمک به درمان کم خونی در زنان باردار استفاده می شود. این گیاه حاوی ویتامین های A، C و کلسیم نیز می باشد. این گیاه به عنوان ملین نیز کاربرد دارد.

چند نکته مهم:

 • اگر در مورد مصرف چای گیاهی در بارداری هنوز هم تردید دارید، باید از پزشک خود سوال کنید.
 • برای تهیه چای کاملا گیاهی، مفید و بدون کافئین می توانید از اضافه کردن مواد زیر به آب جوش استفاده کنید:
 1. پرتقال
 2. سیب
 3. آناناس
 4. لیمو
 5. گلابی
 6. دارچین
 7. برگ نعناع
 • در مورد مصرف این چای ها در دروان شیردهی نیز باید دقت کافی را داشته باشید.

توسط فرشته موسی پور

سال‌هاست در حوزه سلامت و پزشکی مشغول مطالعات آزاد هستم. طی 3 سال گذشته نتایج مطالعاتم را در قالب ترجمه متون پزشکی از منابع معتبر انگلیسی، در مجله پیام سلامت منتشر می‌کنم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *